Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Vrijdag 18 Augustus 1893. No. 4663. "gSureau $booQ&ixaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. IIIHIIIIIIHIUIHI'lllllllltil'l|ll|IIHItllHl:IHIIIHtlll'lllllll|l|IHllllllllHHIllllHHIIIIH Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing -vorden billijke otereen- komsten aangegaan 17 Augustus '93. Er zijn op staatkundig gebied een tan tal kwestiën, die men tot de perio dieke vraagstukken zou kunnen rekenen, kwestiën die nog wel de aandacht der politcie bezig houden, maar waarover in 't algemeen het groote publiek zich niet meer warm pleegt te maken. Tot deze soort kwestiën behoort ook het Vraagstuk van de Behringzee, dat wel tot eenige wrijving tusschen Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten aan leiding heeft gegeven, maar waarmede het publiek zich al weinig bemoeit. Na heel wat incidenten heeft deze kwestie aanleiding gegeven tot het instellen van een scheidsgerecht, dat dezer dagen na vele en langdurige beraadslagingen uit spraak heeft gedaan als volgtRusland heeft nimmer van Groot-Britannië mach- tiging gekregan tot rechtspraak in zake de visscherij van robben in de Bhering- straat, en zoo hadden de Vereenigde Staten ook geen recht op de bescher ming of het bezit der robben verblijf houdende op de eilanden, die tot Ame rika behooren, wanneer deze dieren drie mijlen buiten de gewone grenslijn toe ven. Het scheidsgereelit heeft echter de Vereenigde Staten als schadeloos stelling allerlei gunstige bepalingen be treffende de vangst toegestaan. Tot recht begrip van deze uitspraak zij gemeld, dat de Vereenigde Staten aanspraak deden gelden op het mono polie der vischvangst in de Behringzee, zich beroepend op hislorische rechten, door Rusland aan de Amerikaansche Vegeering afgestaan. Door de uitspraak wordt de visscherij in de Behringzee dan weer opengesteld voor de Engelsch- Canadeesche visschers, onder voorbehoud van een klein gebied. Doordien de be trokken naties vooraf hadden beloofd. Zich bij de uitspraak neder te leggen, ls dus een ernstig vraagstuk opgelost, trladstone drukte eergisteren zijne tevre- Naar het Frausch van Louis Collas. 22) T~ Volgens sommigen, antwoordde deze, ejent hij met meedoogenlooze hardvocl tig- C1d het gezag uit, maar mistrouw de indruk- en van h<n die lijden; zij zijn zelden recht- *ardig in hun oordeelvellingen. Zijn taak is oexlijk, ca voor de geringste welwillendheid „e" bannelingen betoond, is hij blootgesteld au scherpe berispingen van zijn chefs. Hij ,i fla!' ..bekend als zeer bekwaam men zegt, tj bij slechts zelden opgeruimd en vroolijk is. dat u'0t ^er bannelingen moge droevig zijn, TV meesters is hier niet veel beter, ziin ve.r!iet mijn landgenoot, ik rekende op hie t vriendschap om, indien ik te Irkoetsk he ef mÜ te vereenzelvigen met zijn levens- j-ij c"°uwingde dood echter zou mij weldra vriendschap komen ontrooven. denheid uit over het resultaat der samen- sprekingen. Minder tevreden zijn echter de Canadeesche Behringvisschers, die hunne afkeuring over de beslissing der scheidsrechters uitspreken. De nieuwe regeling, beweren zij, zal hun bedrijf ruïneeren. The Ottawa, Citizenhet orgaan der regeering, zegtterwijl volgens deze regeling aan onze schepen belet wordt met het visschen op zee voort te gaan, zullen de Amerikanen de robben op de kust met knuppels dooden en aldus het monopolie van het bedrijf hebben. Volgens verschillende berichten uit Washington is Grover Cleveland, de pre sident der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, ziek. Naar het heet, lijdt hij aan nierziekte, en denkt hij zelfs ern stig aan aftreden, maar volgens sommi gen houdt hij zich ziek, teneinde te ontsnappen aan eene belegering van se natoren, die in verband met de te genwoordige zilvercrisis en de door hem gewenschte, maar nog lang niet verze kerde afschaffing der Shermanwet, hem hun stem willen verkoopen tegen be noeming tot een of ander aanzienlijk en voordeelig staatsambt. Cleveland, wiens grootste roem bet altijd geweest is, niet alleen persoonlijk zijn handen rein te houden, maar ook bij atlderen alle knoeierij te bestrijden, heeft een afkeer van dergelijke postjesjagers en is nu ziek, werkelijk ziek: hetzij aan de nieren, hetzij van walging. Intusschen bestaat er wel kans dat de afschaffing der Shermanwet, zij het ook met een heel kleine meerderheid, wordt aange nomen. Ook ander» degelijke maatre gelen tot bestrijding der crisis, zijn ech ter voorgesteld en ten deele door Car lisle, den minister van financiën, gesteund. Naar men uit Londen bericht, hebben de meerderheid der mijnwerkers van Nort humberland tegen eene werkstaking be sloten. Een telsgram uit Abercarna meldde de aankomst op gisteren-morgen van 200 soldaten te EbbwVale. Bij de wanordelijkheden van eergisteren-nacht Toen ik voor den hooggeplaatsten ambte naar stond, die met de ntginning der mijnen was belast, werd ik getroffen door zijn ge distingeerd uiterlijk. Ofschoon hij nog jong was, waren zijn haren reeds vergrijsd, zjjn gelaatstrekken stonden vermoeid en de stem pel van verdriet en zwaarmoedigheid scheen er op gedrukt te zijn. Hij hield zich juist bezig met een rapport, dat men over mij had uitgebrachtbeleefd verzocht hij mij plaats te nemen en keek mij toen gedurende enkele oogeublikken stilzwij gend aan. als wilde hij op mijn gelaat de juistheid lezen van het mij betreffende verslag, hetwelk hij nog in de hand hield. Na nog eenige vragen op afgemeten en toch weiwil lenden toon gedaan te hebben, voegde hij er bij: Zijne Majesteit had u naar de arseni- cuintnijn van Nerchinsk kunnen doen zenden, de zeer zware feiten, waarvoor gij veroor deeld zjjt, zouden dit volkomen wettigen de Keizer heeft mij wel willen machtigen u te bestemmen voor de zilvermijnen, die in de nabijheid van deze stad worden ontgonnen maar ik heb nu ook het recht om fte ver wachten, dat deze gunst door u dankbaar zal worden op prijs gesteld. Hij zweeg, om mijn antwoord te hooren. Dankbaarheid te eischen van het slachtoffer, omdat men ten zijnen opzichte de verdruk king niet tot het uiterste doorzet, scheen mij een zoo bittere ironie toe, dat ik dit den ge werden 25 mijnwerkers gearresteerd. Men vreesde hernieuwde rustverstoring op gisteren. Verdere gevallen van cholera zijn er te Berlijn niet voorgekomen. Intusschen is gebleken, dat het eerste der eergis teren officieel gemelde 3 gevallen reeds voor 10 dagen met doodelijken afloop plaats had, waarna het bacteriologisch onderzoek geschiedde. De gestorvenen zijn een Poolsch meisje en twee Pool sche arbeiders, die samenwoonden, le vensmiddelen uit een besmette streek van Russisch Polen gekregen en ge bruikt hadden en in groote onreinheid leefden. In het gezondheidsrapport wordt gezegd, dat de gevallen sporadisch zijn, zonder gevaar voor verdere verspreiding. De stedelijke regeering van Berlijn heeft zich ernstig beklaagd hij de regeering, dat nog steeds ongehinderd de trek van volkomen verwaarloosde en berooide Russisch-Poolsche landverhuizers naar Berlijn toegelaten wordt, in stede van dezen toestand aan de Russische grenzen tegen te houden. Na het sluiten van het socialisten- congres is eergisteren te Zurich een internationaal spoorweg-congres geopend. Vertegenwoordigd zijn Engeland, Oos tenrijk, Nederland, Italië, Zwitserland en Galicië. Er werd besloten tot op- riehtin g van nationale secretariaten, welke met internationale bureaux in verbinding zullen staan, eveneens tot het stichten van een internationale onder steuningskas. De organisatie dezer laat ste werd aan eene commissie opgedragen. Verder besloot het congres zoowel in de parlementen als door innerlijke or ganisatie bij alle middelen van vervoer den acht-uren-dag en wekelijks een on afgebroken rusttijd van 36 uren te verlangen. Van de 56 rustdagen in het jaar moeten er 17 op Zondagen vallen. Goederenvervoer moet des Zondags ge staakt worden. Op voorstel der Neder - landsche afgevaardigden werd besloten tot wederkeerige ondersteuning in alle neraal in eerbiedige termen te verstaan gaf. Plotseling stond hjj op en begon met groote schreden de kamer op en neer te loopen. Zij zijn allen hetzelfde, mompelde hij, toch is in de ongelukkige tijden, die wij bele ven, de taak reeds zwaar genoegwaarom maken zij ons die nog moeilijker 1 Ik begreep, waarover hij dacht; hij had niets liever gewild, dan het lot der bannelin gen eenigszins te verzachtenmaar van hun zijdt wenschte hij bewijzen van onderwerping te ontvangen. De instructien waren zoo streng. Ongetwijfeld gevoelde hij a.1 het afsclmwe lijke van zijn ambt en zonder er zich zelf rekenschap van te geven, trachtte hij de ver antwoordelijkheid op ons over te dragen. Op dit oogenblik trad een jong meisje bin nen en ging naar den generaal, die wederom was gaan zittenzij stond van mij afgekeerd zoodat ik haar niet in het gelaat kon zien maar haar gestalte en houding kwamen mij bevallig voor. -r- Vader, zeide zij liefkozend, ik heb u al een half uur geleden laten roepen en nog altijd wacht ik op uik moet u dus wel hier komen opzoeken, Ik heb u laten zeggen, dat ik door zaken, opgehouden werd. Zaken, altijd zaken is niet de dringend ste zaak die: uw dochter genoegen te doen? Denkt gij dat waarlijk, jongejuffrouw Mag ik nu ook weten, welke ernstige redeu uit werkstaking voortvloeiende gevallen; ook tot het maken van gemeene zaak met de georganiseerde arbeiderswereld van alle landen en eindelijk tot het niet sta ken van het werk in geval van oorlog. De Osservatore llomano bevat, naar uit Rome wordt gemeld, den tekst van een merkwaardig schrijven des Pausen aan den hekenden Zwitserschen katho lieken staatsman Decurtins, naar aan leiding van diens verdienstelijk optreden op een onlangs te Bienna, in Zwitser land gehouden congres van duizenden katholieke werklieden, uit verscheidene landen, op welk congres o. a. levendige instemming werd betuigd met de Pause lijke encycliek Rerurn Novarum en ver dere brieven betreffende de belangen van den werkman en de oplossing dei- sociale kwestie. De H. Vader verheugt zich over die waardeering en instem ming, alsook over het genomen besluit tot het houden van nieuwe soortgelijke congressen, als het meest geschikte mid del om de in de encycliek lierurn Novarum neergelegde denkbeelden meer en meer in de harten der geloovigen, en wel in 't bijzonder in die der werklieden-zelven te doen doordringen, terwijl aldus tevens de aandacht der burgerlijke overheid gevestigd wordt op de'noodzakelijkheid eener meer afdoende bescherming van den werkman in 't algemeen, en van vrouwen en kinderen in 't bijzonder, zoodat ook de hoop der volgende ge slachten voor een deel in de werking dezer congressen gelegen is. Voor een deel, want de burgelijke wet alleen kan geen redding brengen, zoo lang zij niet samenwerkt met de christelijke naasten liefde en de leer der Kerk. In de Skuptchina te Belgrado heeft gisteren Kundovics eene collectieve ver klaring voorgelezen van de leden van het vroegere kabinet-Avakumovics, waarin de oud-ministers zeggen, niet aan de debat ten over hunne terechtstelling te zullen deelnemen, maar voor het hooggerechtshof hunne verdediging te zullen voordragen. u hierheen roert U weet wel, die mooie vogel met blauwe vleugels en roode kuif, die was weggevlogen Nu, die is teruggevonden. Het is feest in de volière u moet bepaald komen zien. Ik zal komen. Dat is niet allesmijn vogels beklagen zich, dat men hen verwaarloost. Herinnert gij u dien muzikant van het regiment Kazan, die huu les kwam gevendat ging zeer goed, maar sedert eenige dagen wacht men hem te vergeefs.; de vogels zijn in het geheel niet tevreden. Zoo, dat is zeer ernstigen als die mu zikant niet komt, dan zult gfj verzoeken om hem in de boeien te sluiten. Dat niet, maar u zult erkennen, dat hij het wel verdient. Zeker, maar. gij zult grootmoedig zijn. Laat mij nu alleenstraks kom. ik bij u. Het jonge meisje verwijderde zich zonder mijn tegenwoordigheid op te merken. Onder andere omstandigheden zou deze goedhartig heid, dit laiser-atter van dén generaal tegen over zijn dochter mij getroffen hebbennu was ik gekrenkt over de zorg.looze, weinig ernstige wijze, waarop men besliste over het lot van etn mensch, terwijl men zich bezig hield met de grillen van een kind. [Wórdt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1