tweede blad. Nieuwe Schied. Courant De Pauselijke Internuntius te '-sGravenhage. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland. Jhr. J. De la Court. YAN DE ran ZONDAG 3 SEPT. Het Comité tot stichting van eene Woning voor Z. E. den Pauselijken In- ternuntius hij het Hof der Nederlanden Vervult hiermede den aangenamen plicht, aan de Nederlandsche Katholieken te belden, dat het zijn taak heeft volbracht. Het huis no. 61 Bezuidenhout te 's-Gra- venhage is tot het bekende doel aan gekocht; de inrichting is bijna voltooid. He stichting is tot stand gebracht en Maatregelen voor haar verzekerd bestaan zÜn gereed. Mgr. A. Rinaldini heeft de honing nog in bezit genomen mgr. Lo- t'enzelli, zijn opvolger, heeft haar voor gbed betrokken. Het Comité mag echter zijn taak nog nkt nederleggen. Het heeft een plicht van dankbaarheid te vervullen. Immers de Katholieke, pers heeft zijn streven gewaardeerd en zijn arbeid op de krach tigste wijze gesteund en verlicht. De Katholieken van Nederland hebben aan zijn stem gehoor gegeven en milde gaven gebracht. Uit alle rangen en standen zijn de bijdragen gekomen. Niettegen staande den druk der tijden is een goed en groot werk door vrij willige offers tot stand gébracht. Wat door kleinen en gi'ootén was begonnen, werd door de schoone daad van den laatsten jonkheer Hiert van Melissant z. g. voltooid en bekroond, üebroederschap der H. Familie, door haar uitnemenden hoofdbestuurder Pastoor Scheiberling daartoe opgewekt, beeft aan de huiskapel der Internuncia- tuur een fraai altaar aangeboden en daardoor op bijzondere wijze van geloof en liefde blijk gegeven. Aan deze allen onzen besten dank. Hen dank, dien het Comité niet brengt ifl eigen naam, maar namens Hem, wien ter eere het werk begonnen word. De twee aktestukken, die hier volgen stellen dit in het licht, beter dan meerdere boorden het vermogen. Het eerste is de brief door het Comité a»n Z. H. Paus Leo XIII gericht: a., Allerh*iligste Vader, Nederig geknield aan de voeten van Uwe heiligheid hebben de ondergeteekenden, Hare Itetrouwe zonen, het groote geluk en de uit nemende eer Haar in naam der Nederlandsche Katholieken aan te bieden een akte van stich ting, die een vaste en blijvende woning ver- Zekert aan den Vertegenwoordiger van den H- Stoel, Zijn Exc. den Apostolischen Internun tius bfj het Hof der Nederlanden. In de maand December 1888 hebben de on dergeteekenden zich vereenigd tot een Comité, van hunne landgenooten de noodige bijdra gen te vragen tot het inrichten van een verblijf dat den pauselijken gezant, die gelukkig nog altfjd in hun midden aanwezig is, waardig Uiocht heeten. Zfj werden daartoe bewogen door de begeerte om op monumentale wijze te ver eeuwigen het deel dat de Nederlandsche Ka tholieken aan de viering van het priesterlijk jubiiê Uwer Heiligheid hadden genomen. Zij Wilden tevens met de daad protest aanteekenen tegen de voortdurende overweldiging van de techten, die de H. Stoel op zijn wereldlijke ®°Uvereiniteit bezit. Hun onderneming, door Uwe Heiligheid ge- ?®8end, machtig gesteund en geholpen door Hfi. DD. HH. den Aartsbisschop en de Bis- shoppen van Nederland, blijde begroet en aan boten door de geheele Katholieke pers ie, ten *°Ue geslaagd- Het volk van Sint Willibrord *}?«ft zich zijn apostelen en zijn ouderen waar- Mg getoond. Alle provinoiën en alle parochiën, M'e klassen dor bevolking hebben bijgedragen ïüt deze zaak, die tegelijkertijd een plechtige ..tuiging zon zijn van haar geloof en haar üefde eu eenluidklinkend verzet tegen een z?°genaamden rechtstoestand, die de Voor zienigheid eu het verheven bestier, waardoor ^11 op zichtoare en onweerspreekbare wijzede tfjheid eu onafhankelijkheid van Christus' tedehonder boven alle rijken der wereld open- Znrde,, zou willen te schande maken. tu den tjjd sedert 20 December 1888 ver- ,°®Pen, heeft het Comité eenigen van zijn edea verloren. De verheven edelmoedigheid an een hunner heeft spoediger dan men mocht M>Pen de, zoo gewenschte uitvoering van het P'an mogelijk gemaakt. Het voegt zjjn naam noemen Jhr. Herman Josef Frederik Jacob !ert van Melissant en naast den zijnen dien Uner moeder, die zoo mild zijn laatsten wil voltrok: Vrouwe Douairierie Diert van Melissant, geboren Henriette van Sonsbeeck. Aldus, Allerheiligste Vader, heeft de zaak bfj gelegenheid van het priesterlijk jubilé van Uwe Heiligheid begonnen, hare bekroning kun nen verkrijgen op het glorieuse tijdstip, nu de geheele wereld den Opperpriester begroet, die den vijftigsten jaardag zijner bisschoppelijke wijding herdenkt. De ondergeteekenden fier en gelukkig nu *jj de akte dezer „Leo-stichting" aan Uwe Heiligheid mogen aanbieden, smeeken Haar nederig die wel te willen aannemen en vragen voor zich zeiven, voor allen die bijdroegen en voor al hunne landgenooten den Heiligen Apos tolischen Zegen. 's-Gravenhage, Juni 1893. Volgen de handteekeningen. Op dit schrijven mocht het Comité ontvangen het volgende antwoord Aan onzen beminden Zoon Jacobus de Bruijn, 's-Gravenhage. Beminde Zoon, Heil en Apostolischen Zegen. Een uitnemend blijk van de trouw en den kinderlijken ijver waarmede de geloovigen in Nederland ons eeren gaf ons de brief vol aan hankelijkheid, welken wij laatstelijk ontvingen van U en onze overige beminde zonen, die onder Uw voorzitterschap een Comité vormden. Uit dien brief toch vernamen Wij dat in het vijftigste jaar van Ons episcopaat tot voltooi ing werd gebracht het edele werk, dat, begun stigd en geholpen door Uwe Bisschoppen, door Ulieden werd opgevat op het vijftigste jaar feest van Ons priesterschap. Door Ulieder zorg en mildheid, door bijdragen van alle Neder landsche Katholieken, is in de residentiestad van Uw land een gebouw ingericht tot ver blijf van den Apostolischen Internuntius bij Uw Kouinkljjk Hof. Wij weten ook dat dit door UI. niet alleen met vrome, maar ook met wel beraden bedoeling is geschied; Gijlieden hebt toch door dit geschenk niet alleen getuigenis willen geven van Uw oprechte wenschen, maar tevens iets willen bijdragen tot herstel der verliezen, die het op dezen Heiligen Stoel ver woed geweld Ons heeft toegebracht door het rooven Onzer bezittingen en het wegnemen ook van verdere waarborgen voor Onze open bare waardigheid en vrijheid. Ook ontging Ons niet het beminnnelijk over leg, waarmede Gijl. onder Onzen naam hebt gesteld deze stichting, die ter eere en ten oirbaar van den H. Boomschen Stoel opgericht een eeuwig monument zal zjjn van Ulieder trouw en eerbied jegens Ons. Uit dit alles kunt Gij gemakkelijk waardeeren hoe aangenaam Ons Ulieder hulde was en hoe groote dankbaarheid Ons vervult jegens hen allen, die hieraan deelnamen, vooral jegens hen, wier deelneming Gij boven die van ande ren vermeldt. Wij bidden alzoo God, dat Hij de schatten Zijner genade ruimschoots over UI. uitstorte en UI. overlade met wat een waar geluk kan geven en zoo verleenenWjj aan U, beminde Zoon, aan het Comité onder Uw voor zitterschap, aan allen, die U bijstonden en aan al Uwe Katholieke medeburgers van ganscher harte Onzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Borne bij Sint Pieter, 10 Juli 1893, in het zestiende jaar van ons Pausschap. LEO XIII, Paus. Met deze mededeelingen en met een laatste woord van dank en hulde eindigt het ondergeteekend Comité zijn werk zaamheid. Mr. J. G. de Bruijn, President. J. B. C. E. M. Graaf De Marchant d'ANSEMBOURG. J. E. H. Bekhuis. Mr. C. M. Blankenheijm. Mr. Th. L. M. H. Borret. Mr. W. C. J. J. Cremers. Jhr. P. M. G. Yon Fisenne. T. C. B. Tbn Hagen. J. A. J. W. Van Hal. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Penningm. Mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Yerduijnen. Dr. H. J. A. M. Schaepman. Gen. P. G. J. Van der Schrieck. W. A. Smit. Mr. A. J. M. Vos de Wael. Mr. F. J. F. M. Walter. Mr. F. Th. Westerwoudt. Mr. J. G. S. Bevers, Secretaris. 2 September '93. Blijkens draadberichten uit Londen is het Home-Rule-ontv/erp gisteren na derde lezing door het Lagerhuis aangenomen met 301 tegen 267 stemmen. Eene zeer levendige betooging van de nationalisten en radicalen heeft hierbij plaats gehad; de betoogers wuifden met de hoeden Gladstone toe en riepen vol geestdrift zijnen naam. Vriend en vijand is het er over eens dat de rede, welke Gladstone Woens dag in het Lagerhuis tot verdediging der home-rule wet hield, zeer krachtig en indrukwekkend was. Eenige bijzon derheden van dit welsprekend woord vinden hier nog een plaats. De oppositie beweert, dat de Regeering het debat heeft gesmoord, maar niet minder dan 82 dagen is over de wet onderhandeld en van die discussie kon Gladstone slechts zeggen, dat zij zich onderschei den had door eigenschappen van klein heid, terwijl de eindelijk verkregen uit komst alleen te danken was aan het stelsel van closure, eeri euvel op zich zelf, doch dat geduld moest worden ter beteugeling van een nog veel grooter kwaad. De oppositie had eene groote mate van oud-Engelsehe volharding en taaiheid ontwikkeld, eener betere zaak waardig, en waardoor eene massa tijd was verspild geworden, ongeëvenaard in de geschiedenis der Britsche legis latuur. Hierbij bracht Gladstone in her innering, hoe m 1783 de formeele vast stelling van Ierlands autonomie voor locale aangelegenheden slechts gedurende twee dagen het Parlement had bezig gehouden, en hoe men in 1799 slechts dertien dagen had gewijd aan de dis cussie, die uitliep op het beklinken van de Unie. En toch is de tijd van het Huis de schat des volks en wie dien tijd vermorst, bezondigt zich dus aan de natie. Wat dan te zeg gen van de 938 redevoeringen door tegenstanders der hill gehouden en waar mede zoovele uren van den parlemen tairen tijd zegge den „schat des volks" verloren gingen En wat was het eigenlijke oogmerk van deze ob structie geweest? Niet zoozeer het doen vallen van het home rule outwerp maar veeleer het dermate rekken van het debat, dat er in deze zitting geen tijd hoe genaamd meer zou overblijven voor eenige wetgeving omtrent Britsche aan gelegenheden, zoodat de Regeering bij de Britsche kiezers in discrediet zou worden gebracht. Bij de werkstaking het vorig jaar van de mijnwerkers te Carmaux (depar tement Tarn) zoo schrijft de Parij- sclie correspondent der N. U. Gt. heeft met Millerand, Jaures en Baudin ook Clémenceau van zich-deen spreken. Zij waren de afgevaardigden, die zich op de bres hebben gesteld voor de werk stakers, met het gevolg, zooals zij ten minste zelf beweren, dat te Carmaux niet, als vroeger te Fourmies, éene bloe dige botsing met de troepen heeft plaats gehad. De mijnwerkers van Carmaux, en dat pleit voor hen, herinneren zich thans de hulp, welke ook Clémenceau hen in die dagen heelt gebracht, en in een adres aan den afgevaardigde van Draguignan, welks inhoud de Justice heden openbaar maakt, spreken zij de hoop uit, dat de kiezers aldaar hunnen plicht zullen doen en dat geen enkele re publikein of socialist sichzal laten vinden om in de kaart te spelen der reactie. Het bedoelde adres is stellig een der documenten van beteekenis in dezen ver kiezingsstrijd, en Clemenceau gevoelt het blijkbaar zelf, want nog geen en kele maal heeft hij met zooveel ver trouwen van den uitslag dezer verkiezing gesproken als in z$n antwoord aan de mij nwerkers, dat eveneens in de Justice te vinden is. De overwinning, zoo besluit hij, is heden zeker, maar ik zal er trotsch op zijn te zegevieren met be hulp der werklieden van Carmaux. Wij hebben gezamenlijk den goeden strijd gestreden in het departement Tarn. Morgen zal in het departement Var de overwinning eene gemeenschappelijke zijn. De toestand in Spanje begint lang zamerhand beter te worden, uit Hendaye werd gisteren gemeld, dat de burgerlijke gouverneur en de overheid in gemeen overleg eene regeling hebben getroffen, op grond waarvan de troepen en de politie zich hebben teruggetrokken. Op een dei- pleinen werd een concertgegeven, waarhij het publiek in luide toejuichingen uit barstte en geroepen werd leve de orde Er werd geen enkele betooging gehou den en de oproerige beweging wordt thans beschouwd als algeloopen. De regee ring schijnt evenwel vast besloten de voorgenomen hervormingen te volvoeren. De Koningin-Regentes heeft het minis terie haar vollen steun toegezegd. Het heeft Z. H. den Paus behaagd de heeren mr. J. G. S. Bevers en mr. M. J C. M. Kolkman, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te benoemen tot ridders in de Pius-orde. Bij kon. besluit van 30 Augustus is tot voorzitter van de Eerste Kamer dar Staten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dins dag in September, henoemd mr. A. van Namen van Eemnes, lid van die Kamer. De St. Gt. een kon. besluit, bepalende le. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te 3 uren. 2e. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te hegeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Door den minister van W. H. en N. is eene commissie benoemd om een onder zoek in te stellen omtrent de klachten, hij de regeering en hij de Tweede Kamer ingediend over de uitvoering van art. 6 der overeenkomst tusschen den Staat en de Nederl. Rhijnspoorwegmaatsch. dd. 21 Jan. 1890. Zij bestaat uit de heeren jhr. mr. S. Laman Trip, presi dent der arr.-rechtbank te Zutfen, voor zitter R. W. J. C. van den Wall Bake, directeui der Ned. Zuid-Afrikaan- sche Spoorwegmaatschappij te Amster dam D. W. Stork, fabrikant te Hen- geloo, leden, en L. Ch. Besier, secre taris. Een aantal personen uit de spoor wegwereld zijn uitgenoodigd, in de vol gende week te Utrecht voor die com missie te verschijnen, ten einde haar inlichtingen te geven omtrent de gerezen klachten en ten behoeve van voormeld onderzoek door haar te worden gehoord. Volgens den regenmeter te Roekan je viel er in de Augustus 43.3 mM. regen tegen 43.8 mM. in Augustus van het vorige jaar. Op 17en dier maand stond de thermometer 88° Fahr. in de schaduw, 's middags ten 12 uur. De barometer stond 5 dagen heneden 0 tot 2 ove rige dagen boven 0 tot -j- 4. De ther mometer varieerde van 56 tot 74 Fahr. 's morgens te 8 uur. Haarlemsche kermis De kermiskwestie is besproken in een druk bezochte vergadering van de „Haarlemsche Handelsvereeniging." Er werd eene motie aangenomen van der. volgenden inhoud „De vergadering, gehoord de debat ten, overtuigd van. de groote schade die door de inkrimping der kermis aan de winkeliers en neringdoenden is berok kend, spreekt den wensch uit dat do kermis weder op den ouden voet worde gebracht, zoodat de laatste kermis- Zondag en de algemeene vrije Maandag weder in eere worde hersteld." Bovendien heeft eene andore combi natie van neringdoenden het plan opge vat een monsteradres tot den Raad te richten in denzelfden geest. Dit adres telt reeds vele handteekeningen, en de combinatie houdt 5 September eene open bare vergadering om de zaak verder te bespreken. De motie der Handelsvereeniging" zal den Raad worden aangeboden. Door een 58-ta) neringdoenden is reeds opgegeven, dat zij door de inkrimping eene schade hebben geleden van ruim f 12.000. Door het Centraal-Bestuur van den Nli. K. Volkshond werd eergisteren het volgende telegram verzonden Rare Majesteit Koningin Wilhelmina De Ned. li. K. Volksbondzich van ganscher harte verheugende in Uwer Majesteits Geboortelag, wenscht U bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5