Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4277. 16de Jaarg, Woensdag 1 November 1893. bureau J^oog^traaf 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Wegens den feestdag van ALLERHEILIGEN zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Woens dag-avond niet verschij nen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iimiiuiiniuimiiiini Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke otereen- komsten aangegaan. 31 October '93. Geheel Spanje is ontroerd door eene ®ven onverwachte als gewelddadige ge beurtenis. Volgens berichten uit Madric hebben de Spaansche troepen in Ma rokko Vrijdag bij Melila in eene ern stige worsteling met Kabylen een ge voelige nederlaag geleden door het sneu- v®len van hun aanvoerder, generaal Mar- gallo, gouverneur van Melila. Zij waren bezig met het aanleggen van loopgra ven voor het fort Cabellos, toen zij Plotseling door 10.000 Kabylen over rompeld werden, terwijl de gezamenlijke Coacht der Spanjaarden over vier kilo meter verspreid, slechts 2000 bedroeg, ■^argallo gaf bevel tot den terugtocht, opdat de forten dan hun vuur zouden *hnnen openen. Dit geschiedde dan ook, de Kabylen leden zware verliezen, löaar toen Margallo van het fort Cu- brezirus een uitval beproefde, sneuvelde bij. Zijn adjudant, prins Ferdinand de bourbon, werd vermist, doch volgens nader bericht is hij in het vooruitge schoven lort van Melila teruggevonden. Gij heeft in het gevecht den grootsten lUoed betoond. Volgens den Imparcial sneuvelden aan de zijde der Spanjaarden 'C man en werden er 122 gewond, maar gelooft dat de cijfers veel hooger Khllen zijn. De kruiser enavista kwam gelukkig te hulp en dreef de Kaby- en door zijn artillerievuur/terug. Gene raal Ortego wapende in allerijl de ge- beele burgerij, die thans de wallen be- Naar het Frausch van Louis Collas. 86) 0 bTpor ons met oneindig veel voorzorgen te z' r'ngen, mocht het ons gelukken den verba- tji1. grooten afstand, die ons van de Gele 'er scheidde, zonder onheilen af te leggen. de ns op een avond liep ik in gedachten over riv- toebomst verdiept langs den oever van de fltv1.er. toen ik aan de andere zijde een helder daob°8e-' z'cb ^en bemel zag verheifen. Berst geW rb an" een dier hij de Chineezen zoo Zeil vuurwerken, waarin zij het tot een dra'Zame hoogte hebben gebracht maar wel de eenige vuurpijlen met geregel- Vall -chenpoozen op de schuiten in rivier 6a eaenkele van deze begonnen te branden vejl Verdwenen met bewoners en al in de gol- aan' de overige drongen zich tegen eikander be 0Ia zich voor vernieling te vrijwaren. Da rea °ners, die niet noodig waren voor het bestu- looflj-?11 **eze drijvende woningen, deden de onge- gOkite pogingen om den braud te blusschen. had ft"?8 duidelijk, dat hier een aanval plaats «edurende het overige van den nacht waakt. Generaal Matthias zal het opper bevel overnemen en de Kabylen, die nu sinds 48 uren niet meer gevuurd hebben, aantasten, zoodra versterkingstroepen uit Spanje zullen aangekomen zijn. In den Zaterdag te Madrid gehouden ministerraad is besloten niets geheim te houden en alle inkomende berichten in de officieele Gaceta ta publiceeren. Ter beurze te Madrid heerschte gisteren bij het inkomen der berichten uit Melila eene groote opschudding, die eene sterke daling veroorzaakte. De bladen ver manen tot kalmte en betoogen dat de gebeurtenis het gevolg was van Margal- los' onvoorzichtigheid door een uitval te wagen zonder versterkingen af te wach ten, die terstond daarna opdaagden. Het blijkt nader, dat de Arabieren de verwarring benuttigden om het lijk des generaals, als ook een paar kanonnen te vermeesteren. Doch de Spanjaarden heroverden alles later en hunne held haftigheid vindt groot# bewondering te Madrid. Enkele regimenten vochten twee etmalen achtereen zonder voedsel te krijgen gedurende een etmaal. De Koningin ontbood de ministers naar het paleis en verklaarde dat de telegrammen uit Madrid haar diep hadden gegriefd. Hare Majesteit zeide, dat de tijd ge komen was om op de natie een beroep te doen voor de noodige opofferingen om Spanje's eer en belangen in Marokko te waarborgen. De Koningin bezocht naderhand met de Koning de kazerne waar de versterkingen voor Melila ge reed stonden. Beiden werden vol geest drift ontvangen. De gebeurtenissen in Marokko hebben onder alle partijen in Spanje groote beweging gewekt. De republikeineche minderheid in de Cortes vergadeid onder voorzitterschap van Pimorgall heeft met 32 stemmen besloten om den ernst der gebeurtenissen weder in het Parlement te verschijnen. Brieven uit Madrid te Hendaye ontvangen, be zag ik het schfjnsel van den hrand en hoorde het woeste geschreeuw van de aanvallers en de smartkreten van hen, die bezweken. De dag begon reeds aan te breken, toen een van onze schildwachten alarm maakte. Ben nieuwe bende Taïpings viel ons aan. Wij hadden hen weldra teruggedrevensommige sneuvelden door onze wapenen, anderen verdwenen in de golven. Wjj drongen tegelijk met hen hnn kamp binnen en vonden er een aanzienlijke buit, waaruit wij datgene kozen, wat wij noodig hadden om het eindpunt van onze reis te be reiken. In het kamp bevonden zich een menig te gevangenen, wien een afschuwelijke mar teldood wachtte. De ongelnkkigen, die aan onze tu9schenkomst hun leven dankten, sche nen dit niet op prijs te stellenmen zou ge zegd hebben, dat zij zich weinig bekommer den om een leven en een vrijheid, waarvan zjj niet wisten welk gebruik te maken, in den toestand van volkomen gemis aan middelen, waarin zij verkeerden. Daarom gaven wjj hun een groot gedeelte van dèn buit, die wij ver- meesterd hadden. Onder hen bevond zich een jong, aanvallig meisje, wier geheele familie door de Taïpings vermoord was. Daar niemand harer landgenooten zich met haar kon belas ten, nam ik haar mede naar ons kamp. Ieder een stelde belang in de wees, zij werd het bedorven kindje van de karavaan, en toen wij het eindpunt van onze reis door Azië bereikt hadden, hnwde een onzer haar. Te Sang-Haï aangekomen, hadden wij het recht tot ruiten duur genoeg betaaldons aan wezen, dat de conservatieven gebruik inake.-'de van de tegenwoordige moeie lijkheden trachten zullen zich van de regeering meester te make-. Men ge looft dat de veldtocht in Marokko ge vaarlijk is. Nu het Bussische eskader uit Toulon naar den Piraeus is gestevend en het Engelsche smaldeel van Spezzia naar Gibraltar is vertrokken wordt aan de Times uit Toulon gemeld, dat volgen» mede- deeling van iemand, die tot baron Mohrenheim in zeer nauwe batrekking staat, er reeds sinds twee jaar tusschen Frankrijk en Kusland eene militaire over eenkomst beitaat. En de Standard ver neemt zijnerzijds uit St. Petersburg, dat er bevelen zijn gegeven tot vergrooting van het Russische leger met 150,000 man, waardoor het leger op voet van oorlog komt. Vijftien nieuwe reserve brigades zullen uit de bestaande batal jons genomen worden en het ontbrekende zal door de reservisten van 1893 worden aangevuld. In welingerichte kringen is men van oordeel, dat het gevolg van de muntconferentie, welke thans te Parijs gehouden wordt, zal zijn, dat de Latijn- sche muntunie zal blijven bestaan. Een enkele clausule is gewijzigd in dezen zin, dat stukken Italiaansche pasmunt van 2 en 1 frank en 50 c. zullen op houden betaalmiddel te zijn in de Staten der Latijnsche Unie, zoodat ze naar Italië kunnen terugkeeren. Onder zekere voorwaarden zal Italië de vrijheid her krijgen pasmunt uit te geven. De Temps bevat een afkeurend oordeel over den haast waarmede Italië de uitgifte van éen lire muntbiljetten begint. Maar vol gens den Parijschen correspondent van de Frank/. Zeit. was aan den Franschen gedelegeerde evenals aan de anderen mededeeling gedaan van de uitgifte zonder dat die tegenstand ontmoette. Ook heeft Italië de totnutoe uitgegeven tal was zeer geslonkenna onze aankomst eischte de dood nog nieuwe slachtoffers. Onze gemeenschappelijke beproevingen hadden de banden, die ons verbonden, nog nauwer toege haald wij vormden een enkele familiede scheiding viel dan ook allen zwaar. Benigen, wier zucht tot avonturen nog niet voldaan was door onzen langen tocht, voegden zich by de Europeesche hulptroepen, die onder de vanen van den Zoon des Hemels de Taïpings be vochten anderen, verleid door de hooge loo- nen in de Framche en Engelsche nederzettin gen te Sang-Haï, bleven in die stad. Bramil en de meeste zijner landgenooten keerden te rug naar het nog onafhankelijk gedeelte van hun vaderland. Platof en ik scheepten ons wel dra in naar Frankrijk. Ik heb nooit geweten, wat er van Ladislas geworden was. Na een voorspoedige reis kwamen wij te H&vre aan. Zonder mij hier op te houden, ging ik dadelijk door naar Parijs, wetende, dat ik daar verscheidene mijner landgenooten zou ontmoeten. Van hen vernam ik, dat ook de generaal Apraxin sedert eenigen tjjd te Parijs woonde. In vroegere jaren had ik in weelde en over vloed te Parijs geleefd, thans sleepte ik er een armoedig bestaan voort. Zoo gingen ee nige maanden voorbij, tot ik van den gene raal Apraxin, die, ik weet niet op welke wijze, vernomen had dat ik te Parijs was, een uit- noodiging ontving by hem te komen. Vriend, zeide hij mij zijn beide handen twee millioen biljetten door deponeering van 5 millioen lire aan pasmunt ge dekt. Daarentegen is men het over de gelijktijdige inlossing van Italiaansch kopergeld in de conferentie nog niet eens geworden. De eerste 35 millioen zilver zal Italië uit Zwitserland terug trekken en voor het ter beschikking gestelde bedrag 2i/3 pet. rente betalen. Wat in de laatste dagen door velen werd verwacht, is geschiedtegenover de coalitie tusschen de Duitsch-liberalen, de conservatieven en de Polen, heeft het Oosten rij ksche ministerie-Taaffe het veld geruimd. Zaterdag-middag kwam de Keizer op 't onverwachtst uit Pesth te Weenen aan, nadat de premier hem in den breede had ingelicht over het Vrijdag-avond tusschen bovengenoemd# partijen getroffen besluit. Op ontvangst van Taaffe's mededeelingen liet Keizer Frans Jozef onmiddellijk te Pesth een trein gereed maken om vijf ure in den namiddag was hij te Weenen en onmid dellijk ontving hij Taaffe, die hem het ontslag van het geheele ministerie aan bood. Een uur hieven Keizer en minister met elkaar in gesprek. Het schijnt wel dat Taaffe's pogingen om met de Polen en Hohenwartclub een overeenstemming te treffen niet met den gewenschten uit slag zijn bekroond, want de leiders der drie groepen zijn Zondag-ochtend door den Keizer ontvangen en de kansen op ontbinding van het Parlement zijn daar door niet groot. Veeleer verwacht men de vervanging van het ministerie-Taaffe door eene kabinet Windischgratz of Badeni met Plener Hohenwart en Ja- worski als ministers. Een samenloop vaD omstandigheden heeft tot Taaffe's val geleid, doch de genadestoot heeft de premier zich zeiven toegebracht door zijne kiesrecht-uitbreiding, welk voorstel hij heeft ingediend zonder eerst het terrein te verkennen door de verschil lende partijen te polsen. toestekend», toen ik u belastte met het op stellen van een memorie over de mynontginning in Siberië, had ik een plan. Indien ik u toen gezegd had, dat die memorie bestemd was voor de Russische Regeering, dan zou nw trots zich daartegen hebbe* verzet, daar ge niet den ichijn op u zoudt hebben willen laden, om een gunst te verzoeken of een beloouing te verwachten. Wat gjj dus niet hadt willen doen, heb ik voor u gedaan. Uw werk is door de hooge Regeering zeer geprezen geworden de Keizer was er zeer over voldaan. Hy heeft n zyn tevredenheid willen betuigen, en ten opzichte van een moedig en eerlijk tegenstan der een maatregel genomen, die door iedereen luide zal worden toegejuicht. Hy heeft u al uw verbeurd verklaarde goederen terugge schonken. Gy zyt nu even ryk als Fédoravan die zyde behoeven dus door u geen bezwaren te worden opgeworpen. Wilt gij haar hand aannemen. Ik wierp my in zyn armenop hetzelfde oogenhlik kwamen mevrouw Apraxin en Fé dora binnen. Ik zal niet trachten dit weder zien te beschrijven. Ik wist wel, zeide zy, dat eenmaal de dag zou aanbreken, dat ik u schadeloos kon stellen voor al uw beproevingenïk zal mjjn best doen, maar gij zult mij helpen, niet waar Korten tjjd daarna werd ons huwelijk vol trokken vele Russen en Polen woonden de plechtigheid bij, niet beglypende, hoe zy el kander tot nu toe hadden kunnen haten. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1