Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 29 November 1893. No. 4751. bureau hoogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN Ook in Spanje dreigde in de laatste hagen eene ministerieele crisis en nog 18 het daar het gevaar niet geheel en ^1 bezworen. Nu de veldtocht tegen dft Rabylen wegens het mislukken der onderhandelingen met des Sultans broe der Araa.f voor goed zal beginnen,was opnieuw gewezen op de wenschelijkheid, dat de minister van oorlog maarschalk J^opez Dominguez, persoonlijk het opper- oevi-i acm aanvaarden, terwijl generaal facias het bevel Van Melila zou be nouden. Daar echtei Lopez bezwaarlijk op twee plaatsen tegelijk kon wezen, 'ende dan een ander tot minister be noemd te worden, ofschoon sommigen et tegendeel beweerden en de dubbele 'oedanigheid van minister en generaal NIEUWE SCHIE E C0URAN1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 28 November '93. Het nieuwe ministerie voor Frankrijk is volstrekt nog niet gevonden. Het Journal des Debate bevat een artikel van Jules Dietz aan de herhaaldelijke wei- garing gewijd van den Kamervoorzitter om de vorming van een nieuw ministerie op zich te nemen. Wij willen hopen, heet het onder meer in dit artikel, dat Casimir Perier niet zal volharden bij eens weigering, welke op geen enkelen te billjjksn reden berust en waarvoor zijne vrienden tevergeefs naar eene verklaring zoeken. Ook in verband met dit artikel krijgt het gerucht een schijn van waarschijnlijkheid dat, wanneer Casimir Perier mocht blijven weigeren, de kamermeerderheid op eene of andere wijze zal beproeven, hem op zijn besluit te doen terugkomen. Onder anderen maakt de Libre Parole zich van dit gerucht den tolk. Bij de behandeling der begrooting in den Rijksdag te Berlijn, gaf de Staats- seeretaris Posadowsky een overzicht van hancieelen toestand. De heer Fritzen, van het Centrum, verklaarde dat het Centrum, ondanks diens vroegere af stemming van de militaire wet, trouw zal medewerken tot het toestaan der noodzakelijke middelen. De heer Bebel vitl het leger en de marine aan, ge- Waagde van het proces te Hannover ter zake van het hazardspel van officieren on herinnerde aan den brief, dien de hsar Miquel in zijn jonge jaren geschre ven had, toen hij sociaal-democraat was. minister van oorlog protesteerde tögen den toeleg om naar aanleiding van het proces te Hannover agitatorisch te Werk te gaan. Het geheele korps offi cieren veroordeelt het hazardspel en het lichtzinnig schulden maken. De minister van financiën, de heer Miquel, zette uit een onder welke omstandigheden hij den brief in zijne jonge jaren geschreven had. De overtuiging is naderhand bij hem opgekomen, dat de sociaal-democra tische denkbeelden valsch waien. Hij zal een boek uitgoven over den gang zijner ontwikkeling. De secretaris van Staat, Hollmann, verdedigde vervolgens de marine tegen de aanvallen van Bebel. öe voortzetting der beraadslagingen Werd daarna op heden bepaald. in éen persoon juist een voordeel achten. Het verschil van zienswijze scheen zelfs tot een crisis te leiden, en vooral Gamazo, de minister van financiën, die voor de expeditie naar Melila al 15 millioen pesetas heeft moeten uitgeven en met 3chrik de bodem van de schatkist reeds ziet doorschemeren, wilde absoluut af treden. In een door Sagasta op 11. Zon- dag gepresideerden ministerraad is echter de storm nog bezworen. Gamazo wilde, dat het geheele Kabinet zou aftreden om Sagasta gelegenheid te geven tot het vormen van een splinternieuwe com binatie, met uitsluiting van maarschalk Lopez, die dan naar Marokko zou gaan, maar Sagasta wilde de reeds bestaande moeilijkheden nog niet door een minis terieele crisis verergerd zien en meende dat in plaats van Lopez daD maar maarschalk MartinezCamposnaar Afrika moest. Aldus werd besloten. Reeds Zon dag avond is Campos op reis gegaan naar M> lila, waar nu weldra doortas tende operatiën te wachten zijn, want Campos en Lopez zijn een paar even knieën, van wie het moeilijk te zeggen is wie d'e knapste is en het meest schit terend verleden heeft. De ministerieele crisis in Italië is nog niet opgelost. Koning Humbert had Zaterdag een onderhoud met Crispi en Ricoti en Zondag met Biancheri, maar nog niemand is als Kabinets-formeerder opgetreden. Zondagavond liepen een honderdtal betoogers voor het gebouw der Kamer te schreeuwen: „Weg met de dieven! Weg met de misdadigers!" De betoogers tiachtten het gebouw bin nen te dringen, maar zij werden uiteen gedreven door de politie, die een aan tal hunner in hechtenis nam. De Uiterste Linkerzijde heeft besloten een manifest uit te geven met eene omschrij ving van de hervormingen die zij noodig acht. De Italiaansche markies Ginora. is, als gedelegeerde van een comité van invloed rijke personen in Italië, naar Parijs getrokken om daar werkzaam te zijn voor eene toenadering tusschen Frank- ij k en ItaliëReeds had hij in de Fransche hoofdstad met eenige Staatsleden kennis gemaakt, als: Etienne, Jumel, Felix Fauies enz., maar nu is plotseling qet heele Fransche ministerie verdwenen en dient hij voorshands zijn tijd af te wachten. Volgens bericht uit Sofia kwam gis teren-middag half éen de trein met het stoffelijk overschot van dep. eersten Bul- gaarschen vorst te Zaribiod aan, waar prins Alexanders lijk door de Bul- gaarsche autoriteiten werd begroet. Stamboulof bedankte de Servische offi cieren, die van Belgrado af in den trein hadden plaats genomen, voor dit bewijs van waardeering. Te Sdvnitza werd de trein door een artilleriesalvo begroet. Te Sofia bevond zich vorst Ferdinand met het gansche hof aan het station, zoomede het coips dipiomatique. Allen volgden de lijkbaar, die door hoofdoffi cieren gedragen werd, te voet. De troe pen bewezen de militaire eerbewijzen, vooraan marcheerden twee regimenten twee regimenten garde infanterie, de veteranen uit den onafhankelijkheids oorlog. De huizen waren met floers omhangen. Volger.s berichten uit Bucharest is de Wetgevende vergadering van Rumenië gisteren door den Koning met een rede geopend.Hij constateerde met voldoening, dat alle mogeudheden bij elke gelegen heid den wil te kennen geven om den vrede te bewaren. Verder wijst de Koning op den gunstigen financieelen toestand des lands. Het evenwicht op de begroo ting is verzekerd. De ervaring met het nieuwe tarief gemaakt en de noodzake lijkheid om aan de landbouw-producten afzet te bezorgen op de groote Europee- sche markten, maken het tot plicht het tarief gedeeltelijk te herzien. De han delsovereenkomst met Duitschland zal de natie overtuigen, dat het der regeering gelukt is den afzet onzer landbouw producten te doen toenemen. Schikdam, 28 November 1893. NED. R. K. VOLKSBOND, afdeeling Schiedam. Toen de weleerw. heer J. Th. Bosman in de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond op 11. Zondag het eerste gedeelte zfiner rede op de bekende wijze ten einde had gebracht, werd er eenigen tijd pauze gehouden, welke werd aangevuld door een voordracht van de Delftsche Bondsbroeders Van der Horst en Wijkmans, die het publiek in een ongewoon vroolfike stem ming bracht. Na de pauze zette de weleerw. heer Bos man zijne boeiende rede voort. Toen het zede- bederf in de Romeinsche maatschappij ten toppunt was gestegen, klonk het van 's Heeren lippen als een nieuw scheppingswoordGaat en onderwijst alle volken. Dit woord moest ook ten opzichte van Rome volbracht worden. Ook aan het Heidensche Rome moest de Ge kruisigde worden gepredikt, Die door de onge- loovige wereld als een dwaas werd veracht, maar door al wat gelooft, als de Eeuwige Wijsheid wordt geprezen. De taak der chris telijke wereldbeschavers was de oude bescha ving op nieuwe grondslagen te vestigen. Zon der geweldige stooten moesten zfi langzaam, ongemerkt de bestaande toestanden verbeteren. In dit tweede gedeelte zjjner rede, zon spr. dan ook uiteenzetten wat de Kerk deed met betrekking tot de slaven, wat zij deed door middel van de slaven. Om daartoe te geraken, wees spr. op die vereenigingen der minderhe den, waar slaven en vrijen elkander ontmoet ten en waar zij althans eenige bevrediging vonden voor hunne behoefte aan godsdienstige opwekking. Uit die vereenigingen der minderhedeiPont- stonden de eerste christengemeenten, waar slaven en vrijen, heeren en knechten te zamen kwamen. Spr. schetste ons op welsprekende wjjze zulk een bijeenkomst van christenen, in het landhuis of in de catacomben. Hier sprak de bisschop zoowel de slaven als de meesters toe, beiden in die eenvoudige taal, welke voor allen bevattelijk washjj wees hun op hunne wederzijdsche verplichtingen en legde alzoo den grondslag tot betere verhoudingen, welke een algeheelen omkeer in de Romeinsche maat schappij zouden teweeg brengen. Het zaad, aldus in de harten uitgestrooid, droeg rijke vruchten. De beginselen van waarheid en recht werden alom verspreidde slaaf droeg den hardsn arbeid met nieuwen levensmoed, en de rechtvaardigheid en de kuischheid werden in eere hersteld. Uit de reinheid van zeden van een voor hen gebracht beschuldigde, leidden de rechters af of hij een Christus was. Liever sterven dan geschandvlekt te worden was de leus dier christenhelden. Zal ik U nog wijzen op de martelaren zoo vervolgde spr. op die tallooze getuigen, wier bloed het zaad werd der Christenen. Het zal niet noodig zijn zoo ongeveer ging hjj voort om U te doen zien, dat de Kerk in de eerste eeuwen dsr christelijke jaartelling de maatschappij heeft gered, niet door revolutie, niet door omverwer ping, maar door hare innerlijke kracht. Door den invloed en den arbeid der Kerk is de maat schappij op nieuwe grondslagen gevestigd. En nu zoo ongeveer vervolgde spr. verzoek ik u, met mjj eenige honderden blad zijden in de wereldgeschiedenis om te slaan. Dan zien wfi dezelfde verschijnselen als die, welke het heidensche Rome te aanschouwen gaf. Weder zien wjj eene vermeerdering van Staatsmacht en eene toename van de macht en invloed van den Staat, terwijl men der Kerk weigert, wat haar voor de richtige uitoefening van hare grootsche taak onontbeerlijk is. De vernietiging van het familieleven en van het huisgezin, de overproductie en de doodende concurrentie, het zfin alle verschijnselen, die wij ook in onzen tjjd waarnemen. Wel-is-waar is het schromelijke overdrijving als de socia listen zeggen, dat het lot van de loonslaven der 19e eeuw harder is dan het lot van de slaven der oudheid. Maar het is geen over drijving en geen dwaling, wanneer zij zeggen, dat de arbeiders vaak ten bate der rijken worden geëxploiteerd. De katholieke beginselen moeten het zuurdesem zfin, dat de maatschappelijke verhoudingen doordringt, dan zal God zich over de bedreigde maatschappij ontfermen on haar redden. Strijden wij daartoe den goeden strjjd, gedekt met het schild des geloofs, ge- harnaist met het pantser der gerechtigheid, ge tooid met den helm des heils en gewapend met het zwaard van het woord Gods. Leo XIII zoo besloot spr. heeft ons terecht gezegd, dat het verleden ons een blik biedt op de toe komst. Hjj heeft ons gewezen, op de groote kracht der arbeidersvereenigingen. De arbeiders kunnen een beteren toestand voorbereiden, wan neer zij handelen in vereeniging met den Paus en de Bisschoppen, wfil de Kerk alleen de kracht tot bouwen en opleiden bezit. Spr. deed een beroep op de medewerking der dames in den grooten maatschappeljjken strijd, waarin de ware en heilige beginselen der Kerk moeten zegepralen; hoe grooter die strijd is, hoe kor ter de kamp. Het kan zijn dat de Kerk in dien strijd oogenschfinlfik voor eenige oogen- blikken wordt overwonnen, maar evenals de Verrezen Christus, zal zij op den derden dag het graf harer vernederingen verlaten Toen het daverend applaus, dat het prachtig slot van deze schoone rede als bezegelde, eenigszins was verstomd, nam ds geestelijke adviseur der Schied. afdeeling, de weleerw. heer Van Buchem, het woord. Hjj wees er op, dat het vervullen van een spreekbeurt op Zon dag voor een parochie-geestelijke een waar offer is en dankte spr. voor de bereidwillig heid, waarmede hij dit offer had gebracht. Hjj hoopte, dat het zaad, hier door hsm uitge strooid, rijke vruchten zou dragen. Voor de leden van de Schiedamsche Bondsafdeeling zou het een aansporing zfin om op den ingeslagen weg voort te gaan om mede te helpen bewer ken de zegepraal van Christus en Zijn» Kerk in den 'grooten strijd waarin volk tegenover volk zon staan; het volk geleid door de leer stellingen der socialisten en het volk dat vast houdt aan Petrus' Rots. Heeft spr. door zfin bezielend woord iets tot die zegepraal bijge dragen, dan zal het in eeuwigheid zfin glorie blfiven hier dezen avond te hebben gesproken (applaus.) Nadat de esrw. adviseur aldus het algemeen gevoelen der vergadering had vertolkt, werden door de zangafdeeling nog een paar nummers ten gehoore gebracht. Holland van Rich Hol verwierf een uitbundig succes. Zelden hebben wfi dit echt Vaderlandsche lied schooner hoorsn uitvoeren, hetgeen te meer bevordering wekt, als men in aanmerking neemt den korten tfid waarin de zangers het zich hebben eigenge maakt. Ook het Werkmanslied vond algemee- nen bijval. Daarna deelde de president mede, dat wegens het vergevorderd uur de harmonie- nummers niet zonden worden uitgevoerd, en sloot hfi de vergadering onder dank voor de trouwe opkomst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1