Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. ger wordt gewaarborgd en de bonds- wetgeving moet zorgen dat, onder me dewerking der kantons en gemeenten, dit grondbeginsel op alle mogelijke wijze in practijk wordt gebracht. Schiedam, 12 October 1893. Wij ontvingen voor de Missie van den zeereerw. pater Houtman aan do Westkust van Afrika Ter eere van den H. Thomas van Villanova, van W. f 2.50. Naar wij vernemen, zijn de Krupp booten deze week weder doorgestoomd naar Rotterdam. Daar de haven van Rotterdam weder vrij van cholera is ver klaard en schepen uit die haven in Spanje weder een schoonen gezondheidspas kun nen vertoonen, verviel de reden, waar om de directie tijdelijk de booten met ijzererts hier had doen aanleggen. De haven van Rotterdam biedt voor het aanleggen der booten met ijzererts geriefelijkheden, welke de Schiedamsche haven hun niet bieden kan. Te Rot terdam kan het ijzererts direct uit de booten worden overgeladen in de spoor- waggons, waarmede hat naar Essen wordt vervoerd. Hier werd het erts geladen in Rijnschepen, die er mede naar den Roer vertrokken. Was Schiedam in het bezit van hat zoolang gewenschte spoorlijntje, dat den Maasoever met den Holl. Spoorweg verbindt, dan waren de ertsboolen wellicht hier gebleven. Nog meer dan voor de vaste booten van Krupp's spedition was het ontbreken van de spoorwegverbinding voor ndero ertsbooten die tijdens de cholera-epidemie te Rotterdam hier aanlegden, een be zwaar om Schiedam tot blijvende aanleg plaats te kiezen. De Rhenania. die blijkbaar een haven meer nabij de monding der rivieren zocht, heeft thans Vlissingen als vaste aanlegplaats gekozen. Voor haar meernog dan voor andere bootenwoog het treurig gemis eenef spoorwegverbinding te Schie dam, daar hare bijlading veelal eene spoedige verzending eischt. In het geheel kwamen in den tijd dat decholera-epidemieteRotterdamheerschte, alhier aan 9 ertsbooten, welke in den regel door een tien a twaalftal] Schiedamsche sjouwerlieden werden gelost, terwijl de overigèbenoodigde werklieden uitRotter- :dam kwamen. De Rijnschepen, die hier met een lading koler. binnenkwamen, konden ha lossing op stroom eene lading ijzer erts innemen om daarmede naar den Roer terug te keeren, i Gisteren-avond omstreeks 10 ure is door het vallen van een petroleum- hanglamp brand ontstaan in den groen- tenwinkel van den heer H. Beuman, aan de Breedstraat alhier. De vlammen baanden zich een weg door de zoldering, waar zij op een daar boven gelegen vertrek eenige schade aanrichtten. Ook werden eenige winkelgoederen door olie beschadigd. Beuman geholpen door zijne buren mocht het gelukken met eenige „emmers, water den brand spoedig te blusschen, zoodat verder onheil voor komen, werd. De beschadigde goederen waren verzekerd. Maandag-avond omstreeks 6 ure vervoegden zich ten huize van den ZeerEerw. Heer Pastoor Boei kamp te Volhardingen, twee kerels om Z.Eerw. te spreken. Daar de dienstbode in hen geen lieden met goede bedoelingen meende te zien, voldeed zij dus niet aan hun verzoek, en daar zij moeite had weder van hen ontslagen te worden, w«rd zulks gelukkig bemerkt door den in de nabijheid wonende heer P. M., die haar terstond assisteerde en er in slaagde hen het huis uit te drijven. Daar die luitjes ten gevolge van dronkenschap en vechtpartij op den Afrol, spoedig daarna in handen der politie kwamen, bleken het oude bekenden der Justitie t'e zijn, althans ze waren ruim voorzien van cbrtificaten,welke daarop betrekking hebbenéén van hen was zoo kort ge- ledeD uit de cellulaire gevangenis ont slagen, dat hij nog een gedeelte van zijn uitgangkas bezat, terwijl de ander geen enkele cent op zak had, schijnen ze broederlijk te hebben gedeeld en ge leefd. De een was een Rotterdammer, de ander Amsterdammer. Ten half negen ure zijn ze weder ontslagen, en hebben zich toen in de richting van Vlaardin- gei-Ambacht (Emmaas) verwijderd. In de Dinsdag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw weiden de aftredende bestuursleden, de heeren P. Loopuyt en A. J. Bicker Caarten, herkozen, terwijl in de plaats van den heer M. van der Laan (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer J. Schiltman te Delftshaven. Na «enige discussie werd in beginsel besloten tot liet houden van stieren keuringen in verschillende secties der afdeeling, waarbij dan aanhoudingspre- miën voor pinkstieren en 2-jarige stieren uitgeloofd zullen worden, terwijl de uit werking en toepassing van gemeld be ginsel aan de zorg van het bestuur werden opgedragen. De jagers te Charlois hebben in het vorige seizoen zóó huisgehouden onder de hazen dat de jachtvelden, in weer wil van de gunstige omstandigheden, bijna geheel ontvolkt zijn. Ze komen dan ook dit jaar bijna steeds platzak thuis. Yan 1 tot en met 7 October zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 97 stoorn- en 13 zeilschepen vertrokken 92 stoom- en 9 zeilschepen. Vrijdag 13 October 1843 strandde onder de gemeente Monster het Noor- weegsche schip Be twee Gezusterswaar van de bemanning werd gered door Jacob Yan den Berg Jr., arbeider te Ter Heide, en waarvoor deze werd ge decoreerd met een Noorweegsche medaille en bij Koninklijk besluit van 7 Novem ber 1843 no. 59 werd benoemd tot Broeder in de orde van den Nederlaud- schen Leeuw met de daaraan verbonden toelage. Het zal dus den 13n dezer 50 jaren geleden zijn, dat die voor Yan den Berg zoo gewichtige gebeurtenis plaats had. Hij is waarschijnlijk de oudst benoem de Broedei der orde, thans 77 jaren, en tracht door dagelijks naar den Hoek van Holland te loopen, ten eind» com missi ën voor particulieren te doen, in zijn verder onderhoud te voorzien. Op de Maasvlakte bij den Hoek van Holland is gisteren-nacht een Vlaarding- sche logger gestrand. De 14 personen zijn met de reddings boot van den Hoek van Holland aan boord gehaald. De Minister van Oorlog heeft aan het Hoofdbestuur van de "Vjereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middel baar Onderwijs bericht, dat hij trachten zal een regeling tot stand te brengen, waar de leerlingen der Hoogere Burger scholen de gelegenheid zullen vinden zich voor te bereiden persoonlijk hun dienstplicht te volbrengen. Naar aanleiding van het schrijven van het hoofdbestuur van de Liberale Unie waarbij het zijn medewerking weigerde voor een demonstratie ter gunste van de Kieswet, heeft de desbetreffende com missie in een te Winschoten gehouden vergadering besloten, de medewerking in te roepen van het centraal comité der anti-revolutionnaire kiesverenigin gen, het bestuur van den Radicalen Bond van den R. K. Volksbondvan Prtrimonium en van den Sociaal-Bemocratischen Bond. De Limburger Koerier meldt, dat het Kamerlid Mr. Lambrechts minstens zoo goed als hersteld ia. Vorige week Dins dag woonde hij te Voerendaal het gou den priesterfeest van zijn oom, den ZeerEerw. heer priester Nelissen, bij. En toen reeds was zijn ongesteldheid, die trouwens niet veel te beteekenen heeft gehad, in zoover geweken, dat er niets meer van te bespeuren viel. Volgens een te Rotterdam van den Surgeon General der Yereenigde Staten ontvangen telegram worden turfstrooisel zuurkool, hop, gezouten artikelen en on geraffineerde suiker weer tot het vrije verkeer toegelaten. Eveneens is dit het geval met Hollandsche kaas in kisten met behoorlijk bewijs, dat zij niet van geinfecteerde districten afkomstig is. Het certificaat moet door den Burgemeester der plaats onderteekend wezen. De „Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" heeft als prijsvraag uitge schreven de aanwijzing van de middelen, welke dienen kunnen om arbeidsver mogen door windmolens te verkrijgen, langs den el«ctnschen weg op te zamelen, over te brengen ol vervoerbaar te maken. Als prijs wordt uitgeloofd de gouden medaille en f350. De jury bestaat uit de heeren II. J. Eigée, te HaarlemA. Nolen, te Schiedam prof. J. Bosscha, te Haarlem G. J. de Jong, te Rotterdam, en C. Prins Sz., te Haarlem. In Den Haag is aangekomen een ver tegenwoordiger van eene Duitsche wapen fabriek om een nieuw model geweer aan te bieden, waarmee men 50 schoten per minui.t kan lossen. De auditeur bij de Pauselijke inter- nuntiatuur alhier, abbé Bovieri, die als zoodanig is afgetreden, heeft gisteren- namiddag Den Haag verlaten en zich naar Milaan begeven. De Internuntius aldaar, mgr. Loren- zelli, deed don aditeur aan het Hol landsche Spoorwegstation uitgeleide. The New-York Herald bevat de ver rassende mededeeling, dat Nederland voornemens is een eind to maken aan den oorlog met Atjeh door het betwist terrein eenvoudig over te laten aan de Atjehers H t blad voegt er de gemoedelijke opmerking bij, dat dit het meest in het belang van het moederland ware. Het Internationaal Bureau van den Internationalen Yredesbond, hetwelk te Brussel vergaderd is, koos tot President voor deze zitting den heer Rahusen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hier te lande. Het Bureau besloot o. a. dat de Inter parlementaire Conferentie het volgende j aar te 'sGra ven hage zal worden gehouden Een uit Rome door ons ontvangen schrijven bericht ons dat Z. D. Hoogw. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem Woensdag-avond van de vorige week in de Eeuwige Stad aangekomen, Zondag 8 dezer door Z. H. den Paus in bijzonder gehoor werd ontvangen, na afloop waar van de hoogeerwaarde plebaan Dan- kelman en de eerw. heeren Eoppe, Ratelland en Möllmann door Monseig neur aan den Heiligen Vader werden voorgesteld. Tij Men schrijft aan het N. v. d. B. uit Kleef Was de komst van Pastoor Kneipp in de vorige maand een precieuse reclame voor de inrichting van dr. Bergmann alhier, nog meer is het, vooral van uit gestrekter werking, dat de bisschop van Straatsburg zich dezer dagen onder be handeling. van gemelden dokter heeft gesteld, en dat mot voorbijgang van zoovele inrichtingen, die tusschen Straats burg en Kleef liggen en waar soms geestelijke heeren aan het hoofd staan. In het volgende jaar zal te Amster dam weder een tentoonstelling worden gehouden op het gebied der Brood-, Koek- en Banketbakkerij, Chocolade- fabrikatio en Maalderij en voorts va" alle grondstoffen, producten en gereed schappen, met bakkerij en maalderij verwant. Het voorloopig Comité voor deze val den Nederlandschen Brood-, Koek- e" Banketbakkersbond uitgaande tentoo"' stelling bestaat uit de heeren S. Siemons, Voorzitter van den Nederland' schen Bakkersbond, A. Kreunen, Voor* zitter van de Nederlandsche Banket' bakkersvereeniging, en C. J. N. Va11 Etten, secretaris van den Nederlandsche0 Bakkersbond, allen te Amsterdam. De Elandstraat te Arasterdam wordt sedert eenige dagen in beroering ëe' bracht door het volgende geheimzinnig6 geval In een gang in die straat, in de wa"' deling genoemd de Bloempottenga"£' woont de 63-javige weduwe O. Bij haat in wonen sedert eenigen tijd haar 'B' jarige zoon J. C. en een zekere G- oud 20 jaar. Beiden zijn werkzaam aa" de suikerfabriek De Amstel en kond0" het blijkbaar goed met elkander vind0"' Eenige dagen geled«n werd G. y ongesteld en bleef te bed, terwijl d6 weduwe O., denkende aan gevatte koud®' hem zweetmiddelen toediende. G. werd echter ernstig ziek, en men b0' sloot den stadsdokter te halen. D0Z° dokter kwam en schreef medicijnen voo'< maar de ziekte verergerde des nachts zoo, dat dr. Hartsteijn moest worde0 gehaald. Deze was onmiddellijk bei'0" te komen en nam nu verschijnsel®" van vergiftiging waar. G. V. kon ni0'3 meer verklaren en overleed kort daar""' Dr. Hertsteijn weigerde een verklari"* van overlijden af te geven. De politie werd van het geval kennis gesteld en, vooral op aanwijzig van een buurvrouw, is een onderzo ek ingesteld. Deze vrouw namelijk was" meening toegedaan, dat de patient ingenomen hebben lapis infernalis. D1 was door J. C. gebruikt om wratten "f zijn huid te doen verdwijnen. j In een groot in denzelfden gang W0l\ het kopje, waar het vergift in ^ll_ geweest, gevonden. Ook werden op aa" wjjzing van den dokter braaksel, was0" water en eenige fieschjes in beslag nomen. J. C. werd door de rechei'Cj1 meegevoerd, maar na gehoord te 00" weer vrijgelaten. Beiden, moeder en zoon, zijn erg ll' de war over het geval. Het lijk is na" de schouwkamer aan de celgevang0" overgebracht. De moeder heeft nog klaard, dat de mededeeling van de bu" vrouw voortkomt uit nijd en ialoeZ1 {Echo.) Thans zijn in Edam vijf Norton-p0'^ pen gereed, die alle goed en voldoe" water geven. Bij het boren van de laatsten put, te Volendam, verkr"6^ men water op een diepte van 102 *°6 Voor spoelwater heeft men nu goed zuiver water, en behoeft g"6,, slootwater te worden gebruikt. D® genbak, voor weinige dagen afgew"1'" 1 is reeds van water voorzien. Te Stadskanaal is een kermist0"') waarin zich meer dan 400 personen vonden, ingestort. Er ontstond een vr00 lijk gedrang om naar buiten te ko"1®^ waarbij kinderen en vrouwen onder voeten geraakten. Behalve enkele wondingen zijn er gelukkig geen ernst h ongelukken te betreuren. Door de Exploitatie-Maatschap!11-^,, de gunstige bepaling gemaakt dat de gezinnen der ambtenaren, in p'f j van 3 maal 'sjaars, 12 maal p0" ^,0j- vrijkaarten over haar lijnen zulle" 1 den verleend. Bij de Hollandsche Sp"^. wegmaatschappij was dit reeds i" passing. De buitenkant van Gorinchei" eene groote verandering ondergaa"-^ de rivier af geeft de voorhaven ta. sluizen der Keulsche Vaart en het aangelegde hoofd een grootsch aa"^jg. Het terrein van het hoofd is 'lö,^a,-op gewijze 1.40 Meter verhoogd c a' tjgfiff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2