Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND, de batterijen op een eiland nabij Nickteroy aangevallen. Na een hevig kanonvuur wer den zij echter gedwongen met groot verlies terug te trekken. Schiedam, 18 Jan. 1894. De afd. Rotterdam van den »Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht" besloot in haar huishoudelijke vergadering van 15 dezer met het oog op de vermoedelijk aanstaande uitbreiding van het kiesrecht, zich te reor- ganiseeren tot een volkskiesvereeniging. Algemeen kies- en stemrecht blijft het voor opgestelde beginsel. Binnenkort zal de af- deeling daar ter stede ean manifest ver spreiden en openbare vergaderingen beleg gen, om voor de nieuwe kiesvereeniging propaganda te maken. De man, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan den ten huize van den druk ker Van Lommei in de Boschlaan no. 26 te Rotterdam gepleegden diefstal van een geldkistje met f760 enz., is bij gebrek aan bewijs door de politie op vrije voeten gela ten. Van het ontvreemde is tot dusverre niets teruggevonden. Omtrent den hevigen brand welke gis teren te Rotterdam woedde, kan nader nog het volgende worden gemeldDe brand ontstond omstreeks éen ure gisteren nacht op een zolder boven de bakkerij van A. P. Versluijs Wzn., in de Oostmolenstraat, achter uitkomende in de Kapiteiri-lmansteeg, een nauw steegje dat van de Nieuwe Haven naar den Groenedaal loopt. Hetzij dat de brand te laat ontdekt werd, of dat de brandweer aanvankelijk het brand punt moeielijk kon bereiken, zeker is het dat een brand maar zelden zoo spoedig zulk een kolossale uitbreiding nam als deze. Als in een oogwenk stond niet alleen het geheele pand van den broodbakker in volle vlam, maar tevens ook het daarnaast ge legen pand, terwijl al even spoedig het vuur zich had medegedeeld aan de aan overzijde der steeg gelegen pakhuizen ge vuld met allerlei zaken, als vlas, petroleum, enz., welke aan de vlammen ruimschoots voedsel gaven. De heerennhuizen aan de Nieuwehaven, waarachter die pakhnizen staan, ver keerden in groot gevaar, en de bewoners zochten dan ook allen een goed heenkomen. Om een denkbeeld te geven van de uitge strektheid van den brand diene, dat men zich in het zesde huis van af de steeg be vindende nog voor een vuurzee stond. Twee stoomspuiten, drie drijvende stoom spuiten en acht handspuiten bestreden met vereende kracht het vernielende element. Omstreeks half drie begon de gloed iets te verminderen, doch het was wel een paar uren later eer de eerste spuiten zich kon den verwijderen. Ook gister-ochtend smeulde het nog op verschillende plaatsen en de beide stoom spuiten en nog een aantal handspuiten hiel den nog de wacht. Eerst gisteren namiddag kon de stoom spuit van het Oostelijk Stoomgemaal in rukken en de brand als geheel gebluscht beschouwd worden. Echter bleven nog eenige lieden met het toezicht op de ruine belast om bij het weder opflikkeren van de vlam men met een slang op de waterleiding ge schroefd, gereed te zijn. De bakker Versluis, bij wien de brand ontstond evenals de andere handelaars en industrieelen die bij den brand betrokken zijn, waren allen verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. De collecte Zondag-avond in de H.-Lauren- tiuskerk te Rotterdam gehouden na da lief dadigheidspredikatie van den weleerw. pater K. Wuifing ten behoeve der »H,-Vincentius- vereeniging", heeft opgebracht bijna f1260. Naar de Vlaard. Ct. uit officiëele bron verneemt, zijn op de Tentoonstelling te Chicago in 1893 I mingen toegekend aan 'de firma 1 Co. te Vlaar dingen, en wel een voor het ingezonden vischtuig en een voor haring in diverse verpakking. De medailles worden te Was hington vervaardigd. De eerste vergadering van den gemeen teraad van Vlaardingen in dit jaar werd door den voorzitter geopend met de ge bruikelijke nieuwjaarsrede, die door den oudsten wethouder, de heer C. Moerman, werd beantwoord. De verschillende aanvragen om grond of erfpacht werden overeenkomstig de conclu sie van het rapport der commissie in zake gemeentewerken toegestaan. De voorzitter deelde mede, datdemoeie- lijkheden, die indertijd waren gerezen met eenige bewoners van panden van de Ge dempte Biersloot in zake een daar bestaande modderpoel, in der minne zijn opgelost, Nadat de verschillende zaken van onder geschikten aard op de agenda voorkomende waren afgewerkt, werd door een der leden voorgesteld om de directeur der gemeente reiniging eene gratificatie te verleenen van f25 voor zijne bijzondere bemoeiingen in zake de gedempte Biersloot. De voorzitter verklaarde, dat Burgemees ter en Wethouders dit voorstel gaarne on dersteunen omdat zij bovendien een grati ficatie voor dien ambtenaar wenschelijk ge acht hadden, omdat hij zich zeer verdienstelijk gemaakt had met het keuren van rijks paarden. Bij acclamatie werd het voorstel aange nomen en de vergadering gesloten. Bij den timmermansgezel. Pieter Selle, wonende einde gedempte Waal hij de Zuster- kade, te Vlaardingen, die werkzaam te Delft daar ernstig ongesteld per vigilant huiswaarts is gebracht, hebben zich eergis teren in erger graad »pokken" vertoond. De toestand van den patient was gisteren ochtend bedenkelijk. Uit Maassluis wordt gemeld De geheele telephoongeleiding langs den Rotterdamschen Nieuwen Waterweg is thans voltooid voor de scheepsagentuur Hoek van Holland, directeur A. J. v. d. Pauw, aldaar. Aan de Tweede Kamer zijn adressen ver zonden. instemming betuigende met de motie van de heeren Beelaerts van Blokland c. s., tot wettelijke invoering van den Midden- Europeeschen tijd, door den gemeenteraad van Zuidbroek, de gemeentebesturen van Lichtenvoorde, Heerde en Utingeradeel en door een honderdtal ingezetenen van En schedé. De vragen, in verband met eene herzie ning der wet op het armbestuur, door den minister van birmenlandsche zaken tot de gemeentebesturen gericht, luiden lo. Hoe stelt uw burgerlijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisgezinnen, die zich om onderstand aan melden 2o. Welke is de verhouding van de be taling in geld tot die in natura 3o. Wat is het maximum van hetgeen in uwe gemeente in den regel aan éen gezin per week aan bedeeling wordt verstrekt 4o. Wordt na verstrekking van bedeeling eenig toezicht gehouden op de bedoelde ge zinnen, en, zoo ja, op welke wijze 5o. Wordt door het burgerlijk armbestuur ook betaling verstrekt aan personen, of aan gezinnen, die, ofschoon onvoldoende, reeds door kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid worden bedeeld 6o. Bestaat er in uwe gemeenten eene georganiseerde samenwerking tusschen de burgerlijke, en particuliere armenzorg Zoo ja, op welke wijze lo. Wordt hierdoor het burgerlijke arm bestuur bekend gemaakt met den toestand en de verzorging van alle of van de meeste bedeelden 8o. Worden bij de verstrekking van sub- sidiën in uwe gemeente overkomstig art. 59 der armenwet voorwaarden gesteld Zoo ja, welke Toen HH. MM. de Koninginnen gis teren-middag op haren rijtoer te Voorburg bevonden, liep eenderassen welke nieuw was van het rijtuig warm, waardoor het wiel vastraakte. Door eenige voorbijgangers werd de as afgekoeld en door aanwending van olie met goed gevolg beproefd het wiel weder op gang te brengen. De Vorstinnen, die bijtijds het rijtuig hadden verlaten, konden toen haar rijtoer vervolgen. De Koningin-Regentes betuigde aan hen, die hulp hadden verleend, haren dank en zegde hun eene belooning toe. Een metselaar liep eergisteren op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage langs de huizen met eene bedellijst. Een heer, ziende hoe lastig de man het den bewoners maakte, waarschuwde eenen agent van politie. De metselaar ontstak hierover zoo danig in woede, dat hij den heer een dokter te fijt' ging, hem op den grond wierp en mishandelde. De politie ontzette den geneesheer, en bracht den aanrander, die zelf een toeval kreeg, naar het commissariaat, waar hij spoedig weder tot bewustzijn kwam. De Haagsche correspondent der Zwolsche Courant verzekert, dat men in welingerichte kringen de aanneming der kiesrecht-ont werpen waarschijnlijk blijtt achten, wanneer de regeering met hare gewijzigde redactie gelukkig slaagt en het wederoptreden van den oud-minister DeSavornin Lo li man in de Tweede Kamer aan de gunstige stemming van het meerendeel der anti-re- volutionairen geen afbreuk doet. De jongste berekening luidt, dat ongeveer 40 liberale leden der regeering getrouw willen blijven. Voegt men daarbij de anti-revolutionaire leden, die voor uitbreiding der kiesbevoegd heid gestemd zijn, den heer Schaepman men enkele zijner vrienden en de beide radicalen, zoo is de meerderheid verkregen. Er is ernstig sprake van de oprichting eener waterleiding ten gerieve van Bode- grave, Woerden, Zwammerdam en Alfen. Op de noordzijde, tien minuten afstands beoosten Bodegrave, wijst men de plaats aan, waar, bij genoegzame deelneming, de watertoren verrijzen zal. De influenza heerscht te Amsterdam erg. Bij de politie zijn op 't oogenblik 58 man, ongeveer 8 percent ziek, bij de A. O. M. worden 60 van het personeel door ziekte verhinderd den dienst waar te nemen, ter wijl 35 telegrafisten eveneens aan influenza thuis zijn. 't Schijnt dat enkele wijken in 't bijzon der bezocht worden door de influenza, o.a. de straten buiten de Haarlemmerpoort. De Seingever, orgaan van den bond van spoorwegpersoneel, is gisteren verschenen, zoodat het gerucht als zou dit blad hebben opgehouden te bestaan, niet wordt bevestigd. Het blad zal voortaan om de 14 dagen in plaats van wekelijks verschijnen. Naar de N. Amersf. Ct. verneemt, is door de Amsterdarnsche politie te Bussum de hand gelegd op den vervaardiger der valsche rijksdaalders, den laatsten tijd in omloop. Zijn hare inlichtingen juist, dan is het zekere v. W. vroeger inwoner van Amers foort. Te Helder is in eene Maandag-avond gehouden talrijk bezochte vergadering, waarin de heer W. C. J. Passtoors, van Amsterdam, het woord voerde, besloten lot de oprichting eener plaatselijke afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, waarbij zich reeds dadelijk 260 der aanwezigen als lid en 4 als donateur aansloten. De nieuwe afdeeling zal door het Hoofd bestuur in eene volgende vergadering, op 5 Februari a. s. te houden, geïnstalleerd worden. allerlei voorwendsels effecten en binnen* en buitenlandsche loten tracht aan den man te brengen. Hij geeft voor agent te zijn voor nBoverhof en Co." te Rotterdam, doch bij onderzoek heeft zich dit niet bevestigd- Het ijs in de Zuiderzee is losgeraakt; groote velden drijtijs worden door den zui denwind noordwaarts afgevoerd. Ten noorden en oosten van Enkhuizen is de zee grooten- deels open. Naar men mededeelt, gaat in het Noor den van Overijsel iemand rond, die onder Het Meteorologisch Instituut zal van Zon* nenburg verplaatst worden na.ir shet Kloos ter", tot voor kort in eigendom toebehoo- rende aan baron van Boetzelaer. Het huis en een stuk grond zijn aangekocht door het rijk, dat er een toren van 30 meter voof het doen der waarnemingen laat bouwen- Uit Roermond schrijft menDonderdag vervoegde zich aan de poort van de kazerne aan de Hamstraat alhier een bijbelventef en probeerde aan de wacht bijbels, trak taatjes enz. te verkoopen. Een korporaal der infanterie, die daarbij was, had de brutaliteit want het is aan geen burger vergund zonder toestemming van den commandant der wacht binnen de kazerne te komen dezen indringer op de chambrée der manschappen te brengen en hem daar pogingen te laten doen om zijn door de Katholieken niet gewilde koop waar te slijten. Toen men van zijn aanbieding niet wilde profiteeren, deelde hij een en ander gratis rond. Waar moet het vragen wij met onze milliciens heen, wanneer in katholieke garnizoensplaatsen de handlangers van het Nederlandsch Bijbelgenootschap voetstoots toegelaten worden in de kazernes, om daar proselieten te maken voor het kille, koude protestantisme. (T.) Donderdag jl. bood een net gekleed, on bekend persoon ten kantore van het agent schap der Geldersche Credietvereeniging te Maastricht een chèque, ten bedrage van f'2600 en afgegeven door de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging te 's-Gravenhage ter incasseering aan. Men deed den houder opmerken, dat er geen adviesbrief was ingekomen, wat hem zeer leed deed, daar hij het geld noodig had. Hij zou echter 's anderdaags terug- keeren. Inderdaad kwam hij terug en was er toen een adviesbrief ontvangen. Het bedrag van den chèque werd hem nu uitbetaald en daarvan aan de Zuid-Hol landsche Credietvereeniging mededeelmg gedaan. Deze wist echter van een chèque noch van een adviesbrief iets af, zoodat beide valsch waren. Van den houder is geen spoor meer te vinden. Omtrent de gevangenneming van den burgemeester van Engelen, verneemt men, dat hij beschuldigd wordt zich-in den loop van 1891 en in begin van 1892 f250, in den loop van 1893 f 300 en in het laatst van '1893 en in het begin van dit jaar nog maals f300 te hebben toegeëindigd, welke gelden hem zouden verstrekt zijn, om uit gekeerd te worden aan de algemeene armen dier gemeente. (IV. R. Ct.) Wegens verduistering van een bedrag van bijna f 700 is de aanhouding verzocht van een jongmenscb van 19 jaar, met name M. S., te Amsterdam. De politie vermoedde, dat hij naar Engeland zou gaan, en seinde daarom naar Vlissingen. De commissaris van politie, de heer J. C. Fannoy, aldaar, had het geluk den vluchteling aan boord te treffen, juist vóór het vertrek van de nachtboot. De veel belovende jonkman had zich onder een vreemden naam laten inschrijven. Hij had nog ongeveer f 500 waarde bij zich, waarbij eenige gouden sieraden, welke hij had ge kocht. Voorloopig werd hij te Vlissingen in bewaring gehouden en werd gisteren van daar naar Amsterdam overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2