Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Vrijdag 19 Januari 1894. No. 4792. bureau ^>otexgtxaat 39. algemeen overzicht. Feuilleton. ÜE MOORD IN HET BOSCH. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 IIUIIIIIIIIIIItHlIHHHUI PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ki 18 Januari '94. Blijkens eene officieuse verklaring van e troonrede, welke eergisteren door Kei- 2er Wilhelm, koning van Pruisen, bij de °Pening van den Pruisischen Landdag werd ^gesproken, bedoelt de regeering het vol- 8ende »Door de vervulling van de plannen er regeering zullen alle grondeigenaars, *ier grondbezit groot genoeg is voor het riJVen van landbouw op eigen hand, in ®taat gesteld worden, hunne binnen een ePaalde zekerheidsgrens liggende hypothe- 6rb zonder verzwaring van de op hen druk- per»de lasten, in onopzegbare amortisatie- dingen te veranderen. Volgens dit plan 2°uden, zonder verhooging der nu aan ren- leri te besteden bedragen, binnen een bepaald a"°ssingstijdperk, de binnen de vermelde dkerheidsgrens vallende, op de gronden dkkende schulden geheel afgelost worden, d zou hierdoor, tegelijk met de geleide- pke schuldvermindering, de invoering moge- 'Jk worden van zulk een vorm van schuld, ^'s aan den aard van het landelijk bezit kan eantwoorden. Deze toezegging aan den a'idbouw, evenals over 't algemeen de troon- recta, is in bladen van verschillende richting Zeer koel ontvangen. Van liberale zijde ^v°rdt aangevoerd, dat niet alleen de land ouw, maar alle takken van bedrijf moeilijke Mjden beleven, zoodat het niet aangaat den at'dbouwers alleen bijzonder geloften te ^oen. Be katholieke centrumspartij vierde gis pen-avond ten derde male Windhorst's geboortedag, zonder den »reusachtigen kleine" in zijn midden te hebben. Maar de Soest van de Kleine Excellentie leeft voort, ®ri zijn voorbeeld zal als een lichtbaken bjven, voor de beproefde leiders zoowel a's voor de jongeren. De Germania wijdde aan Windhorst's nagedachtenis, als steeds, een hoofdartikel, en spoorde tevens aan tot tfouwe deelneming in de vrijwillige offer - Naar het Fransch van Raoul de Navery. 14) Ten einde zich zoo spoedig mogelijk op e hoogte te stellen van deze duistere, ge- jteimzinnige zaak, besloot Antonin Leguével aar het dorp te gaan, om op zijn beurt zien en te ondervragen, en in zekeren 1r' den uitslag van zijn onderzoek te kun- en stellen tegenover dat van de Rechtbank. Bij ging naar Basile, den herbergier. Hij r°eg hem naar de betrekkingen van Claude de vijanden, die deze misschien kon heb- etl- Basile antwoordde talmend en lang- aam, zorgende geen gevolgtrekkingen te aken, trachtende twijfel te doen ontstaan, °ch zonder bepaalde feiten te noemen, den b°eden naam der Trézek's behendig be ^Mkende. tn de woning van Chérau vond Antonin Iet den minsten steun. gaven voor de in Berlijn te stichten Lud- wigskirche, ter herinnering aan Ludwig Windhorst. Er is eene algemeene be weging ontstaan over het ontwerp voor het nationaal gedenkteeken voor den eersten Keizer, zooals dit door den beeldhouwer Begas is gemaakt. Men weet, dat hem de vervaardiging van het beeld door den Kei zer is opgedragen, terwijl alle concurrentie werd uitgesloten. Het nu in den foyer van den Rijksdag tentoongestelde ontwerp, is afgrijselijk overladen en vol van allego- riën, die geen mensch begrijpen kan. Toch zou dit ontwerp niet alleen dienst moeten doen, maar aan het Rijk 8 millioen kosten behalve de opbrengst van de gehouden loterij. De begrootings-commissie heeft voor- loopig het toestaan van de eerste millioenen uitgesteld, en de conservatief, graaf Limburg- Stirum, is voornemens een nieuw ontwerp te verlangen; niettegenstaande de Rijksdag vroeger heeft besloten de zaak aan den Keizer over te laten. Zelfs aartsconserva tieve bladen, als de Reiclisbote, kunnen met dit ontwerp geen genoegen nemen, waar op de Keizer door allerlei symbolische onbe grijpelijkheden omgeven is, terwijl men zoo klagen de vereerders van Bismarck te vergeefs uitkijkt naar de beelden der mannen, »die zijn groote medewerkers zijn geweest en die toch waarlijk wel op dit nationaal monument een plaatsje hadden verdiend." De te Petersburg verschijnende Nowosti, maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk er sprake van zou zijn, om het rayon, waarin de Joden zich in Rusland onverhinderd mogen neerzetten, uit te breiden. Naar men uit Stockholm bericht, heeft de Koning den gewezen minister Ehrenheim tot voorzitter en graaf Sparre tot onder voorzitter der Eerste Kamer, graaf Dela- gardie tot voorzitter en den heer Danielson tot ondervoorzitter der Tweede Kamer be noemd. De Rijksdag wordt heden geopend. De landbouwer werd woedend bij de ge dachte, dat de naam zijner dochter ter openbare terechtzitting zou worden genoemd en Genoveva als getuige zou worden opge roepen. Hij zou duizend francs en meer willen geven, beweerde hij, indien de naam zijner dochter in dat proces niet werd ge noemd. Ziet u, mijnheer de advocaat, de jeugd moet niet van zich doen sprekeu, zoo min goed als kwaad. Het is een ongeluk, wan neer een meisje in een dergelijke zaak be trokken wordt. Wanneer ik er aan denk, dat mijn Genoveva zal worden gedwongen voor de Rechtbank te verklaren, dat zij door Trézek ten huwelijk is gevraagd 1 Er valt niets tegen te zeggen, mijnheervader en zoon zijn onteerdzelfs een onschuldig verklaring kan dit niet wegnemen, en nie mand zou hen in zijn familie willen op nemen. De rechters te Rennes gelooven niet aan hun onschuld, daar zij zullen terecht staan. Hoe 1 zeide Antonin, indien de jury Marcel vrijspreekt, zult gij hem dan de hand uwer dochter weigeren Ongetwijfeld, en zonder dat het mij spijt. In opdracht des Konings zal de minister van staat Bostrom de troonrede voorlezen. In het Westminster-paleis te Londen is Maandag de cijmmissie saamgekomen door mijnwerkers en mijnbezitters gekozen, om de loonskwestie, die nog altijd zwevende is, tengevolge van de werkstaking van het voorgaand jaar te regelen. De voorzitter van het Lagerhuis is van zijn uitstapje tot herstel van zijn gezondheid teruggekeerd en zal dus een onpartijdig voorzitter, omtrent welks keuze de beide partijen niet tot over eenstemming kunnen komen, kunnen be noemen. Bij de discussies die nog voort duren, overhandigden de secretarissen van beide partijen elkander voorstellen. Naar men zegt, verlangen de mijnwerkers een loonsverhooging van 30 pet. boven hetgeen zij in Januari 1888 genoten, terwijl de mijneigenaars geen minimumloon willen, zoodat een overeenkomst zeer moeilijk zal tot stand komen. De mijnwerkers hebben de zaak aan hun inmiddels te Leicester vergaderd hoofdbestuar voorgedragen. De mijnwerkers uit Northumberland hebben dadelijk eene loonsverhooging van 2'/a gekregen, zoodat hun loonen tegenwoordig 71/s pet. hooger zijn dan in het einde Juli, toen de staking begon. De werkdag van acht uur zal in het begin van Februari in de werkplaatsen van het ministerie var. oorlog worden ingevoerd. Het verdient zeker de aandacht, dat aldus van regeeringswege de proef met den normalen arbeidsdag wordt genomen. De vraag is of zij in dit geval slagen zal. Naar de Londensche Standard uit Rome vernam, strekt de bijzondere volmacht door Crispi aan te vragen, zoodra de Kamer van afgevaardigden in Italië weder bijeenkomt, èn tot de uitvoering van administratieve hervormingen, o. a. door summiere opheffing van sommige prefecturen en sub-prefecturen en tot andere bezuinigende maatregelen. De Times verneemt uit Rome, dat de over tuiging bestaat, Crispi's politiek op Sicilië En Genoveva? Het meisje zal zich troosten, als het al waar is, dat zij er verdriet van hebben zal. Genoveva kwam binnen. De boer gaf den advokaat een teeken, om het onderwerp van het gesprek te veranderen, doch het jonge meisje begon zelve over de gevan genen te spreken, en de advocaat was wel gedwongen om haar vragen te beant woorden. Genoveva scheen zeer bevreesd er voor te zijn, dat zij ter terechtzitting zou moeten verschijnenhaar vader had haar bang ge maakt voor de justitie. Stel u gerust, zeide Antonin ieder zal u met onderscheiding behandelen, en niet uw hart zal het snelste kloppen. Het jonge meisje begreep het ver wijt en bloosde. Antonin rekte zijn bezoek bij de Chérau's niet langerhet egoïsme van den boer en de koelheid van diens dochter deden hem pijnlijk aan. In de hut van De Veldmuis bevond hij zich meer op zijn gemak hij gevoelde, hoe twee brave, edele harten zich de gevange nen herinnerden. Weldra was Douce's ge heim geen geheim meer voor hem, en hij instemming vindt. De radicalen zullen zijn beleid aanvallen, maar daardoor slechts zijn prestige verhoogen, en zijne zegepraal in de Kamer lijkt zeker. Alleen de financiën blijven Crispi's zwakke punt. Volgens berichten uit Cairo staat het vast, dat de Khedive einde Mei eene reis door Europa zal ondernemen. Eerst gaat hij naar Weenen, dan naar Petersburg en Berlijn, om over Engeland, waar hij een paar we ken vertoeven wil, terug te keeren. De Kamer van Koophandel te Hongkong heeft bij de Londensche per telegram ge protesteerd tegen het plan der Britsch- Indische regeering, om eene belasting op den invoer van zilver te heffen. De eerst genoemde verzoekt de Britsche regeering, een zoodanig invoerrecht niet toe te laten, omdat het noodlottig werken moet op den Britschen handel met China, terwijl Enge- lands handel met de zilverlanden, er insge lijks onder lijden zal. In draadberichten uit Washington wordt gemeld, dat Carlisle last heeft gegeven tot het drukken van vijfpercents bons. Hij rekent, dat dit werk ongeveer drie weken zal duren, en dat die bons zullen komen op een prijs, die hun de waarde van drie- percents bons zal geven. Carlisle doet in eene circulaire de uitnoodiging tot inschrij ving op 50 millioen dollars vijfpercents bons, vervalbaar over tien jaren. Zij zullen alleen tegen goud worden verkocht en aflos baar zijn in specie. Volgens berichten uit Rio Janeiro zou een deel der nationale garde afvallig zijn geworden aan de regeering. De opstande lingen schoten eergisteren een granaat in het midden der stad. Vele personen, meest Italianen, werden gedood. De Italiaansche gezant teekende verzet aan en de regeering antwoordde, dat de vreemdelingen voor het gevaar gewaarschuwd waren. De opstande lingen zijn zeer goed van levensmiddelen voorzien. Zij blokkeeren Santos. Dinsdag nacht hebben de schepen der opstandelingen begon in de wees nog meer belang te stellen, toen hij de nederige heldhaftigheid van haar teederheid raadde. Toen Antonin zijn ge sprek met Chérau mededeelde, riep De Veldmuis uit Dat is lafheid, een schandelijke laf heid Zal Genoveva Marcel verloochenen in het uur der beproeving Arme jongen Zijn laatste tranen zal hij storten om dat schepsel, terwijl. Maar ook wij zullen daar zijn, ook wij zullen getuigen voor de Rechtbank, en wij zullen hem steunen. M. Leguével kon de vrienden tellen, die de Trézeks in het dorp hadden overgehou den, doch hij verkreeg geen nadere inlich tingen over het gebeurde. Toen hij op het punt stond om te ver trekken, bood Douce hem een ruiker van veldbloemen aan. Dat is mijn honorarium, zeide hij ik dank u, Doucedeze ruiker zal niet ver loren zijn. Nog dienzelfden avond begaf de jonge man zich naar de gevangenis met den ruiker veldbloemen in de hand. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1