Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, zijn teruggetrokken naar Rancherias. De strijdmacht van Nicaragua verwacht nu een aanval en zal dan Honduras binnenrukken. De Regeering heeft een gedwongen leening van 350.000 dollar uitgeschreven ten laste der handelaren. Volgens berichten uit Brazilië was Peixoto weder bezig batterijen op de hoogte van Rio de Janeiro te doen brengen. De buiten- landsche vertegenwoordigers eisehen 24 uren tijd om de veiligheid der vreemde onder danen te verzekeren; elkeen ziet ernstige beslissingen tegemoet. De vorige week stier ven te Rio weder zeven menschen aan zwarte braakloop. Schiedam, 8 Januari 1894. afd. Schiedam. De eerste maande]ijkscbe vergadering in het nieuw begonnen jaar, was druk bezocht. De President, de heer C. Willeman, bracht der talrijke vergadering allereerst zijn welkomstgroet hij de intrede van het jaar 1894. Met voldoening mocht hij op het afge loopen jaar terugzien er is veel tot staud gebracht iu dat jaar; de vakafdeelingen hebben zich ontwikkeld die de levenskracht van de Bondsafdeeling uitmaken en de oprichting van de vakafdeeling van branders knechts, was een goed besluit van dat vruchtbaar jaar. Ook het ondersteuningsfonds heeft goed gewerkt en zijne leden voor gebrek en armoede gevrijwaard. Geeft aldus het afgeloopen jaar reden tot dankbaarheid, ook voor het nieuwe jaar vertrouwen we op Gods hulp. Spr. uitte den wensch, dat Gods zegen ook in het nieuwe jaar op de Bondsafdeeling zou rusten, zij in innerlijke kracht zou toenemen en de broederlijke liefde en eensgezindheid onder hare leden zou bewaard blijven. Ten slotte bracht hij allen Bondsledeu den christelijkeu heilgroet, een Zalig Nieuwjaar, met den wensch, dat hij zoowel op stoffelijk als geestelijk ge bied aan allen zou vervuld worden, en deelde mede, dat de vergaderingen voortaan met gebed zouden ge opend worden. De eerw. adviseur sloot zich aan bij het welspre kend woord van den president en sprak den wensch uit, dat de Bondsafdeeling zou toenemen niet alleen in ledental, maar ook in innerlijke kracht, dat de le den niet alleen de eensgezindheid en de broederlijke liefde zouden beweren, maar ook bereid zoudeu zijn, tot die opoffering van eigen meeniug, die zoo noodig is om den vrede te bewaren, welke ons van den he mel is gebracht. Opdat Gods zegen ook in het nieuw- begonnen jaar op de Bondsafdeeling zou rusten, zou hij de vergadering met gebed opeuen. Nadat het gemeenschappelijk gebed was verricht, werden bij afwezigheid van den eersten secretaris, den heer J. H den Boer, de notulen door den 2n secre taris, den heer Th. Collignon, voorgelezen en onder applaus goedgekeurd. Daarop deed de penningmeester, de heer J. C. Vre- debregt, verslag van het laatstverloopen half jaar. Batig saldo op 31 Mei 11f 948.90Y2 Ontvangsten, Contributiën enz tot en met 30 Nov.,-1436.1072 f 2385.01 Uitgaven, Onkosten, Bodeloon enz. - 743.3D/g Patig saldo. fl641.69'/2 Bus «Hulp in nood". f atig saldo op 31 Mei 11f 57.74 Ontvangsten tot en met 30 Nov. - £6 76 f 94.50 De President bracht den penningmeester dank voor ziju verslag en zijue accurate boekhouding. Tot com missarissen voor het nazien der rekening, die gedu rende 14 dagen ten huize van deu heer Willeman ter inzage zal liggen, werden op voorstel van den presi dent bij acclamatie benoemd de heeren Warnawa, pres. van het Ondersteuningsfonds. de Koning, secretaris der Brandersvakafdeeling en H. Bakker, vice- president der sectie vau ondeigeschikteu van dezelfde vakafdeeling. Het voorstel van den Pres. om bij H. M. de Koningin voor de Bondsafdeeling rechtspersoonlijkheid aan te vragen, werd bij applaus goedgekeurd. Verder deelde de Pres mede, dat ook de rekening van het Ondersteuningsfonds gedurende 14 dagen voor de leden ter inzage zal liggen door vertrek van den ln penningmeester, den heer Tromper, zullen deleden ingeval van ziekte, hunne briefjes moeten indienen bij den heer Daalrneijer, Damelaan; herstellende zieken die de buitenlucht mogen genieten, zulleu hun dokters briefje door een der bestuursleden moe'en lateu af- teekenen, in de volgende vergadering van het fonds zulleu drie nieuwe bestuursleden moeten gekozen wor den iu plaats van de heeren Warnawa Tromper, Ver hagen, die, behalve de heer Tromper, allen herkiesbaar ziju daarvoor moeten candidateu binuen acht dagen worden opgegeven; candidateu voor het controleurschap kunneu zich bij den heer W, Blok, Spinhuispad, aan melden. De eerw. adviseur had bij deu aanvang van het jaar nog verschillende punten te behandelen. Vooreerst zette hij uiteen dat bij geregeld voeren vau debat in de algemeene vergaderingen niet wenschelijk achtte; en wel lo. omdat in het vuur van het debat nooit eenige hartstocht kan uitblijven 2o. omdat niemand zich de pretentie zal willen geven over de gewich tige sociale vrageu van den dag, die een ernstige studie vereischen, zoo goed ingelicht te zijn, dat hij zijn medeleden afdoende kon voorlichten; en ?o. omdat door het. applaus dat veelal op dergelijk debat volgt, allicht de tegenstander wordt gekwetst en zoo de broeder lijke liefde eu eensgezindheid verstoord. Waar het vast 8tatt, dat debat alleen gewettigd is als middel om nader tot de waarheid te komen, die helderder en duidelijker iu het licht te stellen, gelooft hij dat dit doel veel be ter zal bereikt worden iu den kleineren kring der vakafdeelingen, niet zoozeer d or debat dau wel door een kalme, degelijke en ernstige beraadslaging. Wor den dan de besproken punten overgebracht °aan het hoofdbestuur, dau zal dit er zeker het uoodige gevolg aan geven. Over 't algemeen meende spr., dat wijniet veel moeten spreken, maar veel doen Dit doen laat nog veel te wenschen over, ten bewijze hiervan strekke hoe slecht de post van controleur bij het Ondersteu ningsfonds wordt waargenomen. Bij het veel doen moeten wij voor geen offer vau ware christelijke liefde terugdeinzen. Blijft die geest van offer iu de Bonds afdeeling, dan zal ze bloeien, zoo niet dan gaat ze ach teruit. Ten slotte bespreekt de eerw. adviseur den uitgesproken wensch, om de vakafdeelingen op Zondag te doen vergaderen. Spr. is een vurig voorstander van Zondagsrust hij is er innig van overtuigd, dat de Zondag den werkman toekomt, en dat Gods zegen nooit kan rusten op hem die den werkman zijn Zon dag ontneemt. Maar van deu andereu kant behoort de werkman den Zondag te geven aan God. Nu is er hier, bij veel goeds, ook een slechte zaak de over matige Zondagsarbeid Maar laten wij, wat we in an deren afkeuren, zelf toch niet doen. Behalve dealge- meeue vergadering, die niet anders dan op Zondag kan gehouden worden, behooren de vakafdeelingen in de week te vergaderen. Ook dat vereischt eenig offer, maar dit behooren we in het belang van het hooger beginsel te brengen. Ten slotte doet spr. een beroep op de eendrachtige samenwerking, die tot daden voert. Toonen wij, dat we broeders zijn, leden van hetzelfde huisgezin, niet alleen der Kerk. in aar ook der arbei ders houden wij het voorbeeld vau het H. Huisgezin vnn Nazareth voor oogen daar waren weinig woorden maar veel daden. Met den wensch, dat een rijke oogst van daden der Bondsafdeeling in het nieuwe jaar zou ten deel vallen, besloot spr. zijn krachtig, opwekkend woord. Daarop deelde de President mede, dat in de Vakaf deeling van brandersknechts de ondergeschikten op den 2n eu de meesterknechts op den 3il Maandag van iedere maa d van 7 tot 81 2 ure zullen vergaderen. Hij ver bond daaraan eeu krachtige aansporing tot meerdere toetreding tot die afdeel ing, die zeker het welzijn en het maatschappelijk voordeel van de betrokken werk lieden beoogt, ook vooral, waar zij op meerdere Zon dagsrust en Zondagsheiliging aandringt. Ook de toe treding tot de andere vakafdeelingen beval hij warm aan, vooral met het oog op de zaken die in de naaste toekomst, o. a. op het katholiek sociaal congres te Amsterdam, zulleu behandeld worden. Sinds de laat ste vergadering zijn overleden de Bondsleden P. J. van Krugten, J.'M. Groenhorst en A. Weidler, de laatste zijn gezin io kommervolle omstandigheden ach terlatende. Spr. deelde mede, dat de opbrengst vau het busje ,,Hulp iu nood" voor dat gezin zal bestemd worden, en noodigde de leden uit, den overleden medebroeder Weidler, de laatste e r te bewijzen. Ver der deelde hij mede, dat de volgende vergadering op Zondag 28 Januari zal plaats hebben, en daarin als spreker zal optreden de welbekende Jesuïet, pater W. J van Hooff, pastoor te Amsterdam. Ten slotte zou de tooneelafdeeling ,,St. Cornelius" eeu paar stukjes voordragen. Met veel animo werd daarop het stukje ,,Het Lijfrentekautoor" opgevoerd. Wekte dit stukje algemeene vroolijkheid, ook ,,Het Zout vat," hoewel geen onbekende, verwierf eeu welverdieud succes. De President van „St. Cornelius", de heer L. vau den Toorn, dankte voor het applaus dat haar ten deel viel. Ilij gaf de eer echter aan den eerw. adviseur en het hoofdbestuur, die zich zooveel opofferingen en moeite v or de tooneelafdeeliug getroosten. Verder bracht hij hulde aau de juistheid en den bekwamen spoed, waar mede de afdeeliug Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond was opgericht. Hij hoopte, dat de leden zouden toonen den arbeid van den adviseur en het bestuur op prijs te stellen, en beiden steeds met welgevallen zou den kunnen neerzien op hun zedig en edel gedragdan zou de adviseur met trots kunnen getuigen dit is de Schiedamsche afd van den Ned. R. K. Volksbond, onder mijne voorlichting gesticht; dit is de Ned. R. K. Volksbond, die strijdt voor recht en billijkheid ten opzichte van den werkmau en voor de eer vau God. De eerw. adviseur bracht zijnerzijds alle eer terug aan de leden der tooneelafdeeling. Was zij angstvallig die eer te aanvaarden, welnu, volgen wij haar voor beeld en brengen wij alle eer aan den Driëenigen God, Die ons de gaven schonk om iets goeds te doen. Hij bracht den leden dank voor hunne trouwe opkomsten verzocht hun den heilgroet over te breugen aan hunne huisgezinnen want een goed Bondslid moet zijn een goed huisvader waarna hij de vergadering met ge bed sloot. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien art. 48 der verordening op de brandweer voor deze gemeente, gelasten alle ingezetenen, wonende a.a.n grach ten, havens en wateringen om, gedurende de vorst eene b ij t te 'doen hakken, voor of achter hunne panden van minstens 1.6 Meter in het vierkant of nevens hun schip een sleuf te maken van minstens vijt decimeter en die alle dagen te doen open houden op verbeurte der geldboete van drie gulden bij gemelde verordening bepaald. Blijkens kennisgevingen van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente zijn de navolgende vergunningen verleend 'lo. aan de firma J. H. van Gent en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding barer brander ij aan de Boterstraat, wijk no. 71, kadaster sectie B no. 2385, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 M2, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel 2o. aan den heer P. C. Kreuger en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de Noord vest, wijk F. no. 326, kadaster sectie A no. 1254, met een stoomwerktuig vau 3 paardenkrachten ketel met een verwarmingsoppsrvlak van 3 M2. 3o. aan den heer W. Irish' Stephen- s o n te s-G ravenhage en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een fabriek ter bereiding van alcohol en albumine in het pand aan den Noord- vestsingel alhier, wijk B no. 93k, kadaster sectie H no. 227 4o. aan den heer J. H. Zoetmulder en zijne rechtverkrijgenden tot uitbrei ding zijner branderij aan de Kinder- buurt, wijk F. no. 222, kadaster sectie A no. 893, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwar mingsoppervlak van 2 M2 5o. aan de firma D u r y en Hammes en hare rechtverkrijgenden tot o p r i c h- t i n g van een sodafabriek in het pakhuis ^Lijfland" aan de Tuinlaan alhier, wijk B no. 1Ü3, kadaster sectie L no. 1599. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter kennis van de Geestelij ken en Bedienaren van den Godsdienst bij de erkende Kerkgenootschappen en de studenten in de Godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, in deze gemeente voor de lichting van 1894 voor de militie hebben geloot en voor deu dienst, door den militie raad zijn aangewezen of bereids in voor gaande jaren bij de militie zijn ingelijtd, en krachtens art. 127 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no. 72;, voor éen jaar van den werkelijken dienst zijn onthe ven dat zij, volgens art. 71 van het Konink lijk besluit van den 8sten Mei 1862 Staats blad no. 46), gewijzigd bij besluit van den 22sten Juli 1892 Staatsblad no. 179), tus- sclien den 20sfm Januari en den isten Februari aanstaande, bij den Burgemeester dezer gemeente moeten indienen de aanvra gen urn ontheffing van den werkelijken dienst, in het aangehaalde wetsartikel vermeld, onder overlegging van de bewijsstukken, omschreven in art. 69 en vastgesteld bij art. 70 van genoemd Koninklijk besluit. Ingevolge het bepaalde in art. 150 der Wet, betrekkelijk de Nationale Militie van den 19n Augustus 1861 Staatsblad no. 72) laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4n April 1892 Staatsblad no. 56), roepen Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente op alle lotelingen der lichting van 1894, die bij de zeemilitie wenschen te dienen, om daarvan vóór den ln Februari a. s. ter ge meente-secretarie aangitte te doen. Zij herinneren hierbij tevens aan den in houd van art. 129 der genoemde wet, lui dende De bij de militie te land ingelijfden wor den niet tot het aangaan van eene verbin tenis voor de buitenlandsche zeevaart toe gelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt slechts verleend aan die lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten. Levens wordt, naar aanleiding van de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17den Februari 1881, Provinciaal blad no. 15) ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de keuze uit de lotelingen, die zich voor de zeemilitie opgeven, door den Minister van Marine wordt overgelaten aan de offi cieren van dp Marine, met de overneming der zeemiliciens belast, en mitsdien alle verzoeken om inlijving bij de z e e m i I i t i e, tot het Departement van Marine gericht, voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden. De Raad dezer gemeente zal morgen (Dinsdag), des namiddags ten kwartier vóór twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onder werpen 1. Ingekomen stukken. Benoemen van 2. Leden van de vaste raadscom missiën, wegens periodieke aftreding. 3, Twee onderwijzers aan de openb. kostelooze scholen (no. 1 en 3.) Beraadslagen over4 le suppletoir kohier der pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/94, 5. Adressen van de wed. J. Bakker (thans echtgenoot van A. W. Mulder) en H. Bras, om restitutie van pl. dir. belasting over 1893. 6. Adres van het bestuur der mu ziekschool alhier om continuatie van huur der lokalen boven de Koopmansbeurs. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders om opnieuw voor den tijd van vijt jaar aan de regeering dispensatie te vragen van de bij de wet aan de gemeente opgelegde vei'-' plichting tot oprichting eener burger-dag school. 8. Voorstel van het raadslid den heer De Groot, met betrekking tot de re geling der bezoldiging van de kommiezen bij de plaatselijke middelen, en rapport daarop der financieele commissie, 9. Ontwerp verordening regelende de samen stelling en den werkkring der gezondheids commissie. 10. Ontwerp-verordening re gelende het toezicht op vleesch en visch. En verdere voorstellen en mededeelingen. Tot commies bij de plaatselijke belastin gen alhier is door Burgem. en Weth. genoemd de heer W. E. Berk. Zondag-middag werd door het beleid van den havenloods P. Groenendaal het Eri<*el- O sche stoomschip Marie, met een diepgang van 55 decimeter alhier in de Haven ge bracht en wel zoo dat het aan beide zijden kan gelost worden. Dit feit is te meer vermeldenswaardig omdat eerst het voornemen bestond naai' Rotterdam door te stoomen, teneinde daaf I in de veilige haven te komen. Door het stoomschip hier binnen te brengen, is niet alleen de gemeente gebaat, maar is aan heeren graanhandelaars en aan de Hoofdsche sj ouwerlieden een belangrijk voordeel bezorgd. De liefhebbers van het ijsvermaak heb ben er de laatste dagen van kunnen ge meten. Bij het mildere weder, dat in het laatste der vorige week is ingetreden, zag men dan ook honderden op de ijsbanen rondom de stad. Vooral op het traditioneele ijsveld bij Van der Burg in den 's Gravelandschen polder was het Zondag-middag buitengewoon druk. Het heldere weder deed ook tal van wandelaars van dit opwekkend schouwspel getuige zijn. Van wege de Schiedamsche Spoeling' j Vereeniging is men thans begonnen ook in de Schie een vaargeul te maken. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank zal op Zaterdag 13 Januari aanst. eene vergadering houden in »Musis Sacrum" alhier. Als spreker zal optreden de heer A. J. Schreuder van Am sterdam, die tot onderwerp zal hebben- »De Onderwijzer en de drankbestrijding" Er zal gelegenheid zijn voor debat. Een-en dertig gevallen van pokziekte de den zich in de afgeloopen week te Rotterdam voor. Op het oogenblik zijn thans nog ruim 100 personen te dezer stede aan die ziekte lijdende. De havenwerken van Rotterdam werden I in 1893 bezocht door 96.421 schepen van Rijn- en Binnenvaart met een inhoud va" 8.363.358 M3, tegen 95.347 schepen me' j 7.836.249 M3 inhoud in 1892, dus 6713pO meer inhoud. Die cijfers waren in 1883) 70.127 schepen met 4.754.723 M3 inhoud- dus in tien jaren tijds eene vermeerdering van inhoud van 76 pCt., welke tamelijk ge' leidelijk heett plaats gehad, zonder dat i"1 eenig jaar stilstand of wel achteruitgang j viel op te merken. De 22-jarige milicien der infanterie D. i B., die zich Vrijdagnamiddag omstreeks 2 uur met schaatsenrijden vermaakte op he' kanaal loopende langs den Oostsingel Deltt, had het ongeluk in een wrak terecb' te komen en werd eenige oogenblikken late'' daaruit levenloos opgehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2