Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. treden, de uitvoerende wetgevende en rechterlijke macht geschorst. Het minis terie van oorlog heeft een aantal officie ren van het garnizoen van La Plata doen gevangen nemen. Schiedam, 30 Augustus 1893. De dertiende verjaardag van H. M. de Koningin zal ook hier ter stede, hoe wel op bescheiden voet, feestelijk worden gevierd. Morgen-middag ten éen ure zal door den majoor-commandant eene in spectie over de dd. Schutterij worden gehouden. Des avonds van 5 tot 6 ure zal door de Statmuziek der dd. Schutterij in de Plantage een concert worden ge geven. In den tuin der Officieren-Vereeniging zal ter viering van den Koninginnedag Yrijdag-avond te half acht een concert gegeven worden door het korps Stafmu zikanten der Schutterij,met medewerking van Schiedams Mannenkoor „Orpheus". Tot dit concert zullen toegang hebben de leden van de beide afdeelingen van den Tuin en de leden van „Orpheus" met hunne vrouwelijke huisgenooten en kindeien van 12 tot 18 jaar. In een der lokalen van het hotel- Van Velzen vergaderden gisteren avond voor het eerst de kalk- en steenbe- werkers-onder-afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Schiedam. Het voorloopig bestuur bestond uit de heeren Voogt, Ripet en Van Gerven. In tegenwoordigheid van het hoofdbe stuur der Schiedamsche Bondsaldeeling opende de heer Voogt de vergadering, heette de opgekomenen hartelijk welkom en schetste het doel der vakafdeeling. De heer Willeman, president der Bondsafdeeling, bracht een woord van dank aan het voorloopig bestuur voor de moeite en opofferingen, die het zich voor het oprichten dezer onderafdeeling had getroost. Verder bracht hij dank aan de leden voor hunne opkomst. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe maatschap pelijk en nuttig elders de afdeelingen werken, en hoe vroeger de gilden werk ten in den geest der katholieke Kerk. Door voorbeelden uit dien tijd maakte hij dit duidelijk. Vervolgens deed de Bondspresident hooren op welke wijze die nuttige gilden zijn verdwenen. Spr. eindigde met de vergelijking van het mosterdzaadje. Hoewel de afdeeling niet groot is in ledental, toch kan zij door eendrachtig samenwerken veel nut stich ten en op hare wijze een dam opwer pen tegen het drijven der socialisten. De heer Voogd dankte den Bonds president voor het opwekkend woord dat hij in 't belang der vakafdeeling had gesproken. Het voorgelezen reglement waaruit blijkt, dat de onderafdeeling gesleld is onder het patronaat van den H. Marinus werd onveranderd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Voogd, voorzitter, L. J. Ripet, secre taris, L. II. van Gerven, penningmees ter en tot commissarissen de heeren J. B. Beijning en A. Kruinir.g. De Bondspresident wenschte het ge kozen bestuur geluk en sprak den wensch uit, dat de onderafdeeling kalk en steen bewerkers onder de schutse van haren H. Patroon zal bloeien en in le dental toenemen. De heer Marrevee, bestuurslid der Bondsafdeeling sloot zich in rijm aan bij de woorden door den president ge sprokén, waarna de vergadering met gebed, evenals bij het openen, werd gesloten. Volgens de officieele mededeeling van den burgemeester van Rotterdam waren gisteren in de laatstverloopen 24 uren aangegeven 2 personen als overleden aan Aziatische cholera en 1 persoon als daaraan lijdende. In het geheel hebben zich dus nu 11 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop, ter wijl 3 lijders in behandeling blijven. Uit Huissen wordt van 28 dezer aan de V. R, CR. gemeld Heden is op een aan het Looveer lig gend schip een kind onder cholerische verschijnselen gestorven. Of men hier met Aziatische dan wel met Inlandsche cholera te doen heeft kan moeilijk wor den uitgemaakt, aangezien de uitwerp selen in den Rijn zijn terecht gekomen. Voorzichtigheidshalve is het schip ont smet en het lijk naar het kerkhof ver voerd. De schipper, bij wien zich ook cholerische verschijnselen voordeden, is aan de beterhand. Re Indépendance Beige van Zondag bevatte een Atfafer-telegram, waarin de officieele kennisgeving van den Burge meester van Rotterdam van Zaterdag jl. omtrent den stand der cholera wordt weergegeven. In plaats evenwel van 5 personen, die in behandeling blijven, vermeldt de Indépendance er 52. Hoewel wij geneigd zijn, schrijft de Scheepvaarthier aan een drukfout te denken, daar wij ons niet kunnen voor stellen, dat een ernstig agentschap als dat van Reuter zich tot het doen van valsche opgaven zou leenen, kan het toch zijn nut hebben, hier even op deze vergissing te wijzen, temeer, daar de ondervinding der laatste dagen heeft ge leerd, dat men het ten opzichte van de cholera in België zoo nauw niet met de waarheid neemt. Het Bestuur der Rotterdamsche Ver- eeniging voor Katholiek Onderwijs heeft zich tot den Gemeenteraad aldaar ge wend, daar het zich bezwaard gevoelt door een zinsnede, voorkomende in het „Beredeneerd verslag over den toestand van het Lager Onderwijs in die Gemeente over 1892", welke aldus luidt: „Het onderwijs op enkele scholen van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs maakte op ons geen bijzonder gunstigen indruk. „Verdeeling der leerlingen over de lokalen eener school, niet volgens de vorderingen, maar volgens den stand of de gegoedheid der ouders, verdient o. i. onvoorwaardelijke afkeuring. „Het komt voor, dat, door die indee ling, al de klassen in een lokaal ver tegenwoordigd zijn, enz." Daar deze zinsnede onjuist is, ver zoekt het bovengenoemde Bestuur her stel van deze voor de vereeniging grie vende vergissing. In het plantsoen nabij het station D. I'., te Rotterdam, heeft Maandag na middag een onbekend, als heer gekleed maD een meisje van ongeveer een jaar oud te vondeling gelegd. Het kind is gekleed met witte kaper met gebor- duurden strook, donkerblauw jurkje, flanellen rokje, wit hemdje, zwarto kousjes, alles ongemerkt, en verlakte schoentjes. Het kind is bij eene vrouw in de Vierwindenstraat in verpleging opgenomen. Te Delft zijn geen nieuwe ziekte- of sterfgevallen aan Aziatische cholera voorgekomen. De toestand der lijderes, die eergisteren in de barak werd opge nomen, is bevredigend. Jhr. mr. Van Panhuijs, de nieuwbe noemde vice-President van den Raad van State, heeft in de gisteren gehouden vergadering van dat college zitting genomen. Staatsraad jhr. mr. De Jonge hield een welkomstrede, die door den nieuwen vice-President werd beantwoord. Terwijl bij de behandeling der Ver mogens- en Bedrijfsbelastingen in de Tweede Kamer het uitzicht werd ge opend, dat althans op die belastingen geen gemeentelijke opcenten zouden wor den geheven, schijnt de Minister van Financiën thans tot een andere gedachte te zijn gekomen. Hij deelt toch aan de Eerste Kamer mede, dat de Regeering te bekwamer tijd het noodige hoopt te doen om een Wetsontwerp in te dienen ten doel hebbende de invoering van die opcenten. In overeenstemming met het vermoe den, eenige dagen geleden door ons uit gesproken, deelt de minister van finan ciën in zijne Memorie van Antwoord op hot Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de bedrijfsbelasting mede, dat een overschot boven de geraamde opbrengst der vermogensbelasting van f 8,600,000 hem niet waarschijnlijk voor komt. De minister zegt dat hem geen enkele reden bekend is, die aanleiding geeft om dit te verwachten, al ver klaart hij tevens dat op dit oogenblik nog niet te zeggen valt, of de opbrengst zal mede- of tegenvallen. Op het adres van den ingenier Carn Bok betreffende den aanleg en de exploi tatie eener spoorlijn van den Hoek v. Holland naar Scheveningen voor het vervoer van visschersschepen enz., stel len B. en W. van 's-Gravenhage voor afwijzend te beschikken, vooral op grond van de bezwaren daartegen ingebracht door de permanente commissie uit de Reederij Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal op Donder dag a. s., des namiddags 12 uur, door het garnizoen der Residentie een groote parade worden gehouden in het Malie veld. Die parade zal worden gecom mandeerd door den kolonel J. A. K. H. W. Vogel, commandant van het regiment grenadiers en jagers, terwijl d« troepen zullen worden geïnspecteerd door den Luitenant-Generaal, Inspecteur der cava lerie, Gouverneur der Residentie, W. K. L. Van Helden. Volgens den Courier de Scheveningue zijn aan Hotels en Villa's op de badplaats Scheveningen van 28 Mei26 Augus tus afgestap 20692 gasten en 687 per sonen, behoorende tot het dienstpersoneel. De eerste Noderlandsche Sportver- eeniging te Amsterdam is voornemens in 1894 turnwedstrijden te organiseeren, bestaande in een wedstrijd van vrije- oefeningen met en zonder handgereed schap, wedstrijden voor turnvereenigin- gen aan ringen, rek, paard, brughoog, ver en polsstok-springen. Van elke vereeniging zullen vijf turners moeten deelnemen. Personeele wedstrijden in de oefeningen aan toestellen. Wedstrijd in vrye oefeningen voor dames-turnvereeni- gingen scherm wedstrijd op degen, sabel, geweer, korten en langen stok. Elke turn- of schermvereeniging, al of niet lid van het Nederlandsch Gym nastiek-Verbond, den Schermbund of den militairen bond Koningin en Vader landkan aan den wedstrijd deelnemen. Uit verschillende plaatsen van ons land ontvangen wij berichten omtrent de toebereidselen, om den a. s. verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina op luisterrijke wijze te vieren. Alom worden pogingen aangewend om door 't organiseeren van kinderfeesten met muziek, optochten en verschillende soorten van spelen, dezen dag in't bij zonder voor de Nederlandsche jeugd tot een echt nationalen feestdag temaken. Mosre gunstig weder daartoe medewer ken. T De directie der Staatsspoorwegmaat schappij, heeft als blijk van waardeering van de door het geheele personeel in het werk gestelde pogingen tot bezui niging, waardoor sedert 1 Januari jl., de financiëele toestand der maatschappij sterk is vooruitgegaan, aan eenige chefs van dat personeel elk een belooning van f 300 geschonken. Daar het mindere personeel van een belooning is uitgesloten geworden, ver wacht men, dat weldra met de voorheen gebruikelijke rangsverhooging, welke bijna 1V2 jaar niet plaats vond, weder zal worden aangevangen. (Avp.) Door de Nieuwer-Amstelsche politie zijn een paar jongens aangehouden van 15- en 16-jarigen leuftijd, die er hun werk van maakten valsch geld te fabriceeren door middel van platgeslagen stukjes soldeersel t.usschen kwartjes en dubbel tjes op de tramrails aan den Overtoom te leggen, zoodat wanneer de tram daarover heen reed, de beeltenis en het jaartal er op afgedrukt stonden. Bij een paar koekbakkers mocht het hun reeds gelukken voor deze valsche muntstukje8 lekkernijen te koopen, totdat zij eindelijk betrapt en aan de politie overgeleverd werden. Eenige Indische heeren, ingenomen met de houding van „vrouw Blommers' te Utrecht, die met haar jongens uit Wijk C het zoo flink tegen de socia listen opneemt, hebben haar daarvoor een blijk van erkentelijkheid toegedacht- Het is aan het Centraal Comité voor de viering van de nationale feestdagen aldaar toegezonden en zal op den Ko ninginnedag in het Oranjepark om uur uitgereikt worden, naar men hoopt, in bijzijn van eenige leden van het ge* meentebestuui Vóór het vertrek van de troepen uit de legerplaats te Laren, brak in eene naburige hoeve, waar paarden der veld artillerie waren gestald, in den afgeloopen nacht eene zware brand uit. De hoeve werd nagenoeg geheel in asch gelegd en 4 paaiden kwamen in de vlammen om- Zondag-avond was te Laren in het Gooi het zeldzame doch prachtige ver schijnsel van een maanregenboog te zien. Ongeveer te 9 uur in den avond, terwijl de maan aan den helderen oos telijken hemel statig vei rees, rustte helder op den westelijken horizon eene zware wolkenmassa, die zich grillig op den hemel afteekende bij het intens stra lende licht der volle maan. Op dien wolkenberg als achtergrond was de maanregenboog duidelijk waar te nemen- De kleuren, hoewel te onderscheiden, waren zwak. Toen de donder van het kanonschot in het kamp van Laren de rust der natuur door zijn herhaalde echo's verbrak, was het alsof het ver schijnsel plotseling verdween. Evenwel later in den avond weid het nog her haaldelijk weder zichtbaar. Te ongeveer 11 uur zag men zelfs den maanregen boog op een betrekkelijk helderen achter grond, waardoor de sterren zichtbaar waren. De 12-jarige zoon van H. Klaren te Nieuwebrug (Fr.), die door den bliksem getroffen werd, is beterende. Daar M twee uur van Heeren veen woont en hij vele brandwonden heeft, was het dage' lijksch bezoek aan dr. Rinkes aldaar, dat per bootje geschiedde, voor den patient een pijnlijke reis. De heer P .Bakker te Heeren veen, dit vernemende »as dadelijk bereid dezen jeugdigen patient die zware reizen te besparen- In een hem toebehoorend leegstaan" heerenhuis, vlak bij de woning van dr- Rinkes, werd een vertrek tot ziekenka mer ingericht en daar wordt nu de jon gen verpleegd. Zijn grootmoeder houdt hem gezelschap alles wat èn patient èn grootmoeder noodig hebben, word door den heer B. verstrekt. Dr. Rinke8 kan nu dagelijks zoovele malen den patient bezoeken, als hij noodig oordeelt- Voor ongeveer een jaar overleed t0 Tiel de heer H. de J., die bij een notar'8 daar ter stede f40,000 gedeponeerd h»"' onder bepaling, dat deze som moe8 worden ingeschreven op het Grootboe der N. W. S. en uit de rente van d1 kapitaal wekelijksche uitkeeringen z°u den worden gedaan aan eenige daart° aangewezen personen. Na den dood va!^ dezen zou het kapitaal aan de faII,1..j van den erflater komen. Eenigen 0) na hem overleed de notaris, en spoe daarop staakten de wekelijksche keeringen, omdat het grondkapitaal m ter bestemder plaatse was ingeschrev® De betrokken personen leggen 21 niet neer bij de beslissing van de genamen van den notaris, maar heb hulp bij de justitie gezocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2