ALGEMEEN OYERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. 26 Augustus '93. In de couloirs van het Lagerhui* is men gisteren handgemeen geworden. De afgevaardigde Swift Macneill beleedigde en sloeg den heer Turniss, den bekenden PwMcMeekenaar wegens een spotprent in dit blad. Turniss sloeg niet terug, maar deed zijn beklag bij het bureau van het Huis en moet voornemens zijn de zaak voor het gerecht te brengen. Maandag om elf uur zal de beraad slaging over het rapport betreffende de home rule gesloten en Woensdag zal de bill in derde lezing worden genomen. De toestand in de Engelsche mijn- districten schjjnt iets verbeterd te zijn. In het Lagerhuis te Londen zeide gis teren de minister van binnenlandsche zaken, dat hij tot zijn genoegen kon verklaren, dat de berichten dsr laatste dagen uit Wales meer geruststellend zijn alle reden tot ongerustheid was echter nog niet weggenomen. Berg werkers in Staffordshire die den arbeid gestaakt hebben, trekken door liet land, weten de niet-werkstaker* vrees in te boezemen en hebben verwoestingen aan gericht. De gisteren uit Wales ontvan gen berichten zijn minder gunstig. In eenige districten is de prijs der kolen 50 pet. gestegen. Verscheidene staal fabrieken en blikslagerijen staan stil. In de laatste dagen blijken de En- gelschen het met de inboorlingen in Afrika weer te kwaad te hebben ge kregen. De minister Grey bevestigde gisteren in het Lagerhuis, dat zekere Hamilton gedood is door een gedeelte van het garnizoen van Kismayon, dat naar de Somalis is overgeloopen. Hij geloofde dat het stoomschip Kenia zich zal kunnen verdedigen, indien het wordt aangevallen. Het Engelsche oor logsschip Blanche heeft Zanzibar den 22n verlaten met bestemming naar Kis mayon, waar het nu moet zijn aange komen. De Engelsche vertegenwoordi ger i* van Triton te Zanzibar terugge keerd na voor de veiligheid en de rust van dit gebied de noodige maatregelen te hebben genomen. Blijkens berichten uit Berlijn is men daar nog steeds ontstemd over de opvol ging van den hertog van Edinburg op den Coburgschen troon. In de Duitsch* pers gaan enkele stemmen op tegen de opvolging van den hertog van Edin burg op den troon van Saksen-Coburg Gotha. De conservatieve Reichsbote zag in de aanvaarding der Begeering door een zoon van koningin Victoria een schending van het Duitsche nationali teitsgevoel »n daar, ongelukkig genoeg, de Bijksgrondwet vreemde prinsen als Bondsvorsten niet uitsluit, vreest het blad, dat mettertijd ook Oosten rij ksche aartshertogen en Bussi*che grootvorsten de regeering van Duitsche landen in handen zullen krijgen. Andere bladen zien daarentegen een voordeel in de opvolging, daar de nieuwe Bondsvorst niet slechts een Engelsche prins, maar ook een zwager van den Czaar is. De prins heeft bereids zijne waardigheid van Engelsch admiraal in actieven dienst neergelegd. Haar uit Gotha van gisteren wordt bericht, vergaderde de Landdag gisteren ochtend om tien uur. De minister van Staat Strenge deponeerde, na kennis geving van des hertogs overlijden, de doodakte en daarna de akte der eeds aflegging van hertog Alfred. De minister deelde mede, dat hertog Alfred over eenkomstig de wettelijke bepalingen de regeering heeft aanvaard met den wensch, dat zijn bewind het land tot rijken zegen zou mogen strekken. De Landdag hiervan kennis genomen heb bende, ging weder uiteen. Gisteren werd het stoffelijk overschot van hertog Ernst II van 10 ure 's ochtends tot 4 ure in den namiddag ten toon gesteld. De plechtige bijzetting in den familiegraf kelder zal heden plaats hebben in te genwoordigheid van den Keiz*r, den groothertog van Baden en andere Duit sche vorsten. De prins van Wales en keizerin Frederik, die te Homburg ver toeven, zullen mede de plechtige be grafenis bijwonen. De anti-Fransche manifestaties in Italië houden aan en schijnen hier en daar in ware anarchistische betoogingen over te gaan. Te Milaan is eergisteren een bende anarchisten, die zich aan plunde ring schuldig maakten, uiteengedreven. Meer dan twintig personen werden in hechtenis genomen. Te Napels hebben al de tramkoetsiers het werk gestaakt; de trams rijden niet meer. Er hadden eergisteren verscheidene botsingen plaats. Een aantal manifestanten kwam op het politiebureau met het lijk van een kind van 10 jaar, dat volgens hun zeggen het slachtoffer was van het optreden der agenten. Door een troep rumoirma- kers w*rd een omnibus omvergeworpen en een in brand gestoken in verschil lende straten werden de ruiten der winkel» ingeslagen en in de straat Chi- ala trachtte d* bende een wapenwinkel te plunderen. Ook te Bome zijn onder scheidene anarchisten gearresteerd. De revolutionaire geest heeft blijkbaar in Italië groote vorderingen gemaakt. Ook in Frankrijk hebben nog eenige ongeregeldheden plaats gehad. In twee gemeenten bij Nancy zijn eergisteren avond botsingen voorgekomen tusschau Fransche en Italiaansche werklieden aan den spoorweg van Toul naar Pont- Saint-Vincent. Vier brigades gendarme rie zijn ter plaatse gekomen de gisting is groot. Te Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, hield een groep jongelieden eep demonstratie voor het Italiaansche consu laat en deed een poging om het wapen schild af te rukken. Door de politie werden zij uiteen gedreven. Volgens bericht uit Washington is het gisteren gebleken, dat het aantal der voorstanders van vernietiging der Shermanwet gelijk is, aan dat der te genstanders haar lot hangt af van de stem van den president van den Senaat Stephenson, die zich over wat hij doen zal nog met heeft uitgelaten. Schiedam, 26 Augustus 1893. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van het Patentrecht No. 8. dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94 den heer provincialen inspecteur der di recte belastingen te Botterdam, op den 23n Augustus 1893 executoir verklaard d«n ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op d*n bij de wet bepaalden voet te voldoen als mede dat gisteren de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Nu de haven van Botterdam besmet is verklaard, zullen de stoomschepen der firma Krupp Co. voorloopig alhier de ladigen ijzererts lossen. Gisteren is reeds het eerste dier stoomschepen, de Hoch- feldalhier binnengekomen. Bedenkt men, dat verleden jaar in 't geheel 16 stoomschepen van de firma Krupp Co. alhier hebben gelost, dan zul men inzien van hoeveel belang het voor onze gemeente is, dat bedoelde booten alhier aanleggen. Zij bezorgen werk en verdiensten niet alleen aan onze Hoofdsche werklieden, maar ook aan de schippers der Bijnvaartuigen, die hier gekomen, meteen lading kolen, bevracht met ijzererts weder naar den Boer kunnen vertrekken. We vertrouwen dan ook dat ons ge meentebestuur al het mogelijke zal doen om den aanleg der Krupp-booten in onze gemeente te bevorderen, en het niets onbeproefd zal laten om het voordeel dat daarin voor zoovele nijvere ingeze tenen is gelegen, te bestendigen en te vergrooten. Heden-ochtend omstreaks twee ure is een Engelsch matroos, passagier op de Leithstoomboot, tusschen Pernis an Schiedam over boord gevallen. De wacht hebbende matroos van de aan de boeien gemeerde Engelsche schroefboot Astrea door het hulpgeroep op het ongeval opmerkzaam gemaakt, ging met een in de nabijheid liggende Botterdamsche •chipper en diens zoon, die mede het hulpgeroep vernomen hadden in een roeiboot en h*t mocht hun gelukken den matroos aan boord te krijgen en aan den wal te brengen. Aan de poli tiewacht op 't Hoofd genoot hij eene liefdevolle verpleging, zoodat hij eenige uren later naar Botterdam kon ver trekken. De matroos had zich circa 25 minuten zwemmende boven water ge houden. In verband met het voorkomen van choleragevallen te Botterdam, is het verleunen van het verlof van twee dagen aan de agenten van politie, dat hun jaarlijks na afloop der kermis, wordt toegekend, voorloopig uitgesteld. Omtrent de oorzaak van het ont zettend ongeluk op den Kralingschen Plas wordt nader gemeld Het schijnt dat de naden der boot niet volkomen dicht waren, zoodat allengs vrij veel water naar binnen drong en de boot lager op het water dreef dan wel goed was. Plotseling, bij een wending, daalde de eene zijde der boot beneden de opper vlakte van het water en sloeg de boot om. De zeven opvarenden trachtten zich toen door zwemmen boven water te hou den. Twee hadden het geluk op de omge keerde boot te kunnen klimmen, van waar zij zagen hoe de matroos, met inspanning van alle krachten, zijn broer, die niet zwemmen kon, poogde boven te houden. Maar tevergeefs Behalve de twee op de boot zonken allen in de diepte weg, om niet weer boven te komen. De matroos was pas uit Indië terug gekeerd. De twee mannen, die zich op de boot gered hadden, werden aan land gebraoht door een der vele vaartuigjes, die terstond bij het ontdekken van het ongeluk van wal gestoken waren. Door verschillende daarbij betrokken autoriteiten had gisteren te Maassluis met den burgemeester eene terreinop neming plaats voor het bouwen van eene nieuwe ziekenbarak, ter vervanging van die, welke zichthms nog aan den Hoek van Holland bevindt. Yoor eene nieuwe barak en quaran taineplaats komt een terrein bij het Ammersgat in aanmerking. J Nader meldt men dat de uitreiking der nieuwe regimentsvaandels, welke op den a. s. verjaardag van H. M. de Ko ningin door de beide Koninginnen eigen handig zou zijn geschied, een jaar is uitgesteld, d. i. tot den volgenden ge boortedag van H. M. HH. MM. de Koninginnen met ge volg vertrokken eergistermiddag 1.21 per extra-trein van 't Loo naar Arnhem ter bijwoning der vanwege de Gelder- sche Harddraverij- en Kenvereeniging te houden wedloopen. H. M. de Konin- gin-Begentes was in rouwgewaad ge kleed en H. M. de Koningin droeg een beigemantel. Bij de halte aan de renbaan werden HH. MM. namens de Ben vereeniging ontvangen door jhr. Van ltappard. In een open landauer a la daumont reden Hare Majesteiten naar de fraai gedecoreerde, met bloemen versierde loge op de groote tribune. Onder het gejuich der menigte wer den zij gecomplimenteerd door graaf Yan Limburg Stirum, voorzitter der vereeniging. Hij bood HH. MM. prach tige bouquetten aan, waarvan éon namens den Commissaris der Koningin in Gel derland, baron Mollerus. Minzaam dankend aanvaardden Hare Majesteiten de bouquetten en de prach tige in bruin peluche gebonden pro gramma's. De door TI. M. de Koningin als eereprijs uitgeloofde beker weid gewon nen door Sweet Briar" van majoor Van Baden. H. M. Koningin Wilhel- mina reikte den „Queenscub" met een hartelijken gelukwensch aan majoor Van Baden over. De Koninginnen verlieten ten 5 ure de renbaan onder het gejuich der menigte. De Avondpost meldt: Uit volmaakt betrouwbare bron ver nemen wij, dat alle berichten betreffende de opbrengst der vermogensbelasting in hooge mate voorbarig zijn. Zelfs met geen schijn van gegrondheid Yalt voor het oogenblik iets aangaande die op brengst mede te deelen. Z. K. H. de Groothertog van Saksen- Weimar zal Donderdag 31 dezer van 's Gravenhage naar Weimar terugkee- ren en de reis aannemen per Staatsspoor van 9 u. 20 min. v. in. Naai men verneemt, is het verloop van het ongeval, der Prinses van Wied overkomen te Nieuwied, normaal. Het tweede gipsverband is om den gebroken arm gelegd. De breuk heeft de prinses vrij ernstig aangestast, maar de lijderes is opgeruimd en vol goeden moed. Op 22 Augustus nam de prinses deel aar het diner ter eere van den geboor tedag van den vorst van Wied. De vorst is op 12 Juli jl. bij gelegen heid der inwijding van het „Provincial Museum" te Bonn, door de Universiteit aldaar benoemd tot doctor honoris causa der philosophie, een onderscheiding ver diend door hetgeen de Prins heeft ver richt al* „Provincial Landtags-Mar- schall" der Bijn-Provincie. Men schrijft uit Scheveningen Op onze badplaats gaat thans alles naar wensch, dank zij vooral htt bui tengewoon schoone weder. Bij particulieren is geen logies te krijgen, en de hotels zijn sedert de laatste weken geheel met vreemdelin gen bezet. In een hotel eersten rang werden de vorige week badgasten zelfs gehuisvest in vertrekken, welke voor geh*el andere doeleinden dan tot logee- ren bestemd zijn. En de badgasten waren daar zeer dankbaar voor. Aan het strand, op het terras, in de zaal van het Kurhaus, overal veel var- tier en een drukte die aangenaam aandoet. Er wordt dözen zomer veel gezeild. Een drietal bootjes zijn op het strand vóór het Kurhaus gestationeerdeen „pier" zou het maken van zeereisjes nog aangenamer maken. Geheel tegen de orders van de directie in,»begaf de boekhouder van het Hotel Kurhaus te Scheveningen, d* heer J. A. B., zich eergisteren avond in de lift, ver moedelijk om daarmede naar boven te gaaD. Eerst kort in zijne betrekking geplaatst, schijnt hij met de behandeling van het toestel niet bekend te zijn ge weest, tengevolge waarvan hij met het lichaam tussche muur en lift beklemd geraakte. Door het bijzondere geraas, dat de lift maakte, werd men opmerk zaam en ontdekte men het onheil. De hoofdcommissaris van politie en de hoofd agent Vennik werden gewaar»chuwd, on onder hun toezicht werd de man uit zijn benarden toestand door werklieden van het Kurhaus verlost. De badarts dr. Franeken, inmiddels toegesneld, kon slechts den dood con- stateeren. Hot lijk is overgebracht naar het lijkenhuis op de begraafplaats aan het Kanaal. De heer B. was gehuwd en laat een talrijk gezin na. Een pas van de Key-eilanden terugge' keerd persoon heeft aanhetiLA/fW.med0* gedeeld, dat hij verbaasd staat over d® kolossale vorderingen en ontluikende beschaving, welke de bevolking aldaar in de laatste drie jaren heeft gemaakt, dank zij den tact, den ijver en het gee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2