Stads- en Gewestelijk Nieuws, NED. R. K. VOLKSBOND, Binnenland. Schiedam, 10 October 1893. afdeeling Schiedam. Rede van den geestelijken adviseur. De weleerw. heer T. S. van Buchem, gees telijk adviseur der afdeeling, hield in de ver gadering van Zondag 11. de volgende rede: Na de mededeeling omtrent de vakafdeeling voor het Schiedamsche bedrijf, bracht spr. den pres. dank voor het woord, dat hij daar strak* had gesproken. Een zinsnede in presidents red» had hem bijzonder getroffen, nl. de opmerking dat wij strijd moeten voeren, en dat die strjjd door zoo weinigen wordt begrepen. Spr. meent het ledental van de Bondsafdeeling in drie ca- tegoriën te kunnen verdeelenle zij die lid der afdeeling worden met het oog op het voor deel dat daaraan verbonden is; Ie zij die lid worden, omdat zij houden van een pretje, een gezellige aangename vergadering 3e zij die lid worden, (mogen ze het grootst in aantal zijn) omdat zij de grootsche zaak door den Volksbond beoogd, willen bevorderen en voor staan. De katholieke werklieden vereenigen zich, omdat die vereeniging noodzakelijk is ge bleken. De werkman is in de laatste eeuw aan zijn eigen lot overgelaten, en die toestand werkt nadeelig voor den werkman in 't bijzon der, voor de_ maatschappij in 't algemeen. Al- lerwege openbaart zich het vereenigingsleven, omdat de treurige toestand van den arbeid, de wrange vrucht van ongeloof en revolutie, steeds meer in 't licht treedt. In den tijd dat de Kerk der Maatschappij het zachte juk van hare vreedzame leiding oplegde, was het de gouden tijd van den arbeid.Men kende toen niet den overmatigen Zondagsarbeid van on zen tijd, maar een naar lichaam en ziel gezonden arbeid. Diepe ellende is over den arbeid ge komen, zoodra hij ophield zich te buigen onder den schepter der Katholieke Kerk, de heer- scheresse der volken. Met de hervorming kwam het ongeluk over den arbeid; de leerstellingen der hervorming hebben de leerstellingen der revolutie voorbereid. De dwaling heeft den weg' gebaand voor het ongeloof. In het mid den der vorige eeuw had het ongeloof wortel geschoten onder de hoogere standen en wierp zijn verderfelijk zaad in breeden kring om zich heen tusschen de rijen des volks. De revolutie liet zich niet wachtentoen zij voorbij was, bleef haar geest leven, leven in de wetten die den grondslag vormen van bijna alle Euro- peesche Staten. Haar geest openbaarde zich ook in de wetgeving op den arbeid, of liever in het omverwerpen van alle wet op den arbeid. Het beginsel van vrijheid moest zoover mo gelijk worden doorgevoerd. Geen band van gildewetten. Vrij moest de arbeider kunnen werken, ieder voor zich-zelf in vrijheid de vruchten van zijn arbeid plukken. Schoonschij nende theorie, maar men vergat, dat de vrij heid een kostbaar goed als zij nauwlettend bewaard wordt, een gevaarlijk element is, wan neer haar grenzen te zeer worden uitgezet een doodelijk wapen, wanneer men er onhan dig mee omgaat men vergat dat absolute, volledige vrijheid eene onmogelijkheid is, en het streven naar dergelijke vrijheid slechts na deel en verderf brengt over hen die ze najagen. Die wilde vrijheidsboom bracht haar wrange vruchten voort. De arbeider, aan zich-zelf overgelaten, kon onmogelijk tegen den grooten stroom van het machtige kapitaal oproeien. Meer en meer raakt de arbeid in discrediet; de uitkomst bewees aldus de onwaarheid, het valsche van de stellingen der revolutie. Maar een onrechtvaardige toestand wreekt altijd zieh-zelven; de leugen heeft geen blij vend bestaan, en zoo moest er een kentering komen, een omkeer op het gebied van den ar beid. Die omkeer aanschouwen we in onze dagenhet is de groote strijd om de rechten van den arbeid te heroveren. Men is overtuigd dat er verandering moet komen, doch van waar. Hier ontmoeten twee machten elkander, de macht des geloofs en des ongeloofs. Het onge loof, het welig tierend onkruid, kwistig uitge strooid in de harten van vele arbeiders, be lichaamd in de sociaal-democratie. Daartegen over de aloude beschermster der arbeiders, de Katholieke Kerk. Men behoeft geen ver ziende blik te hebben, om te ontwaren, dat de strijd, begonnen om den arbeider zijn rechten te doen herwin nen, ten slotte slechts een strijd is tusschen geloof en ongeloof. De ongeloovige werkman, hij, wien men zjjn kostbaarst goed, het geloof, heeft ontnomen, vraagt, waarom moet de arbei der gebrek lijden, terwijl de hoogere standen zich in weelde baden. Zijn niet alle menschen gelijk waarom moet dan juist ik in ellende inijn leven slijten? En van ongeloovig stand- puilt- heeft hij, die aldus redeneert, volkomen gelijk de sociaal-democratie wil allen menschen een gelijk levenslot bedeeld zienzjj vordert voor allen een geljjk aandeel in de middelen om dat levensgeluk te verzekeren. De geloo- vige werkman weet daarentegen, dat deze wereld nooit een paradjjs kan worden, dat deze aarde slechts de plaats is van onzen doortocht, dat wij door lijden en strijden de overwinning moeten behalen en de kroon des levens ver werven. Het geloof leert ons, dat met dit leven niet alles uit is, maar dat wij na vol brachten strijd zullen overgaan tot een beter, onvergankelijk leven. Nogmaals, de strijd der werklieden die in onzen tjjd met zooveel verwoedheid wordt ge streden, is niets anders dan de strijd tusschen geloof en ongeloof, en daarom.moet de chris- ten,-werkman deelnemen aan dien strijd; daarom ïrioet hij kleur bekënnen, zijn vaandel kiezen, zijn legerdrommen organiseeren, zich werpen in den strijd, welke is de strijd voor de rechten van den levenden God, de strijd voor de rech ten van Christus' H. Kerk daverend en lang clurig applaus) Ik dank u voor dit applaus zoo vervolgt *Pr- het is een bewijs dat de overtuiging die mijn borst doorgloeit, ook leeft en grond vindt in uwe harten. De Kerk vordert den vollen en geheelen man, gelijk het ophetRot- terdamsch Vakcongres zoo juist gezegd is, niet den man die alleen den Rozenkrans weet te bidden, maar de man die ook in het maatschap pelijk leven weet op te tredenhet is de tijd niet meer om zich in besloten kring te ver schuilen. En het verwijt dat zij, die ijverig aan het openbaar leven deelnemen, minder goede huisvaders, minder goede verzorgers van hun gezin zouden zijn, slingeren wij met ver ontwaardiging ver van ons weg. Ik wil u herinneren aan een voorbeeld uit uw eigen kring. Denkt aan uwen Begas, hoe eenvou dig was die man, en toch het was een volle man, een man die niet alleen een goed ver zorger was van zijn huisgezin, zooals nog na zijn dood is gebleken, maar een man die ook ijverig deelnam aan den grooten strijd onzer dagen, die niet aarzelde bloed en leven te geven, toen het gevraagd werd voor Christus' Kerk, die zijne plichten als huisvader betrachtte, maar ook de strijd voor de publieke zaak niet veronachtzaamde; en al waren zijne gaven niet zoo groot, overal waar er wat te doen was, kon men op Begas rekenen. Volgen wjj zijn voorbeeld, zijn wij mannen uit éen stuk, man nen die strijden voor hunne huisgezinnen, maar ook strijden voor de openbare zaak, mannen, die lid zijn van den Bond niet om ons voor deel, niet om genoegens te smaken, maar die in vereeniging met alle andere strijders, strij den den grooten strijd voor Christus' Kerk, den strijd voor waarheid en recht De president, de heer Willeman, aarzelde den eerw. adviseur dank te betuigen voor de overschoone rede die hjj gehouden had. Hij kon niet genoeg op prijs stellen de schooue woorden die hij gesproken had en den indruk weergeven dien zjj op 't hart hadden gemaakt. De strijd, dien wij te voeren hebben, is inder daad de strijd voor God en Kerk, de strijd voor onze rechten. Betoonen wij in dien strijd eerbied voor onze voorgangers, de priesters. Beloven wjj trouw aan den priester, trouw aan d« Kerk, trouw aan den Ned. R. K. Volksbond die met den priester aan het hoofd, strjjd voert voor waarheid en recht. Nogmaals, zoo besloot spr., dank ik u, eerw. adviseur, voor het schoone gloedvolle woord, dat u gesproken hebt. geschenk gold voor eeno dankbare er kenning van het gemeentebestuar voor hetgeen de heer Waszink, tijdens de choleragevallen van 1892 onverplicht heeft verricht. De G-emeente-ontvanger te Oud-Beijer- land heeft in plaats van het rondzenden der bekende waarschuwingen, doen af lezen en aanplakken een beleefde uit- noodiging ain de ingezetenen om de vervallen termijnen der belastingen bin nen 8 dagen ten zijnen kantore te vol doen, daardaar hij anders tot vervolging zou moeten overgaan. Wij ontvangen voor de Missie van den zeereerw. pater Houtman aan de Westkust van Afrika: Ter eere van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, van N. V. tot zekere intentie, fp Tot lafenis der geloovige zielen f 1 Van N.N. f5.' De cholera-epidemie te Rotterdam kan gelukkig als geweken beschouwd worden. Ook sedert Zaterdag is aldaai volgens officieele opgave geen nieuw geval voor gekomen Drie personen hebben hersteld het hulpziekenhuis verlaten en nog twee lijders zijn er in behandeling. Met de groote buitenplaats „Rozen burg" te Kralingen zal geschieden zooals met vele andere in die gemeente gedaan is. Zij zal als bouwgrond geëxploiteerd worden, Honderden boomen, waaronder verscheidene van reusachtige grootte, zijn reeds verkocht en zullen geveld worden. In de afgeloopen week zijn in den Nieuwen Waterweg 113 schepen binnen gekomen, waarvan 13 zeilschepen. Over de maand September bedroeg het totaal 427, waarvan 47 zeilschepen, tegen totaal 400 in dezelfde maand van het vorige jaai Vergelijken wij het totaal der inge komen schepen van Juli, Augustus en September op gelijke wijze, dan vinden wij voor 1893 in het geheel 1394 tegen 1205 in 189°, dus 189 schepen in het voordeel van dit jaar; de maand Juli geeft een totaal cijfer van 505 schepen aari, een getal dat nimmer nog bereikt werd. Vischschepen zijn hier buiten reke ning gelaten. Memorie van Antwoord vau Burgemeester eu Wethouders op het verslag van het onder zoek der gemeente-begrooting voor 1894 in de afdeelingen uit den gemeenteraad. HOOFDSTUK VII. Jaarwedden der onderwijzer». (Middelbare Scholen). Van de beantwoording der vraag, in de 3e afdeeling door een lid gedaan, „hoe het staat „met de reorganisatie der B. Avondschool en „of het geen tjjd wordt, de handels-afdeeling „aan de H. Burgerschool op te heffen, nu het „aantal leerlingen dier afdeeling in den regel „0 of 1 bedraagt", meenen we ons voorloopig te mogen onthouden, inafwachting van de toegezegde nieuwe plannen door een ander lid dier afdeeling, tevens secretaris der Commissie van toezicht op het M. O. Kosten van schoolboeken en schoolbthoeften. Kosten van belooningen en eereblijken van de burger-avondschool. Bjj de bezuiniging die, overal waar h#t eenigs- zins kan, wordt inachtgenomen, heeft ons col lege zooals het bij de indiening der ge- meentebegrooting was samengesteld -gemeend nu in 1892 op eerstgenoeinden post slechts f 701.82 werd uitgegeven en die post voor 1893 geraamd werd op f800.—, ook voor 1894 met laatst genoemd bedrag te kunnen en moeten volstaan. Voor kosten van belooningen en eerebljjken werd mede een geljjk bedrag uitgetrokken als voor 1893 (zjjnde f 10.meer dan door de Comm. van toezicht is aangevraagd), omdat het college van oordeel was, dat, nu voor art. 130 het in het vorig jaar uitgetrokken bedrag werd gehandhaafd, dit ook voor art. 131 moest geschieden. Onderhoud der gebouwenmeubelen, enz. Met het voorstel om den onder dit volg nummer uitgetrokken post, ad f750.—, voor een jjzeren hek tot afscheiding van het stoom gemaal, over te brengen naar volgn. 93, kun nen we ons geheel vereenigen, daar het bjj het ontwerpen der begrooting reeds in onze bedoeling lag dat werk onder dien post op te nemen. Door een misverstand, eerst ontdekt na het afdrukken van het vel der begrooting waarop volgn. 93' voorkomt, werd aan dit voornemen geen uitvoering gegeven. De post werd toen, om hem toch op de begrooting een plaats te geven, onder volgn. 133 gebracht, met het doel, bij de begrooting in den Raad voor te stellen hern over to brengen naar volgn. 93, waar hjj meer eigenaardig te huis behoort. Kosten van het instandhouden van schoolloka len en onderwijzerswoningen. In verband met door de commissie van toe zicht op het Lager Onderwjjs aan den Raad toegezegde plannen tot reorganisatie van het lager onderwjjs, is het ons voornemen de voor gedragen herstellingen aan de Jongensschool en Burgerschool zoo lang mogeljjk uit te stellen. wijlen graaf Yan Bylandt, tot gezant van het Nederlandsehe Hof in Groot' Brittannië zal worden benoemd. Het lid der Eerste Kamer de h001' Yan der Breggen is te Leiden uit WieS' baden, waarheen hij tot gezondheidshe1" stel was vertrokken, in hoogstongu0' stigen toestand teruggekeerd. (D>) Tot ons leedwezen vernemen wij zegt de Standaard dat de ziekte v»n mr. Keuehenius eene hevige ontst0' king van liet, verhemelte hoewel ni0t van gevaarlijken aard, toch van lang00 duur dreigt te zullen worden. De spraak' organen zijn belemmerd en de pijn ,s schier ondragelijk. Naar de Haagsche Ct. verneemt, hail onlangs een der aangeslagenen in <i6 vermogensbelasting opgemerkt, dat het geheim der aanslagen gevaar liep bij d0 betaling, daar dan andere aanwezigefl in het kantoor van d#n ontvanger in (i0 gelegenheid waren, min of meer tersluik8' de biljetten van betalunden in te zi0tl' Hij heeft daarop de aandacht van d0n minister van Financiën gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogenslasting f0 's Gravenhage het couloirstelsel zal woi" den ingevoerd d. w. z., ieder die kon^ betalen, doet dit in een ruimte, welk0 is afgezonderd van het overige publiek in het kantoor. Aan het grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000-tal biljetten rond zond, moet de totale opbrengst f 700,00^ zijn. Van het andere kantoor, dat °P zijne 3000 biljetten aanmerkelijk mindef verwacht, is het totaal nog niet op' gemaakt. Verder verneemt het blad, dat d" opbrengst in geheel Limburg slecht" ongeveer f 40,000 en die in Drente ni0t meer dan f25,000 zou bedragen. Het bestuur der Zuidhollandsch J ereenigïng te 's-Gravenhage heeft een rondschrijven gericht tot de ijs-vere0' nigingen in Zuid-Holland, waarin wordt gewezen op de wenschelijkheid van doel' matige samenwerking en aansluiting onderling. De Scheveningsche bom Sch. 144, jl- Donderdag met het lijk van een dei' aan eene cholerische ziekte overleden opvarenden te Nieuwediep aangekomen, heeft, na te zijn ontsmet vergunning be komen, weder ter voortzetting van de haringvisscherij naar zee te vertrekken. HOOFDSTUK IX. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden. De mededeeling door den voorzitter der 3e afdeeling (vermeld aan het slot der beschou wingen over de inkomsten) dat deze post waar schijnlijk nog met f 1000.zal moeten worden verhoogd, is volkomen juist. Bjj de behandeling der begrooting in den Raad, zullen wjj daar omtrent een voorstel doen.' (Slot vlgtj H. M. de Koningin-Weduwe, Regen tes, heeft goedgekeuid het Staten-besluit tot vaststelling van een reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in de provincie Zuid-Holland. Zondag-middag vervoegde zich de bur gemeester met den secretaris en een der wethouders van Delft, ten huize van den heer J. H. Waszink, arts aldaar, om hem uit naam van het gemeentebe stuur te komen aanbieden een étui be vattend 24 stel tafelzilver, met het Delftscho wapen, terwijl op de étui een opdracht was gegraveerd. Dit prachtige Door den Minister van Oorlog is aan de Tweede Kamer gezonden een afschrift van het rapport der commissie tot on derzoek omtrent eene uitbreiding van de stelling van Amsterdam naar zee. Bij dit rapport /.ijn gevoegd drie bij lagen en eene kaart. De stukken strekken uitsluitend ter kennisneming voor de leden der Tweede Kamer. (2).) Van vertrouwbare zijde wordt aan het Vaderland medegedeeld, dat jhr. mr. Van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, oud-minister van bui- tenlandsche zaken, als opvolger van Door den consul-generaal van België namens zijn Regeering daartoe aang0' zocht, hebben de heeren Martin Wolft, jhr. H. Trip, J. Blooker, A. Menald'"1 en C. A. A. Dudok de Wit te Amstei'* dam zich tot een commissie gecon stitueerd, om de Nederlandsehe belange» te behartigen op de internationale ten toonstellingvan voedingsmiddelen, wc-dk0 van 19 December 1893 tot 3 Januari 1894 te Brussel zal worden gehouden- De commissie doet, zoowel uit sympathi0 voor onze buren, als in het belang onZ0Ï nij veren, een beroep op dezen om aan de tentoonstelling deel te nemen, 0,1 verklaart zich bereid alle mogelijk0 inlichtingen én, waar zulks noodig i®» steun te verschaffen bij expeditie, be oordeeling der jury, enz. Ook zal zij trachten bij een spoedige opgave van deelneming goede plaatsen te bedingen- De commissie deelt mede, dat reed" eenige der voornaamste Nederlandsehe firma's zich tot deelneming hebben be reid verklaard, zoodat Nederland kans heeft, op deze tentoonstelling een goe(i figuur te maken. In den ouderdom van bijna 50 jar011 en gesterkt door de laatste H.H- Sa cramenten, is Zondag in de R. K. 2'e' ken verpleging te Amsterdam overled011 de heer mr. L. Geradts, burgemeester van Roermond. De heer Geradtz, die vele jaren advo caat en rechter-plaatsvervanger te di0] stede was geweest en door de burgerij van Roermond tot Raadslid was vel"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2