Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Ze BINNENLAND. De Londensche Times verneemt uit Pre toria dat er terstond begonnen is met den bouw van den Natalschen spoorweg-ver- lenging tot welke thans machtiging is ver leend. De hertog en de hertogin van York hebben besloten voorloopig geen gevolg te geven aan de uitnoodiging om Australiö te bezoeken. De democratische leden van de financieel e commissie uit het Lagerhuis der Unie zoo wordt uit Washington gemeld hielden eergisteren-avond eene bijeenkomst, in welke bleek dat zij verdeeld waren omtrent het heffen van eene inkomstenbelasting, alsook over het bijeenroepen van eene democra tische partij-vergadering tot het overwegen van de tariefs-kwestie. Evenwel zal die vergadering vermoedelijk toch in het eind der week plaats hebben, daar 52 democra tische leden er toe besloten. De ISew-Tork Herald ontvangt een tele gram uit Managua, naar luid waarvan de oorlog tusschen Nicaragua en Honduras uitgebroken is. Generaal Bonilla, het hoofd der Hondureesche opstandelingen, is uit Ni- curagua Honduras binnengevallen en heeft de stad Yuscuran ingenomen en er eene voorloopige regeering gevestigd. De president van Nicaragua heeft het bewind van Bonilla erkend. Schiedam, 4 Januari 1894. Burgemeester eu Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezete nen, dat met de afgifte aan hunne huizen van de beschrijvingsbiljetten voor de plaat selijke directe belasting dezen gemeente ingevolge de verordening voor die belasting, vastgesteld den 26sten Januari 1882, is aangevangen. Tevens herinneren zij de ingezetenen aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 der verordening, regelende de invordering der genoemde belasting, houdendedat de be lastingschuldige die geen beschrijvings-biljet ontvangen heeft, verplicht is er een op de gemeente-secretarie af te halen. Gedurende het jaar 1893 zijn alhier aangekomen 93 stoomschepen met een inhoud van 229,160.25 M3 en 64 zeilschepen rnet een inhoud van 22,314.00 M uit de navolgende havens Stoomschepen. Braila 12 Middlesbrough 3 Riga 4 Fredrikshall 1 Oxelsund 1 Pernau 4 Windau 1 Hamburg 1 Noordzee 31 Kramfors 1 Warkworth 1 Bilbao 15 Dedeagatch 4 Rotterdam 1 Bourgas 1 Kotka 1 Re val 3 Haynasch 1 Li bau 3 Ismail 1 Salonica 3 Van deze voerden de Nederl. vlag 36 Deensche vlag 4 Engelsche 27 Zweedsche 3 Duitsche 21 Noordsche 2 i 1 s c h e p e n. Noordzee 22 Haynasch 2 Passaroean "1 Petersburg 4 Helgoland 17 Sundswall 1 Drammen 3 Bremen 1 Fredrikstad 2 Archangel 1 Osterholz 1 Riga 1 Windau 2 Narva 1 Memel 1 Hernösand 1 Drontheim 1 Kroonstad 1 Hamburg 1 Van deze voerden de: Nederl. vlag 50 Russische vlag 5 Duitsche 2 Deensche T> 1 Noorsche 6 Onmiddellijk uit zee arriveerden alhier 58 stoomschepen metende 150.738 M3 en 42 zeilschepen metende 20.305 Ms te zamen 100 schepen met 171.043 M3. Hieronder zijn niet begrepen de steamtrawlers en de haring- loggers die resp. 31 en 32 reizen deden. Langs den Nieuwen Waterweg vertrek- kei de werden alhier uitgeklaard 82 stoom schepen met een inhoud van 93,895.17 Ms en 45 zeilschepen met een inhoud van 7932.92 M3, terwijl alhier in den loop van het jaar 22 visschersvaartuigen aankwamen en 22 naar zee vertrokken. In het jaar 1892 kwamen alhier uit zee aan 49 stoomsch. met een inh. van 158,533.29 M3 69 zeilsch. 24,447.10 De rivier de Maas voor deze stad is heden overdekt met licht drijfijs, dat de buiten- lar.dsche scheepvaart weinig hindert. In de Wester- en Nieuwe Haven wordt het ijs door eenige sjouwerlieden met booten ge broken. De Spoelirig-Vereeniging, die deze menschen aan het werk heeft gezet, heeft daardoor in dezen tijd van werkloosheid aan velen weder een gewaardeerden dienst be wezen. Wegens den lagen waterstand onder vindt de scheepvaart alhier een groote be lemmering. Heden nacht omstreeks kwart over vier ure werd alhier het luchtverschijnsel van een vallenden vuurbol waargenomen. Door de strenge vorst van den afgeloopen nacht ondervindt de scheepvaart op de binnenwateren zeer veel vertraging. De dage lijks aankomende melkboeren losten heden namiddag hunne schuiten aan de Schiekade Wz., omdat bet bijna ondoenlijk is met die vaartuigen de Schie verder te passceren. Wegens ijsgang op de rivier den IJsel is de brug bij Doesburg weggenomen. Het vervoer van wagenladingen kan niet plaats hebbenhet vervoer van stukgoederen ge schiedt geregeld. Wegens ijsgang is het spoorwegverkeer van Zevenaar naar Kleef gestremd. (N. R. Cf.) Omtrent den kerkdiefstal in de Ned. Ilerv. kerk te Overschie, waarvan wij in ons num mer van 1 Januari melding maakten, wordt nader nog het volgende bericht Toen Vrijdagmorgen de dochter van de kosterin te Overschie in de kerk kwam, wachtte haar een allerzonderlingst schouw spel. Vlak voor de deur, waardoor zij bin nentrad, stond een karaf met (water) gla zen, en in de kerk stoof 't van veeren. 't Verschijnsel werd weldra opgehelderd. In den verloopen nacht waren er een of meer lieden in geweest van dat slag, dal rr.en gewoonlijk wel in kerkers, maar niet in kerken aantreft. Met een valschen sleutel was 't gebouw geopend geworden en toen waren de dieven blijkbaar zeer op hun ge mak aan 't werk gegaan. De offerblokken waren opengebroken en van hunnen inhoud ontlast. Vervolgens heeft men beproefd om de kast te openen, waarin het Avondmaal s- zilver bewaard wordtmaar tevergeefs evenmin gelukte het om in de kerkeraads- kamer door te dringen, zoodat zij aan de brandkast hunne krachten niet hebben kun nen beproeven. Een karpet, dat pas nieuw geweest is, en een tafelkleed, die beiden bij huwelijksinzegeningen gebruikt worden, hebben zij medegepakt. Of nu de buit over 't algemeen erg tegen viel, dit is zeker, ze zijn toen op een won derlijke wijze aan 't werk gegaan. Verschillende bijbels werden van hun plaatsen gelegd, die van den predikstoel met 't psalm- en gezangboek lag netjes op een stoel in het hekje. Maar erger was, wat verder geschiedde. Tal van kussens zijn moedwillig opengesneden en de veeren her- en derwaarts verstrooid, terwijl verder verschillende sporen van moedwil of spijt zichtbaar waren. Ook het orgel heeft men getracht te bereiken, maar tevergeefs. Van de daders is tot dusverre niets be kend. Door den koster van de Groote of St. Lourenskerk te Rotterdam is een aan den kerkraad gericht schrijven ontvangen, waar in de bedreiging geuit is, dat men de kerken der Ned. Herv. gemeente te dier stede door dynamiet zal verwoest en. Hoewel men niet vreemd is van de gedachte, dat men met eene misplaatste grap te doen heeft, zijn de noodige maatregelen genomen en wordt de kerk voortdurend bewaakt. De te Rotterdam in hechtenis genomen 70jarige bedelaar-kapitalist, bijgenaamd »de Oliphant", is ter beschikking van de justitie gesteld, om zich te verantwoorden, dat hij het verbod om te bedelen heeft overtreden. Intus- schen is het vermoeden gerezen, dat het op hem gevonden geld wel eens een anderen oorsprong kon hebben dan hij opgeeft. Men herinnert zich misschien, dat in het voorjaar van het vorig jaar een bedelaar het kantoor van een handelsfirma in de Wijnstraat te Rotterdam binnendrong, den kassier op het kantoor zoodanig sloeg, dat hij bewusteloos neerviel, en daarna een som van circa f8000 stal. Een 82-jarige vrouw te Maassluis, die er, naar zij zeide, maar arm voorzat, ontving, behalve huishuur,ook nog andere ondersteu ning van diaconie en burgerij. Toen zij echter dezer dagen overleed, bleek dat zij er nog warm inzat. Bij huiszoeking vond men, behalve vele voorwerpen van goud en zilver, nog een aardig bedrag in geld. ter wijl zij bij een notaris in een naburige ge meente nog f'700 gedeponeerd had. Een leelijke verrassing voor de weldoeners, doch niet voor haar buiten Maassluis wonen den zoon, die bereid werd bevonden de na latenschap te aanvaarden, Ter bijwoning van den gala-raóut, welke eergister-avond ten Hove te 's-Gravenbage plaats had, waren uitgenoodigd alle dames en heeren der Hofhouding van HH.MM.de Koninginnen, de leden van het corps diplo matique, de leden der verschillende hooge Staatscolleges en verdere hooge staatsamb tenaren, de meesten der alhier woonachtige officieren van leger, marine en schutterij, en enkelen van andere plaatsen. In 't geheel waren ruim 800 uitnoodigingen verzonden. H. M. de Koningin-Regentes betrad te kwart voor 9 uren de diplomatenkamer en verscheen te kwart voor '10 in de groote zaal. H. M. bewoog zich den ganschen avond door de verschillende vertrekken en onderhield ,ich met de aanwezigen. Ver schillende personen werden aa i H. M. voor gesteld, anderen betuigden HD. hun dank voor verkregen onderscheidingen, enz. Te 12 uren trok H. M. zich in HDr. vertrekken terug. Gedurende het feest voerde de Kon. Mili taire Kapel in de groote balzaal, het mu ziekkorps der schutterij in de kleine dans zaal een keurig programma uit. Buffet ten waren aangerecht in de galerijzaal en in een der salons van den anderen vleu gel van het Paleis. De laatste gasten ver trokken voor éen uur. (D.) Uit Rotterdam is een adres gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin Hr. Ms. aandacht wordt gevestigd op het feit, dat het niet hetzelfde is in welke maand men inlegger in de Rijkspostspaarbank wordt. Volgens de wet moeten de boekjes ter bijschrijving van rente elk jaar opgezonden worden in de maand waarin zij genomen zijn. Dan wordt alleen de rente bijgeschre ven die op het einde van het jaar gekweekt was, en niet die gekweekt was tot de maand, waarin het boekje genomen is. Hieruit blijkt dus, dat alleen in de boekjes van Januari de geheele rente wordt ingeschteven. Als voorbeeld wordt een boekje genoemd van November, en waarop jl. November, feitelijk f7 rente was gekweektin dat boekje werd echter maar de rente tot Januari 1893 zijnde 46 cent geboekt. Was de houder van dat boekje nu in Januari inlegger ge worden, dus twee maanden later, dan was aan rente f 7 ingeschreven, wat voor het volgende jaar een voordeel van 18 cent had opgebracht. Dit is dus nu niet het geval. Adressant verzoekt daarom aan H. M. de wet zoodanig te doen wijzigen, dat hetgeen verschil meer oplevert in welke maand men inlegger wordt. Tegen 9 uren eergisteren-avond is te Rot terdam op een allerbrutaalste wijze inge broken bij O. J. H. Middel, koopman in aardappelen enz., in het benedenhuis van pand 165 aan den Zwaanshals, Na het ver breken van de straatdeur hebben de dieven de lampen aangestoken en het geheele be nedenhuis op hun gemak doorzocht. Wat aan goud en zilver aanwezig was in laden en kasten, hebben zij medegenomen. Ook de toonbanklade werd nagezien en het aan wezige geld, een bedrag van ruim f 20, ontvreemd. Ook nu zijn de daders onbekend. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar New-York (via Rotterdam), door middel van het stoomschip Edam. De laatste buslichting aan het post kantoor tRotterdam is bepaald op 6 dezer, des voormiddags te 10.30 ure. De wijze van verzending behoort duide lijk op het adres vermeld te worden. Dinsdag herdacht de heer H. L. Enthoyen den dag waarop hij 25 geleden zijn loop baan begon aan de fabriek var. de voormalige firma L. J. Enthoven, thans de vennootschap »de Pletterij" te 's-Gravenhage. Sedert die vennootschap als zoodanig bestaat, heeft de beer Enthoven met juiste bekwaamheid alleen het beheer gevoerd. Gisteren zijn een na 5-jaren verblijf uit de gevangenis te Schevenirigen ontslagen twee beruchte inbrekers en dieven. Hunne namen zijn: J. M. Hildebrand en M. Robart, doch beter zijn zij bekend onder die van »Poppe- jan" en »Kleine Thijs" Beiden in de kracht van hun leven, ondergingen zij, na te voren herhaaldelijk veroordeeld te zijn geweest, hunne laatste straf wegens een brutalen bij nacht gepleegden diefstal met braak in een pand op de Zuidblaak te Rotterdam. Als inwoners der gemeente Rotterdam zullen zij zich ook nu weder daar vestigen. Te Amsterdam zijn nog twee personen uit het water gehaald, waarvan men ver moedt, dat zij Donderdag jl. tijdens den mist in de gracht zijn geraakt. In 't geheel zijn gelijk thans bekend is geworden - 96 personen in het water gevallen, waar van men zeker weet, dat er 15 zijn ver dronken. Nog worden vermist vier mannen en vier vrouwen. Te Amsterdam kwamen gisteren weder eenige werkloozen bijeen, die door socialis ten werden toegesproken. Wollring spoorde tot voorzichtigheid aan daar 40 mariniers zich in de hoofdwacht bevonden om desnoods handelend op te treden. Na het verlaten van sPlancius" maakten 2C0 personen een wandeling door eenige straten. De orde werd niet verstoord. In de verschillende groote steden van ons land tezamen werden door het Leger des Heils in 1893 verstrekt99,642 nachtver blijven, 91,258 pers. men van werk voorzien, 318,598 porties eten uitgereikt, en 100 per sonen aan een betrekking geholpen. Men meldt uit Doetichem ann de N. R. Ct. Een vreemde geschiedenis maakt hier het onderwerp der dagelijksche gesprekken uit. Vóór eenige dagen is hier een ingezetene overleden, die zijn vermogen aan een bloed verwant naliet. Het bleek echter dat alle stukken van geldswaarde,zooals effecten enz., waren verdwenen. Door de rechterlijke autoriteiten alhier en ook door leden van de rechtbank te Arnhem zijn verscheiden personen in verhoor geno men, en bij sommige is huiszoeking gedaan, doch tot klaarheid heeft men de zaak nog niet kunnen brengen. In de vergadering van den Gemeenteraad te Osch heeft de Burgemeester o. a. mede-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2