Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 8 September 1893. No. 4681. USureau ^oog^traat 317. ALGENEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Poolsche Banneling. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: NIEUWE SCHIEDAM® COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het antenrsrecht van den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 7 September '93. Blijkens berichten uit Rome heeft rj* H. de Paus aan het Hongaarsche Gpiseopaat een hoogst belangrijke ency- Giek gericht, waarin Z. H. zegt, dat tegenover de aan de Kerk vijandige betten de bisschoppen den priesters en ie«ken de te volgen gedragslijn hebben te duiden. Zij moeten wijzen op 116 gevaren van het gemengd huwelijk, °P de noodzakelijkheid van goede afge- v*ardigden te kiezen, Katholieke con- Sfessen bevorderen, de goede bladen en f?°ede boeken verspreiden, zorg dragen v°°r het opleiden en het onderricht de jeugd, vooral in de seminaries. ~e kerkelijke tucht moet onberispelijk 2ljn en de bisschoppen ijverig waken J°°r het goed beheer van de goederen der kerken en stichtingen. De Paus ®Poort de bisschoppen aan ieder jaar "lieen te komen, zooals zij tot dusver gedaan hebben, om to beraadslagen over hetgeen hun noodig voorkomt ter ver- 2°rging van de godsdienstige belangen, 6n eindigt niet de wooiden „Gij zult epn steun vinden in uwen koning, die Sl|ids den aanvang zijner regeering uwe natie begunstigd heeft." Ge katholieke Fransche pers is ta melijk tevreden over den uitslag van hen verkiezingsstrijd. Vooral de bladen "le te Parijs verschijnen, laten zich in Shnstigen zin over de jongste verkie zingen uit. De Monde becijfert, dat de hieuWe Kamer zal tellen 57 conserva- leven (monarchalen), 41 rallies, 288 "Opportunisten en gematigde republikein hen, 187 radicalen en socialisten. Wan- "eer men in aanmerking neemt, welke &roote moeilijkheden waren te overwin- 116,1dan is het aantal katholieke re publikeinen, dat reeds nu gekozen is, "iet gering te heeten. Wij kunnen met £°ede verwachtingen de toekomst tege- h°et gaan, zegt de Univers. De partij, baar liet Frausch van Loois Collas. 40) Maar ik kan dat niet vergeten, antwoordde In g^ueraa). Ongelukkigerwijze ben ik wel zWaVgenoeg oin te doen lijdendoch te er om li et lyden te verlichten... Toch zou t0t 7?. "Mï middel zynals gij een verzoek zet e 16 ^ajesteit wildet richten, dan hen ik ^at dit, goed ondersteund, een gunstig zou hebben. aan1J sprak aarzelende en keek mij angstig W0oj.(llnoeder en dochter wachtten mijn ant- legen.Ge?eraal, zeide ih glimlachende, uw ver- Ven 1® voor mij een bewijs, dat gij zel- ai#.t gelooft aan een gunstigen afloop. dra R's mjjn ballingschap even zwaar te K u wa», als ik haar nu liclit vind, zon ik die de republiek wil zuiveren van het anti-clericalisme, is gevestigd. En boven dien moet men in 't oog houden, dat een andere geest in de meerderheid is gevaren, dat vele gematigde republikei nen en opportunisten gekozen zijn op een program, waarin de godsdienstvrede is opgenomen. Bij de herstemmingen hebben de ralliés buiten Parijs vijf ze tels verloren, maar er twaalf gewonnen. Bovendien hebben vele andere leden dezer partij eene zeer aanzienlijke min derheid gekregen en dat, ondanks eene ongehoorde pressie van de zijde der regeering. Zoo bleef de heer Barsois op een stemmencijfer van meer dan 10.000, slechts met twintig stemmen in de minderheid. Elders werd een katholieke republikein slechts met drie- en-twintig stemmen op de 17000 gesla gen. Te Brest ontbraken aan den heer Coatpont slechts 70 stemmen op de 11.500 en te Barcelonette aan den heer Liotou slechts 80 op de 6000. Een op merkelijk verschijnsel. Men weet wat het zeggen wil, merkt de Univers hierbij op. liet aanhouden van twee Franschen te Kiel, als „spionnen" van Duitsche vestingwerken, schijnt tot geen gerech telijke vervolging te zullen leiden, want volgens de Magdéb. Ztg. zijn geen pho- tografies van vestingwerken bij hen gevonden, maar slechts photografietoe- stellen, henevens eenige in den boek handel verkrijgbare plattegronden van Helgoland en andere plaatsen, waarop wat potloodstrecpjes ter aanwijzing van de vestingwerken. Aan het feestmaal der burgerlijke autorteiten te Metz sprak de Duitsche Keizer eergisteren den Lotharingers zijn warmsten dank uit voor de geooten ontvangst. Uit de huldebetuigingen zie ik, zeide de Keizer, dat Lotharingen zich thuis gevoelt in het Rijk. Hem had in de ooren geklonkenwij, Lotha ringers, zijn loyaal en conservatief; wij streven naar vrede. Daarom had de mjjn vrijheid niet willen koopen ten koste van uw achting en ran die dezer dames. Ik verwachtte ditlaat ons er dus niet meer over spreken. Het scheen my toe, dat Fédora met leven dige voldoening mijn antwoord had vernomen, wij hervatten ons vorig gesprek en de lichten waren in geheel Irkoetsk reeds lang uitge doofd, toen ik afscheid nam en my naar mijn woning begaf. De mensch is zeer vatbaar voor de vreemd- soortigste verandering van gevoelens en'denk beelden. In tijden van geluk, gelooft hij zich beschut tegen de slagen van den tegenspoed, terwyl toch het geringste voorval op zoo treu rige wyze zyn rust kan komen verstoren en hem herinneren aan de broosheid van zijn ge luk. Is hy ongelukkig, dan gelooft hij vaak te zijn overgeleverd aan een onverbiddelijk noodlot, dat hem alle hoop ontzegt, en toch volgen dan dikwijls de vriendelijkste beelden op de akeligste vizioenen, als zonneschijn na regen. Zoo ging het ook myop mijn aanvallen van moedeloosheid volgden zachte, troostrijke indrukken. Siberië was voor my niet meer die verlaten, woeste en eenzame streek, welks naam zich in Polen als een schrikbeeld in onze droomen mengde. Deze plek der vervloe king was voor mij niet langer onvereenigbaar met het gelukik ontdekte er ongedachte schoonheden, sedert ik door gevoelens van ge- Keizer onder-hen een verblijf voor zich gevestigd, opdat zij daardoor de zeker heid zouden erlangen, dat zij ongestoord zich aan hunnen arbeid kunnen wijden, het Duitsche Rijk waarborgt hun den vrede „Gij zijt Duitschers en zult Duitschers blijven; daartoe helpe God en Duitschlands zwaard. Ik drink op. de welvaart van het Rijksland en mijne trouwe Lotharingers". Naar men uit Berlijn bericht, moet de toestand van prins Bismarck, die te Kissingen aan heupjicht lijdt, eergis teren werkelijk aanleiding tot ernstige bezorgdheid hebben gegeven, meer dan men vermoedde. Gisteren-avond toch seinde prof. Schwenniger eenen vriend te Berlijn „belangrijke verbetering en heden buiten gevaar". De werkstakingen in de mijndistricten van Engeland beginnen een bedenkelijk karakter aan te nemenDinsdag heerschte een ernstig oproer in het district Al- freton, graafschap Derby. Een duizend tal werkstakers vielen de gebouwen aan van de mijnen Toadhole en Oakethorpe en sloegen alles stukvervolgens trok ken zij naar de mijn Shirland. De politie was niet bij machte hen te weerstaan, er is nu een detachement infanterie uit Sheffield ontboden. De ongeregeld heden zijn verwekt door werkstakers die uit verschillende andere plaatsen iijn overgekomen. Te Mexbro rukten de werkstakers naar eene bierbrouwerij op, maar de eigenaar daarvan gaf hun verscheidene vaten bier. Hierna deden zij een tweeden aanval op de kolenmijn in Wath en staken alle tot de mijn behoorende gebouwen in brand, zoodat die vernield zijn. Vervolgens trachtten de werkstakers de mijnschachten in brand te steken. Zij wierpen er bran dende stukken hout in. Het verlies wordt op duizenden ponden sterling gesclut. Tien personen zijn gearresteerd. Er is versterking van politie en soldaten ge zonden naar vele plaatsen in Derbyshire, Nortingham en Yorkshire waar vrees negenheid omringd was; het tegenwoordige was my voldoende zonder schrik staarde ik in de toekomst en het vooruitzicht mij dagen in ballingschap te moeten eindigen, had niets afschrikwekkends meer voor my. Bestond er dan geen enkel gevaar voor mijn waardigheid als mensch, wanneer ik zon der wederstreven die helling eener gemakke lijke onderwerping bleef volgen. Ik vreesde er voor en riep myn gezond verstand te hulp om dit gevaar te voorkomen. Ik overwoog, dat indien de menschen, van wie ik in zoo hooge mate afhankelijk was, zooveel mogelijk de bitterheid van myn lot verzachtten, ik er op moest rekenen dat zij eenmaal zouden heen gaan, terwijl het systeem altijd zou blijven bestaantrouwens, kon ik vergeten, dat ik by vijanden was, niet als gast, maar als ge vangene? Kon ik vergeten, dat ik ketenen droeg, al waren die thans minder zwaarkon ik mijn ongelukkige landgenooten vergeten, die hun lot ongetwyfeld nog zwaarder te dra gen zouden vinden, als zy het met het mijne vergeleken? Kon ik vergeten, dat de voor- deelen, welke ik genoot, gevaarlijk waren niet alleen voor mij, omdat zij jaloezie opwekten, maar ook voor dien braven generaal Apraxin, daar zij hem blootstelden aan het verwijt, dat hij de strenge verplichtingen, aan zyn ambt verbonden, niet nakwam? Honderden redenen bestonden er voor my, om mij niet over te geven aan die zoete angst, welke leidt tot voor onlusten bestaat. Daarentegen heb ben de werkstakers in Zuid-Wales gis teren den arbeid hervat. De oproerige beweging in het noorden van Spanje blijkt nog niet geheel onder drukt te zijn. Naar uit Tudela, pro vincie Navarra, wordt gemeld, heeft aldaar een begin van onlusten plaats gehad ten gevolge der accijnsen. De rust is echter weder hersteld. Te Toledo is door de aanhangers van don Carlos een feestmaal gehouden. Geen enkel bijzonder voorval had hierbij plaats. De regeering heeft een scherp toezicht be volen. Omtrent den dood van Emin Pacha zijn uit Afrika weder nadere berichten ingekomen. Een Arabier beschrijft den moord die gepleegd moet zijn, terwijl Emin op zijn tocht naar de westkust rust nam bij den Arabier Seid Ben Abeds. Door het Roeandaland moeten reeds Arabieren hem gevolgd zijn die hem achterhaalden. Een hunner moet tot hem zijn doorgedrongen en na hem te hebben verweten, dat hij bij het Victoria Nyanza een Arabier had gedood, sneed hij hem met een krom mes het hoofd af. Dit moet het sein geweest zijn tot den aanval op de Nubiërs, die Emin Pacha volgden en die allen werden gedood, waarop de lieden van den Manyema- stam zich met het menschenvleesch uen maal bereidden. Hoewel bevestiging van deze berichten uit Udschidschi gewenscht is, is dit toch de laatste plaats waaruit men iets omtrent Emin Pacha vernam. Volgens bericht uit Pretoria is het definitieve antwoord van de Transvaal- sche regeering betreffende de kwestie van Swaziland, naar Engeland gezon den. Kvuger, die „geïntervieuwd" is, heeft verklaard, dat hij ontevreden is over Engeland. De onderhandelingen zijn nog even ver als vóór de confe rentie te Colesberg. Hij betreurde het, dat Engeland zijne beloften niet op behoorlijke en met zijne waardigheid overeenkomende wijze nagekomen is. zwakheid en tot zwijgen brengen van het geweten. Alles was een valstrik voor den banneling, daaraan moest ik denken. Ben reden vooral joeg my schrik aan, omdat hy omgeven was door alle verleidingen,, zoo machtig werkende op een hart, dat zich zelve niet bewaakt. De gedachte aan Fédora vervolgde my overal, zoowel by den arbeid als in de uren van rust zoowel over dag als des nachts in myn droo men haar beeld verscheen mij, met zoeten glimlach op de lippen en onschuldigen, oprech ten blikik herinnerde my de liefdevolle, troostrijke woorden, die zy tot den banneling sprakik herinnerde my de uitdrukking, die de gelaatstrekken van het beminnelijke meisje verlevendigde en onsinnige droomen veront rustten myn geest. Ik zeide tot my zeiven „Gelukkig hij, die deze engel eenmaal zyn woning zal binnen voeren en zal kunnen zeg gen die schat behoort my." Dwaze hoop, die ik my haastte tot zwygen te brengen. „Beschouw u zeiven en beschouw haar, zei de ik tot my zeiven. Voor haar begint de len te, gij zijt reeds in den herfst uws levens. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1