Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 10 Januari 1894. No. 4784. ^ttrecat looierstraat 39. algemeen overzicht. Fe u 111 e t o ii. I>E MOORD IN HET ROSCH. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 9 Jan '94. De noodlottige vergissing in Afrika, die 1 tanschen en Engelschen elkander deed doo ien, terwijl zij beiden het slechts op de Sofa's gemunt hadden, heeft in de beide brokken landen groote ontroering gewekt. eerste tijdingen te Londen van •ransche zijde is nog geen officieel bericht °utvangen wekten aldaar groote verbol genheid. De Times o. a. begint alvast den fanschen luitenant Maritz uit te schelden J00' 5een lichtzinnig avonturier, tuk op ^•duichinggf) ,jer Parijsche chauvinisten." aar het Parijsche Journal des Débats ver- rnaarit tot kalmte en wil, dat de werkelijk u'(hgen gestraft zullen worden. De Temps 'eurt zijnerzijds, dat de afbakening der grenzen in het Hinterland nog niet geschied ls' en hoopt, dat deze noodlottige vergissing tot bespoediging van de afbakening mag aanleiding geven. De Fransche regeering leeft besloten, een schadevergoeding voor et incident in Sierra Leone niet te betwis ten, indien het blijkt, dat de Etigelsche ezing van het gebeurde juist is. Deze luidt als volgt In den ochtend van 23 December 11., vóór zonsopgang, werd het kamp onverhoeds van 'Ie noordzijde aangevallen door een sterken troep inboorlingen. Gedurende 40 minuten werd een levendig geweervuur gewisseld. Voen het vuur verflauwde, trokken wij het kamp uit. Wij vonden 8 chassepots en 7 repeteergeweren. Eenigen tijd later verna men wij van een gewonden gevangene, dat WU waren aangevallen door den Franschen luitenant Maritz met 30Senegaleesche scherp schutters en 1200 inboorlingen uit het land schap Kissi (oostelijk van Kono.) Zooals de gevangene zeide, had luitentant Maritz, die tegen de Sofa's van Kissi was uitgezonden, vernemende dat een oorlog in Kono was uitgebroken, daaruit de gevolgtrekking ge maakt, dat het de Sofa's moesten zijn, die Naar het Fransch van Raoul de Navery. 7) Ik geloof het niet. Had hij geldswaarden in zijn mars „«u ,Ik weet zeker, dat hij gisteren geen geld bij zich had. Hoe weet gij dat Heeren, zeide Claude, die ongerust met welk doel vraagt gij dat alles r\, hebt tot Marcel gesproken over een °ngeluk.Wilt gij mij verklaren... hn j kouis, de marskramer, is gister-avond DlJ den Eik vermoord. Maar Yermoor(I Louis Bij den Eik. oonpnKm hee^ men hem getroffen op het mijn ^at 'k ^em verl'et hijna onder heb nio't8611"" en ik hel) niets gez'en! ik nets gehoord! smart, die zich op Claude's gelaat af- aan de Britsche troepen trachtten te ont komen om zich bij koning Samadou aan te sluiten. Maritz ging toen op marsch, kwam tegen middernacht te Warina en viel ons aan, in de meening dat hij met de Sofa's te doen had. Wij vonden luitenant Maritz zwaar gekwetstonze officier van gezond heid besteedde alle mogelijke zorgen aan hem, maar hij stierf kort na twaalven. Vóór zijn dood kon hij ons nog uitleggen, hoe de vergissing had plaats gehad. Eenige inlan ders, behoorende tot de hulptroepen der Franschen, hadden hem bericht, dat wij Sofa's waren; hij had niet het minste idee, dat wij Engelschen waren. Aan den Fran schen commandant is een boodschap gezon den, om hem de treurige gebeurtenis mede te deelen en hem de verzekering te geven, dat deze vergissing van luit. Maritz vol strekt geen verandering bracht in de vriend schappelijke betrekkingen der beide expe dities." Naar men uit Brussel bericht, heeft gis teren de eerste bijeenkomst der leiders voorbereiders van het Internationaal Kolo niaal Instituut plaats gehad. De bijeenkomst was gewijd aan de behandeling van ontwerp statuten en de verkiezing van een bestuur. De heer Leon Say is tot voorzitter gekozen, de heer Fransen van de Putte tot onder voorzitter. Volgens een bericht uit Wilna aan de Frankf. Zeit. geschiedde de gewelddadige sluiting der katholieke kerk te Krosche in Russisch Polen, die onlangs zooveel opspraak wekte, op bevel van den gouverneur van Wilna, generaal Orscherwsky. In het geheel zijn 60 personen gedood en meer dan 100 gewond. Toen de gruwelen in het buiten land de aandacht begonnen te trekken, gaf de Regeering aan den departements-direc- teur van het Russische ministerie van Bin- nenlandsche zaken last, om naar Krosche te gaan, ten einde een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek leidde evenwel tot geen resultaat. Betreffende de daarop gevolgde spiegelde was zoo hevig, dat de procureur er door ontroerd werd. Vertel ons, zeide hij, hoe Louis bij u is gekomen herinner u de kleinste bijzon derheden van gister-avond. Marcel en ik hadden onze dagtaak geëindigd wij spraken geruimen tijd met elkaar, waarna Marcel naar de Wilgenhoeve is gegaan kort daarna klopte Louis aan mijn deur. Toen hij mij verliet, zeide hij mij, dat hij den geheelen nacht zou door- loopen om tijdig Vitré te bereiken. En is dat alles, wat gij der justitie kunt mededeelen Alles, heeren. Claude Trézek, wij zullen hier een huiszoeking houden. Een huiszoeking? Waarom? Met welk doel? Wij wenschen u onschuldig te bevin den, maar er rijzen vermoedens tegen u. Geef ons de sleutels van uw kasten. Claude begon hevig te beven. Hij her innerde zich de zevenduizend francs, die Louis hem had toevertrouwd. Heeren, zeide hij, ik zie, dat ik u moet inwijden in de meest intieme zaken van mijn familie. Ik dacht eerst, dat dit niet noodig was, en daarom zweeg ik er van. zending van Mgr. Zerr, bisschop van Tiras pol, naar den H. Stoel, om den Paus de verontschuldigingen van den Czaar voor het gebeurde aan te bieden, schrijft de Romein- sche correspondent der Weener Pol. Corr., dat Z. IJ. de Paus, na een vergeefsch diplo matiek protest, met een openbaar protest gedreigd had. Toen eerst haastte zich de Czaar om Mgr. Zerr naar Rome tê zenden. Mgr. Zerr, een Wurtemberger, is reeds door den Paus in geheime audiëntie ontvangen. Mag men de Berlijnsche Kreuzzeitung gelooven, dan zou Italië van plan zijn ge weest na de uitspraak der jury te Angou- lème langs diplomatieken weg zich op ern stige wijze te Parijs te doen gelden, maar zou de Oostenrijksche regeering de Italiaan- sche van dat plan hebben doen afzien. Op het eiland Sicilië heeft volgens den Corriere di Napoli wegens den staat van beleg zijn de berichten schaarsch te Marineo, in de provincie Palermo, een straatgevecht plaats gehad, waarbij vijftig boerenlieden gedood en velen gewond wer den. Ook te Caltanisetta kwam het Zater dag bij eene betooging der Fasci tot eene botsing, waarbij een 10-tal personen gewond en gekwetst werden. In de hoofdstad Pa lermo keert de rust allengs in de gemoederen terug, sinds het geheele centrale comité der revolutionairen in hechtenis is genomen met veel compromitteereride correspondenties en documenten, fnadat juist een zitting van 10 uren was gehouden. Men verzekert, dat generaal Morra, de bevelhebber van het bezettingsleger, den vervaltijd der wissels met twee maanden zal verlengen. De Parlemento wijt alle schuld voor der. tegen- woordigen toestand op Sicilië aan den afge treden minister-president Giolitti, die meer malen ernstige waarschuwingen heeft ont vangen omtrent het binnensmokkelen van wapenen en o. a. reeds negen maanden geleden door de Siciliaansche overheden van het ernstige van den toestand werd onderricht, maar wegens parlementaire Doch er zijn enkele bijzonderheden, die mij zouden kunnen beschuldigen. Ik heb u ge zegd, dat mijn zoon naar de Wilgenhoeve was gegaan. Hij ging daarheen om Geno- veva Chérau ten huwelijk te vragen. Toen Louis bij mij kwam, vond hij mij in diep gepeins verzonken en hij wilde hiervan de reden kennen. Ik vertelde hem, dat Marcel een meisje beminde, dat, met het oog op onzen geldelijken toestand, veel te rijk was voor hem, en dat .ikom hem niet tot wanhoop te voeren, van den heer De Puymonroi de belooning voor een vroe- geren dienst zou gaan vragen, en dat dit mij zeer hinderde. Maar, geplaatst tusschen mijn hoogmoed en mijn vaderliefde, won mijn genegenheid voor Marcel het pleit. »Is het niet anders dan dat zeide Louis, maar dan weet ik nu, hoe mijn spaarpen ningen te plaatsen. Hier zijn zevenduizend francs, laat uw'zoon trouwen en denk aan mij in uw geluk. En naamt gij die som aan Ja, mijnheer. Waar is dat geld Ir, de lade, heeren. Hebt gij Louis daarvoor een bewijs gegeven redenen nooit had willen besluiten om op te treden. Zoo meldt ook de officieele Escercito, dat generaal Corsi (vroeger com mandant op Sicilië), de gebeurtenissen te gemoet ziende, vergeefs om versterking had gevraagd en de Regeering zijn aanvraag zelfs geen overweging waard achtte. Volgens berichten uit Washington is een nieuw ontwerp-tarief gisteren bij de Kamer van afgevaardigden aldaar ingediend. De ont werper, de heer Wilson, hield een rede, waarin hij het geldelijk beheer der repu blikeinen aan een scherpe critiek onderwierp en verklaarde, dat aan dat beheer de uit putting der schatkist was te wijten. Het Huis van vertegenwoordigers te Washington heeft eene enquête bevolen betreffende de immigratie van Joden over Libau, waartoe geen machtiging was gegeven. Het Ameri- kaansche immigratie-bureau rapporteert, dat er sedert October 1.1. meer landverhuizers de Staten der Unie verlaten hebben, dan er aangekomen zijn. Aan de limes wordt uit Rio Janeiro ge meld, dat admiraal Dagama het nog uithoudt. Hij heeft 12000 van particulieren ont vangen ter betaling van achterstallige soldij. Hij verwachtte versterkingen uit Desterro, maar de aanvoerders van de partij van De Mello liggen met elkaar overhoop wegens de door De Mello gedane benoemingen. Ook Peixoto's minister van marine heeft zijn ont slag genomen, omdat hij ontevreden is over de bejegening aan verdachte marine-offi cieren ten deel gevallen. Hij is opgevolgd door admiraal Netto. De partij van De Mello heeft het eiland Engenho aangevallen. Twee honderd manschappen zijn er geland, die de Peixoïsten versloegen deze verloren eenige dooden en gewonden alsook een paar kanon nen. De gele koorts neemt toe, zoowel te Rio Janeiro als op de schepen ter reede. In een telegram uit Managua, Nicaraga, wordt aan de New-York Herald gemeld, dat generaal Williams, die door Bonilla was gevangen genomen, eergisteren bij eene Neen, mijnheer. Maar dat is ongeloofelijk. Zevenduizend francs is een belangrijke som voor een mars kramer. Wij droegen elkaar evenveel achting als genegenheid toe, mijnheer. De rechter van instructie zag op de tafel tusschen eenig ander gereedschap een mes liggen geheel gelijk aan dat, hetwelk ge diend had om den marskramer te vermoor den. Hij nam het nog bebloede mes van den veldwachter over en vergeleek het met het gereedschap, dat Claude zoo even nog had gebruikt. Is dit van u vroeg hij den klompen maker, Ja, mijnheer ofschoon die roest, die vlekken De vlekken zijn bloed, het bloed van Louis, die gedood is met uw gereedschap. Louis vermoord met mijn mes. Odat is niet mogelijk Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1