Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4790 ^Bureau "gSofer^fraaf 39. f 0.60 ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. BE MOORD IN HET BOSCH. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 fllllllllimiimimi Van PRIJS DER ADVERTENTIËN: - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 16 regels. Elke gewone regel meer. 16 Januari '94. blijkens berichten uit Brussel hebben de Achterzijde van de Kamer en den Senaat 8'steren-voormiddag eene vergadering ge houden om te handelen over het lot van ^et Kabinet. De vergadering was zeer talrijk, ministers waren tegenwoordig. Nadat eenparige stemmen geweigerd was twee ledacteuren van katholieke bladen in de ver gadering toe te laten tot het opmaken van eetl verslag, voerde de voorzitter De Lants- heere het woord. Hij ging de vergeefsche Pogingen der gemengde commissie na om lot overeenstemming te komen. Daarna stelde de senator Lammens de volgende hiotie voor: De leden der rechterzijde van Kamer en Senaat zijn van oordeel, dat de Vertegenwoordiging der minderheden een onderwerp van debat in het Parlement moet Ultmaken, waar de regering, voor- en tegen standers van het stelsel, los van alle vroegere verbintenissen, eene meening kunnen uit breken, waaarbij zij zich eeniglijk laten Voorlichten door de hoogste belangen des 'ands. De motie, beurtelings bestreden en ondersteund door verschillende afgevaardig den, ontving den onverwachten steun van den heer Woeste, die volhield, dat de be tekenis er van moest zijn een verbod aan het gouvernement om de Kabinets-kwestie over deze hervorming te stellen. Doch Beer- naert wees terstond deze opvatting terug. Ten slotte stemde men bij hoofdelijke stem ming. De motie van Lammens werd met 84 tegen 25 stemmen aangenomen, terwijl dl leden zich onthielden. De uitslag der stemming was: in den Senaat 36 voor, 2 tegen, 2 onthoudingen. In de Kamer 48 voor, 23 tegen en 9 onthoudingen. Tengevolge Van deze stemming is thans het gevaar voor eene ministerieele crisis geheel afge- vvend en zal het ministerie weldra een ont werp proportioneele vertegenwoordiging bij het Parlement indienen. Naar het Fransch van Raoul de Navery. 12) Meisje, meisjeriep pastoor Rameau Uit, beurtelings naar de wees en naar Made leine Trèzek ziende. Ik vergeet niets en ik vergis mij ook uiet, mijnheer de pastoor. Hier zijn een lijk en twee door smart gebroken vrouwen en ver van hier, in de gevangenis, twee mannen, die van den moord Worden beschuldigd.Ik, de erfgename Van den verslagene, ik sta borg voor de onschuld van Claude en Marcel. Zij stond op, en op den arm van Made leine stennende, verliet zij het kerkhof. Wat gaat gij beiden nu doen vroeg le Veldmuis. Ik keer terug naar Vitré, antwoordde Madeleine. De zoon van mijn meesteres is De nieuw-herkozen president der Kamer van afgevaardigden te Parijs, de oud-mi nister-president Dupuy, heeft gisteren weder voor het eerst de beraadslagingen der Kamer geleid. De rede waarmede Dupuy gisteren de vergadering der Kamer opende, is niet naar den smaak geweest harer leden zegt de Parijsche correspondent der N. R. Ct. Ik herinner mij een tres bienbij het com plimentje dat hij bracht aan den ouden heer Blanc (den waarnemenden voorzitter) en een vrij mager applaus aan het einde, maar dat er meer bewijzen van instemming zijn gegeven, heb ik enkel gezien uit den Temps. Dupuy heeft de Kamer een weinig de les gelezen, en deze zal misschien rr.eenen, al zijn de gegeven wenken zeer behartens- waardig, dat zij zelve wel weet hoe te han delen. Na het openingswoord kwam Bur- dean het wetsvoorstel indienen tot conver- teering van de 4y3 pet. Fransche rente in eene van 3l/3 pet., met de zekerheid voor de houders van schuldbrieven, dat binnen acht jaar, gerekend van 16 Februari 1894, geen nieuwe conversie zal worden voorge steld. De zitting werd een oogenblik op- ge vroolijkt door den afgevaardigde van Parijs, Toussaint, uit wiens mond de Kamerleden voor de eerste maal zich als citoyens hoor den aanspreken. De beweging om gratie voor den veroor deelden anarchist Vaillant te verkrijgen, houdt nog steeds aan, en vindt bij de Fran sche socialisten warmen bijval. Het heet, dat meer dan tachtig afgevaardigden het verzoek om gratie aan den president der republiek geteekend hebben. Twee socialis tische afgevaardigden, de heeren Rouannet en Viviani, hebben dat adres aan den heer Carnot ter hand gesteld. Te Lyon hielden 800 socialisten eene bijeenkomst, welke be gon met de benoeming van Vaillant tot eere-voorzitter en eindigde met een pro test tegen het doodvonnis. De politie maakte een einde aan de rumoerige bijeenkomst en noodzaakte Vaillants vrienden de zaal te advocaathij zal mijn vader en mijn broe der verdedigen. En gij Douce Ik roep uw gastvrijheid in tot den dag, dat het proces begint. Gij kent trou wens de toekomst, en uw raad zal mij helpen en voorlichten. DouceDouceik heb geen macht tot het doen van mirakelen of voorspel lingen, maar ik zal voor u zijn het oog, dat ziet, het oor, dat hoort, het hart, dat lief heeft. Wij moeten elkander verlaten, zeide Madeleineik ben tot u gekomen, omdat Marcel's zuster u liei heeft, en gij Marcel bemint. En haar pakje opnemende,® ging Made leine alleen op weg naar Vitré. Toen Madeleine de woning van mevr. Leguével bereikte, zaten de weduwe en haar zoon Antonin in de huiskamer, zich bezig houdende met hun plannen voor de toe komst. Plotseling werd de deur van de kamer geopend en Madeleine, bedekt met stof, met rood geweende oogen, het hart tot berstens toe vol, viel voor mevr. Leguével l op de knieën. ontruimen. Vaillant heeft Zaterdag-avond het vereischte stuk onderteekend, waarbij hij verklaart in appèl te komen tegen het vonnis der jury. Donderdag aanst. zal het hof van cassatie de zaak behandelen. Toen het bekend werd, dat de hertogin d' Uzès zich met de opvoeding van het dochtertje van Vaillant wilde belasten, hebben verschei dene anarchisten het plan geopperd, die opvoeding op hun kosten en in hun geest te doen plaats hebben. In een vergadering in het Parijsche Volkshuis, is bij acclamatie eene motie aangenomen, om de kleine Sidonie te adopteeren. Deze motie werd aan mr. Labori gezonden, om ze Vaillant ter hand te stellen. Na een debat van nu vier dagen zoo wordt uit Berlijn gemeld heeft de Rijks dag de wetsvoorstellen op de tabaksbelas ting en de zegelbelasting naar de commissie verzonden. De beide vrijzinnige partijen, de Zuidduitsche volkspartij en de sociaal-demo craten, stemden tegen. In het beleedi- gingsproces van Caprivi tegen Maximiliaan Harden, was gisteren de uitspraak, dat Har den 600 mark boete had te betalen. De staatsprocureur had zeven maanden gevange nisstraf geëischt. De rechtbank grondde haar vonnis, op de overweging dat Harden eene ernstige levensbeschouwing heeft en niet laaghartig is noch belust op schandaal. Daarom zag zij van gevangenisstraf af. Toch heetten zijne beleedigingen gericht tegen den hooggepiaatsten rijksambtenaar, zwaar en door het blad de Zukunft wijd verspreid. Uit Hardens artikelen bleek het boosaardig doel Caprivi te hoonen en tot aanfluiting te stellen uitdrukkingen alssvolksbediende", of seen in militairen frontdienst opgegroeide gehoorzame dienaar", Executir-beambten of «schrijven van Uria-brieven" (bij de reis van Bismarck naar Weenen) bewezen duide lijk eene strafbare minachting voor den rijkskanselier en rechtvaardigden de boeten. De toestand in Italië blijft nog steeds hoogst bedenkelijk. Alweder heeft men Red henred hen riep zij uituit liefde tot God, red hen 1 Wat scheelt u, Madeleine Wie moet er worden gered Weet gij het nog niet, mevrouw 1 Heeft men u niets gezegd, mijnheer f Claude, mijn brave vader, Marcel, mijn eerlijke broeder, zij beiden worden beschuldigd Louis, den marskramer, te hebben ver moord. Zij vroeg Antonin Leguével. Hoe, die twee gevangenen Dat zijn zij, mijnheerMaar zij zijn onschuldigik zweer het ured hen red hen 1 -- Ik zal daartoe alles doen wat moge lijk is, arme Madeleine en ik ga al dadelijk mij Overtuigen of ik hen reeds kan spre ken. Morgen zult gij hen, hoop ik, zien. Wees niet bevreesd. Wanhoop nietMijn moeder acht en bemint u. En aan uw handen vertrouw ik de eer toe van die brave menschen, zeide mevrouw Lequével. Ik neem mijn eerste zaak van u aan, antwoordde de jonge man, en met al den ijver, die in mij is, met geheel mijn hart, I zal ik hen verdedigen. troepen gezonden naar Sicilië. Drie stoom- booten met 4350 soldaten en 29 officieren zijn eergisteren van Rome naar Palermo vertrokken. De ongeregeldheden op het eiland houden aan. Uit Carrara werd van eergisteren geseind. In den afgeloopen nacht hebben de anarchisten den weg tusschen Car rara en Massa gebarricadeerd en een aanval gedaan op de bereden gendarmen die pa trouilleerden. De kazerne der douanen werd ingenomen en de douanen werden ontwapend. Een gendarme en een burger werden gedood. Het woord anarchisten in bovenbedoeld telegram zal wel niet in den letterlijken zin zijn op te vatten. Zoo als reeds vroeger werd opgemerkt, poogt men thans van hoogerhand de agrarische beweging uit den nood en de verdrukking der bevolking ontsproten op rekening der anarchisten te stellen. Het schijnt nu reeds zoover met Italië gekomen te zijn, dat het hulp gaat zoeken bij de groote zedelijke macht die het dacht gefnuikt te hebben, en die het nu ten steun moet strek ken: bij den Paus. Uit Rome wordt ge seind, dat minister Crispi een onderhoud zou gehad hebben met kardinaal Rampolla, 's Pausen staatssecretaris. Het bericht wordt door een liberaal orgaan verspreid, het hof- blad Fanfulla, dat echter niet voor de waarheid durft instaan. Het aannemen der mogelijkheid van zulk eene samenkomst is reeds teekenend genoeg. Waarschijnlijk ziet koning Humbert geen anderen uitweg om de revolutie te bezweren. Berichten uit Brazilië melden, dat Da Gama's herroeping van zijn eerste monar chistisch manifest niet de goede uitwerking heeft gehad, welke de opstandelingen er van verwachtten. Dit manifest gaat voort in verschillende staten zeer ten nadeele van den opstand te werken. De Senaat van Minas Gerues heeft reeds een crediet van fr 10.000.000 tot bescherming der republi- keinsche instellingen toegestaan. Peixoto vaardigde een decreet uit verklarende Eerst den volgenden ochtend mocht de jonge advocaat de gevangenen bezoeken. Drie dagen lang bleven Claude en Mar cel van alle gemeenschap met de buiten wereld afgesloten. Nieuwe ondervragingen waren noodzakelijk zij doorstonden die met bedaardheid en veel tegenwoordigheid van geest. Toch scheen Marcel meer terneer geslagen dan zijn vader. De grijsaard, die reeds zoo vele beproevingen in zijn moeite- vol leven had doorstaan, bukte het hoofd onder deze nieuwe bezoeking, evenals het lastdier zich bukt onder het juk, terwijl Marcel, niet gewoon aan smart en lijden, in opstand kwam tegen de beproeving. Hij vreesde er voor, dat zijn ongeluk Genoveva van hem zou verwijderen. Beminde zij hem voldoende, om hem nog openlijk als haar verloofde te erkennen Vóór de ramp, die misschien voor altijd zijn leven zou ver woesten, had hij ter nauwernood den tijd gehad haar hart te onderzoeken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1