BURGERLIJKE STAND, l Binnenland. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. Handelsberichten. enz. willen uitstrekken. Dit gebied heeft de wetgever tot de physieke personen beperkt ge acht toen hij hoofdelijke omslagen toestond. De gemachtigde kwam op deze en andere gron den tot de slotsom, dat eene verordening, die niet £egt wie belastingschuldig zijn maar in eene herhaling treedt van hetgeen de gemeentewet ?egt, slechts ééne uitlegging toelaat, nl. eene "J den zin van de gemeentewet, dat alleen Physieke en niet andere personen in de plaat- olijke belasting kunnen worden aangeslagen Daarom richtte hjj tot het college het ver zoek zich, als rechters in appel, wel reken schap te willen geven van de belangen die het hier geldt en zijn vroegere uitspraak nog eens in overweging te nemen. De beslissing van Ged. Staten zal later wor den medegedeeld. Met machtiging van H. M. de Koningin- regentes, beschermvrouw van de ver eniging Trouw aan Koning en Vaderland, Wordt dezer dagen in geheel Nederland een collecte gehouden voor het fonds dat die vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoeftigen, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Omtrent het op pensioen stellen van den kolonel-commandant van het regi ment grenadiers en jagers loopen ver schillende 1 zingen. Een van deze, welke gebleken is niet zonder grond te zijn, brengt ook verhand tusschen een pen- sionneering en het bijna gelijktijdig openvallen der betrekking van militie commissaris in het district Dordrecht. In het kiesdistrict Veendam wordt naast den heer Treub als candidaat voor de Tweede Kamer vooral genoemd, de beer mr. P. .1. G. vanDiggelen, te Zwolle. Te Veendam en te Sappemeer wordt zeer voor deze candidatuur geijverd. Te Heemstede is op last der justitie gearresteerd zekere Verné, verdacht van heling van goederen uit den boedel van den van bedriegelijke bankbreuk be schuldigden en voortvluchtigen P. Bud- denborg te Hillegom. Voor hetzelfde feit is ook in arrest gesteld P. G. De Groot, te Hillegom. N.v.d.D Men leest in Be Fabrieksbode, onder redactie van den heer J. C. Van Mar ken, dd. 30 September 11. De Dorothea is gereed. Nadat zij in de vorige week reeds eenige malen ge- proefstoomd had, is deze nieuwe ma china die thans de geheele oude fabriek moet drijven en later, wanneer het gioote nieuwe gebouw, waarvoor de President van. den Britschen Bakkers- bond den 9d Juni jl. den eersten steen legde en dat een hoogte zal verkrijgen van 27 Meter, geheel gereed en inge richt zal zijn, zal de Dorothea ook daar de talrijke raderen en werkLuigen moe ten bewegen. De kracht daartoe zal baar zeker niet ontbreken, waar zij bij een druk van 7 atmosferen 270 paar denkrachten ontwikkelen kan. „Het i3 waarlijk een lust die pronk juweel te zien, terwijl het het groote vliegwiel in een v rbazingwekkende snelheid rondsnort en de drijfriemen °ver de banden der raderen klapperen." Het hierbij bedoelde stoomwerktuig van Corliss systeem is vervaardigd, geleverd en gesteld door de Maat- schappij IJzergieterij de Prins van Oranje te 's-Gravenhage. In de Veenestraat te 's-Gravenha- Se ontving een persooD eergiste- teren-avond onverwacht eenen klap op bet hoofd. In woede ontstoken, trok de aangevallene een scheermes, en bracht daarmede zijnen aanrander eene snede ln den buik toe, welke de opname van den verwonde in het Ziekenhuis noodig maakte. Zondag-namiddag tusschen 1 en 1.30 Ul'e vertoonde zich dicht onder den wal te Scheveningen een school bruinvis- schen, die in Noordelijke richting trok ken. De meeste visschers voorspellen daaruit verandering van weder, voor- uamelijk storm. Men meldt ons uit Amsterdam van 22 dezer Een blokwachter van de Holl. Spoor was Zondag ochtend er getuige van hoe aan de overzijde van de vaart, welke de spoorbaan van den Haarlemmerweg scheidt, een twist tusschen eenen man en eene vrouw daarmede eindigde, dat de vrouw in het water werd geworpen. De blokwachter niet in staat hulp te bieden, telephoneerde uit zijn blokhuis naar het station le Halfweg, waar de stationchef de politic waarschuwde. Deze begaf zich terstond per rijtuig naar de plaats der misdaad. De vrouw bleek verdronken te zijn, en de moordenaar- gevlucht. Terstond reed de politie hem achterna, en slaagde er in den man te achterhalen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw een paar dagen naar Den Helder was geweest en te lang naar den zin van haren man was uitgebleven. Dit gaf aanleiding tot den twist, die een zoo noodlottig einde nam. Van andere zijde wordt ons omtrent deze zaak gemeld De werkman H. Faase, wonende te Haarlem, had eene vrouw met wie hij samenwoonde, te Amsterdam van eene boot gehaald, en te voet ging men huis waarts. Onderweg ontstond er eene woordenwisseling, die spoedig in eene hevige worsteling overging, waarbij F. de vrouw in eene moddersloot wierp en met geweld eenigen tijd in de modder duwde. De onverlaat nam daarop de wijk naar Halfweg, doch werd op den weg van daar naar Spieringhorn door de veldwachters Haak en Koster gearres teerd en voorloopig in de cel te Half weg opgesloten. Op aanwijzing van een drietal pei- sonen, die aan de overzijde der vaart het gruwzaam tooneel moesten aan schouwen, zonder te hulp te kunnen komen, werd het lijk der 36-jarige viouw opgehaald en naar Sloterdijk overge bracht. Zwaar geboeid, onder geleide van 3 veldwachters en onder toeloop van hon derden menschen, werd de man per rijtuig van Halfweg naar Sloterdijk overgebracht. Met het lijk geconfronteerd, verklaarde hij de misdaad niet te hebben gepleegd, maar dat hij integendeel gepoogd had zijne vrouw, die zich wilde verdrinken, te redden. Zijn gelaat draagt echter de duidelijkste sporen eener worsteling. Nog denzelfden dag werd hij naar Amsterdam getransporteerd. (N. K. Ct.) De Zwolsche Ct. zegt, dat haar niets bekend is van het geval uit de Haarl. Ct., volgens welke onder Markelo een weesjongen door een landbouwer, bij wien hij diende, zou zijn vermoord. Zondag-nacht kwam de koopman B., te Rozer.daal, met een lading gelei goederen uit België, doch reed het tol kantoor te Nispen voorbij, om het be drag voor inkomende rechten uit te winnen. De ontvanger merkte het echter, zette hem na en nam honden, kar en goederen in beslag, terwijl tegen B. proces-verbaal is opgemaakt. B. is hier door doodarm geworden. Naar de Tifb. Ct. meldt, heeft zich bij de loting der Nationale Militie te Tilburg een onregelmatigheid voorge daan, die van invloed had kunnen zijn op de trekking. Na een beraadslaging werd besloten de loting te schorsen tot 3 en 4 Novem ber, in afwachting, dat Gedeputeerde Staten de loting zullen vernietigen vanaf No. 72 der alphabethische lijst. Twee lotelingen hebben bij Gedep. Staten bezwaren ingediend. Naar aanleiding van nieuwe ingeko men aanwijzingen zullen misschien nog heden de officier van justitie en de rechter-commissari8 uit Arnhem naai den Tonnenberg onder Rozenpaal ver trekken, om aldaar een peisoonlyk onder zoek in te stellen in zake De Jong, Eene huiszoeking te Arnhem zou daar aan voorafgaan. A.C Vroeger en thans. Vroeger kochten de menschen een nieuw kleed, als het oude versleten was, - nu wordt het geheele huisge zin in 't nieuw gestoken telkens als de mode verandert, dat wil zeggen in elk jaargetijde. Vroeger gaven de ouders hun kinde ren een opvoeding volgens staaten ver mogen, -- nu worden de kinderen op gevoed boven hun staat en boven het vermogen der ouders. Vroeger leerde de zoon 't vak van zijn vader; nu moet hij dokter, advo caat, ambtenaar, apotheker, in elk ge val een heer worden, en laterwel licht gebrek lijden. Vroeger leerde de moeder haar doch ter huishouden, koken, wasschen, en strijken, stoppen en naaien, nu maakt ze er een modepop van. Vroeger droeg vader op Zon-en feest dagen «en zilveren zakuurwerk, nu hebben de kinderen een zakuurwerk en dragen de jongelieden gouden das- en manchetknoopen, maar staat vaders horloge al van over heugelijken tijd in den lommerd. Vroeger dronk men bier, - - nu bij de minste gelegenheid Champagne. Vroeger rookten de groote menschen op tijd een pijpje, nu rooken de kinderen sigaren, en de jonge dames sigaretten. Vroegor speelden de kinderen met hoepel of kaatsbal, nu spelen zij met een rijwiel van twee tot vijl hon derd gulden. Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes opgeschikt,nu vindt men er tepijten, pendules, kandelabres, groote spiegels, vazen, pianino en een menigte kostbare maar nuttelooze prullen. Vroeger betaalde men met gereed geld, nuvraagt het maar aan den winkelier, slager, kleermaker, schoenmaker, bakker enz. enz. Vroeger liet vader nog al een aardig stuivertje aan zijn kinderen na, nu wordt hij vóór zijn tijd uitgespannen. Deze contrasten tusschen vroeger en nu, ontleend aan 't Gentsche Fondsenblad, zijn zeer goed getoetst. De eenvoud van vroeger, het kentee- ken van ons ras, verdwijnt van liever lede, dank aan het domme stelsel, dat het kind boven den stand der ouders verheft. Ieder wil groot zijn en den „jan" uithangen, als moest hij er dwaas heden voor begaan. Men wil schijnen wat men werkelijk niet is. 't Is een algemeene ziekte, die een staat van achteruitgang verraadt, het gevolg van een verkeerde opvoeding, die meer waarde hecht aan schijn dan aan blijk. Vroeger wees men op een man van verdienste, nu op een grappenmaker, een halsbreker of een bedrieger, en men aapt den grappenmaker, den hals breker den bedrieger na, omdat de mode het wil en omdat men liever met de mode op iets verderfelijks gelijkt, dan buiten de mode op iets goeds. 't Is treurig Maar wat verrichten dan toch de opvoeders der jeugd, dat de slechte neiging van dag tot dag dieper in kankert There is something rottenzei Hamlet. Ja, er is verrottingen 't is alsof wij het verval eener samenleving bijwonen die giegelend, springend en onbewust naar den afgrond loopt. {De Controleur Te Bussum is in den nacht van Za terdag op Zondag ingebroken bij den heer M. in de Nassaulaan. Op brutale wijze werden de sleutels uit de kleede ren genomen, het horloge van de tafel in de slaapkamer ontvreemd en het aan wezige losse geld meegenomen. De die ven deden zich verder aau de spijzen te goed, die zij vonden. De politie doet onderzoek. Twee officieren der Mariniers, die jl. Zaterdag te Nieuwediep met een klein bootje waren uitgegaan om te jagen werden door den stroom medegevoerd. Zij keerden 's avonds niet terug, 's Nachts werden zij echter gelukkig in de Balg drijvende aangetroffen door de naar Wieringen bestemde blazerschuit W R 123, schipper Bakker, die hen aan boord van zijn vaartuig nam en behouden te Nieuwediep terugbracht. Keukenzout in het late najaar rond om de vruchtboomen gestrooid, zoover de takken reiken, is eene uitmuntende meststof en maakt do vruchten smake lijker. Ook zal men dan weinig last van insecten hebben. Bij het aanwenden zal men bespeuren dat sommige vruch ten, vroeger droog en onschadelijk, dan sappig en lekker zijn. Bovendien zal men weinig last van onkruid hebben. Het middel werkt echter maar éen jaar en moet dus elk najaar opnieuw aan gewend worden. GEBOREN 21 Oct. Frans, zoon van J. van Katwijk en M. A. van Doorn, Broersvest. 22. Reinierus, zoon van H. H. Kemmer en C. Kerkhof, Zalm straat. 23. Hendrik Cornelis, zoon van J. Stekelenburg en F. W. van Roon, OVERLEDEN: 22 Oct. Johannes Henricus Jeisman. oud 55 jaar en 9 maanden, Grofbaan. Schiedam, 24 October vertrokken. Quintut, kapt. P. Boeijing, naarFrederik- stad. BEURS TE SCHIEDAM, 24 Oct. 1893. Spoeling. Vereeniginq fl.30. Moutwijn f8. Verhandeld; f6J/t--7/8. Stemming Onveranderd. 23 Oct. Berlijn, l Rogge, Oct./Nov Nov./Dec. Mei. Rogge dadelijk. per Dec. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. I Nov. Spirit. Oct./Nov. I Dec./Jan. fiamb. 124.50 124.50 3L30 31.30 21.375 21.376 24 Oct. 126.- 126.— 31.50 31.50 42.75 43.— 14.30 21.50 21.50 21 Oct. - 47 y8 23 Oct. 471A New-York. Mais Amsterdam. 23 Oct. Rogge op lev. prijshoudend; per Oct. f 115per Maart f 113, 112, 113. Aangezegd 300, totaal deze maand 3025 last. 24 Oct. Rogge op lev. weinig veran derdper Maart f 114, 113. Keulen Rijnhoogte ('s raorg. 11 uur) 23 Oct. 2.22 M. 24 Oct. 2.13 M. Wisselkoersen te Botterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.03 Disc. 3 pCt. Parijs -47.80 2* Antwerp. -47.65 3 VEEMARKT TE ROTTERD. 24 Oct. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 51 paarden, veulens, ezel, 800vette runderen,1615magere dito, 380 vette en graskalveren, 27 nuchtere kal veren, schapen of lammeren, var kens, 220 biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren lste qual. 70 4 c., 2de qual. 56 c., 3de qual. a 48 c., kalveren lste qual. 90 cent, 2de qual. 70 60 c. per kilo. Melkkoeien/" 150 a 220, kalfkoeien ƒ150 a f290, stieren 50 a 110, graskalveren 15 a 40, pinken f35 4 55, vaarzen ƒ65 a 80, alles mager vee paarden/' 38 4 80 Op de botermarkt werden aangevoerd 70/8 en 74/16 ton, en 916 stukken a kilo; prijs le kwal. ƒ62, 2e kwal. 58, 3e kwal. f54, per i/i kilo 60 4 70 o. H 9 o"q citva o t M o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3