Stads- eo Gewestelijk Nieuws. herstellen. De gouverneur van Corrien- te» heeft die stad met de provinciale troepen verlaten voor de aankomst der opstandelingen. Kolonel Acuna zal de opstandelingen niet 5000 man aantasten. Een gevecht is ophanden. Het nationale congres heeft besloten tot nationale tusschenkomst, ook in Corrientes. Schiedam, 23 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar het in komen voor den dienst 1893/4,bevattende de wijken D, E, E, en G-, den 8 Augustus jl. door den Gemeenteraad vastgesteld, en den 14n Augustus daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvan ger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende 5 maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand, zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging vol gens de wet. In de vergadering van den Gemeen teraad op gisteren waren behalve de reeds ingekomen of die stukken wier behandeling uit de daarbij betrokken onderwerpen bleek, nog ingekomen de volgende stukkan Van Burg. en Weth. afschrift van hun besluit van 10 Aug. 11., waarbij zij een pensioen hebben ver leend ten laste der gemeente, groot f46's jaar», aan den op 15 Mei 11. eervol ontslagan agent van politie der 3e klasse T. Ritman, aangenomen voor kennis geving missive van den directeur der burgeravondschool, houdende bericht dat het toelatings-examen voor die school ■al gehouden worden op Maandag den 4n September aanst., des avonds ten zeven ure, in het gebouw der hoogere burgerschool en, zoo noodig, ook op den daarop volgenden dag op gelijke plaat» en uur, aangenomen voor kennisgeving. De later ingekomen stukken, bedoeld hij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zijnmissive van den schutters raad der dd. schutterij alhier, ten geleide der rekening met bijlagen over 1892 en der begrooting voor 1894 van gezegde schutterij, in handen gesteld van de financieele commissie ten fine van onder zoek en rapportadres van D. Stillebroer, om eervol ontslag met ingang van 1 October aanst., als onderwijzeres aan de le openbare kostelooze school alhier (hoofd de heer P. van Ylaardingen) ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergaderingdankbetuiging van mej. W. C. Lamers voor hare benoe ming tot onderwijzeres 3e klasse ann de tweede openbare kostelooze school, aangenomen voor kennisgeving adres van Jacob van Katwijk c. s., daarbij dank betuigende voor de verbetering welke het Broersveld, na de demping der Broersveldgracht, heeft ondergaan tevens het verzoek bevattende om aan heide zijden dier straat hoornen te doen planten, ter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergade ring. De Raad besloot op voorstel van Burg. en Weth., in overeenstemming met het advies van curatoren, op grond eener ingekomen aanvraag, tot toelating van meisjes op het gymnasium alhier, en machtigde B. en W. om de veror dening op het hooger onderwijs in dien zin te wijzigen. Nadat op verzoek van den heer De Groot nog besloten was, de rapporten van den gemeente architect over de op richting van volks- en schoolbaden, in het gedrukt verslag der handelingen op te nemen, werd de vergadering ge scheiden. De Zangvereeniging „St. Gregorius", die gister ochtend omtreeks 9' ure met de stoomboot Vlaar dingen kapt. T. Hoogerwerf, uit onze haven was ver trokken, ten einde in het landelijke Oostvoorne een genoeglijken dag door te brengen, kwam gisteren-avond omstreeks 9 ure in onze haven terug. Ook nu weder hadden zich honderden langs de havens geschaard om de terug komst van de kleine en grootere zangers af te wachten; en een langdurig gejuich ging op uit die talrijke schare, toen zich eindelijk de boot met hare giorno verlichting, die zich in den morsigen waterspiegel weerkaatste, vertoonde. Al werden de reukorganen voor eenige oogenblikken geweldig aangedaan bij den stank dien het inkachtige vocht in onze havens verspreidde, men getroostte «ich voor een wijl deze kwelling, om een blik te werpen op het fantastisch schouwspel dat die verlichte boot met die vroolijke kinderschare, en die hon derden menschen in den gloed der Ben- gaalsche verlichting, die af en toe werd ontstoken, te zien gaven. Nadat de boot, waarop zich bij wijlen de opwekkende tonen van een muaiek- korps deed hooien, den tocht door de havens had volbracht, werd zij vastge- meerd aan de achterzijde van het repe titielokaal der Yereeniging, aan het eind der Boterstraat, waar de zangers verder nog eenigen tijd gezellig bijeen bleven. Het is zeker te betreuren, dat het publiek niet meer op ordelijke wijze van dergelijke gelegenheden weet te genieten. Op verschillende plaatsen hadden bot singen plaats tusschen de politie en het publiek, dat weigerde op aanma ning der politie bruggen enz. te ont ruimen. De twiutigjarige vrouw, eergistermor- gen aan de cholera overleden, bewoonde een kolenlichter, die in den Haringvliet lag, toen de medicus het geval zoo ernstig oordeelde, dat van gemeentewege de sohuit werd verhaald naar de Ka- tendrechtsche haven. Daar kwam zij eergistermorgen te sterven, terwijl haar jeugdig kindje, de moeder niet lang over leefd». Een deskundig onderzoek hierop ingesteld, bracht cholera aan het licht, waarop moeder en kind eergiste.imiddag vijf uur reeds op Crooswijk werden be graven. Nu de gevreesde ziekte hare intrede heeft gemaakt, is de Rijnhaven aange wezen als quarantainehaven en worden de schepen, die daar een ligplaats had den, verhaald. Gisteren hibben zich te Rotterdam twee gevallen van cholera asiatica voor gedaan, en wel bij een bootwerker in de Chrispijnlaan no. 148, en bij een schip per aan boord van een vaartuig, liggende in de Wijnhaven. Eerstgenoemde is naai de barak vervoerd, terwijl laatstgenoem de zulks weigerde. Een ingezetene van Maassluis, werk zaam op eene werkplaats gelegen langs de rivier het Scheur, is aldaar door cholera aangetast. Spoedig naar zijne woning overgebracht, is hij kort daarop overleden. Door de autoriteiten zijn krachtige maatregelen ter bestrijding der ziekte genomen. Menig landbouwer te Barendrecht en in de omgeving tracht dit jaar twee oogsten van zijn land te halen. Men vindt thans akkers met knollen, peen, beten enz., waarop pas vlas, koolzaad e.c. gestaan heeft, Is dit wel een ge volg van het gebrek aan veevoeder, toch verwachten wij, dat de landlieden deze methode van bouwen meer zullen gaan toepassen, en dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is. Binnenland. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen Jhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Graven- hage. Door de Regeering zijn pogingen aan gewend om te Eede (Zeeu wsch-Vlaan- deren) grond te bercomen tot stichting van een barak, ingeval de cholera onze grenzen langs België mocht naduren. De consul-generaal te Athene wijst op de wenschelijkheid om voorzichtig te zijn met het voldoen aan bestellin gen uit Grieki nland. Hij herinnert er aan, dat hij steeds bereid is inlichtingen te geven omtrent de soliditeit van hier te lande nog niet bekende Grieksche handelaren {St.-CL) Naar wij vernemen, heeft het Z. H. den Paus behaagd, den heer W. A. S nit, te 's-Gravenhage, te benoemen tot ridder in de orde van den H. Sylvester, vroeger genaamd van den Gouden Spoor, en zulks wegens de verdiensten, die ge noemde heer zich verworven heeft in v< rschillende katholieke liefdadige in stellingen dezer stad. (Z). v. Z.-H.) Nu het fruit zoo goedkoop en in zoo groote hoeveelheid te verkrijgen is, zou het, naar onze meening, wel de taak der bevoegde autoriteit wezen, om eens op den verkoop van voor de gezondheid schadelijke vruchten toe te zien, en, zoo noodig, maatregelen te treffen, waardoor onrijp fruit aan den verkoop zou kunnen worden onttrokken. Wij geloovun zelfs, dat geen enkel belastingbetalend burger er iets tegen zou hebben, wanneer „het verdachte" ooft, dat men aan den man wil brengen, door de politie werd opgekocht. Te-veel, ter voorkoming van aandoe ning van maag en ingewanden, kan, ook van overheidswege, in deze dagen niet geschieden. De volgende motie is verzonden aan den heer Rutgers van Rozenburg „De groote openbare vergadering, ge houden op 20 Aug. in het lokaal Kalf Kattenburgervooistraat 2, uitgeschreven door de debating-club 0. Z. O. I)., spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de beleedigingen in de Tweede Kamer door Rutgers van Rozenburg het Ne- derlandsche volk aangedaan". De directeur der Nederlandsche Opera heeft een circulaire verspreid, waarin hij uiteenzet, dat al wordt deze instel ling reeds van velen zijden gesteund, alle financieele moeilijkheden daarom nog niet overwonnen zijn Hij doetdaarom een beroep op de vermogende Amster dammers en vraagt voor de Ned. Opera van hen eene ondersteuning voor het speelseizoen 1893 94. Te Amsterdam zal op Donderdag 31 dezer een groot kinderfeest worden ge geven in het Paleis voor Volksvlijt, ter gelegenheid van den verjaardag van koningin Wilhelmina. Bij gunstig weer wordt het feest gehouden in den tuin en in de zaal van het Paleis, bij ongun stig weer alléén in de zaal, zoodat het feest in ieder geval kan slagen. De spelen, waaraan jongens en mhis- jes kunnen deelnemen, zullen bestaan in: voor jongens: 1. Wedloop met hin- dernisser. 2. Hardloopen. 3. Blokrapen. 4. Ver springen. 5. Hoog springen. Voor meisjes: 1. Baldragen. 2. Bou- quetsteken. 3. Touwtjespringen. 4. Klu wenwinden. Rozengalop. Ook muziek(Paleis-orkest) en poppenkast. De directie van het Paleis heeft eene groote collectie fraaie prijzen ter beschikking der Vereeni- ging gesteld, terwijl de deelnemings- kaarten bovendien recht geven op ver snaperingen, den kinderen aangeboden. In den nacht van Maandag op Dins dag ontstond er brand in het gebouw der openbare school te Muiden, met dat gevolg, dat school en woonhuis gehe 1 vernield zijn en de bewoners van dit laatste nauwelijks tijd hadden zich te redden. Hoe drommelvraagt de Schr. der brieven uit de hofstad in de Arnh. CL, komt de minister van financiën al aan eene opbrengst van f 5000 uit de ver mogensbelasting, volgens de officieele opgaven Ik heb nog niets van aanslag of kohier vernomen, juist integendeel, dat 't met de voorbereiding zoo slecht vordert. Heeft de een of andere rijkaard misschien iets op rekening betaald °j is het een nestei, door den minister-zelf gelegd V of wel want er wordt zooveel aan de geheimhouding gehecht gaa» wellicht de trawanten van den ministei werkelijk reeds bij nacht en ontijd«n, gewapend en gemaskerd rond, om van de Nederlanders op te vorderen, wat zij naar het gevoelen der ambtenaren aan vermogensbelasting schuldig zijn Zondagavond te llVj urel> kwamen te Leeuwarden van de meeting f Oranjewoud terug vier stoombooten met eenige honderden personen, m vrouwen. Een der stoombooten dorp Rinsumageest bestemd, De overige drie stoombooten v het Vliet bij de Poppebrug a; - g legd. In goede orde trok d> naar de stad. Aan den hoel Vliet bij den grachtwal kwam volk, de vrijheidsliederen zing. en nu werd het zingen meer aig Aan den last der politie, vers: eenige Rijksveldwachters en maréchaussees,om hiermede op t werd slechts door een gedeelte lei nen en vrouwen voldaan, en gi 1 het verder de stad in. De politi. herhaaldelijk tot stilzwijgen e> eengaan, doch hef hielp niet, zich ten laatste genoodzaakt haalde charges met den stok t waarbij verscheidene personen 1 t>- halve zacht werden geraakt. !J i, eindelijk het gewe>>schte gev i' menigte zakte nu langzamerhf te 1 uur was alles rustig. Zondag-avond omstreeks elf uu ont spoorde nabij Zeuderen een trein, waar door gisteren in den loop der treinen een groote vertraging plaats had. Ei' zijn geen menschenlevens te betreuren, doch de materieele schade wordt aan zienlijk geacht. Te Winterswijk brak Zondag-avond een felle brand uit bij den voerman en kolenhandelaar Houwens, een flink ge bouw, door vijf gezinnen bewoond. Het huis brandde genoegzam geheel uit dank zij de brandweer en vooral de gunstige richting van den wind bleef de beigplaats met den kolenvoorraad be houden. Een oogenblik was er vrees, dal de rondvliegende vonken den brand naai de overzijde der straat zouden over brengen, doch de tusschenkom»tderbrand- weer voorkwam dit. Dit is de derde brand in drie of vie1' weken, terwijl anders brand hier tot de zeldzaamheden behoort. In elk der ge vallen was broeien van kooi op den zol der de vermoedelijke of stellige oorzaak- De heer Th. G. G. Valette, afge vaardigde voor Gouda, heeft sinds f dagen wegens ongesteldheid de Kamd" zittingen niet kunnen bijwonen en om dezelfde reden nog eenige dagen zijn kamer moeten houden. Bij een kortstondig maar hevig on- weder, vergezeld van zware stortregen® en hagelslag, dat Zaterdag boven D°r' drecht uitbrak, sloeg de bliksem in den schoorsteen eener afdeeling van het ge' neeskundig gesticht voor krankzinnig®1"'' welke dientengevolge gedeeltelijk vei" nield werd. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt cn werd ook geen der 111 de zaal aanwezige verpleegden of he" ambten gedeerd. Sinds de stoomvaartlijn Harwich-"-" Hoek van Holland geopend is, is he reizigersvervoer op de lijn Vlissingen-" Londen merkelijk verminderd. Indi®n men te Rozendaal dagelijksch de Duits® 1 Engelsche mailtreinen ziet aankomen, en vertrekken, valt dat zeer in het oogt hoewel alle zorg en spoed voor deze treinen, en faciliteiten voor de reizigeJÖ in acht worden genomen. Ter gelegenheid der kermis te Ouden^ bosoh, hebben Zondag jl. aldaar ernstig^ ongeregeldheden plaats gehad. In 1 koffiehuis van mej. B. op de Mal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2