Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Een winter in Wörisltnfen. 16de Jaarg. Donderdag 14 December 1893. No. 4764. bureau ^oogstraat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. F e u i 11 e 10 n. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke otereen- komsten aangegaan. 13 December '93 De afschuwelijke schanddaad, die de vorige week te Parijs heeft plaats ge had, heeft terecht bij de verschillende wetgevende vergaderingen in Europa, diepe verontwaardiging gewekt. In den aanvang der Kamerzitting op gisteren te Brussel, sprak de Voorzitter een woord van protest tegen den lafhartigen aan lag in de Eransche Kamer. De heer Be Lantsheere zeide o. a.„Er zijn te veel gevoelens en belangen,welke Frank rijk en België gemeen hebben, en de beide landen zijn te zeer aan elkaar verbonden, dan dat wij niet den hoon, net Fransche parlement aangedaan, zou den mede gevoelen. De minister-president Beernaert deelde nog mede, dat de Re geering den Fransehen Kamerpresident reeds een telegram had gezonden, waarin de afschuw voor de laffe moordenaars, Aan wie geene regeering ontsnapt, uit drukking vindt. De heer Nothom uit naam der rechter- en de heer Janson na3.n1 der linkerzijde, paarden hunne veronfwaardigingsbetuigingen aan die van den voorzitter. Al deze redevoerin gen werden met teekenen van algemeene ^stemming begroet; de Kamer hoorde Ze staande aan. In de Kamer van afgevaardigden te arÜ8, deed president Dupuy voorlezing van de uit het buitenland ingekomen ^fuigjngen van sympathie, voor alle Welken hij den dank der Fransche Kamer en de verzekering harer gevoelens van y ntelijkheid terugzond.(2'oéjuicAingen.) er volgens werd het woord gegeven aan asly,den gewezen mijnwerker en kroeg- 1 °'J^er ^-nz'nt "^e ^et voorstel in- eidde om door en uit de Kamer eene commissie te benoemen van 44 leden, eneinde een onderzoek in te stellen naar 6 oorzaken der jongste werkstakingen ln b rarkrijks noorden. De vergadering Welke uiterst kalm begon, werd daarop Pastoor Kneipp's Naamfeest. 8) bÏPr^ H.ebt uw raaag en uw bloe<l door koffie. tnee en andere genotmiddelen bedorven; r ziet ge er de wrange vruchten van. danraagt 1111 zulk een vrouw wat moet ik eet drinken, dan volgt het antwoord: fir,vwi en n'e'; weinig; neem 'smorgens Ho,!'»1 zuiver natnurineel gebakken, met soen 2 sraiddags eene broodsoep, kracht- hebt SOep met E®brand meel, havergort enz. hebt 86 Jleesch, bereid ze dan met bouillon, Went ge .it niet, wees er niet te treurig om, krant.*- zonder dat, laat zich eene goede, ren m amakelüke soep bereiden. Als verde- hebben uUd ueemt ee ook al weer, als ge het aa.wuü. nt' een stuk vleesch met groenten, "Ppelen, erwten of boonenhebt ge geen zeer heftig en rumoerig. Verschillende afgevaardigden werden tot de orde ge roepen. De minister Jounart, het voor stel bestrijdende, werd op een gegeven oogenblik, toen hij eene aanhaling deed uit een artikel van Gabrielle Deville, in de rede gevallen door den afgevaar digde van Parijs, Marcel Sembat, met de woorden Gij hebt gelogen, en ge logen met opzetEene niet zeer loyale verontschuldiging deed den onder breker vrijkomen van de toepassing der censuur. Jounart had een steeds klim mend succes met zijne bestrijding van het voorstel Basly, vooral toen bij, zich van het eigenlijk onderwerp verwijde rend, de opruiing naging, waaraan de socialistische pers met name de Reveil du Nord en de Petite Répnblique, zich tijdens de werkstaking hadden schuldig gemaakt. Daaronder kwam ook eene onvolledige aanhaling voor uit een arti kel in eerstgenoemd orgaan. „Bergt uwe dynamietbommen in de kazerne!" was de laatste zinsnede, welke de minister voorlas. Zij bracht natuurlijk een groote sensatie teweeg en lokte van de socia listen de heftigste protesten uit. Mille- rand na Jounart de tribune bestijgende, toonde dan ook aan, dat op de gewraakte zinsnede in het oorspronkelijke de woor den volgden De dynamiet, waarvan ik het gebruik aanbeveel is de socia listische. Aan Millerand werd toegestaan Donderdag zijn rede voort te zetten. In de beide huizen van het Parlement te Londen werd gisteren besloten der Fransche Kamer sympathie te betuigen ter gelegenheid van den afschuwelijken aanslag, waarvan zij het voorwerp is geweest. In het Lagerhuis kondigde lord Hamilton eene motie aan, verlangende voor de veiligheid des lands en tot be scherming van den Britschen handel eene aanzienlijke versterking van de oorlogsvloot en uitsprekende den wensch, dat de Regeering nog voor het kerst feest dienaangaande eane verklaring af- legge. De geruchten houden aan, dat vleesch, welnu, met een beetje kunstvaardig heid laten zich uit natuurmeel even smakelij ke als krachtige spijzen bereiden. Drink by het eten niet, en gebruik zoo min mogelijk specerijen. Voor uw avondmaal kunt ge weer eene soep nemen, daarna brood of eene andere meelspijs. Vleesch, hetzij nogmaals gezegd, hebt ge niet noodig, de Zwabische boeren eten hoogst zelden vleesch en zyn toch goed gezond, en kunnen flink werken. In elk geval behoeft ge uwen kinderen, zoolang ze nog klein zijn voor al, geen vleesch te geven, Tegen weelde kan Z.Eerw. sterk te velde trekken„ik weet zeer goed, zegt hij, dat ie- „mand ziekelijk is, indien hy geen glas bier „of wijn zou kunnen verdragenmaar ik ben „tevens overtuigd, dat geen gezonde dezen „prikkel behoeft, en dat geregeld gebruik, zy „het gering, ook schadelijk is. Geen machi- „nist gooit petroleum in het vuur, wanneer dit „uit zich-zelf goed brandt, en de machine flink „loopt. Doet hy het, dan zullen met de olie „ook de kolen sneller verbranden. En zal dan „door de plotselinge hitte ook de geheele ma- „chine niet lijden „Specerysn zya om dezelfde reden af te keu ken. Gewen er dus uwe tong en uwe maag „niet te veel aan, en gebruik ze slechts zeer „matig; ge zult er u wel by bevinden. Wat „de kleeding aangaat, als ge genoegzaam door „het water gehard zyt, hoe dunner ge u dan „kleedt, des te behaaglijker zult ge u gevoe de regeering een programma voorbereidt van eene versterking der vloot door aan bouw van schepen, waarvan de kosten worden geraamd op 8,000,000 p. st. Eene groote meeting door de Londensche Kamer van Koophandel bijeengeroepen, waarop handel, leger, Parlementen vloot ruimschoots en invloedrijk waren ver tegenwoordigd, was misschien niet zon der invloed op de bedoelde geruchten. De toedrang daarhjj was zoo groot, dat honderden buiten moesten blijven. Sir Albeit Rollit presideerde voor den onge- stelden poortermeester. Hij en andere redenaars betoogden den tegenwoordigen onvoldoenden toestand der vloot, vooral met het oog op de toekomst. Onder de hoofdsprekers was Lord Roberts, die namens het leger de overtuiging uitsprak, dat de vloot Engeland's hechtste bol werk is, zonder hetwelk het Britsche leger nutteloos zou zijn. Terwijl Frank rijk en Rusland, wier handelsomvang betrekkelijk gering is, hunne vlooten zoo enorm opvoeren, mag Engeland niet achterblijven, welks wereldverkeer en talrijke koloniën eene buitengewone bescherming vergen. Spreker onder steunde Roliits gevoelen, dat minstens nog duizend zeeofficieren en tienduizend manschappen noodig zijn. Behalve de geseinde resoluties, nam de vergadering het voorstel aan, dezelve aan den premier en de admiraliteit toe te zenden, waarna zij uiteenging met een driewerf hoezee voor de Koningin en voor de vloot. Acht duizend werkloozen trokken gis teren te Londen door de stad naar het Hydepark, alwaar zij eene vergadering hielden ter ondersteuning van Keir Hardie's motie in het Lagerhuis, be treffende de kwestie der werkloosheid. Nadat deze meeting was afgeloopen wilden de vergaderden, daaronder ette lijke anarchisten, al dravend naar Oost- Londen terugkeeren, hetgeen de politie verbood. Toen nu de volkshoop zich aan dit verbond niet stoorde, ontstond er eene worsteling en vonden er eenige „leu; maar als uw lichaam by dunne kleeding, „geen warmte genoeg ontwikkelt, neem toch „steeds als eerst bedekkende laag een grof „linnen hemd. Hoe harder en grover des te „beter, dit houdt door gestadig wry ven de huid „warm' en doordat het niet zooals flanel, fyn „linnen of katoen vast aansluit, houdt het ook „de huid droog. Verder moet ge, noch aan voe- „ten of {beenen, noch ergens anders iets dra- „gen, dat te vast aansluit. Hierdoor stoort ge „den bloedsomloop, en vroeg of laat zal zich „dit wreken." „Uw corset, mejuffrouw, zit in elk geval te „vast. Ik weet wel wat ge zeggen zult, ge „wilt vertellen, dat ge niet geregen zyt. Jawel „dat zeggen alle damesmaar ik verzeker u, „dat het kwalyk zoo los kan zitten of het is „hinderlijk. Laat het daarom liever uit, voor ndat hardnekkige hoofdpijnen, koude voeten en „onderlyfskwalen u komen verzekeren, dat het „te laat is." Met redeneeringen in dezen geest, met het voorschrijven van water-aanwendingen na af loop der spreekuren, collegium met de aanwe zige doctoren, gaat het spreekuur voorby, dat zich zelfs in dit seizoen, bij dit by uit stek gure weder, in een grooten toeloop mag verheugen. Aardig is het de kinderen te zien binnenko men. Blinden onder hen, doofstommen, met lu pus, met verlammingen, allen komen toch met blyde gezichtjes, door de overste van het kloos- arrestatiën plaats. Volgens bericht uit Melila zou Mu- ley Aaraf, broeder van den sultan van Marokko, eenvoudig den last ontvangen hebben de rust onder de Kabylen van het rif te handhaven, niet om hen te straffen. Maarschalk Martir.ez Campos heeft een nieuw onderhoud met Muley Aaraf gevraagd. De Kabylen volharden in hunne verklaring, dat zij een fort willen hebben tegenover het Spaansche Elazuarrich. De Rijksraad te Weenen behandelde gisteren de voorgestelde buitengewone maatregelen in Bohémen. Verscheidene jong-Czechische en Sloveensche sprekers verklaarden, dat deze maatregelen niet beantwoorden aan den huidigen toestand in Bohemen. De Duitsch-liberaal Bross zeide, dat zijne partij er voorstemmen zal in de hoop dat zij overgangsmaat regelen zullen blijken. De Polen sloten er zich mede onder dezelfde voorwaarde bij aan. j In den Senaat te Bucharest wees de minister van financien op den gunstigen toestand der geldmiddelen en op de voor- deelen van het thans aangenomen mi nimumstelsel. Hij voegde er bij, dat de conservatieve partij er niet bang voor is op de vingers te worden gezien. Volgens bericht uit Palermo duren de woelingen op Sicilië nog steeds voort. De troepen bezetten Partinico en Gar- dinello. In drie dagen werden geen octrooien betaald. Brand te Antwerpen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is brand uitgebroken in het groote graanpakhuis te Antwepen, bekend on der den naam Malton Haméatique of het „Oostersch Huis". Het verbazend groote gebouw, waarin 11,000,000 kilo koren en 2000,000 kilo lijnzaad geborgen waren, was na een uur tijd één vlam menzee. Hoewel de geheele brandweer tegenwoordig was en met gioote zelf opoffering en doodsverachting alle po ter vergezeld, of gedragen naar binnen. Ben voor één worden ze met de commentaren der overste vertoond, en elk krygt zyne voorschrif ten en zyn stukje worst. Hoogst zelden gebeurt het, dat een der kindereu huilt, zelfs al is de behandeling, appliceeren van oogzalf, strekken van gewrichten, ook nog zoo pynlyk, immers, vertrouwvol zien allen tot den goeden man op die arme bloeden helpen wil en zal, al ware het met zijn laatsten penning, zelfs met zijn hartebloedUwe komst voert ons daarom als vanzelf naar het nisaw gebouwde asyl, op Kneipps verlangen verrezen. Op een hoog punt aan de westzijde van het dorp verheft zich dit statige gebouw, uitroo- den steen opgetrokken, met voor Zwaben al thans flinke ramen eu deuren. Laten wij het betreden op den 20sten Januari, den naamdag van Sebastiaan Kneipp. Het geheele gebouw is goed doortimmerdelke zoldering met kie zel en cement gevuld, met central» verwarming. Er moet nog veel afgewerkt, worden, daarom wil ik er voorloopig niet over schrijven, en liever met u omstreeks 10 uur in een der groote zalen treden, alwaar eene groote menigte men- schen de komst van den jubilaris verbeidt. Wordt eeitolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1