GmilJe OiroeuDóe (loeiereu, iSp;nl'iaPnrSi Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. baten. Post en Telegrapie. Burgerlijke Stand. Handelsberichten Gedep. Staten van Zeeland hebben de ^sturen der waterkeeringen van de cala- «nteuse polders en waterschappen in hunne Provincie uitgenoodigd, de dijkraden te wil- en raadplegen over een voorstel tot het veileenen van pensioen aan weduwen en Weezen van waterbouwkundige ambtenaren. tie Hullboot Minister Tak van Poortvliet, le heden te Vlissingen moest binnenkomen, is volgens particuliere berichten op de ri- Vler van Huil aangevaren en in zinkenden staat tusschen twee stoombooten aldaar bin nengebracht. Persoonlijke ongevallen heb- en niet plaats gehad. Waren vroeger te Veere woningen bijna vo°r niets te verkrijgen, tegenwoordig be staat er behoefte aan eenvoudige burger- Woningen. Vooral is dit toe te schrijven aan komst von eenige visschers uit Filippine, .van daar op de mossel- en garnalenvangst t'tgaan. Men schrijft uit Dordrecht He «Generaal van der Heijden" heeft gis tel en haren ouden roem als ijsbreker ge- landhaafd en de beide booten «Merwede III'' en «Industrie" uit het ijs bevrijd en bij vloed In de Voorstraathaven gebracht. Het stuk- 2agen van het ijs, waarmee men 's morgens Was begonnen, heeft men spoedig gestaakt Wegens de geringe resnltaten, het daarna aan de «Generaal" overlatende de ijsmassa )e breken en een weg te banen voor de lngevroren schepen. Alle vaartuigen zijn nu geborgen. Te Hellevoetsluis zijn in 1893 uit zee bin uengekomen 106 stoom- en 102 zeil- j^bepen, en van daar naar zee vertrokken Stoom, en 94 zeilschepen. 00r het Voorsche Kanaal zijn in 't af- ?e'o°Pen jaar gepasseerd 134 zee- en 2729 binm euschepen. Ook te Zuid-Beierland zal vermoedelijk een zuivelfabriek verrijzen. Dit zal de vierde zfln in de Hoeksche Waard. Die te Oud- Beierland werkt reeds enkele jaren: te Strijen begon men verleden jaar en te Nu- tnansdorp zal er in het voorjaar eene in werking gesteld worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een millicien, die om spoediger den dienst te kunnen verlaten en te kunnen trouwen, zich door het afkappen van een der vingers opzettelijk ongeschikt had gemaakt in den militairen dienst te blijven, is voor dat feit door den Krijgsraad te 's-Gravenhage ver deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Brak water. Mijnheer de Redacteur, Tengevolge van het brakke water, ondervindt ieder een die gebruik maakt van de Drinkwaterleiding, veel ongerief, maar vooral lijden de branders veel schade, die het drinkwater in hunne fabrieken gebruiken moeten. Voorzeker zal de Directeur der Drinkwaterleiding wel op middelen verzinnen om het euvel zooveel mo- gelijk te verwijderen; mag ik intusschener op wijzen, d»t het misschien dienstig is, dat derésorvoirs alleen v°lgepompt worden tegen den tijd dat het getij laag in het begin van de eb zal het water wel bet brakste zijn. Met de' opname dezer regelen zal UEd. verplichten, UEd. dw. Dr. V. Als eene zeldzaamheid heeft men aan de redactie van het L. D, een vijftal nieuwe aardappeltjes vertoont, gegroeid in den kouden grond, nl. in bakken waar niet ge stookt werd. Als een staaltje van verregaande onacht zaamheid zij het volgende medegedeeld, ^en familie te Baarn was eenige dagen op reis gegaan en had hond en kippen onver zorgd achtergelaten. Toen de buren dezer dagen in het huis keken, was de hond reeds den hongerdood gestorven en de kippen waren bézig een dooden makker te verslinden. Na tuurlijk werd aan de dieren de vrijheid ge geven. Te Nieuwe Pekela is een kind van ze- eren De V. in de wieg doodgevroren. Toen de ouders tot de vreeselijke ontdekking wamen, kon geneeskundige hulp niet meer Een schrikkelijk ongeluk heeft teMeche- len in het arsenaal van den spoorweg, tus schen de talrijke werklieden een hevige ontroering teweeggebracht. Een metselaar, Stevens genaamd, bevond zich onder een ijzeren poort der remise, die in kettingen hing. De ketting brak, de poort viel op het lichaam van den metselaar en deze werd op slag gedood. Stevens was getrouwd en vader van ver scheidene kinderen. Pierre Joseph van Bene den, de beroemde dierkundige, die Maandagavond in den ouder dom van 84 jaren te Leuven overleed, was aldaar sinds 1836 als professor in de zoö logie werkzaam. Van Beneden verwierf zich eene Euro- peesche vermaardheid met zijn werk over de «ingewandswormen", dat in 1853 door het Institut de France met een eersten prijs werd bekroond, en voorts door zijne studiën over de parasieten, over de walvis- schen, enz. In 1843 richtte Prof. Van Beneden te Ostende op zijn kosten een zoölogisch labo ratorium met aquarium in, dat een der eerste instellingen van dien aard en van groot belang voor het wetenschappelijk on derzoek was. ïn het R. K. gasthuis te Breda overleed ezer dagen een moedertje, dat door zeven amilieleden in «de fonds" was gedaan. Een onschuldige bom. Te C., in het Badensche Oberland, zco verhaalt de Köln, Volksztg. heerschte Zondag een groote ontsteltenis door het vinden van een nelsche machine- De klokken luidden voor de godsdienst plechtigheid. De pastoor kwam de trap vóór zijn woning af, toen hij op de onderste trede een vormloos voorwerp zag liggen. Bij na dere beschouwing onderscheidde hij een voorwerp, geheel gelijk aan een bom, met kettingen omwonden Geen twijfel, 't was een helsche machine, zooals zij in de boeken bekend staat. De pastoor liet den burgemeester ontbie den' die juist gereed stond, om ter kerk te gaan. Hij kwam spoedig ter plaatse en liet onmiddellijk den commissaris halen. Terwijl deze met den begrijpelijken angst van den familievader, op bevel des burge meesters, aarzelend het gevaarlijke voorwerp naderde, schoolde een groote menigte volks bijeen, die op eerbiedigen afstand met be klemde borst ademloos wachtte op de dingen, die komen zouden. Na lange, bange oogenblikken, slaagde de arm des gerechts erin, het duivelsche werk tuig in een mand te leggen. Reeds wilde de commissaris het in de nabijgelegen rivier onschadelijk maken, maar de burgemeester gaf bevel, het voorwerp in het zoogenaamde slot te plaatsen, tot verder onderzoek. Aldus geraakte de helsche machine ein delijk buiten het bereik des volks. M)e ge moederen der burgers waren nog niet ge heel gerust, maar de kalmte was in zooverre teruggekeerd, dat de godsdienstoefening kon beginnen. Toen deze uit was en de burgemeester sedert eenige oogenb ikken in zijn woning was teruggekeerd, nadenkende wat hem te doen stond, kwam de stadsbode binnenloopen om te vragen of hij het parket reeds ver wittigd had. Neen, is de bom gesprongen vroeg angstig de burgemeester. Goddank neen, zuchtte de bode. De kogel en de kettingen, die erom heen ge wonden waren, zijn het gewicht van een hanglamp, dat ik gisteravond bij ver gissing op de stoep heb laten liggen, toen ik daar een oogenblik uitrustte 1 Tableau 1 Gevangeniswezen in Engeland. In 1877 waren er in de Britsche gevangenissen 20.000 personen. Dit getal bleef steeds da lende tot 1981, toen er 12.000 waren'sinds is het cijfer stijgende, zoodat 't voor 1893 bedroeg ongeveer 13.000. Een katholiek dichter verheerlijkt. De Centrumspartij in den Rijksdag en in het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft aan den dichter Fr. W. Weber, den zanger der «Dreizehnlinden", bij gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag onder herinnering aan zijne dertigjarige parlementaire werk zaamheden, een felicitatieadres gericht, waar in zij hem hulde brengt voor hetgeen hij in hooge vlucht des geestes heeft gezongen ter verheerlijking van katholieke idealen geloofs ijver, offervaardige liefde tot God, Duitsche trouw en kracht, waardoor hij in zijn strijd tegen den geest des ongeloofs «voor de ge- heele katholieke bevolking een zanger van haar ideaal streven en strijden is geworden. Omtrent den leeftijd der Europeesche Vorsten blijkt uit den Almanack de Gotha voor 1894 het volgende Na Paus Leo XIII, die 84 jaren telt, is de Groothertog van Luxemburg de oudste Vorst (7ö jaar). Nog geen jaar jonger zijn de Koning van Denemarken en de Groot hertog van Saksen-Weimar. De Koningin van Engeland en de Groothertog van Mecklen- burg-Strelitz volgen dan met 74 jaar. Verder zijn 11 Vorsten tusschen 60 en 70 jaren oud, 5 tusschen 50 en 60, 11 tusschen 40 en 50, 2 tusschen 30 en 40 en 2 tusschen 20 en 30 jaren. De drie jongste regeerende personen zijn de 17-jarige Koning van Servië, onze 13-jarige Koningin en de 7-jarige Koning van Spanje. Koningin Victoria regeert het langst, t. w. 56£ jaar; op haar volgen de Keizer van Oostenrijk met 45, de Groothertog van Baden met 41, de Groothertog van Olden burg, die van Saksen-Weimar en de Her tog van Saksen-Altenburg met 40 regee- ringsjaren. 14 |Vorsten regeeren nog geen 10 jaren; 3 van hen, de Vorst van Schaum- burg-Lippe, Vorst Frederik van Waldeck- Pyrmont en Hertog Alfred van Coburg, zijn eerst in het afgeloopen jaar op den Troon gekomen. Een ambtenaar te Wilna, die een proces tegen zijn buurman had verloren en tot de ontdekking gekomen was dat zijn vrouw met dien buurman tegen hem had samen gespannen, heeft een ontzettende wraak ge nomen. Hij vroeg den buurman en diens vrouw bij zich ten eten, om de verzoening te vieren Aan tafel was hij zeer gezellig en vroolijk. Bij het dessert ging hij even de kamer uit, om iets nieuws te halen, wat hij wilde laten zien. Hij kwam terug met een kistje, dat hij op tafel zette. Hij nam zijn glas in de hand en met den toost»Op uwe naaste toekomst 1" lichtte hij het deksel van het kistje op. Een hevige ontploffing volgde en de twee gasten, de gastheer, zijn vrouw, schoonmoeder en twee kinderen werden daardoor gedood. Door een dienstmeisje, dat in een aan grenzende kamer was een zwaar gewond werd, weet men de toedracht der zaak. beleefd te groeten met een Guten Tag Ilerr Schweinhund De Zwitsersche rechters schijnen niet streng te zijn waar het scheldwoorden be treft. Het hof van appèl te Zürich besliste onlangs, dat het niet als schelden beschouwd kon worden als men iemand «kalf" noemt, en thans meldt het blad le Génévois een voorbeeld van nog grooter rechterlijke toe geeflijkheid. Zekere B. was voor de rechtbank gedaagd door iemand dien hij voor Schuieinhund had uitgescholden en de rechter sprak hem vrij. Hij achtte «zwijnhond" geen scheldwoord, omdat zulk een dier niet bestaat. De aanklager, die nu de kosten moest voldoen, was zeer verbaasd over die beslis sing. Hij betaalde echter het verschuldigde, zonder morrenmaar bij het heengaan gunde hij zich de voldoening van den rechter De doodstraf op Java. Fiat executie is verleend op de veroordeeling van den Javaan Kromosetro alias Kaboer tot de straf des doods waartoe hij met bekrachtiging van het vonnis van de rechtbank van omgang te Ngandjoek bij 's Hofs arrest ter zake van moord werd veroordeeld. In de gevangenis van Porto Allegro (Sar dinië;, is zekere Guiseppe Ramas overleden, die meer dan dertig jaar geleden veroor deeld werd wegens het verkoopen van var kensgehakt, van menschenvleesch gemaakt. Bij de instructie was gebleken, dat hij voor de vervaardiging van zijn saucijzen, niet minder dan 16 menschen had vermoord. Aan den hoofd-directeur van post en te- legraphie is door den Ned. Band voor post en telegraafbeambten De Post verzonden een adres, waarin verzocht wordt, zoo spoe dig doenlijk over te gaan tot de vervanging van den mantel door een doelmatiger klee- dingstuk, zoowel voor post- als telegraafbe- stellers. Wegens ziekte van ruim 25 pCt. van het bestellend personeel te Rotterdam, deelt de directeur van het Postkantoor mede, dat de bestellingen, hoewel zooveel mogelijk op dezelfde tijdstippen aanvangende, niet even vlug, als onder de gewone omstandigheden, kunnen worden uitgevoerd. Geboren: 10 Jan. Cornelia, dochter van J. Velts en H. M. Kropmans, Nieuw- sticht. 11. Johanna Cornelia, dochter van J. H. Mulder en D. Gabel, Nieuwe West- Frankelandsche laan. 12. Annetta, dochter van A. Wessel en S. van Wassenaar, Singel. Francisca Cornelia, dochter van C. F. Rijneveen en M. van Nièl, Broersveld. Ondertrouwd: 11 Jan. F. ter Hof stede en P. G. C. van Geijl. H. J. Swin- kels en E. C. Duijmel. op Vrijdag 12 Januari, door Notaris mr. H. M. C. POORTMAN Een Woonhuis en Erve aan de Heeren straat f700. Een Woonhuis en Erve aan de Teerstoof f 780. Door Notaris ROELANTS: Een Woonhuis en Erve met overdekt plaatsje aan de Noordmolenstraat f975. Een Woonhuis en Erve in een gang aan de Nieuwe Buurt f 150. BEURS TE SCHIEDAM, 12 Jan. 1894. Spoeling; 11 dezer fl.40. 12 -1.60. Moutwijn Verhandeld; f6s/a3/2. Stemming zeer vast. Berlijn. (Slotk.) Januari April. Mei. Januari Mei md. Spiritus i Meel 12 Merk Parijs 12 Febr' I Rogge, loop. md. Febr. 11 Jan. 126.50 13175 37.40 38.70 44.30 44.80 14.80 14.90 20.87* 21.75 12 Jan. 126.- 132.— 36.90 38.20 44.25 44.60 14.80 14.80 20.50 21.50 11 Jan. 43 12 Jan. 42 New-York. Maïs Amsterdam. 11 Jan. Rogge op lev. iets lagerMaart f 113, 112; Mei f112. 12 Jan. Rogge op levering lagerMaart f112, 1111 Mei 112,111. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 11 Jan. 0.45 M. 12 Jan. 1.38 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.05 Disc. 3 pCt. Parijs s - 47.90 v 25 Vntwerp.- 47.80 «3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3