r Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. BP" Fife en Komoss weigerden eenparig de hun aangeboden loonsverhooging van 12^ pet. Zij eischen 25 pet. en zouden gisteren (Maandag) het werk staken. Tusschen Frankrijk en Siam is het thans weer koek en ei. De koning van het land der witte olifanten verleende eergisteren gehoor aan den Franschen gezant dien hij met huitengewonen praal ontving. De gezant herinnerde in eene uitvoerige rede aan de oude vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Siam en Frankrijk en sprak de hoop uit, dat de voorbijgaande onaangenaamheden weldra geheel uit den weg geruimd en vergeten zouden worden. De Koning las een in denzelfden geest in het Siameesch opge stelde toespraak voor. Kaar men uit Tanger bericht, is Zon dag-avond de Israëliet Jacob Cohen, Fransch onderdaan, te Zuani hij Tanger vermoord gevonden. De moordenaars zijn onbekend; men vermoedt, dat het Arabieren zijn. De Fransche autoriteit heeft een onderzoek ingesteld. Schiedam, 22 Augustus 1893. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende Enge- ring's Malz-koffie. Velen hebben zeker reeds hooren spreken van den voedza- men en smakelijfeen drank dien liet vernuft van den alom hekenden pastoor Kneipp onder den naam var. Malz-koffie heeft bereidvooral, voor de helft met gewone koffie vermengd, levert de Malz- koffie niet alleen een gezonden en voed- zamen maar ook smakelijken drank, die voor kinderen en zwakke gestellen hij zonder is aan te hevelen. Wij durven ieder een proefneming met dit steeds meer in den smaak vallend product aanbevelen, overtuigd als men zal zijn dat de groots waterdokter van Wörishofen door de uitvinding van dezen drank der maatschappij een weldaad te mear heeft bewezen. werd Haller's raissa Assumpta est door het goed bezette koor met blijkbare toewijding uitgevoerd. Heerlijk en op wekkend klonk op dezen octaafdag het Assumpta est Maria tot Haar, die zoo terecht de Moeder en Beschermster van St.Dominicus' Orde wordt genoemdjn den stonde, dat een barer zonen zijn eerste plechtig Misoffer ging opdragen. Onder en na het H. Misoffer werden nog door het koorgezelschap con amore uitgevoerd Ave Verum van Krüger, Marinus Tan tum Krgo en Laudate Momïnum van A. H. de Leur. Zoowel de luistervolle plechtigheid als de opwekkende zang deed zeker velen met ons eenige onvergetelijke oogenblik- ken beleven en bracht op veler lippen den innigen wensch en de vurige bede: Kuste Gods overvloedige zegen op dezen jeugdigen priester en zij hem vele heil volle jaren van priesterlijken arbeid geschonken Te Ylaardingen is binnen gekomen de logger Meeuw schipper C. v. d. Linden, met een matroos aan boord, die, na 12 dagen ongesteldheid Vrijdag 11 Aug. overleden en den daaraanvolgenden dag gekist en overhoord gezet is. De overledene Jemke Pais, vaD ler- schelling, was 20 jaar oud en ongehuwd. Zooals uit de officieele bekendmaking, in dit nummer van ons blad voorko mende blijkt, heeft zich te Kotterdam een geval van ctiolera asxatica met doo- delijken afloop voorgedaan. Het kwam voor op een vaartuig in den Haringvliet. Door de bevoegde autoriteiten zijn, even als het vorige jaar, alle maatregelen genomen, noodig tot bestrijding van de gevreesde ziekte. (N. Ii. Ct.) de machine en de trein stond hul peloos voor de volgenden den weg ver sperrend. Van het station D. P. moest reserve materieel gezonden worden om de reizigers af te halen en de voortrein .van 47 werd langs het verkeerde spoor vervoerd van Delft naar Schiedam. Uit Charlois: "De pokken breiden zich langzaam uit. Behalve dat ar te Hillesluis vele gevallen zijn bijgekomen, vooral op Rot- terdamsch gebied, en er enkele perso nen aan zijn overleden, heeft ook aan het Sluisje zekere Mastenbroek, een al leen wonend man, ze gekregen. Zooveel mogelijk worden door de be voegde macht maatregelen genomen om hst verbreiden tegen te gaan, doch eigenwijsheid en domme overmoed van buren en familie zijn dikwijls oorzaak, dat de beste bedoelingen van de over heid worden verijdeld. Gister-avond te ongeveer 6 uren be gaven zich een 7-tal personen in eene zeilboot op dan Kralingschsn plas om te spelevaren. In het midden van den plas waar het zeer diep is, sloeg de boot ten gevolge van een rukwind om. De werklieden Cornelis Boer en Pieter Eerland, die het ongeval aan de Lange- kade zagen, spoedden zich naar de plaats van het ongeval en slaagden mat moeite er in twee van de drenkelingen te red den. De overige vijf verdronken. Een immer treffende en aandoenlijke plechtigheid werd heden-ochtend in de parochie-kerk van den H. Joannes den Dooper gpvierd. Weder betrad een zoon der parochie hetzelfde altaar, dat hij reeds als kind had betreden en waarvoor hij zijne kinderlijke bede tot den Gever van alle goeds had gericht. De weleerw. pater J. J. M. Tonino, O. P., den 15 dezer in de metropolitaankerk te Utrecht tot priester gewijd, ging zijne eerste plechtige H. Mis opdragen. Het priesterkoor was voor deze ge legenheid smaakvol met levand groen en bloemen getooid, en het hoogaltaar bood in dan glans zijner rijkste sieraden en door waslicht overvloedig bestraald, een recht opwekkenden aanblik. Ruim negen ure betrad de jeugdige neomist met zijne assistenten het hoogaltaar. De weleerw. pater Tonino werd hij het op dragen van het H. Misoffer geassisteerd door den zeereerw. pastoor Van Meegen als presbyter assistens en door de weleerw. paters Van Dijk en Perquin, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de wel eerw. pater Paap als ceremoniarius fungeerde. De indrukwekkende plech tigheid, die door tal van geloovigen werd bijgewoond, ontleende een liooge- ren glans aan liet zinrijk ritueel der Dominioaner-orde, dat als altijd ook hij deze gelegenheid werd ge volgd. Treffend was voorzeker het oogenblik toen de nieuwgewijde zij nen dierbaren en allen geloovigen ten heil het hoogheilig Offer ten hemel mocht heffen maar ook indrukwekkend de stonde, toen hij mèt zijne dierbare betrekkingen in de II. Offerspijze mocht deelen en hun met eigen hand het Brood des levens ten eeuwigen leven reiken mocht. Voorzeker waren het on vergetelijke aangrijpende oogenblilcken, niet alleen voor den jeugdigen neomist en zijne familie, maar ook voor allen die het voorrecht hadden bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Tot den luister dezer plechtige han deling heeft ook de schoone zang van het koorgezelschap in ruime mate bij gedragen. Na De Leur's Veni Creator Men schrijft ons uit Rotterdam: Zaterdag eindigde de kermisweek. Heden en vooral morgen de bekende Bóeren-Dinsdag zijn de laatste dagen onzer karmis. Met meer dan gewone aa.idacht werden dit jaar de kermis en hare gevolgen nagegaan, omdat, zooals men weet, de Gemeenteraad een com missie van onderzoek naar de voor- en de nadeelen der kermis haeft ingesteld. Indien deze commissie haar advies zou willen uitbrengen over de kermis in het algemeen, dan kan dit niet an ders dan gunstig luiden voor het be houd ervan. (w Te Hillegersberg is in den nacht van 18 op 19 Augustus een hevige brand uitgebroken in de woning van den wagen mak «r A. Sonne veld. In een oogenblik was de brandweer van Terbreggen op het terrein, en door buiten gewon ekrachts- inspanning en goed overleg mocht zij er in slagen het woonhuis en den winkel te behouden alleen de schuur werd eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. In het algemeen hebben de kermis vermakelijkheden te Rotterdam minder goede zaken gemaakt dan in vorige jaren. Naar men ons mededeelt, moeten in Men Moele Zaterdag 1700 entrées minder verkocht zijn dan het vorige jaar. De mindere drukte op de kermis ver oorzaakte natuurlijkerwijze ook mindere drukte in café's, hotels, bij de leveran ciers van eet- en drinkwaren en han delaars in sigaren. Muskieten bij Rotterdam De bewoners van de huizen aan den Sluisjesdijk onder Charlois worden de laatste dagen buitengewoon geplaagd door insecten, muskieten worden deze genoemd. Vooral de* nachts is het er voor de menschen bijna onhoudbaar. Velen hebben dikke oogen, opgezette wangen of opgezwollen handen. 't Is eigenaardig dat juist daar, waar de petroleumlucht het meest merkbaar is, ook de zoogenaamde muskieten het talrijkst zijn. Vele Rotterdammers, die Zondag een tochtje naar Scheveningen maakten, had den een minder aangenamen terugtocht. Wie toch uit Scheveningen half tien per tram dachten terug te keeren, moch ten het genoegen smaken ruim een uur in de overvolle tramwagens te zitten aan het station Scheveningen. Van den voorgaanden trein was de goederenwa gen gederailleerd en bij de Van der Duijnstraat zoo in het zand geloopen, dat de weg ruim een uur versperd bleef. De reizigers, die op andere wijze den trein 10.25 uit Den Haag bereikt had den, waren ook niet spoedig thuis, want tusschen Delft en Schiedam weigerde De toestand van den commissaris der Koningin in Limburg, jhr. DeKuijper, die sedert eenige dagen ernstig onge steld is, schijnt eenigszins beter te zijn. Aangezien evenwel alle mededeelingen strikt onthouden worden, is het niet mogelijk nauwkeurige inlichtingen te geven. Reeds was gemeld, dat de zieke de laatste H.H. Sacramenten had ont vangen, doch dit schijnt niet waar te zijn. De wedrennen te Arnhem op Donder dag a. s. zullen door de hooge tegen woordigheid van H. M. de Koningin- Regentes vereerd worden. Teneinde het publiek zooveel mogelijk in de gelegen heid te stellen, in d* onmiddellijke na bijheid der beide vorstinnen te verkee- ren, zijn de tweede en dei de rangen ieder afzonderlijk verplaatst naar het vlak tegenover de koninklijke tribune gelegen terrein. Voor de vijf nummers van het program zijn 66 paarden inge schreven, waaronder Belgische en Duit- sche, zoodat de rennen zelf «eer belang wekkend zullen worden. Een en ander doet een zeer talrijk bezoek verwachten. Wat de kwestie der wik- en weeg loon en betreft, kunnen wij belangheb benden mededeelan, dat de Minister Tak aan de betrokken Gemeentebesturen heeft geschreven, dat het Koninklijk besluit niet te handhaven is, maar dat hij bereid is voor «en korten termijn, bijv. voor twee jaren, een uitzonderings wet bij de Tweede Kamer in te dienen, die de wik- en weegloonen op 60 cen ten per 100 KG. bepaalt. (Schaper Ct.) Naar de Telegr. verneemt, is het Ka merlid mr. Van Houten getreden,uit de redactie van de Tragen des tijde. Hij is voornemens, evenals vroeger, zijne meening over de politiek van den dag in Staatkundige Brieven uiteen te zetten. Deafdeeling Deventer van den sociaal- democratischen bond zal op 24 Augustus op eene weide onder Diepenveen eene groote protest-meeting houden tegen de houding van sommig Kamerleden bij de beraadslagingen owr de kieswet. Er is gelegenheid tot deb.t. Ter tegemoetkoming aan talrijke klachten, zullen op het tweede perron van het station der t IJ. S. M. te Delft, nog een tweetal abri's worden geplaatst. Iedereen die wil eens de reis van Deiftnaar Rotterdam ieaft gemaakt weet, hoe heerlijk het o* het twesde perron kan waaien, regenei, hagelen en sneeuwen, en hoe de reiziges daartegen absoluut onbeschut waren. Allean was er eene kleine schuilplaatsen in dien vorm verrijzen er nu nog tvee, wat a dadelijk als eene belangrijke erbetering wordt begroet. In den nacht van j.l. Womsdag en Donderdag ontstond in een heiberg even buiten de kom der gemeente Bergam bacht, tusschen eenige van d kermis terugkeereiule personen twist, die zoo hoog liep, dat z*kere B., geluwd en vader van een talrijk gezin, ziodanig werd mishandeld, dat hij, nietegen- staande dadelijk ingeroepen genwskuii- dige hulp, niet buiten levensgevaa- ver keert. De dader, zekere Van B., die nau welijks 14 dagen geleden uit het tirht- huis was ontslagen, waar hij een i»j> jaar had doorgebracht, is gevankeljk naar Rotterdam overgebracht. De watermolenaar B. te Zevenhuizei die zijne woning verliet om veldxrh te verrichten, werd ongesteld naa' gebracht. Eer de geneesheer aa was, was de man reeds overl moedelijk tengevolge van De ongelukkige laat ear- kinderen achter. De Haagsche pc- ,sstuk ken in handen g' -den aan toonen, dat d j»- ziater a is in hecht' agens liet uit geven vai m rijksdaalder* tevens de ve. -r was dier onec muntstukken. Een parodie op de Vrijdag heerschenb warmte was wel dat men toen in et der buitenwijken van 's-Hage een he®^ kon zien loopen met een pelsjas e bonte muts. Het gold een weddenscha] Als een voorbeeld van de ongekende groeikracht der laatste we e kan dienen, dat een veehouder te schop van 2 h*ctaren hooiland .i.ito hooi binnen haalde of bijna het dub van eeu gewonen oogst. Het komt ook voor, dat landbouwers, die vl.() weken geleden nog geen lok hooi. ^en berg hadden en nog geen en* stuk land hadden om te maaien z®U. nu reeds verzekerd zijn van een oogst, voldoende voor de behoeften v' het op te stallen vee. To*n J. Petter, landbouwer te veen, jl. Vrijdag morgen zijn vee het land haalde, werd ér eene koe mist. Aan de marechaussees, hiei'0 in kennis gesteld, mocht het Se jefl haar des avonds reeds terug te J1 hij den landbouwer Kracht te RU veen. Deze had ze gekocht uit of 3e hand op de veemarkt te De oorspronkelijke kooper d. 1 ul,aI1d' Ham, verklaarde in B. CosteijjjU bouwer te Rouveen, den man llCj ge- te herkennen, van wien hij ze ba kocht. 0. is heden in arrest gen Naar wij vernemen, is de Kolfwedstrija welke, zooals aanva" „st- was bepaald, op 4 en 5 September inde sociëteit „de Vereeniging te 1(et lem zou plaats hebben,^ we^e'|0udeiJ samen vallen met de alsdan te ^0t gewichtige gemeenteraadszitting 11 en 12 September uitgesteld- Van de St. Bavo te Haarled e perde Zaterdag de driekleur van het 25jaiig bestaan van I> b«' der brandweer. Deze spuiv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2