Dagblad voor Schiedam en 16de Jaarg, Zaterdag 12 Augustus 1893. No. 4659. bureau Jöoog^traat g- 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Poolsche Banneling. OII \J PRIJS VAN DIT BLAD. f 1.50 - 2.— PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 11 Augustus '93. De beraadslaging van de te Frankfort ("an de Main)samengekomen Duitsche filisters van financiën zijn gisteren middag te kwartier over vier uren ge goten. Naar blijkt uit alle uitlatingen degenen, die er aan hebben deel- &eiomen, zijn de uitkomsten zeer be ledigend. Wat die uitkomsten betreft, ^ördt medegedeeld, dat het overgaan l°t verdere voorbereidende werkzaam heden voor bij den Bondsraad in te "'enen wetsontwerpen van alle kanten niet instemming is begroet, in het bij outier ook eene eventueele belasting On den wijn. Bindende besluiten zijn ei' niet genomen. Tot de onderwerpen ^elke aangeroerd zijn, behoort ook het heffen eener belasting van ad verten tiën. Aan eene eerlang te Berlijn samenko mende commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers der Staten, die in de Eerste plaats bij deze zaak betrokken mjn, en uit de commissarissen van de ''jksregeering, zal worden opgedragen e(i" reeks van onderwerpen in de bijzon- herheden uit te werken en af te doen. Eene vergadering om te protesteeren t°gen het congres te Zurich welke zeer '"moerig was en door ongeveer duizend Personen werd bijgewoond, werd gisteren J"- Berlijn gehouden. De vergadering heeft de volgende resolutie aangenomen, Vvaartegen zich slechts de ongeveer 150 minwezige „officieele" sociaal-democraten Orzetten „De te Berlijn in de Ressource- Zaal vergaderde socialisten en anar chisten ontzeggen aan het Zuricher con- h,('s het recht zich het internationaal longreg der socialistische arbeiders te 1>0emen omdat het op schandelijke wijze georganiseerde arbeiders uitstoot, die lllet alleen de bestaande maatschappelijke °i"de ten krachtigste bestrijden, maar 'hi ar bij het ongeluk hebben vrij te wil- zijn zoowel van het kapitalistische Jhk als ook van de heerschzucht van Naar liet Frausch van Louis Collas. 18) ,.^ij scheen onverschillig en vreemd voor "nes wat rondom haar gebeurde, alsof haar gedachten werden beziggehouden door een r°°m of door een dier halsstarrig terugkee rde dent teelden, die tot waanzin voeren. a,Zie haar goed aan, hernam Katow óf, 's rij iu leven blijft, zult gij nader hooren Preken over Eudoxie Ivanowna. w hij Wist ieif niet, hoe waar zfjn woorden aren, en ik voorzag niet, welke groote plaats J eenmaal in mijn herinneringen zonden Puemen. j was reeds donker, toen wjj een dier a 'Pen bereikten, die door hun ligging zijn '"gewezen eenmaal steden te worden. Huizen, str .,lever houten hutten, schuren, vrij uitge- ekte gehouwen voor den administratieve!! ijdele demagogen. De vergadering ver zoekt den makker GenossenDomela Nieuwenhuis, dit protest onmiddellijk ter kennis van het congres te brengen. Met de ijdele demagogen worden Singer, Bebel en alle sociaal-democra tische leden van den Rijksdag bedoeld. Tegen hen trokken de heftigste anar chistische woordvoerders met grof ge schut los. De sociaal-democratische lei ders, zoo heette het, strijden niet voor het proletariaat, maar alleen om zich- zelven een bestaan te verzekeren zij zij niet alleen demagogen, maar ook schurken. Singer was rijk geworden door het uitzuigen zijner arbeidsters, en Bebel door de penningen der arbeiders, welke hij zich voor zijne geschriften liet betalen. Van het internationaal socialisten congres te Zurich is te Berlijn bericht ontvangen, dat in do commissie, die had te beraadslagen over de positie, der sociaal-democratie ten opzichte der oor logskwestie, het voorstel der Nederlan ders is verworpen, liet luidde als volgt „Het congres besluit, de internationale werkliedenpartij uit te noodigen zich gereed te houden om op eene oorlogs verklaring door de regeering onverwijld te antwoorden met de algemeene werk staking overal daar, waar de werklieden invloed op den oorlog kunnen uitoefenen en in de hierbedoelde landen de oorlogs verklaring te beantwoorden, met weige ring van militairen dienst". Daarentegen werd het voorstel der Duitschers aan genomen dat als volgt luidt: De positie der werklieden ten opzichte van oorlog is door het besluit van het congres te Brussel aangaande het militarisme scherp omschreven. Het internationaal revolutionair socialisme moet in alle landen met aanwending van alle krachten de chauvinistische belustheden der lieei- schende klassen tegengaan, de werklie den in alle landen steeds vaster met den band der solidariteit omslingeren en voortdurend werkzaam zijn ter af- dienst, een ellendige, bouwvallige kerk ziedaar alles, waaruit vooreerst de verovering van de beschaving op de woestijn bestond. Hier hielden wfj stil om de averij aan de rijtuigen te herstellen en den paarden de noo- .dige rust te geven. Enkelen werden iu het dorp onder dak gebrachthet grootste ge deelte echter kampeerde met ons nabij de laatste hutten. Uitgeput van vermoeienis lagen wij sedert twee uren in diepen slaap, toen eensklaps de kreetbrand brand werd gehoord. In een oogenblik waren wjj op de beeneen vreese- lijk schouwspel deed zich aan onze oogen voor. De vlammen, aangewakkerd door eenhevigen wind, vernielden de bouwvallige houten huizen, die achtereenvolgens instortten; de paarden, die men van den brand wilde verwijderen, verschrikt door den somberen gloed en den neervallenden regen van vonken, steigerden, rukten zich los uit de handen van lien, die ze wilde redden, en wierpen zich in den vuurpoel. Het geschreeuw van elkander toeroepende man nen en vrouwen werd overstemd door het ge knetter van de vlammen en het geloei van den wind, die het werk der verwoesting nog verhaastte. Ik zag rond, wien ik te midden van dit tooneel der verschrikking het eerst te hulp zou snellen, toen mijn blik viel op een huis, waaraan de vlammen reeds begonnen te lekken. Een vrouw stond op het ruwe balkon, waartoe schaffing van het kapitalisme, hetwelk de menschen in twee vijandige leger kampen verdeelt en de volken tegen elkaar ophitst. Met de afschaffing der klassenheerschappij verdwijnt ook de oorlog. De val van het kapitalisme is de wereldvrede. In bovenbedoelde zitting heeft Lieb- knecht een door Plechanow ingebracht referaat medegedeeld. Naar aanleiding daarvan wérd betoogd, dat op den grondslag der tegenwoordige maatschappij hetgeen de Nederlandsche partij genooten bedoelen onuitvoerbaar is. Had het proletariaat reeds een macht in handen waardoor de uitvoering van het voorgestelde mogelijk werd gemaakt, dan zou het niet meer in de gelegenheid komen het op die wijze toe te passen.Ook de weigering van militaire dienst is een reactionaire maatregel en in de voor naamste staten, Duitschland en Frank rijk, onuitvoerbaar. Ware deze heide mogendheden ontwapend, dan zou Rus land van de gelegenheid gebruik maken, om met zijne kozakken West-Europa te overstroomen en de Europeesche be schaving te vernielen. Het Nederland sche voorstel is slechts schijnbaar re volutionair, in werkelijkheid is het bevorderlijk aan het cesarisme. De spre ker hoopte derhalve, dat in het belang der vrijheid en beschaving van het re volutionaire proletariaat het Duitsche voorstel door liet Congres met alge meene stemmen mocht worden aange nomen. Naar men uit Pest bericht, had de Rumeensche schismatieke aartsbisschop van G-rosswardein aan zijne geestelijk heid verboden hij de godsdionst.-oel'enin- gen zicli te bedienen van de llongaar- sclie taal. De Hongaren zetten dien tan- gevolge eene betooging tegen den aarts bisschop op het getouw. Vier duizend lieden begaven zich naar het bisschop pelijk paleis, schreeuwende: Weg met den Rumeenschen verrader! De menigte deed daarop een aanval op hot semina- gewoonlijk het eenige venster op de boven verdieping van de Russische isbas toegang geeft. Met oogen, die schitterden van genot, keek zij naar do vorderingen, die de brand maaktezij scheen van een hartverheffend schouwspel te genieten en te wachten, tot dat de vlammen ook haar zouden bereiken, zonder iets te doen om zich daaraan te onttrekken ik herkende Eudoxie Ivanowna. Zonder mij den tijd te gunnen om over haar Zonderlinge houding na te denken, snelde ik naar de hut. Toen ik hij haar was, keerde zij zich niet om; ik riep haar, zij bleef zwijgen ik nam haar in mijn armen en voerde haar ver weg tot buiten het bereik van het gevaar. Zij bood geen tegenstand, hierin ongetwijfeld gehoor zamende aan het beginsel van Oostersch fa talisme, altjd bereid lijdelijk het noodlot te ondergaan maar niets in haar wees^ op dank baarheid onbeweegeljk staarde zij naar de hut, die in een rookwolk instortte een bijna onmerkbare glimlach gleed over haar gelaat. Ik herinnerde mij de geheimzinnige woorden van Katow een gevoel van schrik en afschuw overviel mij eu snel verwijderde ik mij. Enkele oogenblikken daarna ontmoette ik den dagbladschrijver; ik vertelde hem het ge beurde hij was niet verrast. Wees overtuigd, zeide hij, dat zij u iu het geheel niet dankbaar is, haar te hebben gered uit den brand, doorhaar zelve aangestoken. Door haar aangestokengij veronderstelt rie en de huizen van de voornaamste Rumeensche ingezeten. Een bataljon in fanterie dreef de menigte uiteen. De opperbevelhebber van de stedelijke wacht en een commissaris van politie werden mishandeld en een soldaat ge kwetst. In het Lagerhuis te Londen heeft de heer Buxton medegedeeld, dat het his torisch overzicht in haar nummer van den 8n dezer door de Times gegeven van het Swaziland vraagstuk over het geheel zeer juist is. De inhoud van de ontworpen conventie met de Transvaal- sche republiek echter, welke nog niet onderteekend is, is niet opgenomen in dat overzicht, en is nog niet openbaar gemaakt. De conventie is nog niet ge- teekend door sir Henry Loch en moet bovendien nog worden bekrachtigd door den Volksraad. Zoodra de conventie onderteekend is, vervolgde de heer Bux ton, zal ik dienaangaande aan het La gerhuis eene mededeeling doen en d* daarbij behoorende documenten overleg gen. Ik hoop dat dit nog zal kunnen geschieden, alvorens de definitieve en formeels ratificatie uit Engeland wordt verzonden. Het protectoraat van En geland over Swaziland is niet prijsge geven, om de eenvoudige reden dat En geland nooit gehad heeft, noch ooit beweerd heeft, een protectoraat te be zitten. De zilverkwestie door de boodschap van president Cleveland aan de orde gesteld, is gisteren in den Senaat te Was hington behandeld. De Senaat is, na een zitting te hebben gehouden, welke slechts enkele minuten duurde uiteengegaan tot Maandag aanst. De commissie voor de financiën uit den Senaat, heeft gister ochtend eene bijeenkomst gehouden. Er werd geen onkel besluit genomen. De commissie zal Diasdag a. s. weder ver gaderen. In afwachting daarvan zal de Senaat geen enkelen maatregel kunnen nemen ten aanzien van het zilvervraag- stuk. De aanhangers der zilverpartij in Ik veronderstel niets, ik ben er zeker vau. De Russische wereld is een vreemde wereld en de reizigers, die tot haar doordrin gen, kennen slechts de oppervlakte er van. Zij die gelooven dat de onderwerping in aller harten woont, en dat de mindere klassen met gelatenheid het hoofd buigen onderdeellende, zij vergissen zichook daar broeit de haat, die overal het evenwicht in de nieuwe maat schappelijke orde verstoortminder luidruchtig en minder naar buitenwerkend dan elders, is die haat daarom niet minder hevig, en het is niet waarschijnlijk, dat de vrijverklaring der lijfeigenen dien zal versmoren. Altijd door ver haalt men elkander op fluisterenden toon van door hun boeren vermoorde grondbezitters van rentmeesters, ter doodgebracht met de verfijnde wreedheid, door wraakzucht ingegeven; van verbrande kasteelen. Lijfstraffen zijn on machtig tegenover die uitbarstingen van haat. Vernietigen, verwoesten, ziedaar het wacht woord, waarin de leer van enkele woeste sekten ligt opgesloten, alsof het er om te doen was, meedoogenloos het maatschappelijke on recht te straffen, in stede van de maatschappij te hervormen. De haat, altijd een slee) te raad gever, is schuld van de monsteracht" ?s!e af dwalingen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1