Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 15 December 1893. No. 4765. bureau <$oog^traat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. Een winter in Wörishofen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer conrant is verzekerd volgéns de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 14 December '93. Met grooten spoed heeft gisteren de Senaat te Parijs, evenals de Kamer, het ontwerp aangenomen tot het tegengaan der anarchistische oprniing in de pers. Het bureau der Kamér heeft maatrege len genomen ter beveiliging van het paleis Bourbon. Daar de constitutie bepaalt, dat de beraadslagingen open baar zijn, zoo kan er natuurlijk geen sprake zijn van het sluiten der open bare tribune, maar de volgende controle ep voorzorgsmaatregelen voor de toela ting van hst publiek zijn reeds Maan dag vastgesteld: lo. Al de buitendeuren bekken van het Palais Bourbon op den qnai d' Orsay, in de rue de Bour gogne en op het plein zullen onderling door electrische schellen verbonden wor den, opdat zij plotseling kunnen geslo ten worden, 2o. de Salon de la Paix zal enkel voor afgevaardigden en verslag gevers toegankelijk zijn, ambtenaren, vilenden van Kamerleden en publicisten zuüen niet worden toegelaten. De ver- jdaggevers zullen persoonlijke toegangs kaarten krijgen, welke aan niemand piogen worden uitgeleend; 8o. de kaar- ®p of introductiebiljetten voor het pu bliek door de kwestuur uit te geven, apn de afgevaardigden, zullen de iden- iteit van den geïntroduceerde aanwijzen, oordien zij diens naam moeten dragen, gewaarmerkt door den introduceerenden afgevaardigde. Die kaarten zulleu v°ortaan in handen van de toegelaten gein trod uceerden blijven, die ze op ver- angen moeten toonen 4o. Niemand zal in d« wachtkamer van het publiek wor- en toegelaten dan op vertoon van een lëntiebrief, afgegeven door den afge vaardigde, dien men wenscht te spreken. odrukte formulieren zullen tot dat einde door de questuur aan de afge vaardigden verstrekt worden, om bij voorkomende gelegenheid door hen te borden ingevuld. Pastoor Kneipp's Naamfeest. 4) 'f® kinderen plaats genomen, hpt 8t- ®ere oeosteljjken, het bestuur van £?eL n psve: ein en de doctorenhet verdere s ueerte wo dt ingenomen door de op elkan- gaepai£tC bargasten. Eindelp treedt de eer- hfl»s ,KneiPP binnen en wordt met gejuich en nagekliip ontvangen. Zoodra dit ophoudt, het dam'0 me1en ib' valt een gemengd koor in van mes en heeren en de beste zangers enzan- g Jjessen nit de kinderen. Dadelijk daarna treedt haa mei.s'es uit het koor op, en houdt met elk Jnendinnetje een samenspraak, waarin zij to„an .r mededeelen, hoe ongelukkig zij waren Zj- n kwamen, en hoe veel beter zjj thans derrt- gebeel dezer samenspreking, zoo kin zoo eenvoudig, zoo ongekunsteld, was toch aangrijpend, dat glechts weinig oogen droog Ook te Berlijn is men op maatregelen van verweer tegen de schandelijke aan slagen der anarchisten bedacht. Op het hooren van de tijding van den aanslag in de Fransche Kamer, moet de Keizer gezegd hebben, dat het zonder draconi sche verdedigingsmaatregelen niet njeer gaat. Maandag-avond heeft een verga dering van een 500 anarchisten, waar onder veel vrouwen, te Berlijn plaats gehad. Hermann verklaarde, dat als de Regeeringen maatregelen nemen tegen de anarchisten, dezen zullen weten te antwoorden. Weiner stelde de tegen woordige maatschappij verantwoordelijk voor het gebeurde. Wiesenthal en Her mann zijn eergisteren wegens opruiing tot moord ieder tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Weiner en Allerdt worden wegens de vergadering van Maandag vervolgd. De Duit8che keizer heeft opnieuw een sprekend bewijs van zijne Neder- landsche sympathieën gegeven. Dinsdag gaf het keizerlijk paar in het nieuwe paleis te Potsdam eene groote musikale soiree waarop behalve de vroemde ge zanten en andere voorname personen ook vooral vertegenwoordigers van kunst en letteren genoodigd waren. Uit Han nover was reeds de onlangs vermelde mannenzangvereeniging op de soirée verschenen en bracht op bijzonder ver langen des Keizers als tweede deel van het program wederom slechts oud-Hol- landsche liederen, naar Ed. Kremser ten gehoore, en welKommo kommholdes Kindekenvoorts eene elegie Wilhelmus van Nassouen, KoningsliedAbsckied van Bergen op Zoom en Dankgebet. Een oud fanfare-motief leidde de liederen in, waarna de Keizer wederom verklaarde de schoonheid van de oud-Hollandsche krijgsliederen niet genoeg te kunnen ïoemen en in geestdrift uitriep „Hoe grootsch en zoo iets had men voor 200 jaren geschreven Ook de Keizerin, die muzikaal zeer ontwikkeld is, gaf insgelijks hare bewondering te kennen. bleven, en Kneipp zelf zjjnen tranen geheel den vrfjen loop liet. Ja het lang verbeide ideaal was bereiktvoor die arme, verworpen wezens was een wijkplaats gevonden, waar met onver droten ijver, met belangelooze liefde en zorg voor hun lichamelijk en geestelijk welzijn ge werkt wordtDie beide kinderen van zooeveu, die daar zoo eenvoudig elkander hunne lijdens geschiedenis vertelden, en nu zooveel beter zijn, het zijn er de eerste vruchten van. Zie nn weer dien glans in die voor twee maanden nog zoo doffe oogjes dien opkomenden blos in het voor heen zoo bleeke gezichtjeThans staan ze zelfs voor een oogenblik recht. En waren niet voor vier maanden beide beenen geheel lam Na deze kinderen trad een kleine jongen op met een zeer geestig vers, in het Zwabisch dia lect, dat de geheele zaal deed schateren van het lachen. Hierna spraken achtereenvolgens de voorzitter van het Kneipvereiu, gevolgd door een prelaat uit Hongarije. Deze lofredenaar sprak in gespierde, kernachtige taal. Maar zie daar treedt uit de rijen der Kurgasten een kloek gebouwde jongeling. Toen deze voor seni- ge maanden herwaarts kwam, was zijn linker oog geheel blind, terwijl het, rechter hem niet toeliet op een afstand van i meter iemand te herkennen. Student te Bonn had men hem aldaar op beide oogen geopereerd zonder eenig succes. Daarua hulp zoekende te Wörishofen, herstel de hij tot heden reeds in zooverre, dat hij op straat de menschen weer herkent en zeer goed Zij verklaarde echter in moederlijk ge voel, dat het Kommo komm holdes Kinilehen haar lievelingslied was. Tot nutoe was het aan het Berlijnsche hof nog niet gebeurd, dat een eenvoudig dichter en een tooneelspelergenoodigd werden als gasten des Keizers. Als dit vroeger werkelijk eens geschied was, dan diende het slechts om met hunne kunst de andere hooge gasten te vermaken Alle bladen zijn vol van deze gebeur tenis Het schijnt wel, dat het nieuwe ministerie voor Italië nog niet zoo spoedig zal gevormd zijn. Crispi's derde kabinet blijkt niet zoo spoedig in elkaar te zitten. Toch wordt de samenstelling nog deze week verwacht. Naar luid der geruchten, heeft Crispi van den Koning onbeperkte volmacht gekregen tot in voering der organieke hervormingen, besparing op de universiteiten, de recht banken, de prefectures en onderprefec- tures. Onder de belasting-voorsteller. Zou er een zijn tot verhooging der zout- belasting met 40 centisimi (ÏP/j cent). Op legergebied zal er weinig of niets worden bezuinigd. Door de afwachtende houding der uiterste linkerzijde zal Crispi het in den aanvang niet zoo moeilijk hebben. Het oproer in Sicilië dreigt steeds grooter afmetingen aan te nemen. Te Partinico en Grandinelli blijft bet zeer woeligbeide plaatsen zijn door de troepen bezet. Sinds drie dagen zijn geen gemeente-belastingen betaald. In eene correspondentie uit Rome wordt gemeld, dat de ontevredenheid ook buiter. Sicilië zich onrustbarend uitbreidt, zelfs in het leger Fasci (vereenigingen) als op Sicilië bestaan, zijn reeds opgericht in Napels en zelfs te Rome. De werklieden haasten zich als lid dier vereenigingen toe te treden in de hoop daardoor hun lot verbeterd te zien en de vrouwen leggen de meeste opwinding aan den dag. De monarchie, langen tijd als hoeksteen der Italiaansche eenheid beschouwd, lezen kan. Zijn linkeroog, zoo verzekerde hij mij in persoon, is weer zoo goed als ooit te voren, en het rechter wordt van week tot week beter. Is het wonder, dat in zijn geval dank baarheid den jeugdigen spreker zoover voerde dat alleen de poezie hem de juiste woorden kon doen vinden. Ik laat hier eenige regelen van hem volgen Wenn alle freudig sich am heut'gen Tage regen. Und wiedernm die Deinen hier treten vor Dich hiu. Und alle, alle fleh'n des Himmels reichsten Segen Auf Dich herab, o Greis, mit dankbar treuem Sinn O dann verzeihe mild, wenn auch mein Lied es wagt, An diesem Festestag bescheiden zu erklingen Und reichlich ist mein Lohn, wenn man von ihm nur sagt, Dasz wert es war, bis an Dein Vaterherz zu dringen. Zu lindern all dies Elend, zu helfen treu und wahr, Hat Er Sich den erlesen, der lieute vor uns steht Ihr alle kennt und schittzt ihn, den Greis im Silberhaar, Der unermiidlich wirket von früh bis abends spat. wordt tegenwoordig openlijk aangeval len en dat niet alleen door socialisten of radicalen, maar door iedereen. Wan neer niet spoedig verbetering komt in den financieelen en economischen toe stand des lands en hierop bestaat bitter weinig uitzicht kan men de ernstigste gebeurtenissen verwaehten. Yolgens draadberichten uit Madrid houdt de toestand van de spoorwegmaat schappijen de aandacht der regeering bezig. De minister van openbare werken heeft maatregelen genomen, bestemd om het verergeren van den toestand Ie voorkomen. Hij houdt zich overtuigd, dat de stijging van het goud agio de oorzaak is van de malaise. Hij zal den ministerraad eenige maatregelen voor stellen om haar tegen te gaan. Naar men uit Melila meldt, heeft het onderhoud van maarschalk Martinez Campos met Muley Aaraf plaats gehad •n het geheim wordt daaromtrent be waard. Men gelooft echter dat Muley Aaraf volmacht zou hebben om de uit voering van het vroegere tractaat t« bepalen en een onzijdige strook grond gebied vast te stellen en dit door de Kabyler. te doen ontruimen. In de hegrootingscommissie van het Huis der afgevaardigden te Washington hebben de democraten oen ontwerp- tariefherziening ingediend, waarbij ver schillende invoerrechten, in stede van verlaagd, nog zelfs aanmerkelijk ver hoogd worden. Maar dit ontwerp zal zelfs bij de zuidelijken veel tegenkan ting ondervinden. De vertegenwoordigers van Lousiana bijv. zegt men, besloten geen ontwerp goed te keuren, dat vol komen bescherming verleent aan de suikernijverheid. Op dit oogenblik ge nieten de suikerplanters premiën, daar ruwe suiker ten gevolge van de reci- prociteitsverdragen feitelijk vrij mag worden ingevoerd. Yele democraten heb ben de premiën dadelijk geheel willen afschaffen, maar in de plaats daarvan is men overeengekomen een schikking Nicht achtend Deiner Jahre, nicht achtend Neid noch Spott, Die selbst dem besten Strepen auf Erden nicht erspart, So wirkest Du nud schaffest nach Deiues Her» Gebot. Yol Liebe und Erbarmen nach uusres Hei land» Art So gab auch Gott im Himmel, der alle Herzen fllhrt. Dir, Greis, ein Herz voll Liefde zu jeuer Kin derschar, Die, noch im zarten Alter, vom Siechtum Schon. berührt, Sich Deinem Vaterauge hier hietet dankbar dar. Du nahmst sie auf voll Milde, Du schufest die ses Heim. Du spendest Trost und Hilfe, Du schirmst sie vaterlich Drum habe Dank und möge Dein schönster Lchn der sein, Wenn diese Kinderherzen zum Herren fleh'n für Dich. Daarna trad nog een andere kurgast op, die den heer pastoor uit aller naam eene gift voor het asyl en een nieuw spreekgestoelte vereer de. Dit laatste werd nu onmiddeljjk door Kneipp zelf betreden. Z.Eerw zeide in 't kort het volgende (Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIE SCHE COURANT HUIHHUHUinwmU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1