Nieuwe Schied. Courant TWEEDE BLAD Rhens a. d. Rijn. Binnenland. VAN DE van ZONDAG 1 OCTOBER. Wie onzer, die de Rijnstreken bezocht, herinnert zich onder de zoovele schoone, heerlijk aan de Rijn gelegen plaatsjes °ok niet het niet ver van Coblenz ver wijderde stadje Rhens. Hoe het ook zij, °f men den burcht Stolzenfels beklim mende, door den wachter, die u op de schoone gezichtspunten opmerkzaam maakt, wordt gewezen op het in de verte aan den Rijn liggende stadje, of hat men met een der groote salonbooten hen Rijn op- of afvaart, het vriendelijk gelegen, ouderwetsche likens, nog met muren en wallen omgeven, zal niet na laten eenen aangenamen, blijvenden in- hruk bij ons achter te laten. En velen onzer hebben het tevens hezocht. is er niet gelegenheid te over van de Rijnstoombooten te hinden, en ^oert niet een voetweg van Boppard °ns binnen het uur over de bergen naar Rhens? Rhens is in alle opzichten een merk waardig oud en ouderwetsch stadje, en «en bezoek overwaard toch ïs het hoofd - hoel, waarmede de meesten Rhens be zoeken, niet het stadje zelf, maar de hicht daarbij tusschen schaduwrijke notenboomen gelegen „Koningsstoel", een achthoekig gebouw .van ongeveer van ongeveer 7 Meter in doorsnede en nog geen 6 Meter hoogte, oorspronke lijk in 1376 door keizer Karei IV op gericht, in het einde der vorige eeuw vervallen en in 1843, met gebruikma king van de overblijfselen van den vu- rigen bouw, opnieuw opgericht, door eene vereeniging van vaderlandslievende mannen uit Coblenz. Op deze plek, in dezen koningsstoel vereenigden zich vroeger de Duitsche keurvorsten, om de Rijksaangelegenhe den te bespreken, en hier kozen zij zich kunne keizers; hier moest in 1846 Kei zer Maximiliaan op de doorreis naar Aken, waar hij gekroond zoude wor den, den rijkseed afleggen. Het is dat geschiedkundig, zoo schoon gelegen plekje, dat de meeste bezoekers naar Rhens brengt. Toch biedt Rhens nog eene andere merkwaardigheid aan, waarvan de be zoekers der Rijnstreken echter op andere wijze genieten, namelijk de natuurlijk koolzuurhoudende bron, waaruit het minerale water van ontzaglijke dieple af, steeds voortdurend in enorme hoeveel- keid met groote kracht naar buiten stroomt. In de vorige eeuw, die eeuw yan verwaarloozing, geraakte de reeds oude tijden bekende bron verloren, totdat in 1857, bij een buitengewoon lagen waterstand van den Rijn, de kron wederom werd gevonden, om thans faar den oever geleid, beter bewaard te klijven. Wij noemden die bron hierboven een Werkwaardigheid en dat terecht, want kizonder merkwaardig is de uitste kende chemische samenstelling en de volkomen zuiverheid van dit water, Waarin alle abnormale organismen (bac teriën) totaal ontbreken. Door herhaald microscopisch en bac teriologisch onderzoek, ook nu onlangs n°g door de hoeven dr. P. F. van Ha mel Roos en W. Harmens Azn. te Amsterdam gehouden, is de totale af wezigheid van bacteriën steeds gebleken. Deen wonder dan ook, dat met voorbij gang van alle andere minerale wateren, ket Ekensrr in West Duitschlaod, langs Rijnstreken, in het Lohndal (Ems) ®nz. ovi ral als tafelwater wordt gedion- ken, terwijl het door zijn frisschen, aangenamen smaak iedereen behaagt. Wijlen de Hoogleeraar Dr. L. Mul- te Utrecht uitte zich over het E/ien- Wr kronwater als volgt „De verhouding van de in het Rhen- „serwater aanv.ezige zouten i3 bij uitstek „gunstig. Helder van kleur biedt dit „water, behalve zijn aangenamen fris- „schen smaak, nog het bijzondere voor deel, dat het eene uiterst kleine hoe veelheid organische stoffen bevatlicht „verteerbaar vereenigt het in zich alle „eigenschappen van een gezonden en „voortreffelijken drank." Nog tal van Professoren en Doctoren hebben eene gunstige meening over het Rhenser mineraalwater uitgesproken, en het steeds toenemend verbruik in West- Duitschland, België, Engeland, Amerika en de Indien, bewijst, dat ook door het publiek dit tafel water goed bevonden en hoog geschat wordt. Het seizoen is reeds zoo ver gevor derd dat niet velen onzer de Rijnstre ken nog dit jaar zullen bezoeken, en aan de Rhenserbron hunnen dorst laven. Toch kan een ieder ook nu met het Rhen- serbronwater kennis maken, daar het tegenwoordig overal in ons land ver krijgbaar wordt gesteld. Onze collega's kunnen wij bepaald aanraden om voor hunne zaken voort aan alleen het Rhenser in te slaan zij hebben dan de zekerheid, dat zij zonder duur in te koopen (de prijzen zijn niet te hoog gesteld) aan hunne bezoekers den allerbesten en gezondsten tafeldrank voorzetten. In de meeste steden van ons land heeft de Rhenser bron thans agenten aangesteld, naar men ons van wel on derrichte zijde mededeelde. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 29 September. De onteigeningswet ten behoeve der verbin ding van het station Delftsche Poort met het Maasstation te Rotterdam werd bestreden door den heer Vrolik, die met een geestig beroep op het voorstellingsvermogen der Kamer, in de verbindingslijn geen voordeelen als ceintuur baan zag. Hij vergeleek de ombuiging met een familiecorset dat moeder en 7 dochters kan omsluiten. Zjj zou meer aan het doel beant woorden, indien zij stadsdeelen onderling ver bond. Voor het reizigersverkeer is de baan niet dienstig en voor het onderhouden van een levendig goederenverkeer is de fijn niet noodig. Zi] schept een noodeloozen omweg en brengt geen verbetering in den toestand. Ook verzekert zij geen beter gebruik van het rol lend materieel. Spr. kon zich het doel van die ceintuurbaan met het oog op de bruik baarheid der beide spoorwegmaatschappijen niet juist voorstellen en vroeg daarom nadere opheldering. De heer Mees trachtte die allereerst te ver schaffen door de beteekenis van de verbinding in het licht te stellen, welke, zonder nog te gewagen van het ondergeschikte voordeel eener directe lijn tusschen Hoek-van-Holland en Noord-üuitschland, de mogelijkheid opent om verschillende stations met elkaar in aanraking te brepgen en de Hollandsche en Staatsspoorw.- maatsch. gelegenheid te geven aan verschil lende stations goederen op te nemen en af te laden. De Minister van Waterstaat ontvouwde het algemeen belang aan deze verbindingslijn verknocht, wenschelijk als het is dat groote handelsplaatsen hare los- en laadplaatsen voor zeeschepen onderling met den opvoerweg kun nen verbinden, ten einde de waggons van de eene naar de andere plaats te kunnen dirigee- ren, onafhankelijk van de lijnen waarmede ze worden aangevoerd. Ook is dergelijke verbinding nuttig bij ge sloten water. Zoowel wegens het belang van het goederen- als van het locaalvervoer ver dedigde de Min. uitvoerig dsze verbindingslijn. Tegen de verbinding door Rotterdam had de gemeente groote bezwaren. Het belang van het rangeerterrein stelde hjj mede in het licht en bij de aanwijzing van het emplacement zou nader op de belangen van den handel worden gelet. De heer Veeg ens maakte dit plan geheel los van de spoorwegovereenkomsten van 1890. De lieer Y r o 1 i k handhaafde zijne bezwaren en beweerde dat eene verbinding door de stad Rotterdam alleszins technisch uitvoerbaar is. Naar zijne ovestuiging zal het millioen daaraan ten koste te leggen niet leiden tot het doel. De min. trekke deze overeenkomst in. Uit een technisch oogpunt vond de heer Borgesius veel voor de voorgestelde rich ting te zeggen, maar zijn flnancieele bedenkin gen waren niet opgelost in zoover hij een bij drage van het rijk van 13 ton te hoog achtte. Spr. drong er op aan de flnancieele kwestie nader te regelen met de betrokken maatschap pijen en inmiddels de behandeling te schorsen, tan einde het ontwerp tegen verwerping te vr ijwaren. De verdere behandeling zal Dinsdag worden voortgezet, omdat de Kamer den namiddag in de secties ging. Bij Kon. besluit van 27 September is, met ingang van 1 November a.s.: lo. aan jhr. rar. E. C. M. De Kuyper, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, met dankzegging voor de vele diensten in die betrekking den lande bewezen 2o. tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg benoemd jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal Door den Minister van Financien zijn eenige wijzigingen gebracht in het wets ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Vermits het niet mogelijk zal wezen de nieuw voorgestelde bepalingen nopens het rendement reeds bij den aanvang van den herfst toe te passen, wordt voor gesteld ook het jaar 1896 in de voor dracht te begrijpen, maar dan ook het cijfer van den op te brengen accijns van f 8,500,000 te brengen op f 8,650,000. Men schrijft ons, naar aanleiding van de mededeeling van den Minister van Financien, dat de uitkoms t der V er mogen s- belasting vooral niet meer dan de raming zal opbrengen „De Vermogensbelasting is vooral ook onverstandig. „Zij zal den mindere drukken, omdat de meerdere, die alle jaren een hoog aanslagbiljet van den Staat zal ontvan gen, wel zal toezien, dat zijn andere rekeningen lager blijven. Zij, die bv. een gemiddeld inkomen van f 8000 heb ben, zien nu reeds tegen een uitgaaf van f 100 opthans zal hun de Staat jaarlijks een „nota" van f 237 doen toekomen. De grootere fortuinen zullen door de nieuwe en gehate heffing da mogelijkheid tot kapitaaloplegging ver liezen. Guizot heeft gezegd „1' Epargne c'est la prosperité des Pays", en die uitspraak heeft zich wel gerechtvaardigd in Frankrijk, dat met al zijn verliezen rijk blijft. In Nedeiland zal van be sparen op aanzienlijke bezittingen niet veel meer komen daarom de Vermogens belasting is een onverstandige belasting. Een income-tax van 2 pCt., dus voor een inkomen van f8000 (p. m. 2 ton kapitaal) f 160, voor een inkomen van 40 mille (p. m. een millioen kapitaal) f 800 dat ware redelijk en billijk ge weest. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het getuigenbewijs in burgerlijke zaken heft op de uitsluiting van dat bewijs in civiele zaken, waarin meer dan een beperkte geldsom wordt gevorderd. Volgens den minister van justitie heeft het bestaande stelsel het nadeel, dat het gebruik van den eed als uiterste middel ter beslissing van een geschi wordt bevorderd. Door het wegvallen van het beperkende art. 1933 van het burgerlijk wetboek verdwijnen ook de artt. 19361938 en worden de artt. 1934, 1935 en 1939 gewijzigd. De nieuwe wet op de krijgstucht be houdt in hoofdzaak de grondslagen der vigeerende wetgeving en herstelt alleen de ondervonden gebreken zij bevat aan vulling van gebleken leemten of brengt wenschelijke wijzigingen aan. Het krijgs- tuchtelijke rejht voor land-en zeemacht is in één ontwerp vervat. De militaire disciplinaire vergrijpen worden in twee klassen ondorscheiden. Tot de eerste be lmoren handelingen die een schending der militaire verplichtingen opleveren tot de andere delicten, die disciplinair kunnen worden afgedaan en ettelijke overtredingen tegen de krijgstucht. In de memorie van toelichting bij de begrooting voor het departement van waterstaat, handel en nijverheid wordt het volgende medegedeeld omtrent de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. De toestand van dien weg blijft gunstig. In en voor den mond en tusschen de hoofden wordt een ongeveer 170 M. breed vaarwater met eene diepte van minstens 75 dM. onder laag water, doorloopende tot aan de overeenkomstige diepte in zee, aangetroffen. Door de in het najaar van 1892 aan gevangen en thans nagenoeg voltooide werken bij het zoogenaamde Zuiden, is de toestand aldaar aanzienlijk ver beterd, wordende er thans een minste diepte van ongevoer 67 dM. onder laag water gepeild. Met vertrouwen mag worden verwacht, dat in volgende jaren zoowel het vaarwater bij het Zuiden als het- vaarwater in den stroomoverhang bij den Hoorn, waar thans eene minste diepte van 69 dM. onder laagwater wordt aangetroffen en de toestand der- lalve zeer gunstig is, door bagger- werken van betrekkelijk geringen om vang in zeer voldoenden toestand zullen te houden zijn. Schepen van 74 dM. diepgang kunnen thans ongehinderd naar Rottei dam op varen. Voor de verbetering van de Nieuwe aas tusschen Krimpen en Rott n-dam wordt een bedrag van f 355,000 aan gevraagd, ten einde eenen aanvang te kunnen maken met het opruimen van de Groeneplaat en hét maken van eenen strekdam langs den rechteroever aan den Stormpolder. Als een staaltje van beknopte om schrijving van een begrootings-artikel vermelden wij hier den inhoud van een artikel op de Indische Begrooting| voor 1894: „Uitgaven voor het verzamelen van gegevens, waardoor door den gourerneur- generaal kan beoordeeld worden in welke opzichten verandering van bestaande rege lingen of gebruiken zou kunnen leiden tot vermindering van de uitgaven ten laste der begrooting tan Nederlandsch- Indië en voor zooveel niet dadelijk in die richting maatregelen kunnen wor den genomen hoe eén afdoend onder zoek kan worden ingesteld naar de mo gelijkheid der beoogde bezuinigingen en de middelen om ze tot stand te brengen." Dit alles zal slechts f6000 kosten. Het is bijna voor niets. {Dll. v. Z.-H.) Naar aanleiding van het tweede af- deelingsonderzoek van het wetsvoorstel tot instelling van arbeidskamers heeft de heer Schimmelpennick opnieuw inge diend een afzonderlijk voorstel. Nieuwe zaken bevat het nietwijzigingen zijn aangebracht op grond van de beschou wingen bij het sectie-onderzoek. Dat zij den ijver der politie, schijnt Den Haag geen goed arbeidsveld der flesschentrekkers meer te zijn. Verschil lende hunner toch, en onder hen da meest beruchte, hebben de residentie metterwoon verlaten. Er is bepaald, dat dag en nacht a.b. van Hr. Ms. „Admiraal van Wassenaar" te Amsterdam, een officier van gezond heid aanwezig zal moeten zijn, ten einde desverlangd hulp te verleenen bij plotse linge gevallen van cholera aan boord van Hr. Ms. schepen in de marinieiska- zerne of op 's Rijks werf. Door het bestuur der afdeeling Am sterdam van den Ned. E. K. f olksbond is, naar aanleiding van het door den minister van marine genomen besluit, om tegen 15 Oct. een 50-tal huistimmer- lieden, werkzaam op 's rijks werf, te ontslaan, aan dien minister een adres gericht van gelijke strekking als de adressen, door de scheepsverschieters- vareeniging Eenheid onder ons en Patri monium aan don minister gezonden. In een vergadering van winkeliers te Groningen is voorgoed besloten, met ingang van 1 October a. s. 's avonds te 9 uur den. winkel te sluiten, uitge zonderd des Zaterdags-avonds, 14 dagen vóór St. Nicolaas en de avonden voor de christelijke feestdagen. Het is reeds zeker, dat deze door het winkelperso neel zoozeer gewenschte maatregel zal genomen worden door 100 confectiewin- en 30 goudsmeden en juweliers. Vele anderen hebben voorwaardelijk hunne medewerking toegezegd. De vergadering besloot verder nog in beginsel tot het oprichten van een win- keliers-vereeniging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5