Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau Jioogstraaf 317. 16de Jaarg. Dinsdag 12 December 189S. No. 4762. ALGEMEEN OVERZICHT. Een winter in Wörishofen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Pastoor Kneipp's Naamfeest. IEUWE SHEDA1SCHE C0URAH1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het anteursrecht van den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ er een- komsten aangegaan. 11 December '93. Ontploffing te Parijs. Een ware schanddaad heeft Zaterdag in de Kamer van afgevaardigden te Parijs plaats gehad. Op het oogenblik dat de nieuw gekozen afgevaardigde Mirman over, wiens toelating do Kamer beraadslaagde, na voor de geldigheid zijner verkiezing gepleit te hebben, de tribun» verliet, is er een voorwerp met °ntplofbare stof hoven van de galerij geworpen. Het ontplofte in de zaal. De vrij zware knal der ontploffing deed het nerste oogenblik voor erger vreezen dan 111 werkelijkheid bleek. De gevolgen schijnen gelukkig voor niemand doodelijk te zullen zijn.De bom, geen dynamietbom, vöronderstelt men, moet geworpen zijn van de tweede galerij boven de zetels dsr rechterzijde, de plaats waar het groot» publiek komt, en is in de lucht ontploft, vroeger meent men, dan bedoeld Werd. Dientengevolge komen onder de toehoorders de meeste gekwetsten voor, allen, naar gezegd wordt, licht. Van de sdgevaardigden heeft niemand letsel van oeteekenis gekregen dan de abbé Lemire, die even onder d» tonsuur eene hoofd wonde heeft, veroorzaakt door eene scherfgevaar schijnt ook voor hem Dl*t te bestaan. Onder de gewonden zijn ook een Rumeensch kolonel en een Oostenrjjksche dam». Een aan den arm g«wond man, die weigerde zijn overjas Oit te trokken, werd voortdurend in het °og gehouden. De meeste verwondingen ^ijn van weinig beteekenis. Het ergst is er een dame aan toe, die aan de knie- schijf werd gewond. Het eerste oogenblik na de ontploffing Was er in de Kamer eene hevige op schudding. Schreeuwende repten zich een aantal vrouwen weg van de verschillen de tribunes. De knal en de rook zouden stellig een paniek veroorzaakt hebben a|s niet Dupuy eene bewonderenswaar- ige koelbloedigheid had bewaard. Even 1) Hadden we cenige maanden geleden het oorracht in dit blad een kort verslag te ge en van onze zomerreis naar de woonstede van pastoor Kneipp, nog eenmaal kom ik plaats 1. •Yoor uenige bizonderheden van ons meer langdurig winterverblijf te Wori hofen aan e voeten van den „Meester", te midden zijner Huil'ie er in 't schoone jaargetij met inzenden, en in dit barre seizoen toch nog honderdtallen toefden. Ik was er met een coel voor oogen, waarvoor 'ik mjj con sbT'vt tal van opofferingen getroostte. Immers aakte ik al eenige maanden de boeien eener ^Schets door D. S. C. M. Soer, arts te Ginne- c£jrumn°m*n Uit h6t Zonda9ahlad van het moet hij zich de hand over het voorhoofd hebben gehaald als om zich rekenschap te geven van het gebeurde en toen klonk het uit zijnen mond: De verga dering wordt voortgezet; dergelijke sohanddaden moeten de gekozenen van het volk niet kunnen beletten om te beraadslagen. Ongeveer een derde der leden is daarop in de zaal gebleven. De openbare tribunes werden ontruimd. De ontroering duurde echter voort en de spre kers hadden moeite om zich te doen verstaan. De nieuwe minister-president Casimir Perier wenschte de Kamers ge luk, dat zij gehoor had gegeven aan de roepstem van haren voorzitter en met orde hare beraadslagingen had voortge zet. (Toejuiching|Daar van de eerste opschudding ook iets naar buiten zicht baar was geworden, vond een der poli tic-agenten, die bij liet groote hek aan den voorkant stonden, het geraden om de uitgangen naar de kade af te slui ten. Men vermoedt dus, dat niemand van hen die aanwezig waren op het oogen blik van den aanslag het gebouw heeft kunnen verlaten. De toeschouwers die op eene de kwestuur en den prefect van politie bevredigende wijze hunne identi teit konden bewijzen, mochten de gehou wen verlaten, maar er niet weder bin- nenkomen.Het gebouw werd onmiddellijk door een cordon politie-agenten omgeven. Op het oogenblik dat de heer Dupuy de zittingszaal verliet, was hij het voor werp van eene schitterende hulde van de zijde der verslaggevers, van het publiek en van de Kamerleden. „Leve de presidentwerd er geroepen en geroerd antwoordde Dupuy „leve de republiek De procureur der republiek en de procureur-generaal alsook de prefect van politie kwamen spoedig in het paleis. Het bureau der Kamer wa3 voltallig bijeen en bracht een bezoek aan de gewonden, die in de nevenzaal van de zittingszaal verpleegd werden. Bijna allen hadden de kleederen met bloed bevlekt. In het kabinet der kwes- veelzijdige praktijk, voldaan over de opgadane kennis en ervaring keerde ik naar het Vader land terug, om voortaan „Kneipparts" te zjjn. Het is anders niet alles op een zolderkamer in 't gure Wörishofen. Is er de grond bevro ren, zooals veelal dezen winter, dan zjjn er de wegen draaglijkals het dooit zijn ze echter zoo onhebbelijk mogelijk. Geen plaatsje in ons dierbaar landje, hoe drassig en moerassig, is te vergelijken met 't lemig en kleverig Beiersch Hoogland, waar de menschen met volle recht hooge laarzen dragen, die ze met moeite uit de vasthoudende klei trekken. Met rijtuigen en vooral met den postwagen is men blijde, als die stapvoets vooruit kan komen. Toch is er veel beweging op de straten, tenminste bij dag. Het groote verschil van den zomer echter is, dat thans zeer weinig patiënten blootvoets loopen, terwijl het in den zomer regel is. De boerenjeugd maakt hierop eene uitzondering, want deze blijft zelfs barrevoets voor de huis deur spelen bij lOo vorst. En toch mevrouw, n'en deplaise zien ze er blozender uit, zijn ze niet half zoo kouwelijk, en veel vroolijker dan uw van top tot teen in mantels, jassen en horstrok ken gestoken kinderen, die men om de vorst of sneeuw, uit de school thuis hield. Als men op straat menschen tegenkomt, die haast hebben, kan men erop rekenen, dat ze pas een Gusz genomen hebben, en zich nu door een vlugge wandeling willen verwarmen. De meesten echter loopen zich in de lange gangen tuuv hadden de ondervragingen plaats de deur werd door twee gewapende agenten bewaakt. Daar het gerucht liep, dat de misdadiger zich aan den arm zou hebben gewond, werd ei streng toezicht gehouden op al wie een kwetsuur hadden aan dit lichaamsdeel. Het hoofd der veiligheidspolitie onder vroeg vier peisonen die in de tribune zaten, vanwaar men zegt, dat de bom geworpen is. Een van die vier personen moet iets «eer verdachts hebben. Nader wordt nog gemeld, dat zes verdachte personen, die getracht hebben op het oogenblik van den aanslag te ontvlieden, naar de prefectuur zijn ge bracht. Er rust een zware verdenking op een zekeren Lenoir, dien verscheidene personen beweren te herkennen. Het publiek mocht ten laatste het paleis verlaten, maar iedereen moest eerst zijn zakken ledigen en zeggen wie hij was. In de tribun» der senatoren werd ge neraal Billot licht gekwetst. Tegen zes uur hebben de gekwetsten deels te voet, deels in ambulance-wagens het gebouw verlaten. Ook Dupuy's hoofd moet door een scherf even aangeraakt zijn. De studenten hebben des avonds in het quarti&r latin eene betooging onder nomen. Zij riepen „weg met de anar chisten". Gisteren-nacht zouden ar huis zoekingen plaats hebben bij de gevangen genomen en andere personen. Toen dezer dagen het nieuwe minis teriePerier in Frankrïjk optrad, voor spelden spotvogels, dat het niet langer zou duren dan la trève des confaeurs of de parlementaire Kerst- en Nieuwjaars- vacantiemaar thans beginnen pessi misten te voorzien, dat het reeds voor die vacantie zal tuimelen, ja wel licht reeds heden (Maandag) wanneer de socialistische afgevaardigde Basly het Kabinet zal interpelleeren over de jong ste werkstakingen in de departementen du Nord en Pas de Calais. De ministers hebben besloten zich te zullen verklaren tegen het voorstelBasly betreffende der badinrichting of in de groote wachtkamer warm. Het loont de moeite zulk eene wacht kamer op een druk uur binnen te gaan, voor al als het buiten zeer koud is. In een paar minuten passeert het geheele internationale gezelschap de revue. Het allereerst valt uw oog op de schilder achtig gekleede Tiroler»de groene band aan den hoed, en de groene breede streep van hun pantalon doen hen aanstonds opvallen. Als eene llongaarsche aanwezig is zoo zal men ook dat kostunm, een gekleurd jacquet met blauw of groen gekleurd bont afgezet, zeer lief vinden. Dames en heeren, boeren en boerinnen, meiden en knechts, groote en kleine kinderen, alles krioelt dooreen. Alle mogelijke manieren van beweging kan men daar bestudeerenmet één kruk, met twee krukken, met een stoel, in een wagentje met krampachtigen gang, in hanen- stap, hinkend, alles zwermt dooreen als de poppetjes in een ouderwetsch draaiorgel. En dat alles met gestadige afwissseliug, aangezien er voortdurend bjjkomen en afgaan. In Olym pische rust zetelt in een hoek der wachtkamer de juffrouw die kaartjes afgeeftzij overziet de scharrelende scharen met stemmige waar digheid, en vormt een scherp contrast. Wjj ver laten haar en deze beweeglijke lieden en wer pen onze blikken in de spreekkamer zelve. Het is negen uur, de sneeuw ligt een voet dik, en wjj hebben den voorafgaanden nacht 16 gr. vorst gehad, iets op de Zwabiscb-Bei- den arbeid in de mijnen. Zij zullen cmder zekere voorwaarden in de ver zending naar eene bijzondere commissie berusten. Op voorstel van Barodet heeft de Kamer, evenals vorige jaren, besloten alle verkiezingsprograms harer leden te verzamelen en door eene com missie te laten uitgeven, teneinde den gekozenen steeds hunne candidaatsbe- loften te herinnerenHeel veel zal dit echter niet baten, want er is altijd een motief voor een zwenking of evolutie te vindbn, al ware het slechts dat „men moet meegaan met zijn tijd en in stede van verstokt te blijven in verouderde begrippen, zich behoort aan te «luiten bij de groote party derevolutionisten. Het bevestigt zich, dat werkelijk de beruchte Crispi weder door koning Hum- bert met de taak is belast een minis terie voor Italié te vormen. Yrijdag is hij van Napels naar Rome ontboden om in het Quirinaal met koning Hum- bert te confereeren en volgens nader bericht had hij een onderhoud van drie uren met den Koning, waarna hem de kabinetsformatie is opgedragen. Trou wens Crispi had blijkbaar zulks reeds lang voorzien en heeft zijne terugkomst aan het bewind voorbereid door kleine toeschietelijkheden jegens Frankrijk, dat hem vroeger de hevigste verwijten deed maar nu allicht zijn optreden iets kal mer zal opnemen. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Crispi, alvorens de vor ming van een nieuw Kabinet op zich te nemen, ter versterking van zijne staatkundige positie en om bezorgde vrienden gerust te stellen, aan de poli tieke kringen voor welke het belangrijk kon zijn dit te weten, heeft laten me- dedeelen, dat hij niet alleen zich van tik geprononceerd vijandig optreden te genover Frankrijk en tegenover het Yaticaan zou onthouden, maar zelfs trachten zou met beiden tot een modus vivendi te geraken, natuurlijk zonder daarom het Drievoudig Verbond ontrouw te worden. ersche hoogvlakte gansch niet ongewoon. In het midden der wachtkamer staat eene lange tafel, waarachter een leuningstoel de plaats aanduidt, van waar pastoor Kneipp na eenige minuten zfjne voorschriften zal dicteeren. De eerste persoon, die uwe aandacht trekt, is de zoogenaamde leemtante. Allen, die hier eens wa ren, zullen zich deze vrouw nog wel herinneren. Zij is tamelijk lang, mager, met een spitse neus en zilverwit haar, echter vlug in hare bewegingen. Zij is de de meest getrouwe ver eerster, die de pastoor telt, en ik verzeker u, dat dit wat zeggen wil. Een jaar geleden kwam zij, en werd te W. van eene lastige kwaal bevrijd. Schoon niet onbemiddeld, besloot zij, na hare genezing, zich uit dankbaarheid geheel aan den dienst van Kneipp te wijden. Zij bewaakt zijne schreden vanaf het oogen blik, dat Z.Eerw. het huis verlaat, totdat hij daarin wederkeert. Aan hare zorgen is het te danken, dat de spreekkamer voor het begin van het spreekuur opgeruimd en gelucht wordt. Zij zet het aschbakje voor Z. Eerw klaar, en als de sigaar een eindje aange- rookt issteekt zij die in een papieren huisje. (Werdt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1