Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Dinsdag 22 Augustus 1893. No. 4666. bureau $ooQ$tvaat 317. 1LGEMEEN OVERZICHT. Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: mx&z PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEO COURANT VoT Schiedam per 3 maanden Frtnco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Hit auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 StsblNo. 124. Illllillllllilimiiiiilimim Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 21 Augustus '93. De dag van gisteren, Zondag 20 Au gustus, was voor het „souvereine volk" )'an frankrijk een dag van gewicht. Ruim ^000 eandidaten betwistten elkander de van een mandaat als afgevaardigde. Dngeveer vier eandidaten per zetel. Er dus keus in overvloed zou men ^Ueenen, waar het geldt voor een viertal laren de belangen des volks te doen be hartigen door mannen, die het vertrou- in hen gesteld niet mogen be schamen. In afwachting van de nadere dichten, die de telegraaf weldra bren- £en zal, willen wij ons van alle be schouwingen omtrent de nog lang niet a%eloopen verkiezingen onthouden. Bijzonder gespannen is de toestand ln het kiesdistrict Draguignan (Var) i^aar Clemenceau door zes andere can- 'daten wordt bestreden. Zelden werd candidaat zoo heftig bestookt. Zijne vjjanden vergezellen hem naar alle P'aatsen waar hij optreedt of optreden ^'1 en beletten hem reeds herhaaldelijk ,'et woord te voeren. Alle dagen, s morgens vroeg, verlaat Clemenceau '4 hotel Berlin in een landauer met ecnige klerken, die hij uit Parijs mede gebracht heefthij gaat naar de ge beenten waar hij zeker weet dat er benschen wonen, die hem getrouw ge- leven zijn hij zorgt er voor dat het Cveau bestaat uit personen die hij ,'eeft gedecoreerd of door diegenen, dien lJ met weldaden heeft overladen, doch esniettemin is er altijd een meerder- gereed om hen uit te jouwen of "D yes Bournemouth Hoe gaat bet bet Cornelius Herz, toe te roepen, .omenceau vindt vooral een geduchten 'land in het Petit. Journaldat meer a" een millioen exemplaren oplaag bt. Om ook met de teekenstift, soms cn krachtiger middel dan het geschreven °°i'd, indruk te maken, gaf le Petit. Naar liet Frausch van Louis Oollas. 25) l°tttf t6 menGtei onder welke men een onge dacht af" 'teling van typen en kleeder- een vond, bood aan Enropeesche oogen hom dzamen aanblik aan, te midden van de Oost» w<llJll,iuizen en openbare gebouwen in Wareersc'leu stjjl. Op de kaden lagen de koop- ijs8lr "''gestapeld. De pelterijen van Siberië's stunJj n en de Japansche vazen vormden éen lep met Fransche wjjnen en voortbrengse- stad an Par'jsche modesde woningen in de Vreemd,'en onvoldoende om den stroom van \vare bbgen op te nemenop vele punten Hibrar-1 ïenten opgericht, die bet hare er toe Irkoet i om het Oostersche uiterlijk van 3k nog sterker te doen uitkomen. 611 heeft Rusland langen tjjd het land der Journal in het bijblad van 11. Zondag een spotprent, die Clemenceau op het tooneel voorstelde, een nieuwen dans dansende le pas de commandite (doelende op het commanditeeren van zijn blad la Justice door Cornelius Herz) terwijl dansende vrouwen een cirkel om hem vormen, en een Engelschman in het souffleurshokje zichtbaar ijt. Onder het dansen werpt Clemenceau als een gooche laar zakken met ponden sterling in de lucht. Natuurlijk is Clemenceau niet zeer gesticht over deze prent en hij ant woord in zijn blad met een artikeltje van veertig regels, waarin zoo ongeveer zestig scheldwoorden voorkomen aan het adres van Petit Journal. Een dezer dis kwalificaties is Journal du Pape De antagonie, die sedert lang tusschen Franschen en Italianen bestond, is er door het gebeurde te Aigues Mortes niet op verbeterd. Naar aanleiding van het in die Fransche kustplaats voorgeval lene, heeft de Italiaansche gezant Reiss- mann eergisteren te Parijs een confe rentie gehad met de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken. De minister Dupuy zei, dat hij den prefect van het departement Gard, zou telegra- feeren om een uitvoerig rapport over hetgeen er gebeurd is. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld, maar reeds nu wordt het aantal dooden op 30 er, dat der gewonden op 150 geschat. Bijna alls dooden en gewonden zijn Italianen, zoodat duidelijk blijkt, dat de Fransche werklieden de aanvallers waren en ver weg de overmacht vormden. Volgens nader bericht zouden echtei de Italia nen het eerst de Franschen aangevallen hebben. De Fransche werklieden zijD vooral verbitterd op de Italiaansche arbeiders, omdat zij door den nood uit hun land gedrongen, in Frankrijk voor een gering loon komen werken en dus de loonmarkt voor de Fransche arbei ders bederven. De burgemeester van Aigues Mortes heeft thans bij procla matie de bevolking tot orde vermaand gevels genoemd. En inderdaad, nergens ver staat men het beter om bet oog des vreemde ling» te bedriegen door den niterlijken schijn, en om door handig vertoon het geheim der werkelijkheid te verbergen, alles wordt er aan gegrepen als gelegenheid tot demonstratie. Zonder even belangrijk te zjjn als de jaarmarkt te Nischni- Novogorod, lokte de jaarmarkt te Irkoutsk toch een aanzienlijke menigte, die men mo»st trachten de oogen te verblinden en wier bewondering men moest afdwingen doer een handig vertoon van macht. Hiervoor zorgden de Russiiehe overheden dan ook aan de bevolking werden bevelen gegeven, opdat de stad zieh in al baar pracht zon vertoouen, de popen moesten de kerken met ongewonen luister versierenalle garnizoenen uit den omtrek werden in de stad te zamen getrokken, ten einde een hoog denkbeeld te geven van de onweerstaanbare macht van het, leger. Mij werd opgedragen om in het gebouw, waarin de m|jndirectie zetelde, een Tentoon stelling te organiseeren van al de mijnproduc- ten, waarop Rusland terecht zoo trotsch is. Die metalen, onder hun verschillende vormen uitgestald, van af het oogenblik dat men hen vond in de mijnen, vermengd met steenen en aarde, tot op het oogenblik dat zij, ontdaan van alle bijvoegselen, in den vorm van schit terende staven, als goud, zilver, koper, lood, malachiet, enz. aan het Gouvernement werden afgeleverd, boden inderdaad eeen belangwek- en de werklieden tot hervatting van den arbeid, daar alle Italianen thans van de zoutwerken verwijderd zijn, en de Eran- sche werklieden dus geen enkele reden meer hebben tot ontevredenheid. Het zal te bezien staan, of aan die procla matie gevolg zal worden gegeven en de rust er nu zal hersteld worden. De gebeurtenissen te Aigues-Mortes hebben in Italië luiden weerklank ge vonden en verbittering tegen de Fran schen gewekt. Te Rome werd Zaterdag een concert gegeven op het Colonna- pleinde menigte juichte het volkslied toe. Het gezantschapshotel en het con sulaat van Frankrijk en andere Fransche gehouwen worden uit voorzorg door de politie bewaakt. Ter gelegenheid van den verjaardag des Oostenrijkschen keizers, hebben er de vorige week te Praag weer ongere geldheden plaats gehad. De joelende menigte overstemde twee militaire ka pellen, jouwde bij de sociëteit van de adellijken dezen uit, wierp glasruiten in en bedreef andere buitensporigheden. Om 10 uur werd het eerst weer rustig. Deze ongeregeldheden werpen een eigen- aardigen blik in de Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie, dat door den ras- senstrijd zoo jammerlijk verdeeld is. Ten stelligste wordt tegengesproken dat een nieuw geval van cholera te Berlijn zou zijn voorgekomen. De Nord. Allg. Zeii. verklaart gemachtigd te zijn te berichten, dat behalve de op 15 dezer in den Reichsanzeiger ge melde cholera-gevallen «r tot Vrijdag ochtend ll1/, ure geen enkele aangifte gedaan is van een ziekte of sterfgeval aan cholera. In het ziekenhuis Moabit, waar ten vorige jare de cholerazieken verpleegd werden, is ook thans eene af deling hiervoor ingericht en deze is ook bestemd voor alle verdachte geval len ter waarneming. De toestand in Engeland blijft zeer kritiek. Vrijdag-avond zijn 2000 man kenden aanblik aan, en ongetwijfeld moesten zjj de aandacht der vreemdelingen trekken. Te oordeelen naar den indruk, dien de Ten toonstelling' op de talrijke bezoekers maakte, bad ik reden om over mijn werk tevreden te zijn. De generaal Apraxin betuigde mij zfjn dankbaarheid, doch met die soberheid van woorden, welke bij hem onafscheidelijk was aan de uitoefening van het gezag. Hjj was vergezeld door zijn dochterzij liep gearmd met een adjudant van den generaal, een jong officier, wiens bovenlip nog nauwelijks bescha duwd werd door een klein, fijn kneveltje. Tot nu toe kende ik alleen den harmonieusen klank harer stem, thans kon ik ook haar betoove- rend lieftallig gelaat bewonderen. Zjj was een verrukkelijk schepseltje; baar matblteke gelaatskleur scheen een weerkaat sing van de sneeuw uit het hooge Noorden, terwijl haar donkere lokken, haar oogen, die tusschen de lange wimpers levendig en toch zacht schitterden, aan een mildere luchtstreek deden denkenhaar gelaatstrekken waren volmaakt regelmatigzij bekoorden nog meer door de uitdrukking dan door den vormde natuurlijke oprechtheid van het kind ging daarop samen met de reeds een weinig ern stiger uitdrukking van het jonge meisje ik begreep, dat zij de afgod baars vaders was. De Russische dames te Irkoetsk bewezen van zeer nabij de Parijsche modes te volgen, maar bijna nooit brengen zij het verder dan infanterie en 1000 man cavalerie met extra treinen uit het kamp van Alder- shot naar Cardiff en Newport vertrok ken om de onlusten in de kolenbekkens te onderdrukken. Ook uit Plymouth is een detachement van 500 man infanterie daarheen vertrokken, en gisteren zouden nog 600 man daarheen gaan. De werk stakers in het dal Phondow hebben de mijnwerkers van Merthyr en Therarries gedwongen het werk neer te leggen. Wegens de steenkolencrisis zullen te Glasgow de ijzergieterijen de hoogovens sluiten. Sedert Woensdag zijn te Londen 27 stoomschepen met 27000 ton kolen aangekomen, De prijs der steenkolen is thans 26 tot 28 sh. per ton te Londen geleverd. De kooplieden gelooven, dat de werkstaking eerst tegen het eind van September zal eindigen. De Daily News meent, dat de mijneigenaren spoedig van de loonsvermindering zullen afzien, die tot de werkstaking aanleiding gaf. De mijnwerkers beschuldigen de mijneigenaars de beweging in het leven geroepen te hebben om hun steenkolen met groot voordeel te kunnen verkoopen. Het parlementslid Wood zeide in eene redevoering te Wigun, dat men op de •onferentie der mijnwerkers, die deze week zal gehouden worden, zal trachten het ophoopen van den voorraad steen kolen in de mijnen te beletten door voor de werklieden de maandelijk3che contracten te vervangen door dagelijk- sche, waardoor zij bij opeenhooping het werk zouden kunnen staken door een dag vacantia te nemen. De tin- koper- ijzer- en staalfabrieken in de districten Swansea en Neath zullen heden (Maan dag) tengevolge van de steenkolen crisis gesloten worden. Ongeveer l'IOOO werk lieden verdienen daar hun brood. Aan de Times wordt uit Washington, geseiud, dat de Amerikaansöhè gezant op Hawai, die Dinsdag te San Francisco aangekomen is, met de regeering over een verdrag tusschen Hawai en de Unie schijnt te zullen onderhandelen. Het een groteske nabootsingniet aldus Fédora, haar kle ediug was in alle opzichten onberis pelijk. Ofschoon zjj geen enkel offer gebracht had aan weelde of mode, toonde zij zooveel bevalligheid in haar geheele persoontje, dat men zich met verwondering afvroeg, hoe zulk een teer, broos schepseltje, dat in de schitte rendste Parijsche salons opgang zou gemaakt hebben, in die woeste, onherbergzame oorden was verdwaald geraakt. Met duidelijk blijkbare verveling luisterde zij naar de zoutelooze praatjes van haar ge leider, en ontving zij de betuigingen vau al te hoffelijke slaafschbeid, die men richtte tot de dochter van den voornaamsten hoogwaar digheidsbekleder var. de geheele provincie. Maar al waren vrees en berekening bij de meesten de ware reden van nederige, eerbie dige en honigzoete glimlachjes, gaven toch ook sommigen door hun houding en boosaar dige blikken blijk van de woede, die heersch- te in hun door het lyden verbitterd-» harten. Treurige afdwaling van den haat, die een kind al de beproevingen van het leven ten kwade duidde. Het levende toonbeeld van rijk dom en geluk, waakte Fédora niettemin over de ongelukkigen, die aaii hun onzinnige jaloe zie toegaven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1