Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Aan de New York Herald werd den 23n uit Montevideo geseind: Yolgens berichten uit Rio de Janeiro is Frederico Sorena, gezagvoerder op een der schepen van de opstandelingen door Decebello in het hoofdkwartier te Destezzo tot voorloopig president uitgeroepen. Voor haar vertrek heeft de Uepublica de Fera- dentes (het oorlogsschip dat Peixoto trouw is gebleven) gesommeerd te vech ten of zich bij den opstand te voegen. De Feradentes heeft niet geantwoord. De regeering heeft echter den strijd in hare wateren belet. In eene andere pro clamatie beschuldigt De Mello Peixoto, dat deze getracht heeft hem te ver moorden door middel van een met dy namiet gevuld album, dat met Peixoto's medeweten zou zijn afgezonden. Sciiikdam, 25 October 1893. De Burgemeester van Schiedam, ge zien een bij hem ingekomen schrijven d.d. 9 dezer van het hoofdbestuur der vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", waarin het mededeelt, dat bij k.k. besluit toestemming is verkregen tot het houden van een algemeene collec te, brengt ter openbare kennis dat die collecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 31n dezer. Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dappereu, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en thans, aan den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich weder beijveren te geven naar de mate zijner krachten, opdat die meer dan 80 jarigen, waarvan de meesten ten grave neigen, de weinige dagen levens die hun nog geschonken zullen zijn, zoo dragelijk mogelijk zul len kunnen gemaakt worden. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. pater E. H. A. J. Heijmans, tot kapelaan te Leeuwarden benoemd, onze gemeente gaat verlaten. Pater Heijmans heeft zich in het tijdsverloop van elf jaren, dat hij als kapelaan aan de bijkerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans werkzaam was, de achting en genegenheid niet alleen van de St. Jans-paiochianen maar van alle Katholieken dezer stad in ruime mate verworven. Man van het woord en van de daad heeft hij zijne veelzijdige talenten in offervaardige liefde aan de ingezetenen dezer stad doen ten goede komenDe o ver vloedige gaven die God hem heeft geschonken gaf Hij den Algoede weder vooral in den persoon van Zijne armen en noodlijdenden, die in hem niet alleen een vaderlij ken raadsman en vriend maar ook een edelmoedig weldoener ver liezen. Zoo wordt dus het vertrek van pater Heijmans in ruimen kring betreurd en laat het een leemte, die niet gemakke lijk zal zijn te vervullen. De weleerw. pater Heijmans zal aan de Singelkerk worden vervangen door den weleerw pater Perquin, wien plaats als kapelaan aan de parochiekerk dooi den weleerw. pator Jansen, uit Utrecht, zal worden bezet. Ook dit jaar werd weder aan do lote- lingen zonder onderscheid van gezindte een gezellig samenzijn aangeboden in hét lokaal voor Evangelisatie aan de Broersvest, waar gratis brood, koffie en sigaren werden rondgedeeld. Ongeveer de helft der iotelingen had zich in het lokaal, waar het portret van H. M. de Koningin, omgeven met de Oranjekleur, den wand versierde, ver- eenigd en bleef er geruimen tijd recht prettig en gezellig bijeen onder het zingen van vaderlandsche liederen. Gisteren-avond kwamen de bewoners van de le verdieping vóór van pand no. 104 aan de Eendrachtstraat te Rot terdam bij hunne tehuiskomst tot de ontdekking, dat er tijdens hunne uitste- digheil bij hen was ingebroken. Eene kast was opengebroken en verschillende meubelstukken doorzocht, terwijl uit een laadje van die kast een bedrag van f 4 ontvreemd bleek. Een gouden hor loge in ditzelfde meubel aanwezig en den bewoner toebehoorende, had de dief over het hoofd gezien. Nadat de stoomspuiten van het Ooste lijk en Westelijk Stoomgemaal den ganschen nacht water hebben gegeven op de puinhoopen van de afgebrande lompenpakhuizen van den heer Mok, te Rotterdam, was men gisterenmiddag zoover met de blussching gevorderd, dat nog slechts ééne stoomspuit ter plaatse is gebleven, waaraan de verdere bewa king blijft toevertrouwd. De panden zijn verzekerd voor f20,000, de lompen enz., voor f 15000. Ten einde da onaangename werking van het perronkaarten-stelsel te neutra liseeren, betaalt (volgens de Tel.) de restaurateur van het station der Holland- sche spoor te Delft de kosten van het perronkaartje terug aan ieder die in de 2de klasse wachtkamer iets gebruikt. Zondag is te Maassluis binnengeko men het loggerschip s-Qravenhagemet beschadigde netten enz. en wel doordien tijdens het uitoefenen der visscherij het trawlvaartuig L. F. 4K8 door de vleet was gevaren en deze kapte om vrij te komen. De waterschout heeft van dit feit proces-verbaal laten opmaken. Aan de Bergingmaatschappij gevestigd te Maassluis, is opgedragen de lichting van „De Jonge Jan", schipper Van dei- Laan, gezonken in de Spoorweghaven bij loods 7 te Rotterdam en beladen met lijnkoeken, en van de „Westland" beladen met pulp, gezonken bij boei 10 tengevolge van een aanvaring met het stoomschip „Maas". De werkzaam heden zijn reeds begonnen. Maandagmorgen viel zekere P. De Jong, zeeman van beroep, toen hij zich op een vlotje wilde begeven, dat in het Hellengat te Maassluis lag, te water. Daar hij dadelijk in de diepte zonk, duurde het geruimen tijd, voordat hij werd opgehaald en bleek het dat hij reeds geheel buiten kennis was. De rijksveldwachter C. Soeteman liet, zoo dra hij bij den drenkeling was, de voor geschreven middelen toepassen, en bij gestaan door eenige burgers, gelukte het de levensgeesten weder op te wek ken. Op order van den inmiddels geroepen dr. W. Van der Starp werd de man per draagbaar naar zijn woning gebracht. Wij vernemen het volgende Twintig Octobei werd het kotterschip Eva, koersende van de Engelsche kust naar den Nieuwen Waterweg op de Noordzee lektoen het volk bemerkte dut het schip zinkende was, begaven zij zich met eigen boot naar het in de nabijheid zijnde tracolvaaituig O. 109 (Ostende). De schipper beloofde hun voor 11 pond sterling (f132) in den Nieuwen Waterweg te brengen. Van de „Eva" hadden zij nog eenig goed kun nen medenemen. Toen zij bij den Wa terweg kwamen en het geredde goed aan dek werd gezet, misten de schip breukelingen verschillende voorwarpen. Te Maassluis deden zij aangifte dier vermissing en het onderzoek der po litie bracht het grootste gedeelte voor den dag op het vaartuig dat hen aan bracht. De Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zal weldra aan den Hoek van Holland een stoom- reddingboot stationneeren. Deze stoomreddingboot zal genoemd worden P/esidemt van Heel, als een hulde aan do vele diensten, door den tegen- woordigen Eere-president, den heer J. J. M. van Heel gedurende tal van jaren aan de Redding-Maatschapijij bewezen. De President van Heel is een navol ging van de voor de Royal National Lifeboat Institution gebouwde Engelsche stoomreddingboot Duke of Northumber land, die te Harwich en bij Holyhead reeds vele diensten heeft bewezen. De heer J. Griffinn te Hellevoetsluis is tot machinist van de President van Heel benoemd. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 22 dezer, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 71,768 picols. Naar men verneemt, zullen in de maand December de tollen op de rijks wegen in de provincie Zuid-Holland verpacht worden. Met het oog op eene eventueele afschaffing zullen zij in plaats van voor 6, nu voor 3 jaar worden ver pacht. Gisteren is in de Tweede Kamer de laatste afdeeling voor het onderzoek der staatbegrooting bijeengekomen. Verschillende commissiën van rappor teurs voor de laatstelijk onderzochte wetsontwerpen hielden hedeD vergadering in het gebouw. Mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer, heeft voornamelijk voor hen, die geroepen zijn tot de toepassing der nieuwe belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, een handleiding samengesteld, waarin door hem de be- teekenis der wettelijke voorschriften zoo beknopt en duidelijk mogelijk is uiteen gezet. Deze handleiding, bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem ver schenen, bevat de wet, gelijk zij den 2en October jl. bij Koninklijk besluit werd goedgekeurd, met een inleiding en talrijke aanteekaningen naar aanleiding van de gewisselde stukken en beraad slagingen. Naar het ons voorkomt, heeft mr. Goeman Borgesius in deze uitgave een goeden commentaar geleverd op de wet, die uit den aard der zaak zeer gecom pliceerd is en dus in de practijk wel tot verschillende moeielijkhedon zal aanleiding geven. Wel is bij de schriftelijke en monde linge gedachtenwisseling met de Staten- Generaal over de punten, die verduide lijking noodig hadden, meer lieht opge gaan, doch het is dikwerf hoogst moeie- lijk om daaruit omtrent een of andere quaestie zich een juist oordeel te vormen van de wijze, waarop de wet moet wor den toegepast. Zoowel voor de belastingschuldigen als voor de autoriteiten, aan wie de uitvoering der wet op de Bedrijfsbelas ting is opgedragen, vormt de handlei ding van den heer Goeman Borgesius dus een veiligen gids, die niet te ver geefs zal worden geraadpleegd. In de[kiesvereeniging Beneden Oosterdiep is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam gekozen de heer Treub, met 18 stemmen. De heer mr. P. J. G. van Diggelen verkreeg 14 stem men. Naar de Amsterdammer verneemt, zal de heer Treub bereid bevonden worden eene eventueel hem aangeboden candida- tuur te aanvaarden. Omtrent de oorzaak van het militair conflict, aan het eind waarvan kolonel Vogel, commandant van het regiment grenadiers en jagers werd gepension- neerd, deelt een correspondent van het Dagblad voor Nederland, die zijn inlich tingen uit goede bion beweert te hebben, het volgende mede „In het regiment die-'t als sergeant een zoon van den kolonel en het schijnt dat de zwakheid en toegevendheid van den vader tot den val van den kolonel hebben geleid. „Voor korten tijd zijn namelijk de politierapporten van het regiment dooi den inspecteur der infanterie onderzocht geworden en moet uit dat onderzoek zijn gebleken, dat, niettegenstaande ern stige overtredingen door den sergeant werden bedreven, hij, uit den tijd dat zijn vader het regimentscommando voert een onbeschreven strafregister heeft hierbij komt nog, naar men zegt, dat hij zonder dat de uitslag van zijn exame" gunstig was, tot sergeant werd bevor derd en dat een luitenant van de com pagnie waarin hij dient, naar een ander bataljon werd overgeplaatst omdat deze zich, naar het schijnt niet toegevend genoeg betoonde." Officieus wordt gemeld, dat de ad ministratie der Belgische staatsspoor wegen voornemens is te Londen eene Belgische handels-agentuur te vestige"' gelijk er reeds soortgelijke organisaties bestaan te Frankfort, te Bazel, te Wee .--en en te Milaan. De agentuur te Lon den zou tot taak hebben, eenerzijds scherp toe te zien op de concurrentie» welke aan Antwerpen wordt aangedaan door de Nederlandsche spoorwegen m het verkeer van reizigers en goederen tusschen Engeland en het vasteland! anderzijds de Belgische regeering m kennis te stellen van alle in het bui tenland eventueel te nemen maatregelen, waardoor aan Antwerpen het traDsito- verkeer, hetwelk thans langs de Bel gische spoorlijnen aan deze haven wordt verschaft, zou kunnen worden ontnomen. In het Huisgezin wordt een denk beeld geopperd, dat voor zoover wij weten nog niemand ooit is ingevalle" en dat toeh zeer ernstige overweging verdient en wellicht bjj een nieuw" regeling van het krijgswezen zoü kun nen worden toegepast. Naar aanleiding van de op verschillende plaatsen bij de loting wederom plaats gehad hebbende ongeregeldheden, die hier en daar mei- moord en doodslag, elders met socialis tische propaganda gepaard ginge" schrijft het blad „Is het wel noodig, dat de dienst plichtige jongelingen aldus worden bij eengeroepen, om in persoon hun nuinmer te trekken Kan de loting niet geschie den zonder dat het halve Land in rep en roer wordt gebracht door de Iote lingen, die van heinde en verre, uit de omliggende dorpen naar de stad moeten komen Kan die loting niet plaats hebben op de manier bij voorbeeld va" de staatsloterij, waarbij iedere betrok kene rustig thuis blijft en afwacht wal- het lot hem brengen zal Gevaar voor oneerlijkheid, als sommige jongelui daa" bang voor mochten zijn, behoefde niet te bestaan, want er konden all0 mogelijke voorzorgen genomen worden, om te beletten, dat wie ook de hand kon steken in liet rad der fortuin. Bi) de staatsloterij denkt niemand, ook ni0!- de meest teleurgestelde, er een oogen' blik aan, een ander dan het lot te be schuldigen van zijn ongeluk. Waaroi" zou er bij de loterij voor de militie da" minder vertrouwen in de volstrekte on partijdigheid van dat lot bestaan?" Te 's Gravenhage is op 55-jarige" leeftijd overleden de heer A. W. P. Vei" kerk Pistorius, oud Oostindisch hoofd ambtenaar. Hij bekleedde achtereen volgens de betrekking van adjunct-inspe0* teur van het inlandsch onderwijs, assis tent-resident van Billiton en laatstelijk resident van Tapanoeli op Sumatra8 Westkust. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage' De gemeenteraad heeft gisteren, n" afdoening van eenige huishoudelijk0 aangelegenheden, een aanvang gemaak met de behandeling der begrootinge" voor de gasfabriek en de gemeente. Met die voor de gasfabriek waren d" vroede vade -en nog al spoedig kla"r' 't Voornaamste, dat zich bij de beha" deling daarvan voordeed, was hetdeb"^ over den gasprijs. B. en W. hadden voor gesteld, de prijs van het gas te breng0" van 7 cent op 61/1 cent per kubiek Meter, een voorstel dat alle zuin}»_ huismoeders ten zeerste verblijdde. G1 teren echter deelde de voorzitter mecl dat B. en W. een omstandigheid ter oore gekomen, die hen in de n°°jn zakelijkheid bracht, hun voorstel 1 dezen zin te wijzigen, dat de prijs v 7 cent behouden blijft,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2