GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. Hand elsberichten gedeeld, dat de procureur-generaal en de c°uirhissaris der Koningin erop aandringen, at alhier een commissaris van politie worde e'ioemd. De benoeming van veldwachters u'tgesteld, om eerst deze zaak te doen uumaken. Na langdurige discussie is het v ooi stel van den voorzitter, om oen com missaris met 4 agenten te vragen, met 5 tegen 5 stemmen aangehouden. Li de gasfabriek te Oudenbosch op Nieuw- 'u'lrSaV0"d eene ontploffing plaats gehad. egens een gebrek aan de le'ding ontsnapte let gas en verspreidde zich in een geslo- te" lokaal. Een werkman, die de deur "pende, liet in de nabijheid een licht bran- ten- waarop eene geweldige ontploffing v°lgde. De muren werden uit elkaar ge- Rgen en het dak grootendeels vernield, erwijl de werkman met ernstige brand - w°nden naar het gasthuis is overgebracht. De Roomsch-katholieke kiesvereeniging te °es heeft in hare vergadering van Dinsdag- Rond tot candidaat voor de Tweede Kamer ei Ltaten-Generaal gesteld den heer D. Dgter, leeraar bij het M. O. te Amsterdam, 0°m, Bergen-op-Zoom en Goes, die ook de candidaat van de liberrle kiesvereeniging is. Lampier, de vermoedelijke dader van den u'evoudigen moord te Oostburg, is door de 'echtbank te Middelburg naar de openbare Rechtstelling verwezen. De drie personen, le door de genoemde rechtbank wegens meineed ieder tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, hebben cassatie aangetee- «end. Len merkwaardige Kerstviering. Li het eenvoudige visschersdorp Oudeschild °1' f exel waren op een der kerstdagen in het Uette gebouw der Herv. gemeente katho- e en, hervormden en doopsgezinden een- taciitig ter feestvierihg bijeen. Er zou een toepasselijk woord gesproken worden door deu heer ft, EUperuS) doopsgezind pred. in en Lurg. £n daarna zou het zangkoor tile Duldonder directie van den pastoor J. Wouterlood, welke vereeniging zoo- VVe' u't protestanten als katholieken is sa mengesteld, eenige koorzangen van oude en nieuwe meesters ten gehoore brengen. Geen wonder, zegt Nieuw Leven, dat reeds vroeg in den avond het kerkgebouw geheel gevuld was, niettegenstaande nog Vele zitplaatsen aan de bestaande waren toegevoegd. De toegang was geheel vrij voor de bewoners van het dorp, onverschil lig tot welke gemeente zij behoorden. In de pauze zou een collecte worden gehouden voor de zwaarbeproefden te Wierum. Het ernstig en opwekkend woord van den heer Kuperus, die een vergelijking maakte tusschen het Kerstfeest op dit visschers- dorp, waar de bevolking ook een heeten strijd heeft te voeren met de elementen, en te Wierum, waar thans geen ander licht straaltje, dan dat der liefdadigheid blonk, maakte veel indruk. De zangnummers wer den recht verdienstelijk uitgevoerd. Met ademlooze stilte werd van het begin tot het einde geluisterd door de talrijke menigte. De collecte mocht f 48.16^ opbrengen, wat een ruime som mag genoemd worden, als men in aanmerking neemt, dat de hoorders voor 8/1q gedeelte tot de arme visschersbe- volking behoorden. Vóórdat ieder huiswaarts ging, nam pas toor Wouderlood het woord en bracht zijn vriendelijken dank aan den predikant Ku- perus voor diens flinke medewerking tot het welslagen van het liefdewerk. Voorts richtte spr. een woord van dank tot den kerkeraad en de kerkvoogdij voor den echt verdraag- zamen geest, die bij deze besturen heerschte en drong bij ieder aan, om nooit het hoofd beginsel van den Stichter des Christendoms tut het oog te verliezen, die geleerd had *Hebt God lief boven alles en den naaste uls u zeiven." Gesticht en in de beste stemming ver liet men te tien uur 's avonds het vriende lijk kerkje, waarin dien avond niet zonder vrucht had weerklonken»Eere zij God in den hoogevrede op aarde in menschen een welbehagen." (C.) Een inwoner van Rijswijk schonk aan alle koetsiers van de paardentramlijnen nabij de Hollandsche Spoor aldaar, hoornen fluiten, omdat deze minder koud zijn in den mond dan die van tin. Het kleine dorpje Waddingsveen telt reeds 7 kerken. Thans zal men er een achtste kerkgebouw oprichten voor de vol gelingen van wijlen ds. Ledeboer. Een lafte aanranding, die ernstig had kunnen afloopen, is Maandag op de Brou wersgracht te Amsterdam bedreven. Een knaap, die eenige flesschen bier droeg, werd aangehouden door twee jonge mannen, die hem het bier wilden afnemen. De jongen verweerde zich en sloeg een flesch op het hoofd van een zijner aanranders stuk. Deze laatste gaf daarop den knaap een stomp, zoodat hij in de Brouwersgracht viel. De jongen werd echter, gelukkig, nog gered. Op Nieuwjaarsdag vond men in een der kelders aan de Singel te Amsterdam een mijnheer zitten, die zoo aan den zwier was geweest, dat hij niet wist in welke eeuw hij leefde. Hij was beroofd van zijn horloge, zijn portemonnaie, zijn jas en zijn schoenen. Hoe hij in dezen toestand was gekomen, wist mijnheer volstrekt nietwaarschijnlijk, - zegt de Amst. heeft hij 's avonds het oude jaar met wat te veel glaasjes vaarwel gezegd en is op straat gekomen door de koude bevangen, waarna hij in handen is gevallen van straatroovers. Evenals in de andere provinciën, vooral iri Friesland, gebeurt, waar vermogende grondbezitters aan werkloozen werk ver schaffen uit menschlievenheid, zoo doet ook de heer Vening Meinesz in Overijsel. Deze winter heeft hij te Heliendoorn tegen vol doend loon aan ongeveer 70 arbeiders werk verschaft. Met datzelfde doel geeft baron Van Voorst tot Voorst aan verscheidene menschen werk. Het beroemde slot Lützburg bij Norden in Oost-Friesland is eene prooi der vlam men geworden, Daarmede is een groot aantal merkwaardige gouden en zilveren voorwerpen, schilderijen, munten en oud heden van allerlei aard vernietigd. Naar men verneemt, is een deel der bibliotheek gered. De graaf van Inn- und Knyphausen, de eigenaar, die het 17e eeuwsche slot be woonde. had er vooral Friesche oudheden verzameld, ook voor ons land van belang. De familie Inn- und Knyphausen, ook in de provincie Groningen gevestigd, kon dit slot als haar stamslot beschouwen. Ten bewijze dat het gebruik om met Nieuwjaar steeds naamkaartjes te verzen den ook op het platteland nog steeds in wezen blijtt, moge dienen dat te Grouwop dien dag en den vorigen aan het postkan toor zijn afgegeven 4000 postzegels van 1 cent. Het nieuwe jaar werd te Ginneken slecht ingezet. Tengevolge van huiselijken twist werd des ochtends zekere Luijten, oud 15 jaren, door zijn broertje van 14 verradelijk (van achteren) met een mes in den rug ge stoken, waardoor eene groote, bloedende wond werd veroorzaakt. Gelukkig stuitte het moordtuig op eene rib af, zoodat het leven van den gewonde niet in gevaar ver keert. Te Kaatsheuvel (bij Waalwijk) bestaat de gewoonte, dat de nachtwacht des nachts zijn wenschen doet hooren. Hij klopt daartoe na 12 uur op een der vensters van de wo ningen en houdt hiermee zoo lang aan tot hij vun binnen antwoord ontvangt. Op den nieuw-jaarsdag zelf komt Jan zijn fooitje ontvangen. Uit een socialistische stad. De gemeen teraad te Roubaixbestaat grootendeels uit socialisten, die bij hun verkiezing beloofd hadden de plaatselijke accijnzen af te schaf ten. Na 2 jaren zijn nu de accijnzen met 45,000 frans verhoogd, en bovendien is de belasting op wijn met 50,000 frs. ver meerderd, daar de uitgaven niet minder dan met 740 000 frs. gestegen zijn. De socialistische burgemeester, die in het eerste jaar met 4800 frs. tevreden was, krijgt nu 13,500 'sjaars. Een treurige gebeurtenis wordt uit Dort mund bericht. Twee kinderen van den colpor teur Kramer, een jonden van 10 en een meisje van 12 jaar waren naar een nabu rig gehucht gezonden, om een boodschap te doen. Bij hun terugkeer vergisten zij zich evenwel in den weg, verdwaalden en sliepen van vermoeidheid in. Den volgen den morgen vond men ze dood op den weg de koude bleek hen bevangen te hebben. Een treurig ongeluk had te Lichtenfels plaats, alwaar de stationschef Wentzel het slachtoffer werd van zijn plichtsvervulling. Om een ongeluk te voorkomen liep hij over de rails, juist toen een trein het station binnenstoomde. De ongelukkige werd door de locomotief gegrepen en was terstond een lijk. Priesters en Vrijmetselaars. De vrijmet selaars van Bar-le Due hadden te Ligny en Barrois eene vergadering van werklieden belegd en daartoe een spreker uit Parijs doen overkomen. Deze prees het socialisme en viel de Kerk aan als vaderlandsloos. Een deel van het publiek juichte toe, en men meende, dat alles was atgeloopen, toen een geestelijke het woord vroeg. Het was abbé Gayrand, afgevaardigde van den Ka tholieken Socialen Bond. De voorzitter wilde geen debat toelaten, maar de geestelijke deed een beroep op de vergadering, en deze stond hem het spreken toe. In weinige oogenblikken boeide de gees telijke het geheele publiek. Hij brak alles af, wat de vorige spreker had gezegd, bouwde weer in katholieken geest op, ap plaus volgde op applaus, en de Parijsche spreker en zijne vrienden moesten de zaal verlaten onder een krachtig gefluit. De rijke fabrikant Carnegie o. a. be kend door de gewelddadige werkstaking zijner arbeiders, verleden jaar heeft het armbestunr te Pittsburg 5000 dollars' per dag beloofd van 1 Januari tot 1 Maart. Hij heeft voorts besloten, dat hij al de arbei ders in zijne fabrieken den geheelen win ter door aan het werk zal houden. Door dat besluit zal hij ongeveer 100.000 dollars schade lijden zoodat de menschen- vriend in het geheel een oller brengt van ongeveer 400.000 dollars 1.000.000.) Gedurende het afgeloopen jaar hebben in het bisdom Roermond achttien priesters hun benoeming tot pastoor ontvangen, ter vervanging van vijf pastoors, die overleden zijn, en dertien pastoors, die hun ontslag genomen hebben. Was men vóór een tien tal jaren gemiddeld een en-twintig a twee- en twintig jaar priester alvorens tot pastoor benoemd te worden, nu zijn reeds vier prie- ters, die in 1876 gewijd zijn, tot pastoor benoemd. De graslanden lijden doorgaans aan ge brek aan phosphorzuur. Deze stof wordt in de melk en in de beenderen der ver kochte dieren rijkelijk uitgevoerd in de beenderen van een middelmatigen, volgroei den os, bevindt zich 4 kilogram phosphor zuur en moet dus aap het land weer terug worden gegeven. Een bemesting i beendermeel, dat door de fabrieken in li oplosbaren staat wordt geleverd, is 1 terdege op haar plaats. Men gebruike 1 Kg. gemiddeld op de HA. Geboren: 2 Jan. Hubertus Marin zoon van .1. Uchtrop en J. N. Snaaij Prinsensteeg. 3. Adriaantje, dochter i H. van der Ent en C. Baldée, Houtstra Overleden: 2 Jan. Lauweris Peti Verlinde, oud 2dagen, Hoofdstraat. 3. Frr ciscus Spreksel, oud 67 jaar en 9 maandi Lange Achterweg. BEURS TE SCHIEDAM, 4 Jan. 1894. Spoeling. Vereeniging niet genoteerd. Moutwijn f71/*. Verhandeld; f6S/S ]/2. Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) l Rogge, l spiritus Januari April. Mei. Januari Mei Parijs. j Meel 12 Merk. 1. md. 12 Febr. Hamb. S Jan. 125.25 13(150 35.80 37.20 43.9o 44.25 14.90 15. 20.25 20.75 4 Ja 127. 131 35.' 37.. 44.' 44.i 14. 14.' 20.' 20.' 4 Jan. 423/, Rogge, loop. md. Febr. Spirit. Jan./Febr. April/Mei 3 Jan. New-York. Maïs 43 Amsterdam. 3 Jan. Rogge op lev. iets lager Mei f 11 4 Jan. Rogge op levering vastMei 11 112. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uu 3 Jan. 1.20 M. 4 Jan. 1.15 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.04 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.825 n 2' j> Vntwerp.- 47.75 >3 WEEKMARKT TE DELFT 4 Jan. Op de markt van heden waren de pr zen als volgtvette koeien le kwal. f 2< a 280, dito 2de kwal. f 136 a 165 ka koeien le kwal. f 180 a 220dito 2e kwi f140 a 160; vaarkoeien, le f130 a 17 dito 2de kwal. f70 a 100; vettekalven le kwal. f70 a 100, dito 2de kwal. f 40 60; vette schapen le kwal. f 13 a 24, d 2de kwal. - a lamschapen le kw f a 2de kwal. f a vette la meren f a weilamrneren fa magere varkens f a biggen f 8 14. --; nuchtere kalveren f6 a 15; pai den f 30 a 110 stieren f45 a 60 pss t a rundvleesch 58, 68 a 73 c., 1 kalfsvleesch 75, 85, a 95 c., schapevleef 50, 54 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaa Zeeuwsche en Overmarssche tarwe, f6 a 6,75, Westlandsche rooda ris dito f6 a f6,75, nieuwe Zeeuwsche en Overma sche tarwe f 6a f6.75, Zeeuwsche Uvermaassche rogge f—a f ni we dito f5,a 5,50, wintergerst f4.7 f5,—, zomergerst f4, - a 4,50. cheva dito f5, a 5,75, zware haver f 4,2 f4 75, lichte dito f3.25 a 3,75, groene e ten f 8,25 a 9,25, mesting f 6,25 a f 7 paardeboonen f5,75 a 6,25 duiveboo f6.— a 6.75, bruine boonen f8a 9 witte boonen f8,— a 10, koolzaad f.l a 9.—, buitenl. hennepzaad f7.50 a 8 kanariezaad f 6.50 a f 8.50. Wegens gesloten water bijna geen zal en de prijzen onveranderd. De prijzen der boter waren heden kwaliteit f72, goede 160, mindere f48 1/i vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 11 en 98/16 vaten, wegende te zamen 6 kilogram. VEEMARKT TE RONDEN, 4 Januari. Op de Veemarkt werden aangevoerd Runderen, 2000 Schapen, 30 Kalverer 20 Varkens. Men noteertRunderen a. 4 8, Schapen 3 6a 5/8, Kalveren 3 5,6 en Varkens 2/8 a 4/9, per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3