Dagblad voor Scbiedam en Omstreken. Een winter in Wörisliofen. 16de Jaarg. Woensdag 13 December 1893. No. 4763. bureau ^oogstraat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: De anarchistische aanslag te Parijs. Pastoor Kneipp's Naamfeest. NIEUWE SCHIED GHECDURAN1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het antenrsrecht van den inhond dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. M'miimmniiimiHiiii Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ ereen- komsten aangegaan. 12 December '93. Naar luid van nadere berichten is de dader van deze gruwelijke schanddaad gevat. Hij noemde zich Marchal, af komstig uit de Parijsche voorstad Choisi- le-Roi, maar later verklaarde hij Auguste Vailk nt te heeten. Men vond hem on der de gewonden die naar het zieken huis werden vervoerd, vrij ernstig ge kwetst aan neus en dij. Hij is een bij de politie v.elbekend anarchist en heeft volledige bekentenis afgelegd. Zijne bedoeling was het moordtuig te werpen °P het gestoelte van den Kamerpresi dent, maar op het oogenblik dat hij den worp deed, maakte een vrouw, die sich aan zijn zijde bevond, eene onwil lekeurige beweging en hierdoor kreeg de bom een andere richting. Vaillant 18 te Mézières geboren en 32 jaren oud. Sedert eenigen tijd is hij uit Amerika teruggekeerd. Yóor zijn vertrek naar Amerika woonde hij met een vrouw en twee kinderen in de Parijsche voorstad Monmartre. Hij is een groote magere j^an met een donker uitzicht en staat bekend als een anarchist van de „daad:" telkens wanneer hij hoorde van den ®en of anderen aanslag zeide hij „Het 18 dom, zij verstaan het werk niet, maar °at zal wel komen", en dan knipte hij ln®t de oogen, alsof hij zeggen wilde i>ge begrijpt mij wel." Hij woonde in de rue Daguerre en ging alleen des avonds uit. Nooit ontving hij iemand jn zijne woning. Men heeft daar een koffer gevonden, gevuld met kruit, spij kers, werktuigen en boeken over schei kunde. Hij heeft bekend tengevolge van handige vragen van den rechter van instructie. Hij riep uit: „Welnu, ja Jk ben het. Ik heb den aanslag ge pleegd, omdat ik genoeg had van deze burgermaatschappij. Ik heb een voor beeld willen stellen door het bureau van 2) Wee^ hem die het waagt haar in een dezer tunctie's te vervangenhem treft haar gro' en tevens krijgt hij de verpletterende verze kering, dat zjj haar werk zal staken, en het geheel aan hem overlaten. Zij is het ook, die .Pust weet, wanneer de pastoor eens snuiven wil, en als de asylkinderen jbinnenkonien, weet net worstje te vinden, dat door den pastoor 'n evenvele stukken gesneden den kinderen ge geven wordt. Als er 's middags voordracht van den heer Pastoor is, welke gedurende den winter in de Wachtkamer eener badinrichting wordt gehou den, is zij eerst recht in haar element. Alle ramen worden opengerukt, opdat de zuivere SHche buitenlucht de benauwde lucht eener zoodanige ontvangkamer vervange. Het spreek- d# Kamer in dejlucht j,te doen vliegen." Bij een tweede verhoor beroemde hij zich op zijn daad en noemde die een werk van rechtvaardigheid. Hij zou haar nogmaals doen als hij kon en het speet hem dat hij zijn doel had gemist. „Hadde ik den president der Kamer en de mi nisters getioffen," zeide hij, „dan zou het voorbeeld meer indruk hebben ge maakt."BehalveVaillant zijn nog tien personen gevangen genomen, van welke vier buiten toegang worden gehouden. Een Hollander, zekere Alexander Cohen, correspondent van anarchistische Buit- sche bladen en redacteur van PèrePei- nard en van V En Dehors, is alsmede gearresteerd. Bij een in zijne woning gedane huiszoeking, heeft men een dui zend brieven gevonden, voorts verdachte koperen buizen eD geladen revolvers. De schandelijke aanslag tegen het leven van honderden Fransche afgevaar digden heeft alom in Frankrijk en in den vreemde diepe verontwaardiging gewekt, en doet de Fransche regeering op maat regelen van verweer tegen de daders bedacht zijn. In den ministerraad gis teren-ochtend door president Carnot gepresideerd, besloot de Regeering om de urgentie te vragen voor eenige wets ontwerpen tegen de anarchisten. In de Kamer was dan ook gisteren-middag groote toeloop. De rechtertribune was voor het publiek gesloten. Dupuy werd warm toegejuicht. De voorzitter van den ministerraad heeft gedeponeerd een ont werp strekkende tot het straffen van recht- streeksche provocatie tot misdaad. Vol gens de bepalingen van dit ontwerp wordt vijfjaren gevangenisstraf bedreigd tegen aansporing tot plunderingen,brand stichting en aanslagen tegen de veilig heid van den Staat en verheerlijking van misdaden. Goblet bestreed heftig de voorgestelde maatregelen. Hij vreesde, dat de vrijheid zou verkort worden. De uiterste linkerzijde juichte hem toe. Een voorstel van Pelletan maar door de re geering afgewezen om de beraadslaging gestoelte wordt op zijn plaats gezet, en de al te veel op dit gestoelte aandringende menig te wordt met de woorden drangt doch nicht so um den armen Pfarrer", op een behoorlijken afstand gehouden. Haar bijnaam heeft zjj ech ter te danken aan hare functiën in de spreek kamer zjj is het namelijk, die de lupus-ljjdeis met leem insmeert voor zoover dit noodig is hare vaardigheid hierin is groot en wanneer zulk een gezalfde patiënt onder hare handen vandaan komt, is van den eigenlijken lupus niet zoo heel veel meer te merken, en zien deze ljjders er draaglijk uit. Onder het spreekuur is het ook grooteljjk* de moeite waard haar gade te slaan: dan is zjj inderdaad onmisbaar en niet te vervangen. Nauw heeft de pastoor iets aangeraakt, of met onverbiddelijke gestrengheid j houdt zij hem waschbekken en handdoek voor; nauwelijks heeft de een of ander patiënt zijn open voet of arm vertoond, of taute is er bij met een natten doek, om alles weer behoorlijk te rei nigen. Pas haalt de pastoor zijn zakdoek te voorschijn, of zij ziet reeds of hij nog aan alle eischen der reinheid voldoet, en is dit niet het geval, tante zorgt, dat ZEw. er voor het laatst gebruik van maakt, en vervangt hem, den zak doek meen ik, door een ander. Maar het verrukkelijkst is tante, wanneer een afscheid nemende patiënt in gevoelvolle woorden zjjn dank aan den pastoor betuigt voor de verkregen genezing. Zie die oogen uu te verdagen, werd verworpen met 404 tegen 143 stemmen. Verworpen werd ook de schorsing der zitting voorge steld door Julien met 387 tegen 56 stemmen. De beraadslaging werd daarna voort gezet te midden van de interrupties der uiterste linkerzijde. De Kamer be sloot tot het in behandeling nemen van het regeeringsontwerp. De uiterste lin kerzijde voer voort te protesteeren. De minister van justitie verdedigde het ontwerp dat de vrijheid van de misdaad met die van do pen aan banden legt. De aanslag is het werk van eene orga nisatie en niet van een enkelen persoon, zeide de minister. Hij beschuldigde voorts de socialisten dat zij de anar chisten in bescherming nemen. De wij ziging in de artikelen 24 en 25 van de wet op de pers werden daarop aange nomen. Een amendement van Pourquery de Boisserin op art. 49, betrekking hebbende op de inbeslagneming van ge schriften, werd verworpen Casimir Perier zeide, dat de regeering elke wij ziging in den tekst, welken zij voorstelde verwierp. Het geheele wetsontwerp op de pers werd daarop met 413 tegen 63 stemmen onder toejuiching van het cen trum aangenomen. De Senaat, onmid dellijk daarop vergaderd, besloot met algemeene stemmen lot de urgentie van het wetsontwerp op de pers door de Kamer aangenomen. Daarop werd de vergadering gesloten. De bureaux der Kamer zullen heden eene commissie be noemen tot onderzoek van drie andere regeeringsontwerpen tegen de anar chisten. Da ministerieel® crisis in Italië duurt voort. Crispi is nog steeds zoekends, Hij heeft nog geen ministerie gevonden voor buitenlandsche zaken, oorlog en marine. Intusschen is op het eiland Sicilië de revolutionaire beweging tot een nieuwe uitbarsting gekomen. Opge ruid door de naar afscheuring van Italië stievende vereeniging Fascie hebben eer eens schitterenZie, hoe trotsch zij zich op richt Beste tante, laat mij in zoo'n oogenblik een uwer waardig afschèid van u nemen, en mocht er in voorgaande schets een of ander zijn, dat u niet bevalt, duid het den schrijver die u trouwens bewonderde, niet ten kwade. Gfj, brave ziel, zjjt een der weinigen, die het met den edelen pastoor door en door goed meent en ik ben overtuigd, dat alles wat gij doet, voortspruit uit innige dankbaarheid, hoog achting en vereering voor den menschlievenden en genialen man, die daar juist binnentreedt. Z. Eerw. is nog in hetzelfde habijt als de zen zomerde toen reeds van onderen tot ho ven glimmende toga is nog door geen nieuwe vervangen, en lezers ik zal u een geheim ver vertellen ock onder die toga zit thans, wat verdere kleeding aangaat, evenals in het hart je van den zomer, geen andere kleedij dan één enkel hemd, ééne broek, kousen en lage schoe nen Een overjas aantrekken, dat doet pastoor Kueipp zelfs in een open rijtuig niet. En toch mevrouw, is Z.Eerw. nooit verkonden, heeft nooit last van koude voeten, is geheel vrij van rheumatiek en is ondanks zijn 73ste jaar ook nog vrij van rimpels. Zijn hoofd blijft helder, zijn gang eveu vlug en lenig, en zijne werk kracht is zeker nog even groot als van een 30-jarige. En deze is nu de grijsaard, die op zijn -5ste jaar door borstlijden bijna genood zaakt was, de zoo gretig begeerde loopbaan op te geven. De held, die met het vurige verlan- gisteren te Partinico 4000 betoogers het stadhuis bestormd, de registers ver brand en 18 douanehuisjes in de asch gelegd om te protesteeren tegen de verzwaring der belastingen. Een talrijke troepenmacht is tegen hen afgezonden, maar de revolutionaire beweging breidt hier met zorgwekkende snelheid uit. Bij een oproer voor het raadhuis te Gardi- nello hebben de hersaglieri vuur gege ven er vielen 8 dooden en 14 ge wonden. Na het vertrek der troepen heelt het oproerige volk den gemeente secretaris en zijne vrouw gedood en met hunne afgehouwen hoofden op pieken rondgeloopen. In de Kamer van afgevaardigden te Weenen is dezer dagen in alle stilte een wetsontwerp aangenomen, dat uit een militair oogpunt beschouwd van niet gering belang is. Het bepaalt, dat het overschot van het jaarlijksch contingent dat gsmiddeld 10.000 man* bedraagt en tot dusver als hij de landweer inge schreven, slechts zeer korten tijd in actieven dienst behoefde te zijn, voortaan geregeld twee jaren onder de wapenen zal moeten komen- Het Oostenrijksche leger ondergaat hiermede een aanzien lijke uitbreiding. De militaire diensttijd duurt iu het geheel twaalf jaar, zoodat de versterking feitelijk 120,000 man bedraagt. De meerdere kosten per jaar worden op 4 millioen florijnen geschat. In alle stilte heeft men dat wetsont werp behandeld en afgedaan. Alleen in de commissie werd er over gesproken. De afgevaardigden stemden slechts en de pers bewaarde eveneens het stil zwijgen. Door de conferentie der Hongaarsche bisschoppen te Pesth is Donderdag 11. de tekst van hun gemeenschappelijk schrij ven door alle bisschoppen goteekend definitief vastgesteld om na gedrukt te zijn, onverwijld naar de respectieve diocessen verzonden te worden. De con ferentie richtte een telegram van hulde aan den H. Vader, die haar zijn zegen gen om te genezen zich in het hartje van den winter, met vast vertrouwen in den half dicht gevroren Donau stortte, om later, langs den weg van proefondervindelijk studie, aan de geheele wereld het water mits juist aangewend als het ongevaarlijkste, het zekerste en beste geneesmiddel bij de meest verschillende ziek ten voor te schrijven water, dat voor hem niet alleen een geneesmiddel, maar ook bovenal het middel is om te versterken en te verharden. Moeders, wendt het toch hij uwe kinderen aan zoo zegt hij gedurig in zijne voordrachten, laat hen toch minstens een paar malen in de week een koud bad nemen van eenige secon den, en ge zult zien, hoe goed zij zullen groei en hoe zij zullen spelen, en hoe zelden ze ziek zullen zijn. Met welk innig mededoogen beschouwt Z. Eerw. die armen schepseltjes welke door en door klierachtig, of aan nog erger kwalen lij dend, hem, den kindervriend hij uitnemendheid ter behandeling worden toevertrouwd i Gij vrou wen, zegt hij dan dikwijls, hebt dat kind geen behoorlijk voedsel gegeven, hebt het niet genoeg in de open lucht gebracht, hebt u zeiven ver waarloosd, toen het noodig was, dat gij het meest om der wille van uw kind, voor u-zelven zorgdet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1