Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 26 Augustus 1893. No. 4670. ^xtxeaxx £boog$txaat g. 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. PRIJS VAN DIT BLAD: V - PRIJS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het antenrsrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. 1'üiH llllllllllllllllinillllllllllllllllMIIIIIIHIIIIIIIIIIi Van 16 regelsf O.GO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 25 Augustus '93. De afloop der verkiezingen in Frankrijk vormt nog steeds een onderwtrp van beschouwing in tal van organen der Fransche pers. De Fransche conserva tieven, die weigerden de onderrichtingen ^es Pausen te volgen, meenen thans het recht te hebben den rallies het verwijt v'oor de voeten te werpen, dat zij de Rechterzijde door hun optreden hebben yerzwakt. Zelfs insinueert men, dat de Mmenging des Pausen de eigenlijke °erzaak is der geleden nederlagen. De Monde noemt deze verwijten en insinuaties geheel en al onrechtvaardig. Wanneer Men eerlijk en terstond de Pauselijke onderrichtingen had gevolgd, zegt het blad, zou men daarin een bron van kracht bebben gevonden. Maar men heeft ge- recrimineerd en daardoor zich-zelf aan verdeeldheid en zwakte overgeleverd. De Monde ackt zich zelfs gerechtigd te Verklaren, dat, wanneer de H. Vader liet tusschenbeide was gekomen, de in een impasse geraakte conservatieven een nog gevoeliger nederlaag zouden hebben geleden. De Univers oordeelt in den- delfden geest en is het voorts met de Monde eens, dat het resulstaat van den yerkiezingsstrijd geenszins ontmoedigend ls- Al zijn ook mannen als De Mun, Riou, Lamy en andere gevallen, zij bebben niet tevergeefs gearbeid, en de daak die zij dienen, heeft terrein ge ronnen. Een meer gematigde geest is 'o het Parlement, in de politieke wereld gekomen, en vrij duidelijk heeft het biezersvolk te verstaan gegeven, dat bet stabiliteit wil in de regeering en godsdienstvrede in het land. In een kabinetsraad, gisteren te Parijs gehouden, verklaarde de minister van 'jOiteniandsche zaken, dat de opwin ding in Italië, dank zij de krachtige Maatregelen, tot kalmte is gekomen. De Minister van binnenlandsche zaken zeide, Naar liet Frausck van Louis Collas. 29) ni ^aar slecli t diplomaat als hij was, wist hij zei te blijv' n binnen de grenzen, die hij zich 'ven gesMd had en gaf daardoor zelf zijn 8®Uitandrrs de wapenen in handen. ja hield liet antwoord, dat mij op de lippen S> terug en zocht naar een ander, dat de f'li °rz''li Ligheid voorschreef, zonder daarom 't/'i'id te sluiten, toen een ander mede- ueier op het tooneel trad. JJit was Fédora, die de kamer was binnen- tomen, terwijl haar vader met verheffing van 16,11 sprak. ttw~ Vad#r> rader, wat hebt gij daar gezegd W^oorden geven zeer slecht uw gedachten 0tT Wat komt gij hier doen? Waart gij daar Mi) te beluisteren 1 met het oog op het moedige gedrag van den burgemeester van Aigues Mortes, en niettegenstaande zijne betreurens waardige proclamaties, zich niet gerech tigd te gevoelen anders te doen dan zijn ontslag aan te nemen. Aan de Monde wordt uit Rome het volgende geschreven Nu de wisselkoers van het goud voortdurend stijgt, is het interessant te weten, dat de civiele lijst van koning Humbert, evenals de toe lagen van koningin Margarttha en de prinsen van het Huis van Savoie, steeds in goud worden betaald. Nu het agio (opgeld of meer waarde van het goud) reeds tot 9 percent is gestegen, maakt dit een mooi sommetje uit op de 16 a 18 millioen lire, welke deze dotaties bedra gen. Het verdient bovendien de aan dacht, dat reeds gedurende dertig jaren eene kleine periode uitgenomen het agio tot de bestaande dingen be hoort. Maar het meest curieuse is wel, dat de beheerders der civiele lijst, hoe wel in goud hunne inkomsten ontvan gende, in papier hunne leveranciers be talen, die daarop weei in goud hun rekeningen met het buitenland moeten verheffen en aldus gxoot nadeel onder vinden De H. Vader heeft op zijn naamfeest (H. Joachim) 22 Augustus de geluk- wenschen van alle Europeesche souve- reinen en van den president der Ver. Staten ontvangen. Hij deed te dezer gelegenheid twaalfduizend lire aan de behoeftigen van Rome uitreiken. Z. H. schonk een som van 3000 lire aan ver schillende godsdienstige of liefdadige instellingen en 5600 lire levenslange rente aan de fondsen ter ondersteuning van in nood verkeerende geestelijken. Sinds Paschen besteedde Leo XIII reeds ongeveer 40.000 lire aan aalmoezen en giften van allerlei aard. Uit zulk eer.e mildheid, uit zulk eene voortdurende zorg voor het volk van Rome, zegt de Monileur de llomeblijkt wel, dat al heeft de opvolger van twee honderd Ja, ik was daarik moait dat wel, om u te beletten u zeiven te belasteren. Geloof hem niet, mijnheer de graaf, geloof niet, dat zfjn hart gesloten is voor hen, die door het geluk verlaten zijn. Geloof hem niet. Stil Fédora, stil. Waarom zou ik niet zeggen, dat gij lijdt, wanneer gij gestrenge, somtijds barbaarsche bevelen moet geven, en dat gij het eerste slachtoffer zijt van uw betrekk ng Genoeg, Fédora. Dat gij uw medelijden en uw sympathie verbergt onder scherpe, gebiedende vormen. Fédola, moet ik u dan smeeken om te zwijgen Neen, vader ik zal niet zwijgen, want ik wil niet, dat gij u in zulk een afschuwelijk daglicht vertoont. Gij zoudt willen doen geloo- veu, dat gij eerlijke karakters, trouw aan be ginselen en personen, die deze betrachten, min acht Gij zoudl het verkeerd en slecht vinden, dat men hen verdedigde, die door liet ongeluk getroffen worden, dat men zijn belang- opoffer de aan zijn plicht en de hardste beproevingen aanneemt, om het recht te hebben het hoofd opgeheven te houden. Geheel uw verleden zou tegen u getuigen en de gevoelens, die gij da gelijks blootlegt, zouden het weerspreken. Het is niet mjjn schuld, indien gij mij dwingt u te ontmaskeren, u, den besten en edelsten der meuschen, die voor slecht zou willen doorgaan. Niets kon die uitbarsting van geestdrift, souvereinen der Eeuwige Stad voor een oogenblik zijn scheptvr kunnen ver liezen, niemand Hem zijn weldadigheid en koninklijke gevoelens heeft kunnen ontnemen. Na afloop van de manoeuvres der Italiaansche vloot had er gisteren-avond te Gaeta een diner plaats van 80 cou verts. De Koning, die het diner aan bood, stelde een dronk in op de gezond heid van prins Heinrich en den voorspoed en roem van Duitschland en zijne vioot. Prins Heinrich bedankte en sprak den lof uit van de Italiaansche vloot, van haar materiaal, en hare officieren en matrozen die hunnen plicht zouden doen, als hun koning hen mocht oproepen. Totnogtoe spreken de bladen te Ber lijn, zich weinig en met opvallende te- rughoudenheid over de troonopvolging van den hertog van Edinburg in Saksen- Coburg-Gotha uit. Blijkbaar van goed ingelichte zijde wordt te kennen gege ven, dat volgens de Coburgsche grond wet de 19-jarige prins Alfred eerst 23 jaren oud moet zijn om aan de legeering te kunnen komen. Als de hertog nu afstand deed ten behoeve van zijn zoon, zou er een regentschap moeten ingesteld worden, maar wie moet dan regent worden? De vader, na afstand gedaan te hebben Zulk een geval is bij de grondwet niet voorzien. De moeder Maar zij is eene zuster van den Czaar en daarbij van den Grieksch-scliisma- tieken godsdienst, terwijl de Grondwet slechts een protestanschen regent erkent. Om aan al deze en soortgelijke bezwa ren tegemoet te komen, zette Edinburg zelf de kroon op hij kan dan nog al tijd als hij wil over twee jaren abdi- queeren, Bovendien schijnt een regent schap onder de tegenwoordige omstan digheden niet gewenscht te zijn, aan gezien in liet kleine hertogdom, bij den hoogen ouderdom van den overleden hertog, allerlei verkeerdheden zijn inge slopen, welke heter door de tactvolle waarmede zij over haar vader sprak, weerhou den deze wilde zich boos voordoen, maar hij kon zijn aandoening niet verbergen, Gij zijt getuige van mijn zwakheid, mijn heer de graaf; maar gij zijt geen vader en kunt dat' niet begrijpen. Ik hoop, dat het nu gedaan is. Ja, vader, en daar gij het mij verzoekt, zal ik niet herhalen, wat gij gezegd hebt over den lof, dien de president van de wetenschap pelijke missie mijnheer den graaf heeft toege zwaaid, en evenmin zal ik h«m er aan herin neren, dat gij u gelukkig hebt gevoeld, toen gij hoordet hoe hem recht wedervoer. Dat is het toppunt van verraad. Wees dan maar gouverneur van een provincie, om zoo te worden getiranniseerd. Mij blijft niets anders over dan mijn medeplichtigheid te er kennen ik ben nu ontwapendik hoop, dat gij althans geen misbruik zult maken van de voordeeleu, die mijn dochter u op mij gegeven heeftmaar hoe hebt gij in haar zulk een warme verdedigster gevonden Zeer zeker niet door vleierij. Dat zon u ook niet ziju gelukt. Anderen hebben haar gevleid en doen dat nog dagelijks ik verzeker u dat zij hen niet aanmoedigt, de geheele zwerm jonge officieren put zich uit om haar te bewierookenm»n krijgt medelij den met hen, wanneer men ziet op hoe weinig aanmoedigende wijze zij hun complimentjes aanneemtzij jaagt op die manier een geheel hand eens regeerenden vorsten kunnen in orde worden gebracht. Bijna alle Duitsche bladen wijden waardeerende artikelen aan den overle den hertog, dien zij roemen als een modern-liberaal vorst en vooral als een ijverig medewerker aan Duitschlands eenheid, waar hij van jongs af mede dweepte. Als chef van het Huis Coburg en rechtstreeks vermaagschapt aan de hoven van Baden, België en Engeland, van Portugal (door zijn oom Ferdinand die met de prinses van Cohary gehuwd was) en van het Huis Orleans (door zijn oom August, vader van vorst Ferdinand van Bulgarije, en door zijn zuster die met den hertog van Nemours gehuwd was) was hij als van zelf boven het klein-staatsche van zijn eigen hertog dom verheven en moest hij met ruime ren blik ook het ruimere vaderland, das ganze Deutschland overzien. Bekend is zijn commando in den oorlog tegen De nemarken in 1849 en later, in 1864, zijne bemoeiingen ten gunste van den hertog van Augustenburg. Over het algemeen worden zijn Duitschen aard, zijn groote geestesgaven en zijn artis- tieken aanleg geroemd. De hertog is 75 jaar oud geworden en zou het vol gend jaar zijn gouden regeerings-jubilé hebben gevierd. In het Lagerhuis te Londen heeft gisteren sir Edward Grey het volgende medegedeeldDe kanonneerboot Linnet heeft Bangkok verlaten, maar het is de bedoeling der regeering haar door een anderen bodem te vervangen. Blij kens berichten van den Engelschen ge zant te Bangkok is het ginds rustig in de Siameesclie wateren is nu geen Engelsch schipeene Duitsche en eene Fransche kanonneerboot liggen voor Bangkok. De minister Asquith achtte zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat in de laatste dagen de tijdingen uit Wales geruststellend zijn geweest. Toch is alle aanleiding tot bezorgdheid nog niet weggenomen. leger vijanden tegen mij in het harnas. Wat vermogen zij tegen u antwoordde Fédora u in ongenade doen vervallen, welnu des te beter. Zullen wij dan niet gelukkiger zijn, ver van dit barbaarsche land en vrij van al die afschuwelijke zaken, die u zoo weinig tijd laten om u met uw dochter te bemoeien Hij glimlachte, doch gaf geen antwoord. Het ijs was gebrokenik wist nn, dank zij mijn lieve bemiddelaarster, dat ik een bescher mer, bijna een vriend bezat in hem, die mij door zijn ontvangst zoo weinig had aangemoe digd en voor wien ik niettemin nimmer eeni- gen afkeer had gevoeld. Het masker, waar mede de ambtenaar gemeend had zich te moe ten bedekken, was gevallen, en er bleef alleen een eerlijk mensch over, op wiens genegen heid ik meende te mogen rekenen. Hij had in Polen geleefd en sprak veel over hen, die hij daar had gekendwij spraken dikwijls over alles, wat mijn vaderland betrof. Zijn denkbeelden daarover waren onpartijdig als zoovele andere Russen liet hij den tegen stander» recht wedervaren en zijn beschouwin gen, altijd met omzichtigheid kenbaar gemaakt, deden zien, dat hij de werkelijkheid goed ken de. Er werd weinig gesproken over de taak, die mij in het vervolg zou worden opgedra gen ik begeerde geen andere dan die, uit welke ik kortelings geleden was ontzet en ik wist, dat zij mij zou worden teruggegeven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1