Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. weid gemeld, uitgebracht. Totburge meester van Brooklyn werd de re'pü- blikeinscbe candidaat Schieren gekozen met 2864 stemmen meer dan de candi daat der democraten. In de wetgevende vergadering te New-York hebben nu de republikeinen een meerderheid van 16 stemmen. Over het algemeen wordt de nederlaag der democraten aan de alge- ir.eene depressie in handelen nijverheid, die aan do regeeringspartij geweten wordt, toegeSohreven. De ramp te Barcelona. Uit de laatste berichten van Barce-, lona blijkt, dat het Licea of Liceo, dat 5000 zitplaatsen telt, geheel gevuld was, daar de eerste voorstelling in dit seizoen plaats had. De bom sprong uit elkaar op het oogenblik, dat het trio in de tweede acte van „Wilhelm Teil'" gezongen werd. Blijkens officieele berichten hadden de bommen de grootte van pomeransen en zijn aij blijkbaar afkomstig uit dezelfde fabriek, die aan Pallas zijne ontplofbare stoffen leverde. Vóór de explosie ver spreidden de bommen zware rookwolken, die den toeschouwers onmiddellijk den schrik om het hart deed slaan. Men geloofde niets anders, of de schouwlburg stond in brand. De toeschouwers hadden hun plaatsen nog niet verlaten, toen de ontploffing met vreeselijk geweld plaats vond. De lijken der slachtoffers boden een vreeselijken aanblik. Hun ge laat was zwart geblakerd en voor 't meerendeel onkenbaar. Onder de 15e rij in de stalles is een bom gevonden, die uit een onbe kende oorzaak niet gesprongen is. Vrij dag hebben den geheelen dag huiszoe kingen bij anarchisten plaats gehad. De menigte wierp met steenen, naar die gevangen genomen werden. De bereden politie moest de gevangen anarchisten tegen de woedende menigte beschermen. De gevangenis wordt door militairen bewaakt. Men is bevreesd voor een toepassing der lynchwet. De begrafenis der slachtoffers, die eergisteren plaats had, was zeer indruk wekkend. H( t was een stoet van 16 lijkwagens, voorafgegaan door treur muziek. Er waren 5 lijkwagens onder hevatteiide het stoffelijk overschot van de leden van één gezin. Een onafzien bare schare deed de ongslukkigen uit geleide naar de laatste rustplaats. Alle winkels waren gesloten. Schikdau, 13 November 1893. Voor de „Zwartjes van Afrika" ont vingen wij, door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxte- ren, f1. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen ton met ledige flesschen een koperen kettinkje met gouden kruisjeeen rozenkrans een zilveren dop van een flacon een blauw schortje en een portemonnaie met f 0.66. De Raadsverkiezing. Wij herinneren onzen lezers, die morgen (Dinsdag) van hun stemrecht willen gebruik maken, dat de stembus is geopend van 9 tot 4 ure. Ieder over- tuige zich er van, of zijn stembiljet behoorlijk gezegeld is en lette er op aan welk bureauop het raadhuis of aan de Buitenhaven hij moet gaan stemmen. Zooals men weet, heeft de Katholieke Vereeniging „De Grondwet" ook dit maal geen candidaat gesteld, maar dit besluit zooals uitdrukkelijk op de vergadering is gezegd laat de leden geheel vrij al of niet te gaan stemmen. Wij zouden het zelfs wenschelijk achten, dat de katholieke kiezers, ieder op den man zijner keuze, gaan stemmen, opdat zij den gang naar de stembus niet verleeren. Voor zoover noodig herinneren wij er aan, dat de volgende candidaten zijn gestelddoor de liberale kie? vereeniging „Schiedam" de lieeren JE. Elzevier Dom (afgetreden raadslid en wethouder) en M. Kranen Singeldoor de anti-revo lutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" de heeren J. Verboom Plan- tage) die later verzocht heeft niet in aanmerking te komén sn A. Stolk Jzn. We» tvestj. Zonder ons voor een dezer candidaten te verklaren natuurlijk zijn de kiezers geheel vrij ook andere namen op hun stembriefje te zetten willen wij alleen den stand van zaken uiteen zetten/op dat ieder kiezer in deze zelf oordeele wat hem te doen staat. Van wel ingelichte sijde wordt ons verzekerd, dat aan het voorbehoud door den heer JE. Elzevier Dom voor het aannemen eener éventusele benoeming tot raadslid gemaakt, niet die beteekenis moet worden gehecht, die wij meenden •r in het betrokken bericht van ons nummer van 11. Zondag aan te moeten hechten. Ter viering van het feest van den H. Willibrordus, patroonheilige van den Ned. R. K. Volksbond, zal op Zon dag 26 dezer (dus Zondag over acht dagen) des avonds ten 8 ure in de zaal der Officieren - Vereeniging eene feestelijke vergadering worden gehouden. Do weleerw. heer Th. Bosman, gees-, tel ij k adviseur van do Rotterdamsche afdeeling van den Bor.d, zal bij die ge legenheid eene lezing houden, terwijl de onderafdeelingen zang en harmonie eenige nieuwe nummers zullen uit voeren. De schelvi8chvangst die te Pernis van het begin der teelt al zoo slecht was, is deze week belangrijk beter geworden, en kwamen zelfs sloepen met 4000 stuks en meer binnen. De visschers schrijven dit toe aan de hevige koude, immers daardoor is de haring in zee sterk ver minderd, en vindt de schelvisch dus geen overvloed van aas meer. Het bestuur der vereeniging Midden stand te Rotterdam, heeft zich thans tot de Tweede Kamer gewend met een ades, waarbij wordt opgekomen tegen het verkoopen door de coöperatieve win- kelvereeniging van Eigen Hulp aan niet- leden, omdat dit z. i. is te beschouwen als eene overtreding der wet op de coö peratie. Adressant verzoekt herziening der coöperatiewet en bepaling dat over treding dier wet worde gestraft, bij her haling, met ontbinding der coöperatieve vereeniging. Hee bestuur der Rotterdamsche Ver eeniging voor Katholiek Onderwijs heeft aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Rotterdam een open baar schrijven gericht, om te protes- teèi'en tegen de handelwijze van genoem de commissie, die. na het bijzonder onderwijs een ongemotiveerde beschul diging naar het hoofd te hebben geworpen, thans, op de onbillijkheid gewezen, de zaak in den doofpot traeht te stoppen. Het schrij ven besluit aldus: „En daar het bijzonder onderwijs elk oogenblik aan zulke onaangename bejegeningen kan blootstaan, tegenover welke het machteloos is, zoolang uwe vergaderingen geheim zijn, nemen wij in het algemeen belang de vrijheid u beleefd maar dringend te verzoeken, aan die vergaderingen voortaan een publiek karakter te geveni Geheime vergaderingen van een offi cieele commissie van toezicht op het lager onderwijs in onzen tijd mogen anachronismen genoemd worden. U gelieve het ons ten goede te hou den, dat wij dit schiijven aan de pu bliciteit overgeven." De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft met 25 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om wegens uitbreiding van de ligplaatsen voor de Harwich- en Goole-stoombooten-een kaai muur langs de Parkkade te bouwen van 75 M. lengte ad f55000. De bestrijders van het voorstel, de heeren Sanson, Hudig eri Muller wezen o.a. op ontsiering van het Park, de kans dat de Harwichbooten Rotterdam niet meer zouden aandoen en de billijkheid dat de betrokken maatschappijen een deel zouden betalen in de kosten. Te vens werd het eerste plan van den di recteur van gemeentewerken om de steigers te verbreeden, aanbevolen. De De heer Plate en de wethouder s' Jacob vonden het in het belang der scheep vaart noodig, dat de kaaimuur langs de Parkkade werd aangelegd en betoogde d,at de bestrijders overdreven hadden. In de N. R. Ct. wordt dezelfde zaak besproken en betoogd dat de belangen van Wandelpark en Handelskade wel vereenigd kunnen worden. Park en Heu vel (e zaraen zijn uitgestrekt genoeg, om ook met opoffering zoo noodig - van een breede strook ten behoeve van handel en scheepvaart een voldoend terrein over te laten voor wandelplaats, dat nog beter dan thans aan zijne be stemming zou voldoen, indien aan een deskundige op het gebied van park- aanleg even bekwaam als de man, aan wien wij den fraaien aanleg van het tegenwoordige park te danken hebben, opgedragen werd, deze wandelplaats met den heuvel te verbinden. Voor het bezwaar, dat voor de wan delaars het vrije uitzicht op de rivier zou wbrden weggenomen, kan volgens de N. Ct. worden tegemoet gekomen op dó wijze zooals indertijd door den wethouder Viruly, werd aangegeven ril. om in dat geval in het wandelpark aan de weerzijde een soort van terras te maken, van waar meu het uitzicht zou hebben op de Maas. Zulk oen terras waarvan msn o.a. aan de Scheldekade te Antwerpen hst voorbeeld vindt, zou door zijn hoogere ligging sen schooner uitzicht op da rivier geven dan men thans kon genieten. Sluit Schiedam Het antwoord door Trémorel in de Eukhuizer Courant op het betoog van den heer P. van der Meulen, rijksontvanger te Breukelen gegeven, luidt als volgl Ben Heer P. v. d. MeulenRijksontvanger te Breukelen. Mjjn antwoord kan zeer kort zün. Mijn pseu doniem acht ik uit lokale overwegingen nuttig en noodig, maar voor U wil ik het gaarne op heffen. U kunt dus, wanneer U weten wilt, wie mfjne nederige persoonlijkheid is, dat di rect van de Eedactie te weten komen. Maar, daar ik meende met U over zaken en niet over personen te discuteeren, zie ik niet in, wat voor verandering het voor U maken zal of ik Tré morel of Piet van der Hummes hen. De discussie voort te zetten acht ik een on vruchtbaar werk, en ik wacht nog altijd op het bewijs, dat het sluiten van Schiedam algeheele afschaffing van drankgebruik ten gevolge zal hebben. Dat ik het niet alleen hen, die mfj erger aan den toon, dien gjj in uwe bestrijding aan slaat, den hoogen toon des braven mans tegen dea ellendigen alcoholslaaf, zal U wel gebleken zijn uit het Handelsblad, van Woensdag.l Nov. waarin de hoofdredacteur schrfjft „Sluit Schiedam" het orgaan voor drankbe strijding acht het gepast op onze polemiek o. a. hat volgende te antwoorden Wel ik wed dat de Hoofdredacteur van het Handelsblad zonder z'n bittertje minstens even geestig z'n van Dag tot Dag zou schrijven als nu." Is dat nu niet eene eenigszins onmatige wjjze van een blad te bestrijden, waarmede men het niet eens is Het buitengewoon practisch voor stel om een geheel volk onder cnrateele te stellen, moet toch zeker op betere wijze kun nen aangeprezen worden, dan door zulke kin derachtige insinuaties, Men kan de doodstraf afkeuren zonder zelf een moordenaar te zijn. Men kan het afranselen van schooljongens eene ongeschikte straf vinden, zonder zelf een schooljongen te zijn of kinderen te hebben. Men kan het voorstel tot opheffing van den handel in drank en van de productie in drank in een vrij land door volwassen menschen be woond, een onzinnig voorstel achten, zonder dat men zelf bittertjes drinkt, vervaardigt of verkoopt. Met deze woorden ben ik het geheel eens. Ten slotte bericht ik U, dat ge zeer juist geraden hebt, dat ik twee jaar geleden niet in Enkhuizen was, toen U optradt, om uw sys teem uiteen te zetten ik zou anders niet ver zuimd hebben met U in debat te treden, om het overdreven ijveren, van U en uwe geest verwanten, dat m. i. meer kwaad dan goed doet aan de bestrijding van het drankmisbruik, in het licht te stellen. f') Dat ik U eindelijk een sociaal-democraat noem, omdat U zulk eene ingrijpende Staats bemoeiing wenscht, heeft niets ondeugends, heusch niet, ik behoor gelukkig niet onder die bekrompen menschen, die braafheid en knap heid onafscheidelijk verbonden rekenen aan de eene of andere politieke richting, en eer oude' de sociaal-democraten evenals onder alle andere partijen eerbiedwaardige en knappe, verachte lijke en domme menschen. Achtend. TkémobBL. Naar het Centrum verneemt, wordt d» koninklijke familie in 't laatst van No vember in de Residentie terug verwacht- De voorloopige verslagen van de af' deelingen der Tweede Kamer belast met het onderzoeken van de verschillend» onderdeden der Staatsbegrooting zij'1 openbaar gemaakt. In het verslag van de afdeeling „Open bare werken, handel en nijverheid' lezen weBij de vele punten die op spoorweg gebied werden besproken, be hoorden o. a. dt aanleg eener verbinding tusschen de haven en het station te Sc h u" dam. Van ganscher harte sluiten wij on» aan bij den wensch, reeds door een and#'" plaatselijk blad geuit„Dat men doz# aangelegenheid levendig houde van hiel' uit f Naar De Telegraaf verneemt, heeft jhr. mr. De Kuijper, te Maastricht, d» pas afgetreden commissaris der Konin gin van Limburg, Donderdag-avond d» laatste HH. Sacramenten der sterven den ontvangen, en biedt de toestand van den lijder weinig hoop. Men schrijft aan de Teluit 's Gra- venhage De opbrengst der vermogensbelasting is inderdaad, naar ik van goeder hand verneem, niet medevalltn. De raming was acht en een half mil' lioen gulden en overtreft de opbrengst met een bedrag van niet minder dn" dertien tonnen gouds. De opbrengst i» dus zeven millioen, tweemaal honderd duizend gulden. Voor Amsterdam be draagt de opbrengst éénmaal; tweemaal 'honderd duizend guldenvoor 's-Gra- venhage één millioen en voor Rotter dam zesmaal honderd duizend gulden. De Staatsspoorweg-Maatschappij is bezig de stoomverwarming van haar rij tuigen meer en meer uit te breiden e" successievelijk de heetwaterstoven te doen vervallen. Veel rijtuigen worden voor en na naar de werkplaatsen ge zonden ten einde van stoomverwarming»' toestellen voorzien te worden. Ook door de brievengaarders worden zoo schrijft men aan het B. v. N. pogingen in het werk gesteld, om een bond tot stand te brengen, Zij willen hooger loon trachten te bedingen. Wanneer men nu rekent, dat er hulp kantoren zijn waar aan brievengaarder» door het rijk een jaarwedde van één honderd en vijftig gulden wordt uitge keerd, dan zal men niet spreken van overdrijving in dezen eisch om hoogC loon. Ware het niet noodig en wensche lijk, dat men een minimum-loon steld0 voor allen, waarvan een brievengaar* der's gezin behoorlijk kon leven; en dat men voor de meer belangrijke hulp kantoren bepaalde, dat minstens 10 pCt- der ontvangsten als maatstaf van het jaarlijksch inkomen van den brieven gaarder zal gelden? Er zijn toch hulp kantoren, waar werkelijk zeer vee' geldelijk en dus een aanmerkelijke ver antwoording is, en waar men den men schen, in dienst van den staat dei" Nederlanden, een loon toewijst van 4 A 5 gulden 's weeks Als een bewijs, hoe vele menschen nonchalant zijn in het bewaien v»° hun eigendommen, blijkt uit de opg*v® der Staatsspoorwegen van de alleen °P het Middennet gedurende Januari 189* tot December van dit jaar gevonden goederen, waaronder 279 parapluie'i 1 wandelstokken, 104 koffers, beneven» nog verschillende andere zaken. D»210 voorwerpen worden 15 December 8' te Utrecht publiek verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2