Stads- en Gewestelijk Nieuws, geval hij komt te overlijden, zijn zoon niet zullen erkennen als zijn opvolger. Naar men uit Washington bericht, hield" de commissie uit de Kamer, belast met het initiatief voor alle financieele maatregelen, gisteren-ochtend eene zit ting en ging daarna voor een week uiteen, daar zij vernomen had, dat de President en de minister van financiën den wensch hadden geuit, dat alle maat regelen tot oplossing der crisis zouden worden uitgesteld tot na de stemming in den Senaat over de schorsing der Sherman-wet. Het ligt blijkbaar in de bedoeling der commissie aan dien wensch gevolg te geven. De Raadszitting van 5 September. De traditioneele raadszitting, welke gisteren, op den eersten Dinsdag van September door den Raad dezer gemeen te werd gehouden, heeft door de gewich tige besluiten die er genomen zijn, historische beteekenis gekregen en ver dient daarom alleszins, dat wij er een nadere beschouwing aan wijden. Zelden is zeker eene raadszitting met meer spanning verbeid dan die waarin het geheele dagelijksch bestuur dezer gemeente, met uitzondering van den burgemeester, moest hernieuwd worden. Immers, was men er sedert jaren aan gewoon geraakt, dat de aftredende wet houders, zij het ook soms met een klein getal stemmen, herkozen werden, het gerucht liep sedert geruimen tijd, dat de oppoeitie-partij weinig genegen was die tactiek ook bij deze gelegenheid te volgen. De omstandigheid dat nage noeg geen samenwerking tusschen het dagelijksch bestuur der gemeente en de meerderheid vari den raad bestond, deed bij de- oppositie het plan rijpen door eene hervorming van het dagelijksch bestuur - a'an dien onhebbelijken toestand een eind te maken. Ten twee ure waren de raadsleden, die zich niet aan de vuurproef der herkiezing moesten onderwerpen, in de raadszaal bijeen, met uitzondering van den heer Van Erpecum, die in den laatsüen tijd voor de gemeentezaken geen tijd schijnt te kunnen vinden. De kleine tribune was tot in de gang bezeten daar Vensters en jalousiën, als gold het een lijkplechtigheid, gesloten bleven, beleefde, bij den zonnigen Septemberdag, menig -toeschouwer eenige benauwde oogenblikken. In de zaal zelf had wellicht ook menig raadslid het hart beklemd. Daar zat aan het eind van de groene tafel de grijze nestor van het wethouders college, terwijl zijne beide medeleden van het aftrèdgndi dagelijksch bestuur iets verder bij de bocht van den hoef hadden plaats genomen. De voorzitter iat met zijn secretaris alleen aan de bestuurstafel. Wat moet er zijn omge gaan in zijn hart in die treffende oogen blikken, toen hij door al zijne getrou wen verlaten, als 't ware tusschen hoop en vrees geslingerd werd Met dien strak ken blik, dat stoïcijnsch gelaat, dat wij van hem gewoon zijn, staart aller burgeren vader op de be langstellende menigte. En nadat de hamer nauw hoorbaar gevallen is, ver zoekt hij den secretaris de nieuwe leden binnen te leiden. Weinige oogenblik ken later treedt de eerste ambtenaar der gemeente met de nieuwbenoemde raads- leoen de vergaderzaal binnen en nadat zij de gevorderde eeden hebben afgelegd, en de Voorzitter lien heeft toegesproken met de stereotiepe woorden, die men in alle gemeenteraadsverslagen van de laatste tientallen jaren kan terugvinden, nemen zij de voor hen bestemde zetels in aan de groene tafel, waar nu de leden letterlijk met de kniëen tegen elkaar zitten. Nu volgt de vrij langdradig! mede- deeling der ingekomen stukken, waar onder eindelijk ook het rapport der Waterverversehingscominissie figureert, waarop de Voorzitter aan de orde stelt de benoeming van twee wethouders in de plaats van de heeren Loncq en Loo- puyt, die naar den rooster moeten aftre den. De Voorzitter verzoekt de dichtst bijzittende leden, de heeren Iloogendam en de Bruijn, met hem het stembureau te willen uitmaken. Op de tribune ontstaat eenige beweging men geeft elkander knipoogjes, als wilde men zeg gen faxte» voire jeu, messieurs. Weldra klinkt door de kleine zaal bij herhaling de naam Maas, door dien van Loopuyt afgewisseld; men telt de stem men, eindelijk blijkt het dat de stemmen- Maas het beruchte nummer hebben be reikt, terwijl die van Loopuyt het slechts tot 8 konden brengen, en de heer Roelants er een op zich vereenigde. De oppositie heeft haar hoofd op den wethoudersstoel gevleid. Daarop volgt de stemming over de tweede plaats. Loncq en den Bieems zitten elkaar op de hielen, maar ten slotte blijkt het, dat zij evenveel stem men hebben behaald, terwijl er den pas bezweken Loopuyt als consolatieprijs nog een ten deel viel. Eene nieuwe stem ming doet de kans verkeeren. Den Breems bereikt met 10 stemmen, de volstrekte meerderheid, terwijl Loncq met 8 stem men de vlag strijkt. Reeds twee wethoudersplaatsen zijn ver moedelijk bezet en met spanning verbeidt men den afloop van de laatste keuze. Met beide armen omvat de gerokte stembus de beide deelen van het stembureau doch het werk blijkt maar niet te kunnen vlotten tot viermalen toe balanceeren de heeren Dom en Visser ieder met 9 stemmen eindelijk moet het lot beslis sen; ook dat blijkt op dezen dies fata lm den aftredenden wethouder tegen te zijn het door den voorzitter omhoog gehou den biljet vermeldt den naam Visser. Nadat de nieuwbenoemde ltden op de vraag van den voorzitter verklaard had den de benoeming aan te nemen, namen zij, daartoe uitgenoodigd, de voor hen bestemde plaatsen aan de bestuurstafel in, waarop de voorzitter hen geluk wenschte met eene rede, die voor het grootste deel eene herhaalde dankbetui ging aan de afgetreden wethouders in hield. Toen daarop aan de orde werd ge steld de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van den heer Elzevier Dom, wien deze functie door de periodieke raadsverkiezing was ontvallen, werd bij eerste stemming de heer Elzevier Dom daartoe opnieuw aangewezen. De afgetreden wethouder be dankte echter feestelijk voor de benoe ming, waarop de heer Maas 11 stemmen op zich vereenigde en verklaarde de functie te aanvaarden. De benoemingen in de vaste raads- commissiën liepen ditmaal vlugger dan gewoonlijk van stapel, dank zij het nieuwe orde-reglement, dat toelaat al de leden van eene commissie in eens te verkiezen. Daarop werden de stembu- reaux, die eenige leden verloren, aan gevuld en de afdeeling voor het onder zoek der begrooting samengesteld, waarop na afdoening van eenige klei nere zaken, deze zitting ten einde liep, die zeker wel als een der merkwaar digste onder de raadszittingen dezer stad in veler herinnering zal bewaard blijven. Schiedam, 6 September 1893. Wij vernemen, dat de heer A. Teu- wisse, chef van het station van den Holl. IJz. Spoorweg alhier, is benoemd tot stationschef te Delft, in de plaats van den heer Ph. J. Doodenhuis, die den heer Teuwisse alhier zal vervan gen. De wisseling der beide betrekkin gen zal den 15 dezer plaats hebben. Velen zullen zeker met leedwezen den heer Teuwisse zien vertrekken, die in de vervulling zijner betrekking alhier voor het reizend publiek en den handel steeds de meeste welwillendheid heeft betoond. In de vergadering van den Gemeen teraad op gisteren waren behalve de reeds genoemde of die stukken wier in komen uit de behandeling der daarbij betrokken onderwerpen bleek, nog inge komen de volgende stukken Van Burg. en Weth. voorstel tot het voor den cursus 1893'94 bestendigen der openbare herhalingsschool voor meisjes geheel op denzelfden voet met gelijk personeel en op gelijke bezoldiging als gedurende den afgeloopen cursus 1892/93; rapport der financieele commis sie op de rekening over 1892 en begroo ting voor 1894 der dd. Schutterij; v .n de commissie voor de plaatselijke belas tingen hare rapporten nos. 15 en 16 omtrent de in hare handen gestelde be zwaarschriften van aangeslagenen tegen hunnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/94; rap port van de commissie voor d* plaatse lijke strafverordeningen op de bemer kingen door Ged. Staten dezer provincie gemaakt op de hun in afschrift toege zonden verordening op de openbare reinheid en gezondheid. De behandeling dezer rapporten zal tegelijk met de stukken waarop ze betrekking hebben, aan de orde worden gesteld; rapport van de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier omtrent het haar opgedragen onderzoek aangaande de schoolTij 1adres van A. van Vliet alhier met verzoek om van hem voor de som van f 100 over te nemen een hem toebehoorende strook open grond, groot ongeveer 45 centiaren, gelegen aan zijn woning aan de Kreupel- straat, wijk E, no. 84</vernieuwd adres van mej. A. M. Nolet om restitutie van betaalde plaatsel. dir. belasting over 1893, van het pand genaara de „Olifant", het daaraan grenzende pakhuis „Pernau" en een woonhuis, alles staande aan de Oranjestraat alhier, wijk B, no. 42. Deze stukken werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. De bezwaarschriften van J. Duk, J. F. Gudde, J. B. Nolet, H. J. D. Rebers, L. Romeijn, J. Schmidt, B. Scholte Jr., F. M. Schoof, J. van Vliet, W. de Vos en J. van Wieringen Jr. tegen hunnen aanslag in de plaatsel. dir. bel. naar het inkomen, dienstjaar 1893/94, werden overeenkomstig het be paalde bij art. 20 der verordening op de heffing der belasting in handen ge steld van de betrokken raadscommissie. De later ingëkomen stukken bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde zijnvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten ge leide van het door hen goedgekeurde kohier no. 3 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 189/34, aangenomen voor kennisgeving voorstel van burgemeester en wethou ders tot wijziging van art. 6 der ver ordening regelende de rerdeeling en be zoldiging der onderwijzers en onder wijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering rapport van de finacieele com missie op de gemeente-rekening over 1892, ter visie gelegd om daarop zooveel noodig te letten wanneer de behandeling der rekening aan de orde zal zijn missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, daarbij eene aanbeveling inzendende ter benoe ming van een lid in die commissie voor de bestaande vacatureop die aanbe ling zijn geplaatst: de heeren 1. mr F. W. van Riemsdijk, 2. P. Brillenburg. ter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaanmissive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs van 1 September j.l., daarbij, ter voldoe ning aan de haar verstrekte opdracht een plan aanbiedende voor een cursus in moderne talen, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergade ring, terwijl het zal worden gedrukt en aan de leden rondgedeeldbezwaar schriften van J. Amoreus, P. C. Bijloo, P. van Eijk, W. J. Fijen, J. S. Juffer mans, J. J. Kraamer Jac. de Pater, G. PlooijH. Post, wed. P. Spriksel en G. H. Fogelezang tegen hunnen aanslag in de plaatsel. dir. bel, naar het inko men, dienstjaar 1893'94, werden in han deu gesteld der betrokken raadscom missie. Tot leden der vaste raadscommissiën werden benoemd In de gas-commissie de heeren J. Loopuyt, C. J. f. van der Schalk, A. Knappert, Lzn. en S. A. Maas. In de commissie van fabricage de heeren G. Visser Bzn., G. J.P. van dei- Schalk, J. Loopuyt en A. van Buysen- In de commissie voor de strafverorde ningen de heeren mr. H. J. 'Schuurman, en K. J. van Erpecum. In de commissie voor de pl. belasting tingen mr. H. J. Schuurman, J. W.J- van Harwegen den Breems, S.A. Maas en fals plaatsvérv. lid) de heer M. C. M- de Groot. In de financieele commissie de heeren mr. H. J. Schuurman, D. F. W. Prins en P. Brillenburg. In de commissie van controle op de pl. dir. bel. ie heer J. Hoogendam. In de stembureaux de heeren J. W. J- van Harwegen den Breems, Al. Elzevier Dom en J. H. van Westendorp JDzn. Nadat de atdeelingen voor het onder zoek der gameente-begrooting onder d« gewone bepalingen waren samengesteld werd de cursus .1893/94 der herhalings school voor meisjes op den voet van den vorigen cursus bestendigd; aanmej.Stil- ebroer eervol ontslag verleend als onderwijzeres, en den heeren A. Zeeuw, J. C. van Deventer, D. \isser, i. J. van Erpecum, A. R. M. Wil- eman, A. Holterman en M. Rijnbende werd op hun verzoek ontheffing ver eend op hun aanslag in de pl. dir.-bl asting naar het inkomen,sdienBt 1893/94, terwijl de verzoeken van de hee-ren A. W- Schade van Westrum en J. H. de Leur werden afgewezen. Den heer mr. A. K. J. van der Drift werd op zijrn verzoek, wegens het over gaan van pandeD, voor den tijd van t) maanden en ten bedrage van f 19.16"1 ontheffing van pl. dir. bel. verleend en op een gelijk verzoek v;id den heer D. A. van der Poel afwijzend beschikt, omdat de vermindering van rijks-per- soneele belasting waarop hij zich be roept, eerst voor 1894 in aanmerki»^ kan komen. - De vergadering werd hierop gesloten- In de Engelsche vakbladen wordt gewaarschuwd tegen Hollandsche en - Duitsche gist, die soms niet minder da» 50 pet. meel bevat. Het is te hopen- voor onze zoo belangrijke gistindustrie, dat deze praktijken niet meer vporkomen- Na het rerlies onzer reputatie op het gebied van den boterhandel, komt dus, dank zij dit geknoei, nu de gist aun de beurt. (Maandblad tegen de vervalscfringe n-) Het telegraafkantoor der bijzondere telegraafonderneming te Pernis blijft van 5 tot 14 dezer gesloten. Telegrammen voor Pernis worden ge durende dien tijd zonder kosten voor den afzender of den geadresseerde van uit het telefoonkantoor te Charlois be zorgd. VLAARDINGEN, 6 Sept. Op een loggerschip in de haven deden zich g,B' teren-avond twee gevallen voor ®et cholera achtige verschijnselen. Terstond werden de lijders naar de ziekehbarak gebracht, alwaar heden-ochtend een eT van is overledende andere maakt b® tot dusver tamelijk wel. Door het ge' neeskundig toezicht is nog niet beslisthoO' danig de aard der ziekte is. Men verhaalt dat de twee aangetast-"» in het oog loopend misbruik gemaak hebben van vruchten, zoo zelfs dat ander® menschen hen gewaarschuwd ert op gevolgen gewezen hebben. Het schip op stroom gebracht. Binnenland. Op het uit Axel aan den comffiisSitrl0 der Koningin van Zeeland gezonCjj6 adres tot afschaffing der tollen op wegen in die provincie zijn li4 hap teekeningeu geplaatst. Te Delft werd gisteren door den meenteraad tot Wethouder herbenoe de heer II. H. Hoes (kath.) met op na algemeene stemmen. In de P ,eJ- van den heer mr. W. K. S. vaU (lJlJ Mandele, die zich niet herkiesbaat eresteld, werd gekozen de heer Kip (lib.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2