Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag 13 Januari 1894. No. 4787. bureau otex&txaat 39. algemeen overzicht. de moord in het rosch. Feuilleton. NIEUWE SCH OURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 12 Januari '94. Blijkens berichten uit Brussel, heeft de Minister president Beernaert, den Koning Z1JH onherroepelijk voornemen te kennen ó.egeven, om te treden als minister-pre- siderit, bijaldien de vereenigde rechterzijde u't de Kamers, hem ten opzichte van de evenredige vertegenwoordiging, de voorwaar- en n'et willen toestaan die hij voldoende acht. Uit besluit werd door den minister- President genomen, tengevolge van de uit huist der bijeenkomst, gisteren door de ^omissie uit de Rechterzijde gehouden. was de tweede bijeenkomst der com- bn!ss,e- De heer Beernaert heeft haar niet 'Jofiwoond. De afgevaardigden hebben de Ve'schillende voorstellen om tot eene oplos- Slng der geschillen te komen, onderzocht, Klaar geen van de voorgestelde formules 11 111 de vergadering eene meerderheid vinden. De rechterzijde wil dus, zooals de "iriote had voorgesteld, het ministerie vol umen vrij laten om zijn ontwerp van pro- Portioneele vertegenwoordiging bij de Kamer to dienen, maar tevens zelve vrij blijven olgens het genoemde blad zouden de hee- |'en VVoeste en de Lantsheere er inzonder fid toe hebben bijgedragen, om alle moge- tjkheid van overleg weg te nemen. Nadat de voorzitters van Kamer en Senaat den leer Beernaert den uitslag der vergadering waren komen mededeelen, heeft deze een bezoek gehad van de heeren De Smet de ayer en Nyssens; die den minister ver- zochten geen besluiten te nemen, voordat er eene algemeene vergadering van de ge hele Rechterzijde heeft plaats gehad. Deze vergadering zal aanst. Maandag worden ge- louden haar zal de Minister opnieuw zijn plan van evenredige vertegenwoordiging voorleggen wördt het verworpen, dan zal nij aftreden. Nu de Centrumspartij in hare gisteren gehouden bijeenkomst besloten heeft het Naar het Fransch van Raoul de Navery. 9) ln de volgorde van liet feuilleton is ecu fout ges 0pen j,cj stuk gi8teren geplaatst, behoorde eerst °r te volgen. Men gelieve dus na no. 8 het vol gde te lezen De jongeling was diep geschokt, Louis oood en dit gerechtelijk bezoek vervulden tem met ontroeriug. Hij wist slechts zeer ^eniig iicht over de zaak te verspreiden. Wat hij mededeelde omtrent zijne tijdver- ee.ing den vorigen avond stemde overeen niet de woorden zijns vaders. Hij had nog niets vernomen van het edel moedig voorschot van den marskramer. ■»Het kan niet anders ot vader en zoon ljn het met elkander eens geweest," sprak e rechter van instructie «zoo gij het goed- eurt, waarde collega, zullen wij de beklaag- e" te8enover het lijk brengen." len gaf den commissaris van politie een nieuwe ontwerp betreffende de tabaksbelas ting te verwerpen zoo wordt uit Berlijn aan de N. R. Ct. geseind is er zeer weinig vooruitzicht, dat dit ontwerp door de regeering in den Rijksdag zal worden doorgezet. Dienondanks evenwel trachtte heden de minister van financiën Posadowsky in eene lange redevoering, vol van statis tische gegevens, de voorgestelde belasting op het fabrikaat den Rijksdag smakelijk te maken. Uit politiek oogpunt was in die rede alleen de verklaring van beteekenis dat de regeering er voor terugschikt de hoogere uitgaven voor het rijk alleen te dekken door nog zwaardere directe belas tingen te leggen op de welgestelde midden klassen. Men heeft die middenklassen reeds zoo met directe belastingen getroffen, dat thans de voorkeur moet worden gegeven aan indirecte belastingen welke ook de ar beidersklasse treffen. Sedert 1879 zijn de loonen der werklieden in de nijverheid, blijkens de statistiek, jaarlijks gestegen met ongeveer 80 mark, terwijl voor hen de di recte belastingen per hoofd slechts 7>/3 mark beloopen. Door de grootere uitgaven voor het leger wordt de vrede beter ver zekerd, waarbij ook de arbeiders wereld voordeel heeft, zoodat deze daarvoor wel eene kleinigheid kan betalen. Immers, de hoofdbeteekenis van het nieuwe tabaksbe lasting-ontwerp is hierin gelegen, dat voor taan de sigaren van 5 pfennig e per stuk hetzij wat kleiner zouden worden, of 6 pfennige zouden moeten kosten. De Centrum-partij bleef, ondanks de re devoering van den minister, uit de zitting weg, en liet alleen bij monde van den heer Fritzen verklaren, dat zij de belasting op het fabrikaat weigert, omdat daardoor een bloeiende tak van nijverheid ernstig geschaad zou worden. Over eene verhooging der- bestaande invoerrechten op tabak echter zou zij bereid zijn van gedachten te wisse len. Ook de belasting op den wijn, ver klaarde de heer Fritzen, wordt door zijne bevel. Laatstgenoemde maakte een teeken aan de marechaussees, die een paar hand boeien uit den zak haalden en op Marcel toetraden. «Raakt mij niet aan?" riep de jongeling uit»Of wel...." Op hetzelfde oogenblik verscheen Claudius weder en stak hij de geketende handen naar zijn zoon uit. Marcel boog met zooveel eerbied voor den grijsaard, dat er een medelijdend ge mompel onder de menigte opging. De sombere stoet sloeg den weg naar het raadhuis in. Louis' verstijfd overschot lag op eene lange tatel uitgestrekt; aan den hals ver toonden zich enkele blauwe plekken en kneuzingen. Niet dan met veel moeite had men aan de hand van den doode het stuk jas ont wrongen, dat hij nog altijd omklemde en in zijn doodsangst aan den moordenaar ont rukt had. Deze stof had geen overeenkomst hoegenaamd met de kleederen van Claudius of Marcel. Toen de oude man het lijk van zijn vriend naderde, vulden zijne oogen zich met tranen en sprak bij, met eene door snikken verstikte stem partij verworpen evenals die op kwitantiën en postpakketten. De regeering zou het beste doen de geheele ontworpen ünancieele hervorming voorloopig op te bergen, en zich te bepalen tot eene'beursbelasting en eene verhooging van de rechten op tabak en van den accijns op schuimende wijnen en kunst wijnen. Wat er dan nog bleek te ontbreken, zou gevonden kunnen worden door het ver- hoogen van de matrikular- bijdragen van de afzonderlijke staten aan het rijk. Aange zien er in belasting-aangelegenheden zonder de medewerking der Centrum-partij niet veel uitgericht kan worden, is het dus op het oogenblik met de groote hervorming der rijksfinanciën niet bijzonder gunstig ge steld. De voorbereidende commissie voor den aanst. Hongaarschen Katholiekendag hield gisteren te Pesth hare laatste zitting, ter definitieve vaststelling van het programma, waarvan de hoofdpunten reeds op 4 dezer door haar zijn bepaald in eene zitting, welke door de twee voorzitters (graat Ferd. Zichy en graaf Maurus Nicolaus Esterhazy), de afgevaardigden Bujanovics Gyórffy Hortó- vanyi, de kanunnikken Csernoch en Komlóssy, den prelaat Bogisisch, graaf Ladislas Sza- pary, prof. Caspolli enz. werd bijgewoond. De voorzitter deelde toen reeds mede, dat wegens de zeer talrijke aanmelding van deelnemers, enkel voor de bisschoppen zit plaatsen konden gereserveerd worden, die dan ook allen hopen te verschijnen. Kar dinaal Vaszary. primaat van Hongarije, zal persoonlijk de Congreszittingen openen, nadat des voormiddags kardinaal Slauch een plech tige Hoogmis zal hebben opgedragen. Den eersten dag zal daarbij het Veni Creator, den tweeden het Te Deum gezongen wor den. Als onderwerpen van behandeling door de verschillende redenaars zijn de volgende puntende plichten der Katholieken in het openbare en particuliere leven, de kerkelijk- politieke wetsontwerpen met name het zoogen. burgerlijk «huwelijk", de katholieke «Gisteren pas gaaft gij zonder leedwezen al uw geld voor mij prijs kunt gij op dit uur uw vriend dan niet verdedigen Men verzekert dat voorheen de wond van het slachtoffer steeds begon te bloeden in de tegenwoordigheid van den moordenaar. Louis zoo ik schuldig ben, dat dan uw bloed mijn gelaat bedekke. Ik ben onschuldig en ver klaar dat luide." «Vriend," sprak een zachte stem «indien de doode het stilzwijgen bewaart dan zal God spreken." Claudius keerde zich om en herkende den geestelijke Rameau, pastoor van het dorp. Marcel zag den priester smeekend aan. »Genoveva I" fluisterde hij. De pastoor boog het voorhoofd ten tee ken van belofte. «Claudius en Marcel," sprak de rechter van instructie, «gij zijt mijne gevangenen." De overheidspersonen stegen weder in hun rijtuig, terwijl vader en zoon tusschen de soldaten in moesten loopen. Op het oogenblik dat zij de herberg van den Rooden appel voorbij kwamen, bood Basilius den grijsaard een glas wijn aan. «Neem dit," zeide hij«het zal u ver sterken." antonomie, de onderwijs-kwestie en eindelijk de in casu door de Katholieken te volgen gedragslijn. Elke redevoering zal besloten worden met een resolutie door den voorzitter en kardinaal Vaszary op te stellen. Ten slotte zal eene commissie benoemd worden om den volgenden Katholiekendag voor te bereiden. Het entree is bepaald op een Kroon en de gezamenlijke opbrengst zal der St. Pie terspenning ten goede komen. Bebel, de sociaal democratische afgevaar digde in den Duitschen Rijksdag, heeft in eene vergadering te Zurich het anarchisme in de hoogste mate nadeelig genoemd voor de arbeiders-beweging. «Het is onzinnig te denken, dat met aanslagen iets gewonnen werd", zeide hij. «Hoe meer schrik, des te meer reactie en uitzonderingswetten. Spion nen worden aangeworven onder hen, die men poogt te bestrijden. In elke partij zijn er lieden die zich laten omkoopen. Tot de zoogen. «onafhankelijke socialisten" zeide Bebel: «Gij, mijne heeren, zijt sinds jaren de vrienden onzer vijanden, gij wordt voort durend tegen ons uitgespeeld en niemand bestrijdt gij heftiger dan de sociaal-demo craten. In het Lagerhuis te Londen heeft giste ren de minister-president Gladstone verklaard de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet geschikt te achten voor het doen van stap pen bij de overige mogendheden, ten doel hebbende eene wederzijdsche ontwapening te bewerken. Volgens berichten uit Washington moet de regeering der Vereenigde Staten in zake Hawaï besloten hebben, voorloopig mets te doen en de beslissing over te laten aan het Congres. In het Lagerhuis is nu door het lid Holmon eene motie ingediend, gelijk luidende met die doör Turpie in den Senaat ingediend en waarover morgen de beraad slaging begint. De ontevredenheid over Cle veland's handelswijze tegenover Hawaï schijnt in de Vereenigde Staten toe te nemen. De Herald verklaart, dat de agent te Honoloe- Claudius wendde het hoofd af. Dienzelfden avond waren de beide man nen gekerkerd in de gevangenis van Vitré. II. Op den weg die van Fougères naar het gehucht Ormes voerde, liep een achttien jarig meisje vroolijk voort. Het kleine pak dat zij boven op he-t hoofd droeg verleende een zekeren kadans aan haar gang, en zij lachte al de haar omringende voorwerpen toe, alsof het oude vrienden geweest waren. Het blauwe leien dak der kerk, dat onder de zonnestralen schitterde, ontlokte haar een vreugdekreet, en toen zij het huisje herkende dat haar kindsheid beschut had, bleet zij stil staan, niet zoozeer om adem te halen, als wel om hare hartkloppingen te doen bedaren. Zij had den drempel der woning bijna bereikt, toen zich eene gedaante verhief tusschen haar en de voordeur. «Men treedt geen graf binnen," sprak een gedempte stem. Veldmuisriep het jonge meisje uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1