Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. gingen in het werk stelde om het vuur te beperken tot het gedeelte, waar het uitgebroken was, mocht dit haar niet gelukken. Het geheele gebouw is een prooi der vlammen geworden. De schad s woidt op ten minste 6,000,000 frank geschat. Alles was verzekerd. Te middernacht ondekte men den brand die zich zoo snel uitbreidde, dat reeds te half één ure het geheele gebouw in vlammen stond. Hoe deze spoedige uit breiding der ramp mogelijk was, is voor allen een raadsel. Het gebouw is tach tig meter lang en bijna even breed, en het is onwaarschijnlijk, dat het vuur zich binnen eenige minuten over deze ontzettende uitgestrektheid zou hebben kunnen uitbreiden, wanneer niet een booze hand .hier aan het werk ware ge weest. Even vóór de ontdekking van den brand zag een bediende der douanen twee verdachte personen het gebouw ver laten door een deur, die men later ge opend vond. Tot 9 uur 's avonds was er nog gewerkt, en bij de laatste ronde was alles volmaakt in orde gebleken. Toen een der zijgevels van het ver brande gebouw instortte, werden twee politieagenten, die daar de wacht hiel den,' onder het puin begraven. Een van beiden werd er levenloos onderuit ge haald, de tweede is nog niet gevonden. De muren schenen in goeden staat, en niemand voorzag eenig gevaar voor zulk een ongeval. Het gevaar voor de omliggende ge bouwen en schepen was groot, en niet tegenstaande het strikte bevel, aan de kapiteins gegeven, om hun dek en touw werk voortdurend nat te houden, achtte de havenmeester het raadzaam, de sche pen te doen vertrekken, waartoe bruggen en sluizen werden opengezet. Gedurende dezen aftocht werd het ge vaar voor de schepen plotseling zeer ver groot. Twee honderd vaten petroleum, die rond het Oostersche Huis lagen, moesten te water geworpen worden voor het gevaar dat zij liepen van ook te ontbranden. Door den val werden eenige dezer vaten beschadigd en gebroken, en nu. verspreidde zich een laag petroleum over .het water. Toen daarin eenige vonken Vielen, ontvlamde het gevaarlijke nat en dreven de schepen in enkele minuten in een zee van vuur. Geluk kig mocht de brandweer erin slagen dit gevaar spoedig te bestrijden en te overwinnen. De grooto klok op den toren van het Oostersch Huis bleef met onwrikbare nauwgezetheid te 1 midden van al dat vuur den Greenwich-tijd aanwijzen, tot dat zij, ten slotte ook door het vuur overmeesterd, tegelijkertijd met den blik- sem-afleider en de ijzeren leuning van den toren, naar beneden stortte. Een dertigtal forsche waterstralen werden van het begin des onheils in de vlam men geworpen, die zij omstreeks drie uur meester werden. Het vuur bood niet langer weerstandimmers, er was geen schade meer aan te richtenalles was vernield. Het „Oostersch Huis" of hef „Huis der Hanzesteden," werd in 15641568 gebouwd ten behoeve der kooplieden van- de Hanzesteden, die te Antwerpen verblijf hielden. De beroemde beeldhou wer en bouwmeester Cornells De Vriendt, dezelfde die het Stadhuis bouwde, leverde er de plannen van de Oosterlingen be taalden twee derden, de stad het overige d^rde der kosten, die op f 90.000 (on geveer f300.000 onzer dagen) geraamd wprden. Na voltooiing van de werken bleek, dat de uitgaven f 84,000 meer bedroegen. Ongeveer 75 Hanzesteden 'droegen erioe bij en maakten gebruik van het gebouw, dat volgens de getui genis van schrijvers dier dagen meer op een paleis dan op een koopmanshuis geleek. De onderste verdieping diende tot stapelplaats van de koopwaren op de twee bovenverdiepingen logeerden de kooplieden in kamers, die ten getale van 30Ó waren. Het gebouw vormde een kolossalen vierhoek de bouwtrant was sober. Alleen de ingangspoort, van weers zijden met een nis tusschen twee ko- iörümeh 'versiérd en bekroond met een groote lijst, waarop de wapenschilden van Hannover, Bremen en Lubeck prijk ten, streelde het oog. Regelmatig waren verder de buitenmuren van het gebouw met lange venster rijen doorboord. Het opmerkelijkste kunstwerk was de toren, die hoog en sierlijk zijn vierkante naald, met kolommen en balustraden versierd, boven het massieve gebouw verhief. De Hanzesteden hadden niet lang ge not van hun eigendom. Hun kooplieden verlieten de stad na haar inneming dooi den hertog van Parma. Twee eeuwen lang diende het gebouw tot kazerne in 1795, na de heropening der Schelde, herkregen zij er den eigendom van in 1808 ontnam Napoleon hun dien weder in 1816 bekwamen zijn hem opnieuw en behielden hem tot in 1863, toen zij hun huis aan den Belgischen Staat af stonden in betaling van hun aandeel in den afkoop van den Scheldetol. In 1881 eindelijk werd het „Oostersch Huis" door 'den Staat aan de stad afge staan bij een veiling van eigendommen. De stad liet het kort daarna inrichten tot. een stapelplaats van granen, met elevators en siloos. ('/'-) Schiedam, 13 December 1893. Door bemiddeling van den boekhan delaar A. L. A. van Pinxteren ont vingen wij Een St. Nicolaas-cadeautje voor de Zwartjes ran Afrika f 5.— Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven een g o r d ij n-e m b r a s se, een portemonnaie met f0.265, een rozen krans, een haan met gele en witte veeren en een huissleutel. Gisteren avond passeerde onze haren het stoomschip Maasdam van New-York komende. Het was een prachtig ge zicht het verlichte zeekasteel statig en langzaam voorbij te zien stoomen zoo dat er geen deining in het water zicht baar was. Wel is dit een bewijs, dat wanneer een welwillend en voorzichtig gezagvoerder het bevel voert, er voor onze havenwerken niets is te vreezen. Yoor de afdeeling Schiedam van het Alg. Ned. Wtrkl. verbond zal a.s. Maan dag eene lezing worden gehouden door den heer J. A. Tours, directeur van „Ons Huis" te Amsterdam, door wien de geschiedenis van „Ons Huis" zal wor den behandeld in verband met de voor genomen stichting van een Volkshuis" alhier. Bij de Zaterdag gehouden verpachting van Gemeente-landerijen te Vlaardingen, was de opbrengst in het algemeen aan merkelijk lager dan de vorige jaren. Te S3/k uur eergisteren-avond heeft, vermoedelijk door roetaanlading, brand plaats gehad in den schoorsteen van de verwarmingsraachine in de R. K. kerk in het Boschje te Rotterdam. De brand is met eigen middelen gobluscht, zoodat de uitgerukte spuiten 15, 16, 11 en 10 geen water gaven. Aangenaam is het ons melding te kunnen maken van eene onderscheiding, die den heer Paul Haase, onzen ge- vierden stadgenoot, ten deel viel van de zijde van dan hertog van Heiningen. De heer Haase was per telegraaf uit- genoodigd zijne medewerking te verlee- nen bij eene uitvoering der „Missa So- lemnis" van Beethoven en de zanger droeg zijne partij voor, op eene wijze, die zoozeer de goedkeuring van den kunstlievenden hertog wegdroeg, dat hij met ecu korte toespraak hem een rid derorde aanbood en wel het „Verdienst- kreuz für Kunst und Wissenschaft. RottNwsbl.) De vorige week hebben zich te Rot- dam 24 gevallen van pokken voorge daan. De ziekte breidt zich aldaar uit. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 December. De Voorzitter zegt: Sinds onze jongste bijeenkomst heeft zich in een naburig Rijk een gruwelijk feit voorgedaan, n.l. een laaghartige aanslag, waaraan de vertegenwoordiging van eene bevrieade natie blootstond. „Ik vraag machtiging van de Kamer, om aan den President van de Vertegenwoordiging der Pransche natie de deelneming en de sym pathie dezer Kampr te mogen vertolken." [Alge- meene toejuichingen). De Minister van Justitie. Namens de Regeering verklaar ik mij geheel bij deze woorden aan te sluiten. toejuiching Bjj de hervatting der beraadslaging over de Begrooting van Justitie werd met 49 tegen 9 stemmen verworpen het amendement-v. d. Velde (verhooging van f 400 voor een klerk). Verder werden nog enkele besprekingen bjj sommige onderdeelen gehouden. De Minister verklaarde o.a. op een vraag van den heer Lieftinck, dat hjj in overweging zal nemen, om de inspecteurs der Ryksveld- wacht de Officieren van Justitie te doen kennen in het geven van verloven aan de veldwachters. De Minister beloofde aan de bh. Liettinck en De Kanter nadere overweging van het bouwplan voor de strafgevangenis te Haarlem. Aan den heer Roessingh gaf de Minister te kennen, dat het niet raadzaam is terug te kaeren van den vroegeren toestand, om in de Rijkswerkinrichtingen het pensioen van ver pleegden tot hun eigen onderhoud aan tewenden. De Begrooting van Justitie is daarop aan genomen. Vervolgens had de interpell. van den heer Levy plaats omtrent het gebruik, door de Kroon gemaakt van haar vernietigingsrecht van plaatselijke verordeningen ter zake van de vrijheid van handel en bedrijf. Oe bedoeling is, om het centraal gezag aan te sporen, om, nu art. 2 der Patentwet is vervallen, gemeente besturen te beletten inbreuk te maken op de vrijheid van handel en bedrijf. (Bepaald is dat heden- en Donderdag avond zittingen zullen worden gehouden en a.s. Zater dag (11 ure) en Maandag te 1ure de werk zaamheden zullen worden voortgezet). De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog op Donderdag 14 en die van den minister van marine op Vrijdag 15 dezer, zullen niet plaats hebben. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de onderofficieren en korpo raals, die in de verschillende garni zoenen bij de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel als onderwijzer op treden, gedurende den geheelen cursus respect, niet meer dan f 10 en f6 be looning mogen ontvangen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, met ingang van 14 dezer het verbod van het vervoer van schapen, bokken en geiten, versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en alle ander afval van genoem de dieren uit of naar de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam op te heffen. In de laatste dagen zijn van het de partement van oorlog verschillende orders uitgegaan, om te weten in hoeveel tijd plotseling geven orders ter mobilisatie van een deel van het leger en tot op roeping van de militie, kunnen uitge voerd worden. De Begrooting van Marine is verhoogd met f 6250, ter dekking der kosten van aanschaffing van nog een gasboei (oor spronkelijk was maar een gerekend) ten einde te komen tot een geleidelijke al- geheele verlichting van het Krammer, Volkerak en Hellegat. Do eerste gas boei is reeds geplaatst in den beneden- mond van het Noordergat; de tweede zal geplaatst worden in het Krammer. Binnen een niet te langen tijd hoopt de Minister van Waterstaat een voorstel bij de Tweede Kamer in te dienen be treffende de overneming van de telefoon lijnen door den Staat. Ten aanzien van het muntwezen op Curagao waarover herhaaldelijkgeklaagd is, verklaart de Minister van Koloniën in zijn antwoord op het verslag nopens zijn begrooting, het volkomen eens te zijn, dat de' toestand van het muntwezen veel ta weuschen overlaat. Zijn bijzon dere aandacht is op deze aangelegen heid gevestigd en hij ziet voorstellen van den Gouvernenr van Curagao, die geraadpleegd is, tegemoet. Wat den koers betreft der postwissels, waartegen deze uit Curasao naar Ne derland kunnen worden verzonden, de Minister gelooft niet dat die koers lagef dan 102 percent kan zijn. Van overzending van specie naar Curagao kan geen sprake zijn, zoolang Curasao aan Nederland meer verschul digd is dan voor die kolonie hier te lande betaald. De Vereeniging „Oudbeierlands Ge meentebelang" is door een hoofdambte naar bij het ministerie van waterstaat Damens den minister uitgenoodigd een plant- aan te geven, hoe men den post dienst in de Hoekschewaard wensebt geregeld te zien. Genoemde ambtenaar deelae mede, dat hoofdzakelijk moet gelet worden op de belangen van Oud- Beierland, omdat met het oog op den handel, die gemeente op uitbreiding aan spraak kan maken, terwijl, wat de ove rige dorpen van het eiland betreft, de minister geen uitbreiding noodig acht- Volgens mededeeling aan de woning van den heer rar. J. Kappeijne van de Coppello is genoemde staatsman in ruste niet ziek en beweegt zich door het huis- Ten gevolge van een lichte verwon ding aan het been is hij echter ver plicht thuis te blijven. Naar wij uit Den Haag vernemen, i* de toestand van het lid der Tweed" Kamer, den kapt. luit.-ter-zee Land, vrij ernstig. De Heldersche afgevaardigd" lijdt aan bronchitis. C De Kamer van Koophandel te s-Gra* venhage heeft in een adres tot den G"" meenteraad het verzoek gericht deze" winter, als middel tót verschaffing va" arbeid, een aanvang te maken met den aanleg van het Laakkanaal, voor zoove"! betreft htt terrein tusschen de Trekvaart en den Rijswijkschen weg. De hoogeerw. heer mgr. dr. Everts, lid der Tweede Kamer voor Roermond, is hersteld en nam gisteren wederdeel aan de zitting der Tweede Kamer. Aan de Tweede Kamer is ook door de directie van het Provinciaal Utrechtscb genootschap v oor kunsten en wetenschap pen bij adres het verzoek gericht om den post voor een nieuw centraal archief- gebouw te 's-Gravenhage aan te nemen- De influenza heerscht vooral in Den Haag. In de beide laatste weken stier ven daar 13 personen aan die ziekte, terwijl van de 103 personen, die in d" week van 26 November tot 3 Decem ber aldaar overleden, 43 aan ziekte" der ademhalingsorganen zijn gestorvem en het sterftecijfer van 24 pCt. tot 31 pCt. is gestegen. Een plan tot vergrooting van be4 Kurhaus te Scheveningen is bij b" Dagelijksch bestuur van Den Haag i°' gediend. In dit plan moet begrepen zijn het bouwen van twee win kei galerij op het plein aan de landzijde van h"c Kurhaus, terwijl de bovenruimte voot logeerkamers zou worden ingericht. De stoomboot Minister Fock va11 Amsterdam naar Harlingen is eergist"' ren-middag ten zuiden van Enkhuiz"1' weder aan den grond geraaktdaar h" juist vloed was, zal zij wel eenigen tij kunnen wachten, voor zij vlot kom De passagiers zijn afgehaald en kond"11 hunne reis per veerboot Enkhuizen^ Stavoren voortzetten. De beide ijsbrekers, welke de sterdamsche Vereeniging voor Alf»f meene scheepvaartbelangen te St"tD heeft doen bouwen voor het openhoud" van het Noordzee-kanaal en de hav van Amsterdam, zijn thans aangekome zoodat Amsterdam nu beter tegen "e felle vorst gewapend is dan vroeger-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2