Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. dat de overdreven geestdrift een weinig zal bekoelen, en de Franschen zich in hun patriottischen ijver niet zullen laten vervoeren tot een daad van onbedacht zaamheid die hen jaren lang zou doen schreien. Te meer mag men dit verwachten, daar er van de zijde der verbonden mo gendheden wordt beproefd, het door het bezoek van den kroonprins van Italië gewekte chauvinisme door een nadere verklaring te ontwapenen. Yolgens het agentschap-Dalziel heeft men in de om geving van den stadhouder van Elzas-Lo- tharingen eene verklaring gegeven van het bezoek van den prins van Napels aan Metz, die dit bezoek geheel het be- leedigend karakter ontneemt en het even natuurlijk maakt als dat van den Duit- schen Keizer te Guns bij de manoeuvres van het Oostenrijksche-Hongaarsche leger. Het zou nl. het gevolg zijn van een additioneel artikel der triple-alli- antie dagteekenende van 1892, hetwelk bepaalt, dat ieder jaar de verbonden souvereinen of hunne vertegenwoordi gers. zich met eigen oogen kunnen over tuigen van den voldoenden t oestand der wederzijdsche legerkorpsen. Dientenge volge is de Ifaliaansche kroonprins als vertegenwoordiger van zijn vader niet alleen de legerkorpsen van Elzas-Lo- tharingen maar ook die van Baden en Wurtèmberg komen inspecteeren. Overi gens hebben de beide andere mogendheden der triple-alliantie genoeg te doen om het crediet van Italië te redden. De jong ste onthullingen betreffende den bijna hopeloozen toestand der Italiaansche fi- ciën en de wijze waarop hooge staats ambtenaren, zelfe ministers, in de knoeie rijen van de Pananimo of het Italiaansch bankschandaal a la Panama betrokken zijn, verwekken ernstige bezorgdheid. Het Berl. Tagellatt dringt dan ook aan op krachtige maatregelen om het crediet van Italië te redden, want, zegt hat blad, gaat Italië bankroet, dan wordt zijn stelling in het Drievoudig Verbond gecompromitteerd en verkeert het Ver- bond-zelf in gevaar. Daarom moet Duitschland het onmogelijke beproeven, om den Bondgenoot te redden, en kunnen de Duitsohe bankiers dit niet alleen doen, dan moet Engeland medewerken. De zaakgelastigde van Brazilië in Europa heelt een ambtelijk telegram, den 21n uit Kio de Janeiro verzonden, bekend gemaakt. Dit telegram zegt Het opvoer is beperkt tot een gedeelte van het smaldeel. De provinciën zijn het eens met de regeering. De schepen der oproerlingen zijn tot werkeloosheid gebracht. Hun kruiser Republiea is voor Santos tot den aftocht gedwongen Het handelsverkeer gaat geregeld voort. Aan de New York Herald wordt uit Montevideo gemeldEr zijn berichten ingekomen, dat de schepen der opstan delingen vóór Santos eene nederlaag hebben geleden. Het vuur van de troe pen aan wal dwong het smaldeel na een gevecht van twee uren tot den af tocht, het zette toen naar het zuiden koers. Dagelijks wordt van deserties onder de opstandelingen melding ge maakt. De federale troepen (de opstan delingen) in Rio Grande do Sul hebben hpt beleg van San Luginino, dat hard nekkig verdedigd werd, opgeheven. D# berichten uit Rio de Janeiro luiden gunstiger voor den opstand dan die in het Zuiden. De Mello belet nog altijd de gemeenschap van de schepen met de kust en aangezien in de stad de levens middelen begonnen te ontbreken, ver wachtte men, dat De Mello voor het einde dar week in het bezit van Rio de Janeiro zou zijn. Volgens bericht uit Buenos-Ayres heb ben de opstandelingen uit Tucuman eenen inval gedaan in de provincie San tiago del Estero, waar zij slaags zijn geraakt met de troepen van den gouver neur. De eerste minister heeft den gouver neur gelast te vechten tot de laatste man gevallen is en het mogelijke te doen om weerstand te bieden tot Pelle grini hem ter hulp zal zijn gekomen. Het telegrafisch spoorwegverkeer in Tucuman is verbroken. In Santa Fé is de nationale garde onder de wapenen geroepen. De New-York Herald verneemt uit Valparaiso Berichten uit Buenos-Ayres noemen den toestand in Argentinië zeer ernstig. Een bataljon troepen, naar Tucuman gezonden om den opstand te dempen,isnaarden vijand overgeloopen. De tegenwoordige loyale partij in Tucu man heeft den president verzocht, bij den Senaat een voorstel tot federale tusschenkomst in de opgestane provin ciën in te dienen. Door tusschenkomst van de politie is den troepen in de kazernes aangezegd, dat hulp aan de oproerlingen met den dood gestraft zou de worden. De Amerikaansche kruiser Yorktown is naar Sandypoint vertrokken. Schiedam, 23 September 1893. Met genoegen vernemen wij, dat de toestand van den zeereerw. heer W. C. van Meegen, pastoor der St. Jans-paro- chie, steeds vooruitgaande is, zoodat wij met grond mogen verwachten, dat de waardige zieke weldra geheel hersteld zal zijn. Met den aanleg van het verwarmings toestel in de bijkerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, aan den Singel alhier, waarvan wij onlangs melding maakten, is reeds een begin gemaakt. De kerk zal dus voor het winterseizoen voorzien zijn van dit nuttige toestel, dat eene aangename en gelijkmatige warmte in het gebouw zal verspreiden A.s. Zondag, 24 September des mid dags ten 2 ure speelt de R. C. &F. C. „Sparta" op haar terrein gelegen aan den Ouden Binnenweg (ingang Schiet baan) te Rotterdam een „friendly-game" tegen het eerste elftal derR. C. &F. C. „Rapiditas." De toegang tot het veld is dien middag voor iederen sportlief hebber vrij. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land zijn ter bepaling van het aandeel van iedere Gemeente in de lichting der natienale militie voor 1894 samenge voegd de volgende gemeenten in het 7e kanton Bergschenhoek met Hille- gersberg en Schiebroek met O verschi l in het 13e kantonValkenburg met Rijnsburg in het 16e kanton Pape- kop met Hekendorp in het 23e kan ton Peursum met Ottoland en in het 24e kantonWijngaarden met Mole naarsgraaf. Het aan de gemeente Brielle in eigen dom toebehoorende veer van Rozenburg op Maassluis, zal binnenkort bediend worden met eene nieuwe stoomboot welke de pachter, .de heer Joh. van der Graaf, te Zwartewaal heeft doen bouwen op de werf van de firma wed. C. Boele Zonen te Slikkerveer. Het schip, dat reeds te water is gelaten, zal heeten Burgemeester Vitus Baron van Heemstra. De machine en ketel worden vervaardigd door de machinefabriek Katendrecht te Rotterdam. Te Maassluie kwam van de haring- visscherij binnen bomschuit Sch. 268 Holland VI, met 340 kantjes pekelharing. Er werd gisteren betaald voor volle haring f 10.25 a f 10.75, ijleharing f7.50 per ton. Bij eene ringrijderij te's Gravenzande is da le prijs gewonnen door J. Voor- dam, en S. Luyendijk, de 2e pr. door J. Van Straalen en M. Voordam, en de 3e door Joh. Huisman en J. Sonneveldt. De Gemeente-begrooting. Uitgaven. VII. (Slot,) De post: pensioenen, lijfrechten en wachtgelden, in het vorig jaar op f8450 geraamd, wordt thans ad f 6450 voor gedragen. De werkelijke uitgave in 1892 was f6579,17. De post is f2000.hooger voorge dragen wegens de tot dusver toegekende en de nog toe te kennen pensioenen krachtens de betrokken verordening. Onder dezen post figureeren ook dit jaar weder de pensioenen toegekend aan den heer M. Van Erkel, gewezen ge- meente-archictect (f 2500) en A. W. Mul der, gewezen gemeente secretaris (f 2000. Velen zullen het zeker met ons betreu ren, dat de Raad aan de pensioen-ver ordening geene terugwerkende krach- heeft gegeven, opdat bovenbedoelde pen sioenen konden worden verminderd tot een bedrag, dat meer in overeenstemt ming is met den financieelen toestand dezer gemeente. Onder de andere uitgaven, niet in de vorige hoofdstukken begrepen, vinden wij o. a. die wegens uitkeering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten f 1500 en; die wegens het te Amsterdam betaalbaar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligatiën f 400. De post: nadeelig slot der rekening over het dienstjaar 1890 figureert alleen in de begrooting ter vermelding dat over het jaar 1892 f 18384.17 op dezen post in uitgaaf is gebracht. De post: kosten wegens het leenen van een kapitaal, groot f 186.000, komt te vervallen door de volgende: kosten van het leenen van een kapi taal groot f118.000. De hier bedoelde kosten zijn die van zegels der obligatiën en van uit te keeren provisiën. Het te leenen kapitaal moet dienen tot het leggen van den strekdam in de rivier de Maas. De post onvoorziene uitgaven, de sluitpost der begrooting, het vorig jaar op f 17226,23 voorgedragen, wordt thans ad f 14173.45 geraamd. Het totaal der uitgaven, in het vorig jaar ad f634,347,70 geraamd, wordt thans ad f583.161.85 voorgedragen. TWEEDE KAMER. De Millioenen-Speech. Uit de rede, door den minister van finan ciën den heer Pierson uitgesproken hij het aan bieden der Staatsbegrooting voor 1894, blijkt bet volgende: De gewone middelen zfjn geraamd op f117,544,115, de overige op f12,540,610, te zamen f 130,084,725. De uitgaven op 136,043,827,30. Het geraamd tekort is dus f 5,959,102.30, of, na aftrek van hetgeen gewoonlijk wordt aan genomen op de uitgaven vrjj te vallen, 3 mil- lioen gulden. Geraamd zijn voor: epoorwegen f 1,786,000 den Rotterdamachen Waterwej f758,000, den Maasmond f 1,903,000, te zamen f4,447,000. By de raming der middelen is de vermo gensbelasting aangenomen naar het ten vorige jare daarvoor gestelde bedrag, daar een nauw keuriger raming nog niet kan worden over gelegd. Voor de successierechten is de gemid delde opbrengst der laatste 10 iaren gesteld. Het natuurlijk accres der middelen laat daar enboven hier en daar een hoogere raming tos, zoodat de gewone middelen geacht worden f 1,828,585 meer te zullen opbrengen dan te vorigen jare geraamd. Daarentegen zijn de overige middelen f 587,750 lager geraamd. Voor het aandeel in de winsten der Nederl. Bank b. v. is slechts uitgetrokken het bedrag, laatstelijk ontvangen, f 750,000. De middelen voor 1894 zouden f 1.240,835 hooger kunnen worden geraamd dan die voor 1893, maar de raming is feitelijk f 2,740,835 hooger, daar wordt voorgesteld het fonds voor den aanleg van Staatsspoorwegen te sluiten en het batig saldo ad f 1,500,000 onder de middelen van 1894 op te nemen en van nu af de geheele spoorweg-begrooting te brengen onder hoofdstuk IX. Voor een juiste vergelijking van de thans aangevraagde sommen met die van 1893 moet men de nu aangevraagde verlagen met ander half millioen, zoodat dan de begrooting voor 1894 een eindcijfer zou aanwijzen van f 134,543,827.30. Ongerekend de aflossing der schuld aan de Kanaal-Maatschappij, bedragen de toegestane uitgaven voor 1893 f 135,691,262.025, zoodat f 1,147,434.725 minder worden aangevraagd dan voor 1893 zijn bewilligd. Minder is aangevraagd voor hoofdstuk IV f 124,095, hoofdstuk VI f 156,554.84, hoofdstuk VIIH f 184,866.75, hoofdstuk VIIR f 98,275.93, hoofdstuk IX fl,273,102.47s (nl. f 1,740,697.47s minder doch f478,125 voor posterijen meer), te zamen f 1,836,894.99s. Hiertegenover staan hoogere ramingen voor hoofdstuk II f 6366, hoofdstuk III f 1067, hoofd stuk V f562,4175, waarvan f589,620 voor van de Regeering onafhankelijke uitgaven, nl. f502,620 voor verplichte uitgaven ter uitvoe ring van de Wet op het Lager Onderwijs en f35,000 voor pensioen; hoofdstuk VIII f58,224; Hoofdstuk X f 61,385.4s. (Ten behoeve van Su riname wordt f 69,994.43s meer geraamd, voor Curasao daarentegen f9220 minder). Totaal hooger f689,460,27, zoodat in 't geheel een la gere raming blijft van f 1,147,434,72s. Rekent men bjj de middelen het daaronder gebrachte saldo van het spoorwegfonds niet mede, dan equivaleert het vermoedelijk tekort op de begrooting ongeveer met de aangevraagde som voor spoorwegen, Rotterdamschen Water weg en Maasmond. Bfj een amortisatie, die dat jaar, na aftrek van hetgeen Indië daartoe bijdraagt, rui111 f2,700,000 beloopt, worden dus alle jaarlijks terugkeerende en bijzondere uitgaven, deze laatste ook voor vestingwerken en uitbreiding der marine, gedekt door de gewone middelen, met uitzondering alleen van de uitgaven voor de drie genoemde werken. Een stand van zaken, die niet als ongunstig is te beschouwen, z°° men in aanmerking neemt, dat deze drie wer ken hun voltooiing naderen. Al!e openstaande begrootings-tekorten tot en met 1890 zijn gedekt, terwijl aan het overschot der leening van 1892 ad. f 13,143,208 nog geen bestemming is gegeven. Het dienstjaar 1891 sluit met een tekort van f23,175.72. Het voordeeling slot van 1892, g*" raamd op 2 ton, zal waarschijnlijk f 1,538.767 bedragen. Voorloopig wordt gerekend, dat het dienstjaar 1893 (met inbegrip van f5,730,000 vermogensbelasting) zal sluiten met een tekort van f5,700,000. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd tot ambtenaar van het open aar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Middel burg voor de kantons Hulst, Terneuzen en Oostburg ter standplaats Hulst de heer mr. A. Tak, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst. H. M. de Koningin-Regentes heeft den kolonel van den generalen staf A. L. W. Seijffardt, minister van oor log, benoemd tot commandeur der Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. H. M. de Koningin-Regeutes ontving gisteren-middag te 12 uren de commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Aan de deputatie werd het gebruike lijke militaire eerbetoon bewezen, zoo wel ten paleize als op haren weg van de Kamer naar het paleis. De Koningin-Regentes heeft door den Minister van Oorlog ter kennis van de landmacht doen brengen, dat de hou ding der troepen bij de uitreiking der nieuwe vaandels de bijzondere tevreden heid van Hare Majesteiten heeft weg gedragen. De door de Regentes bij die uitreiking gehouden toespraak, is op Hr. Ms. verlangen woordelijk aan de landmacht medegedeeld. De Minister heeft voorts ook medegedeeld de door hem tot H. M. gerichte dankbetuiging- De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den con sul-generaal te Rio de Janeiro, de aan voer van landverhuizers in Brazilië, u:t wegens cholera besmet of verdacht ver klaarde landen, tot nader order is ver boden Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen nieuwe wetsontwerpen, lo. houdende be palingen omtrent verveningen2o. tot uitvoering van art. 191 giondwet (wa terschapsbesturen)3o. tot uitbreiding van bewijs door getuigen in burgerlijk zaken, en 4o. betreffende de krijgstucht- In de Tweede Kamer was gisteren ingekomen het konin klij k besluit, waarbij de heer mr. J. G. Gleichman word benoemd tot voorzitter der Kamer voof het tegenwoordige zittingjaar. De heer Van der Schriek droeg he presidium aan den heer Gleichman ove1 met eene rede, waarin hij diens voor treffelijke leiding en volmaakte onpaI tijdigheid prees. De heer Gleichman aanvaardde bp voorzitterschap met eene rede, waan0 hij wees op de beslissing, voor de t°e komst van het Vaderland van dier ingrijpende beteekenis, die in deze zittn1» staat genomen ta worden. De vergadering werd daarop tot ba vier geschorst, teneinde het adres J antwoord op de troonrede in de afde lingen te onderzoeken. a Toen de zitting heropend was, we.^ den minister van financiën göle£®n tg. gegeven tot aanbieding van de staa begrooting voor 1893.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2