Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. De ramp te Santander. De bijzonderheden, die uit Santander worden gemeld aangaande de ramp van Vrijdagavond, zijn vreeselijk. De ramp zalige stad heeft het aanzien van een uitgestrekte doodenstadde winkels zijn gesloten en de straten leeg. Overal rook kolommen opstijgend uit de in puin gevallen huizen en door brand verwoeste pakhuizen, muren met gaten, wegge slagen daken. Het is alsof de in eens zoo drukke stad is gebombardeerd en getuchtigd. Meer dan honderd gehou wen blijken door de vlammen vernield. De kaai, waar de „Cabo Machicaco" gemeerd lag, gelijkt een reusachtige ruïne. De ijzer- en vuurregen heeft zich uitgestrekt over een oppervlakte van twee kilometer. Het groote anker van het schip is op 200 meter van de plaats des onheils teruggevonden, het was diep in den grond doorgedrongen. Het is hoogst moeielijk positieve aanwijzingen te'bekomen over de ramp, daar de ge- heele bemanning der „Machicaco" is om gekomen. Evenwel schijnt het vast te staan, dat er veel meer dynamiet aan boord was, dan aanvankelijk is opge geven, Deskundigen hebben verklaard, dat er op zijn minst vijfhonderd kisten In plaats van 20 aan boord moeten zijn geweest, alle verborgen tusschen de. andere lading van het schip. De ontploffing was zóó hevig, dat de keien Uit den grond en het slib uit de haven geslingerd werden en het keien en slib regende. De kapitein der „Cobo Machi caco," Ferdinand des Sanz, die men dood waande, is te St. Bastiaan aangekomen en, heeft verklaard, dat het schip wel vijftig meter hoog de lucht in geslin gerd werd, De brandende stukken vlo gen op.de daken der huizen en maga zijnen op de kaai Maliano en de straat Mendez-Nunez, waardoor hevige bran den veroorzaakt werden. Men wil dat liet aantal dooden reeds tot 600 is ge stegen en dat reeds 400 lijken zijn her kend. ..Onder de slachtoffers zijn ver scheidene hooggeplaatste mannen. Groot vooral is het aantal personen dat ver dronk, doordien zij in het water ge drongen of opgenomen en in het water geslingerd werden. Een groot aantal huizen dreigt ieder oogenblik in te storten. De minister van financiën, Gamazo, wiens familie te Santander woont, is gearriveerd, de koningin-regentes wilde zich eveneens naar Santander begeven, doch met. het oog op de gebeurtenissen in Marokko is zij te Madrid gebleven. Overal, op dé schepen in de haven, op de daken der huizen en in de puinhoopen vindt men stukken van lijken, armen, héènen of hoofden en de lijken der drenkelingen worden met twintigtallen te gelijk drijvende gevonden en opge- vigcht. Het is pen ontzettend schouw spel. De overheid heeft de hulp van een bataljon genie uit Logrono gerequi- reerd en verkregen. Men is druk bezig met de ontruiming der straat Mendez- Nunez. De lading dynamiet der „Machi caco" blijkt tej Bilbao te zijn ingenomen en was «bestemd voor Sevilla en Car- thagena. Yolgens sommige berichten moeten twee man van de equipage er het leven hebben afgebracht en ver klaren deze, dat de bemanning-niet wist, dat er meer dan 20 kisten dynamiet aan boord waren. Beide matrozen ver klaren verder 20 meter ver te zijn weg geslingerd zij vielen in 't water tegelijk met een hoop brandende voorwerpen en konden zich met zwemmen redden. Schikdam, 8 November 1893. In de vergadering van den Gemeente raad op gisteren, werd nog besloten tot den verkoop van 84 op stam staande iepenboomen, zich bevindende in het gedeelte van den Maasdijk, hetwelk zich uitstrekt tusschen de Hoofdstraat en het Spuikanaal. De hoornen aan den Fran kelandschen dijk vertoonen, naar het oordeel van den gemeente-architect, alle sporen van ziekteverschijnselen, en daarom zullen zij achtereenvolgens bij gedeelten gerooid en döor nieuwe vervan gen worden. Daarna kwam aan de orde de veror dening, regelende het toezicht op ge bouwen, die als nadeelig voor de ge zondheid, ter bewoning ongeschikt zijn. Op voorstel van den heer De Groot, werden eenige redactie-wijzigingen in de verordening gebracht, waarvan de voor naamste was, dat ook do bewoner van een huis, dat als nadeelig voor de ge zondheid ter bewoning ongeschikt wordt verklaard, zal gewaarschuwd worden. De verordening werd met algemeene stemmen aangenomen. Minder voorspoedig ging het met de verordening op de voor de openbare gezondheid gevaarlijke wateringen en slooten. Reeds art. 1 gaf aanleiding tot zulk een breedvoerige en ingewikkelde gedachtenwisseling, dat de vergadering op voorstel van den heer De Bruijn, met 9 tegen 8 stemmen besloot, art. 1 nog eens rijpelijk in overweging te nemen. Deze beslissing werd genomen na eene ernstige bestrijding door den heer mr. Schuurman, die er zich niet mede kon vereenigen deze zaak, die reeds een jaar geleden op de agenda werd gebracht, nog verder uit te stellen. Bij elk be- grootingsdebat wordt geklaagd over de stinkslooten, en nu de koek geboden wordt, eten wij niet. Laten wij zoo meende de heer Schuurman nu de gemeente de taak wil overnemen de particuliere stinkslooten te dempen, deze urgente zaak niet verder uitstellen. Nadat de vergadering desondanks toch tot uitstel besloten had, werd ze gescheiden. Behalve de reeds vermelde stukken, of die stukken wier inkomen uit de behandeling der daarbij betrokken onder werpen bleek, waren in de vergadering van den gemeenteraad op gisteren nog ingekomen de volgende stukkenvan Gedeputeerde Staten dezer provincie eene missive ten geleide van een exemplaar van het kon. besluit van 28 October 11. no. 1 en van den daarbij behoorenden Staat tot aanwijzing der kringen van de commission van aanslag, voor de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten en van hare standplaatsen tevens het verzoek bevattende zoo spoedig moge lijk de namen mede te deelen van het door den Raad te benoemen niet ambte lijk lid en plaatsverv. lid bedoeld in art. 19 1 b en 2 der wet van 2 Oct. 1893 (Stbl. no. 149) aangezien het kon. besluit van 28 Oct. 11. no 1 tot heden nog niet in het Staatsblad is geplaatst, kon de benoeming van het hierbedoelde lid en plaatsvervangend lid nog niet plaats hebben op voorstel van B. en W. werd besloten deze missive ter visie te laten liggen om in eene volgende ver gadering tot eene benoeming over te gaan. Yan Burg. en Weth. was ingekomen afschrift van hunne besluiten van 19 en 26 October 11. waarbij met ingang van 1 Januari aanst. een pensioen ten laste der gemeente is toegekend, groot f 206 per jaar, aan den eervol ontslagen brugwachter aan de Appelmarktbrug, P. Hersbach, en een groot f 238 aan den eervol ontslagen ambtenaar bij de plaat selijke directe belastingen, 0. Knikking, aangenomen voor kennisgevingidem, missive ten geleide van een bij hen in gekomen schrijven van curatoren van het gymnasium alhier, waarbij zij zich vereenigen met de door de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs aan den raad voorgestelde regeling van de bezoldiging van leeraren aan middelbare scholen, voor zoover deze de leeraren van het gymnasium betreft be sloten werd op den inhoud van dit schrij ven van curatoren te letten, wanneer de regeling der jaarwedden aan de orde zal zijn missive van de raadsleden de heeren K. J. van Erpecum, mr. H. J. Schuur man en M. C. M. de Groot, ten geleide van eene verordening, waarbij de raad het benoemen en ontslaan van ambte naren aan anderen opdraagt, krachtens art. 145 der gemeentewet, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende vergadering; missive van de commissie voor het burgerlijk ambestuur alhier, houdende aanbeveling ter be noeming van drie geneesheeren der ar men, in de plaats van dr. C. J. Vail- lant, dr. E. J. M. Nolet en dr. B. de Bruijn, en van een heelmeester der armen en der lijders in het stadszieken huis in de plaats van A. Rutschy, die met 1 Jannari aanst. periodiek moeten aftredenop deze aanbeveling waar mede B. en W. zich veieenigen zijn geplaatst voor drie geneesheeren der armen is dr. C. J. Yaillant en dr. P. F. Jansen, 2o. dr. E. J, M. Nolet en dr. J. Endtz en 3. dr. B. de Bruijn en N. F. Elzevier Dom; ter visie laten liggen te.r behandeling in eene volgende ver gadering. De later ingekomen stukken, bedoeld in het 2e lid van art. 10 van het regie ment van orde zijn van Burg. en Weth. een ontwerp-besluit tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven der ge- meentebegrooting voor 1893; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; idem proces-verbaal van de door hen op den Pin October 11. gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger. Voorts deelden B. en W. mede, dat op dien dag bij den gemeente-ontvanger van het beheer der stedelijke gasfabriek geen geld was ge deponeerd, aangenomen voor kennisge ving missive van de commissie tot beheer der fondsen van het vroeger alhierbestaanhehbendeoude-mannenhuis, ten geleide der rekening over 1892, vergezeld van de daartoe behoorende bewijsstukken, ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering; adres van B. van der Zee, om continuatie van huur van het aan de gemeente be hoorende woonhuis aan het Broersveld, wijk C no. 462, waarvan de huur met PI December a. s. expireertter visie ge legd ter behandeling in eene volgende vergaderingbezwaarschriften van A. C. Perre, W. F. H. Robat, C. J. Ooster- veer en W. Vervoort tegen hunnqn aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/94; die van Robat, Oosterveer en Vervoort werden in handen gesteld der commissie van onderzoek, terwijl op dat van A. C. Perre afwijzend werd beschikt, op grond dat het niet is ingediend binnen den termijn bij art. 265 der gemeente wet gesteld, daar het aanslagbiljet hem werd uitgereikt den 19n Juli jl„ en hij zijn bezwaar eerst den 6 November bij den Raad heeft ingediend. In eeD Zondag-avond gehouden ver gadering van de afdeeling Rotteidam van het Nederl. Belgische Zouaven-Comité werd de roemrijke overwinning bij Mon tana huishoudelijk herdacht. De voorzitter, de heer Willemse, open de de vergadering met een welkomstrede, waarna de avond op gezellige wijze, af gewisseld door voordrachten, werd door gebracht. Gisteren-ochtend ging op de Korte- kade te Kralingen het paard van den landbouwer A. Slobbe te Kapelle a/d. IJssel op hol en liep na een eind voort gehold te zijn tegen een gesloten tol boom, waardoor het dier zich ernstig kwetste en tot staan werd gebracht. De vrouw van eenen hoofdonderwijzer te Kapelle a/d. IJsel die in het rijtuig zat sprong er uit en werd aan handen en de beenen ernstig verwond. Door toe geschoten personen werd zij bewusteloos eene woning binnengedragen. Gisteren-ochtend is de nieuwe brug aan dan Haagweg bij Reineveld in ge bruik genomen en is men begonnen aan het wegruimen van gedeelte weg ten be hoeve der vaartverbetering. De Minister van Koloniën heeft, ten einde een proef te nemen met den ver koop van opium in eigen beheer, voor gesteld op de Indische begroot ing een som van f184.000 uit te trekken. Daar toe zal de Middelenwet en de raming der middelen moeten gewijzigd worden, waartoe een nota bij de voordracht is gevoegd. In tegenspraak met de minder gn"' stige berichten, die dezer dagen over den gezondstoestand van het lid der Eerste Kamer den heer Van der Breggen werden medegedeeld, vernemen wij, dat bij diens ongesteldheid sinds enkele weken oen gunstig verloop valt waar te nemen. Bij de Tweede Kamer is ingediend eene aanvullingsbegrooting voor het departement van oorlog over het dienst jaar 1892, strekkende tot aanvulling van tekorten op verschillende artikelen, meerendeels tot niet belangrijke bedra gen. Het totaal der verhoogingen, loope®' de over 17begrootings-artikelen,bedraagt f 283,040 waar tegenover echter ver minderingen staan tot een totaal van f263,798 zoodat voorzien moet worden in een tekort van f19,242. Door den heer Levy is bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend op d® homologatie van accoord buiten failli6'' verklaring. Naar het Hbl. verneemt zullen de wetsontwerpen tot verbetering van de heffing van invoerrechten o. a. bevatten de afschaffing van 10 pet. hijpassing bij eventueele benadering. Ook zal aan de ambtenaren de bevoegdheid gegeven worden om, wanneer de aard der goede ren of bijzondere omstandigheden niet toelaten de benadering uit te spreken, de beoordeeling van de juistheid der aangegeven waarde te brengen voor een0 daartoe te benoemen commissie. De strafbepaling betreffende de ver zwijging van de hoeveelheid der goede ren zal gewijzigd worden. Tot dusver liep men gevaar van straf, wanneer men Vj, van het gewicht of maat verzweeg! in het ontwerp is deze bepaling gewij zigd in dien geest, dat men vrij van stra' is, wanneer het verschil minder dan 12» is; ligt het verschil tusschen V,0 en Vio zoo is eene boete verschuldigd van dik maal het invoerrecht, bij hooger percen tage stijgt de boete tot tienmaal h0t invoerrecht. In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuidholland heeh de Voorzitter den nagedachtenis gehul' digd van de overleden leden, de heers® Nortier en Smits van Nieuwerkerk. 20 besloten met 38 tegen 37 stemmen V strijd met het gevoelen van Ged. Staten, die een onderzoek in de sectiën wensch' ten, om de voordracht der meerderhe" van Gedeputeerden tot intrekking de1 besluiten omtrent de verbetering va" het vaarwater tusschen den Hollandsch0" IJsel en de ringvaart van de Haarle®1' mermeerpolder, in handen eener special commissie te stellen, waartoe benoem zijn de heerenVan Houweninge, Va® Bergen IJzendoom, Boonzajer, Conra®' Duynstee, De Monchy, Seret, Van Roy®° en De la Bassecour Caan. De volgen® openbare vergadering zal den 21n dez® plaats hebben. Te 's-Gravenhaga is gisteren in d0® ouderdom van 80 jaren overleden heer dr. C. W. Vinkhuijzen,lijfarts va® wijlen koning WillemlIL Vroegerofficie van gezondheid nam hij deel aan de v®r dediging der citadel van Antwerpen l® promoveerde te Leiden. Hij onderscheid zich door groote bekwaamheden, die ®J in zijne langdurige praktijk bij voor during deed blijken. De Maandag te Utrecht gehoud0^ paardenmarkt was, vermoedelijk ten g® volge van het fraaie herfstweder, dr® bezocht. Aangevoerd waren 1059 pa® den en veulens, waaronder fraaie spa°^ nen luxe-paarden. Voor de paarden w®' besteed van f30 tot f700 en voor veulens van f 100 tot f 280. U°oT* aanwezigheid van vele binnen- en i tenlandsche kooplieden,' was de ha® zeer levendig; vooral naar flinke w01 paarden was voor het buitenland v' vraag, zoodat dan ook menig brU1"ig, van eigenaar en vaderland verwis80

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2