Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. zekerheid zeggen, doch Attila de «Geesel Gods", veranderde van weg, Lutèce ont kwam op voorspraak dezer heilige Vrouw, aan hare onvermijdelijke verwoesting en het kleine, zoo wonderlijk gespaarde Gallo- Romeinsche stadje, werd in de toekomstige eeuwen de hoofdplaats van Frankrijk, het groote eenige Parijs. Parijs, 1/12 Januari 1894. Fidélius. Schiedam, 13 Jan. 1894. Met genoegen vernemen wij, dat ter ge legenheid van de algemeene vergadering der St. Willebrordus-Stichting op Maandag 19 Februari aanst. onze vroegere stadgenoot de zeereerw. pater J. V. de Groot, prior te Nijmegen, eene lezing zal houden. Onder de fraaie wandkalenders, welke ter gelegenheid van Koppermaandag door de pers werden afgeleverd, verdient vooral genoemd te worden die van de «Nationale Stoomdrukkerij van Faddegon Co." (Haar lemmer Houttuinen te Amsterdam.) Zoowel het middengroepje, drie guitige straatjon gens voorstellende, als de losse tak azalea's, welke den rechterhoek vult, bevielen ons uitstekend. Het geheel verdient als een proeve van goeden kleurendruk, waardoor deze inrichting zich onderscheidt, geprezen te worden. Yan de firma H. J. Drop Co., Neder- landsche sigarenfabriek «ia Esperanto," al hier, ontvingen wij een reclamekaart, die door hare opmerkelijke teekening en nette afwerking het doel dat zij beoogt, zeker ten volle zal bereiken. Naar de Maasbode, mededeelt kan eerlang te Rotterdam de oprichting worden tege moet gezien van eene kiesvereeniging, waar van de leden zullen bestaan uit winkeliers, en welke geen politieke kleur hebben en zich uitsluitend met gemeenteraadsverkie zingen bezighouden zal. In een zeer druk bezochte vergadering der katholieke kiesvereeniging Recht en Orde te Rotterdam als spreker op de heer J. A. Th. Van Nunen, die de Sociale Kwestie tot onderwerp zijner boeiende rede had ge kozen. Hij begon met de noodzakelijkheid van het bestaan van verschillende standen uit een te zetten. Hij bepleitte het goed recht van het bestaan der werkliedenvereenigin- gen, die in staat zijn misstanden weg te nemen, waarvan hij gaarne het bestaan wil er kennen. Da gegoede klassen mogen niet Gods wa ter over Gods akker laten loopen en zich niet met het geven van aalmoezen tevreden stellen. Hij betoogde dat men zorgen moet voor goede arbeiderswoningen, waarna hij de werkloosheid besprak. Daartegen moeten maatregelen genomen worden. In de allereerste plaats door den van vader Rabot ontbreekt het niet aan zak ken meel." «Luister," zeide de oude vrouw, «het be hoeft u slechts een woord te kosten, sta mij voor twee dagen uw ezel at en ik be loof u dat ik u alles zal geven om u en uwe beesten te genezen." «Maar ik heb Bricolle noodig," wierp de molenaar haar tegen. «Dan heb ik niets gezegd, en kunt gij het aan uzelven wijten zoo gij pijn lijdt." Rabot aarzelde, maar het duurde niet lang of hij trad door een opening in de heg en bracht den ezel naar de Veldmuis. «Morgen avond reeds zult gij alles heb ben wat gij behoeft," zeide zij. «Help mij thans die zakken schikken, zoodat Made leine er gemakkelijk op zou kunnen zit ten." De molenaar deed gelijk zij verlangde, hielp Madeleine opstijgen en gaf den tak over aan de oude vrouw. Een oogenblik later begaven de beide vrouwen zich op weg naar het gehucht van Closay. Het jonge meisje, dat geheel ineengedoken op het dier zat, hield werktuigelijk Bricolle's teugel vastwat de Veldmuis betrelt zij Staat, vervolgens door de gemeentebesturen. Die maatregelen bestaan in verruiming van de arbeidsgelegenheid. Dit kan geschieden door al hetgeen ten behoeve van den Staat moet worden vervaardigd hier te Lande te doen maken. Hij wil door invoering van beschermende rechten de overdreven con currentie van het buitenland beperken. Om den trek van fret platteland naar de steden te doen ophouden beval de spreker aan heide-ontginning, maar vooral droogma king van de Friesche Wadden, de Zuiderzee enz. Eindelijk bespreekt hij de pensionneering der oude werklieden. Niet alleen van den werkman, noch van den patroon, noch van beiden te zamen zijn daarvoor uitsluitend bij dragen te vorderen. Ook de staat moet daaraan bijdragen. Deze bijdragen kunnen zonder vermeerdering van uitgaven gevonden worden, door verhooging der invoer rechten en door bezuiniging der uitgaven ten dienste der defensie. Noodig is te zorgen dat er werk in het land komt. Kamers van arbeid, maximum-loon en minimum-werktijd zullen niet meer werk verschaffen. Dit kan alleen de Staat door den arbeid te beschermen en zijne werken hier te doen uitvoeren. Ten slotte hoopte hij dat de Nederlandsche Katholieken door beoefening der christelijke naastenliefde zullen tooneu de waardige zonen te zijn van onzen H. Vader Leo XIII, die ons in de Sociale Kwestie den rechten weg heeft aangewezen. Meermalen werd de spreker door appiaus onderbroken. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, en doordenjvoor- zitter werd een hartelijk woord van dank ge bracht. (TV) Nu het ijs door den ingevallen dooi onbe trouwbaar is gewordeu, vallen er dagelijks te Rotterdam eene menigte jongens doorheen, die, ondanks de aanmaningen der politie er zich op wagen. Gisteren-middag vielen er van het Couwenburghs-eiland drie tegelijk in het water. Zij werden gered. De politie agenten met de surveillance langs de Singels belast, zijn van dreggen voorzien. In den toestand van het ijs, benedenuit is in zooverre verandering gekomen, dat de Maasnymph III, gisteren zonder noemens- waardigen tegenstand van het ijs te onder vinden, de reis van Hellevoetsluis tot Rotter dam kon volbrengen, om van daar.gisteren- namiddag om 2 uur weder naar Hellevoet- sluis te vertrekken. Van Hellvoetsluis werd tegen gisteren-avond ook te Rotterdam ver wacht de aankomst der Voorne en Putten II, welke boot alsdan, heden-ochtend om 8 uur 30 weder zou opvaren. Dat overigens de vaart naar beneden nog wel eenige moeilijkheden oplevert, bewijst zeker wel het feit, dat eergisteren-avond de postboot van Hellevoet- sluis naar Vlaardingen anderhalf uur lang in het ijs heelt vastgezeten, zonder dat men vóór of achternit kon, terwijl dit gisteren ochtend met dezelfde boot ook weder het bewaarde het stilzwijgen, uit eerbied voor het kind. Madeleine was geboren den avond voor den dood barer moeder. Toen zij nog heel klein was, overlaadden Claudius en Marcel haar met de blijken hunner teederheid maar naarmate dat zij opgroeide, voelde Madeleine den fleren wensch in zich oprijzen eveneens haar dage- lijksch brood te verdienen. Op haar zes tiende jaar trad zij te Vitré in dienst bij mevrouw Leguével, die haar toestond drie maal per jaar eene week bij de haren te gaan doorbrengen. Mevrouw Leguével was de weduwe van een notaris te Vitré, en had een zoon die advocaat was. Met Sint Jan, zoowel als metPaschenen Kerstmis kwam Madeleine bij haar vader aan en bracht zij leven en vreugde in de woning van den klompenmaker. Men zou gezegd hebben dat alles beter ging zoodra zij zich aan het hoekje van den haard neder zette, of wel in den zomer, als zij Marcel met zich medenam door de velden. Tot nu toe had het jonge meisje den arbeid gekend zonder ontberingen en had geen leed hoegenaamd hare gemoedsrust ver stoord. De slag die baar getroffen had, was geval was. In den toestand van het ijs in I de Oude Maas en het Spui is nog niet de minste verandering gekomen. Het ijs zit daar nog als een muur. Raakt hot los, dan zal hoewel het dryfys door den aanhou- houdende dooi tamelijk zacht is de vaart wel weder geheel gestaakt moeten worden. (R- N.) Door de afdeeling Rotterdam van het Ned. Werklieden-Verbond, werd besloten op de eerstvolgende jaarvergadering de volgende motie voor te stellen«Het hoofdbestuur trachtte een rijkswet in 't leven te roepen tot de onbewoonbaarverklaring van woningen, die niet aan de eischen voldoen, en het vaststellen van boeten in dat geval voor den eigenaar". Het bestuur had voorgesteld, ook boete voor den huurder te bepalen, doch dit werd na langdurige discussie ge schrapt. Het leggen van den Dam aan het Boe- rengat te Rotterdam nadert zijn voltooiing, zoodat binnenkort een betere verkeersweg zal verkregen zijn van de Nieuwehaven naar den Oostzeedijk en het drukke verkeer langs de Oostpoort zal afgeleid worden. Het plan is thans reeds bij den Raad ingediend om tusschen dezen dam en den Oostzeedijk dwarsstraten aan te leggen, de rails van de trams te verleggen en de loodsen van de voormalige Marine wei t naar Feyenoord te verplaatsen. Het Oostelijk deel der stad zal daardoor aanmerkelijk verbeterd en verfraaid worden en ook Kralingen ten goede komen. (D.) De Kralingsche politie hoeft ter heschik- king gesteld van den heer offcier van jus titie te Rotterdam den persoon Van B., zich noemende koopman, wonende te Rotterdam medeplichtig aan heling en verduistering der ontvreemde goederen uit het Park Ho ningen. In een gezin in de Rubenstraat te Kra lingen, doen zich 3 gevallen van pokken voor met een doodelijk geval. De kinderen zijn naar het huis. bestemd voor besmette lijke ziekte aldaar, overgebracht. De vrouw die mede door de pokken is aangetast, ver keert in een bedenkelijken toestand. In de Rijkestraat te Vlaardingen is giste ren-ochtend eene oude vrouw, zekere Maart- je Maat, dood in haar woning gevonden, Haar hoofd was gewond, blijkbaar door een val op de theestoof, die naast haar stond. Een omgevallen stoel duidde verder aan, dat zij door een beroerte moet zijn getroffen. Men meldt ons uit Vlaardingen. Nadat de stoomboot Vlaardingen IV gis teren-nacht 5000 vaatjes haring geladen had, bestemd ter verscheping naar Rotter dam voor de Amerikaansche boot, werd eenige oogenblikken later de bemanning gewaarschuwd, dat de boot vol water liep. Men ging terstond aan het werk om de boot ledig te pompen. De haring is op den wal en gedeeltelijk met eene andere boot naar Rotterdam verladen. (A7. R. Ct.) onverwachts op haar nedergedaald en be dwelmde haar geheel en al. Zij gaf zich geen rekenschap meer van hetgeen er in en om haar heen voorviel. Zij had den tijd niet gehad hare krachten bijeen te garen. De Veldmuis had tot haar gezegd «Kom mede!" en zij gehoorzaamde haar, ter prooi aan eene pijnigende wanhoop. Omstreeks twaalf ure kwamen de beide tochtgenooten door een dorp. De Veldmuis hielp Madeleine zwijgend afstijgen aan den ingang eener boerderij, en dwong het jonge meisje een kop melk te drinken en een poosje uit te rusten. Het was reeds avond toen zij het eind harer reis bereikten; hier en daar flikkerden er licht jes als glimwormen door de boomen heen. De Veldmuis liet zich de woning aan wijzen van den marskramer. Het was voor die streek een fraai huisje met witgekalkte muren, een leien dak en geheel omgeven van bloemen. Madeleine liet zich van den ezel glijden, terwijl hare gezellin Bricolle vastbond aan den ijzeren ring naast de deur, en daarna aanklopte. Men hoorde eenige beweging daarbinnen, er werd een licht verdragen, en een zachte, welluidende stem vroeg, wie daar was. Te Maassluis hield de ijsclub «Tot Nut en Uitspanning" eene hardrijderij voor jon gens en mannen, waaraan 98 personen deelnamen. Er waren 50 prijzen, bestaande in levensmiddelen en kleedingstukken, bij eengebracht door de ingezetenen. Alleen oe- hoeftigen mochten mededingen. De schut- terijmuziek luisterde de feestelijkheid op. Op den weg tusschen Ouwerschie en Delft zijn gisteren twee spoelingwagens tegen elkaar aangereden, met het ongeluk kig gevolg, dat een knecht, Van der Does genaamd, van den bok sloeg en met een bloedende wond aan het hoofd en kneuzin gen aan het lichaam, werd opgenomen. De Koningin-Regentes heeft aan de Dier gaarde te Amsterdam 3, en aan die ie Den Haag 2 witte damherten ten geschenke gegeven. Het centraal comité tot bevorder.ng van de aansluiting van Nederland bij de Midden- Europeesche tijdregelirig heeft o. a. aan de gemeentebesturen verzocht, om bij gezegeld request aan de Tweede Kamer, der Staten- Generaal instemming te betuigen met de motie van de heeren Beelaerts van Blokland, Van Beuningen, Dobbelman, Van Gijn, Harte, Plate en Seret, waarbij de wenschelijkheid tVordt uitgesproken, om wettelijke voorzie ningen te treffen tot aansluiting van Neder land bij den Midden-Europeeschen tijd, welke motie eerlang een onderwerp van beraad slaging zal uitmaken en zal daarover moeten gestemd worden. Wanneer velen een adres van instemming zenden, dan betwijfelt het comité niet of de motie zal worden aange nomen en daarmede een belangrijke stap zijn gezet op den weg die tot unificatie der tijdregeling leiden moet. Door de Nederlandsche Heidemaatschappij is in het licht gegeven en aan de leden kosteloos verzonden het verslag eener reis van den directeur en den onder-voorzitter der maatschappij naar Skagen, ter bestu deering van de Deensche duinbeplantingen. In de plantage bij Tverstedt vond men 5 tot 7 M. hooge, zeer gezond groeiende den nen, op de duinen tot vlak aan het strand en onwillekeurig werd de vergelijking ge maakt met onze woeste duinen die toch, wat acclimatorische verhoudingen betreft, zoo verreweg gunstiger liggen dan in Dene marken, en hoe, met name bij onze zee badplaatsen, de aantrekkelijkheid verhoogd zou worden, indien men daar beschutting tegen wind en zon zou kunnen vinden, gezwe gen van alle andere voordeelen, welke het bebosschen der zeeduinen geven zal. Te 's-Gravenhage is in 81-jarigen ouder dom, na een korte ongesteldheid, overleden, de gepensionneerde Vice-admiraal F. L. Gaer- llug, oud-Minister van Marine in het derde ministerie-Heemskerk, gewezen commandant «Doe open, Douce, mijn kind," antwoordde de Veldmuis «het is een bezoek dat u uit den Hemel wordt toegezonden." Douce schoof haastig den grendel weg- Zij hiet daarop hare lamp ter hoogte van het gelaat der oude vrouw, en haar her kennende, slaakte zij een kreet van ver rassing. «Kom, Madeleine 1" zeide de Veldmuis, het jonge meisje bij de hand nemende. Douce's verbazing nam tot nog toe, maar ditmaal gevoelde zij eene blijde aandoening- Indien Madeleine te Closay kwam, dan had Lodewijk ook gesproken en was haar huwe lijk met Marcel vastgesteld 1 En Douce be minde Marcel zoo innig, dat zij de grootste gehechtheid koesterde voor hare toekom stige schoonzuster. /ij wierp zich dan ook in hare armen en omhelsde haar vol hartelijkheid. «Spreek, Madeleine, zeg mij welke tijding gij mij brengt." Deze vraag deed de dochter van def klompenmaker sidderen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2