Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. d«' J p andere zijde van de boot had doen ontsche pen, zouden stellig ook onder dezen slacht offers gevallen zijn. Schiedam, 19 Jan. 1894. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer L. Jurgens, om vergunning tot o p- richting van een herstelplaats van koper-, zink- en b 1 i k w e r k, in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G no. 587, kadaster sectie L no. 121 Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van die verzoe ken, zal op Donderdag den ln Februari aanst., des namiddags ten 2 ure, ten Raad- huize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip op de secretarie dei- gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan wor den genomen. Heden-ochtend omstreeks halt tien ure overleed alhier plotseling de heer F, Haver- schmidt, sedert Juli 1864 predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier. De heer F. Haverschmidt was eene hier ter stede algemeen bekende persoonlijk heid. Door zijn veeljarig verblijf in deze stad, waar hij in de laatste jaren als eenig predikant van de moderne richting bij de Herv. gemeente dienst deed, was hij onder alle kringen onzer samenleving wel bekend. Niet alleen werd zijn naam genoemd bij verschillende aangelegenheden die zijn kerk genootschap betroffen, maar ook buiten den kring zijner gemeente nam hij bij herha ling deel aan zaken van openbaar belang, vooral op philantropisch gebied had hij zich in de laatste jaren naam gemaakt. In de letterkundige wereld was de heer Haverschmidt evenmin een oubekende. De naam »Piet Paaitjens" lag indertijd op aller lippen, toen de populaire geschriften van den Leidschen oud-student, die zich onder dit pseudoniem verborg, hun weg onder het lezend publiek vonden. Vooral zijn Snik ken en Grimlachjes werd door velen met genoegen gelezen en herlezen. Ook zijn Familie en Kennissen en andere werken, die hij later onder eigen naam schreef, vonden in de letterkundige wereld een goed onthaal. De opgewektp geest, die deze humoris tische werkjes het leven schonk, was in den laatsten tijd niet meer zoo vaardig. Sedert het overlijden zijner echtgenoote vertoonden zich bij den heer Haverschmidt sporen van een geestes- en lichamelijk lijden, dat, eerder dan men het verwachtte, aan zijn werkzaam leven een einde maakte. Woensdag-avond zijn met braak uit een kippenhok van den touwslager Mak in de Grof baan 2 kippen gestolen. Als dader daarvan is door de politie opgespoord en aangehouden de persoon J. A. de R,, wo nende alhier. Deze persoon is in de laatste 6 jaar reeds 6 maal ter zake van diefstal veroordeeld. Donderdag-avond 6 uur is een jongen op heeterdaad betrapt op diefstal in een ban ketbakkerswinkel aan de Hoogstraat alhier, en aan de politie overgeleverd. In woningen in de Raamstraat, Coolvest, Zandstraat en uit de banken van leening te Rotterdam, zijn door de Kraiingsche politie nog een groot aantal goederen in beslag genomen, afkomstig van den diefstal in het park Honingen. Onlangs is gemeld, dat door de firma Margry en Snickers teRotterdam voor de huis kapel van de nieuwe woning van den In ternuntius aan het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage is vervaardigd een. altaar, dat beschouwd werd als een kunststuk 't welk blijk gaf van den verheven godsdienstzin der meesters die het vervaardigden en van hun grootsche opvatting der kerkelijke kunst. Dachten er zoo allen over die het altaar zagen, de Internuntius zelf was opgetogen en verklaarde dat zijne bewondering geen grenzen kende. Bij deze verklaring, van hoeveel waarde ook, is het niet gebleven. Z. H. de Paus zelf heeft de heeren Margry en Snickers willen vereeren met een breve, waarin zij benoemd worden tot leveranciers van Z. H. den Paus, met verlof het wapen van Z. H. te voeren. Dit laatste geldt ook voor al de opvolgers van dezen Paus, zoodat de genoem de firma, zoolang zij bestaat, het wapen van den regeerende Paus dragen zal. Woensdag was men te Rotterdam den geheelen dag bezig met het omhalen der wankelende muren van de pakhuizen in de Kapitein Imansteeg, die door den ontzet- tenden brand in een bakkerij aldaar zijn aangetast. Den geheelen dag tot den avond werd nog water gegeven op de smeulende massa. De nauwe Kapitein Imansteeg, uitkomen de aan de Nieuwehaven en den Groenen- daal, is door het puin geheel versperd. Behalve de bakkerij met de drie daar boven gelegen zolders van den bakker A P. Versluys, brandde totaal uit het daaraan- grenzende en in deze steeg uitkomende pakhuis, als bergplaatsen in gebruik bij een mandenmaker en een winkelier in koloni ale waren. Voorts werden aangetast de daartegenover staande en in dezelfde steeg uitkomende pakhuizen, waarin gevestigd zijn de carottentabriek en bergplaatsen van tabak der heeren G. van Rossem en Co.; be nevens de glasslijperij, bergzolders van glas enz. der heeren P. Dolk en Zoon. Deze pak huizen, benevens al de belendende percee- len van de bakkerij, bekwamen veel vuur- en waterschade. Pakhuizen, bakkerij en al de opstallen zijn verzekerd bij verscheiden Assurantie- maatschabpijen. De schade, die natuurlijk enorm is, kan nog niet bepaald worden. In de afgeloopen maand bedroeg het aan tal pokhjders in de provincie Zuid-Holland 180, alleen voor Rotterdam bedroeg dit jaar het cijfer 136. Naar het R. N. verneemt, is de door as surantie-maatschappij te vergoeden schade aan gebouwen en inventaris ten gevolge van den brand in de Oostmolenstraat te Rotterdam betrekkelijk gering, zij moet na melijk niet meer dan f50,000 bedragen. In de tabakspakhuizen was juist een geringe voorraad aanwezig. Bij den gemeenteraad van Delft is inge komen een voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij Gedeputeerde Staten pogingen aan te wenden, om de grenzen der gemeente uit te breiden. Het kleine Maasland heeft niet alleen 4 kerken maar krijgt nu ook een 4e school. Naast 2 openbare scholen, bestaat er 1 bij zondere (van voorstanders der Gereformeer den! terwijl 1 bijzondere school (van voor standers der Herv. Kerk) binnenkort wordt opgericht. De Rijksmiddelen hebben in 1893 opge bracht f 114,876,829, tegen f 119,473,531 in 1892. De raming bedroeg f 115,715,536, zoodat er een tekort is van ongeveer 9 ton. Naar wij vernemen, heeft zich te 's-Gra- venhage eene vennootschap gevormd, welke bij den gemeenteraad concessie zal aan vragen voor den aanleg en de exploitatie van paardentramlijnen door die stad in de richtingen welke door de behoeften van het verkeer worden vereischt, zonder ,iat daarin door de Haagsche Tramwegmaatschappij wordt voorzien. Het waarborgkapitaal voor de nieuwe vennootschap moet reeds gestort zijn- veen, zijn door de Haarlemsche politie aan gehouden de bekende inbrekers W. Vrou- wenfelder en J. B. A. Fens, beiden 28 jaar oud, die reeds gezocht werden door de po litie te 's-Gravenhage, alwaar zij ook dief stal met braak hebben gepleegd. Zij heb ben vroeger meermalen gevangenisstraf on dergaan. Voor het bouwen van eene kathedraal te Haarlem, welke Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem bij diens 50-jaren priesterjubilé door het bisdom zal worden aangeboden, is aangekocht het buitenverblijf van Jhr. Van dèr Poll aan den Zijl weg aldaar. Als verdacht van diefstal met braak in de villa van den heer P. Bijvoet te Over- Ten bewijze, dat de influenza thans zeer hevig in Amsterdam heerscht, wordt mede gedeeld, dat gisteren op de Oosterbegraaf plaats 26 en op het kerkhof ïDe Liefde" 17 lijken werden ter aarde besteld, alle van personen, overleden aan de influenza. De heer A. A. Bredius te Amsterdam, die 1 Januari 1.1. zijn 25-jarig directeurschap van de buskruitfabriek De Krijgsman te Muiden herdacht, heeft ter herinnering aan dien dag het personeel der fabriek, ten be drage van pi. m. 100 personen, in de gele genheid gesteld een bezoek te orengen aan Amsterdam, om onder zijne persoonlijke leiding de voornaamste bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Op het pro gramma kwam verder een feestmaaltijd bij Kras voor. De Koninklijke Beiersch Bierbrouwerij te Amsterdam, die velen een flink daggeld liet verdienen, door het verzamelen van ijs en het vervoeren daarvan naar hare kelders, heeft nu met dit werk moeten laten eindigen. Drie weken lang heeft het werk geduurd en in dien tijd is door de directie uitbetaald eene som van f 6450. In den Amsterdamschen gemeenteraad vroeg gisteren de heer Hovy den voorzitter waarom hij de opvoering van het stuk »De geheimenissen van Meerbosch" niet verboden had, waarop de voorzitter te kennen gaf, dat de inhoud van het stuk daartoe geen aanleiding geeft. Aan de Maatschappij voor den Werken den Stand te Amsterdam is voor dit jaar een subsidie groot f500 uit de gemeente kas verleennd om, bij wijze van proef, een cursus voor kleermakers op te richten. Door de directie der Nederlandsch-Ame- rikaansche Stoomvaart-maatschappij werd heden het treurige bericht uit New-York ontvangen, dat eene boot van het ss. Am sterdam, welke Maandag jl. werd uitgezet om de bemanning te redden van eenen in zinkenden staat verkeerenden Amerikaan- schen schoener, bij die poging is omgesla gen, waardoor de bemanning der boot ha ren dood in de golven heeft gevonden. De namen der omgekomenen zijn J. Meijer, le officier; E. Requant, boots maat A. Oudijn, timmermanA. Bas, le tusschendekswachtF. Eichhorn, kwartier meester; A. van Vliet, matroos. Verliest de Maatschappij in deze personen, waarvan sommigen reeds vroeger eene red ding met succes volbrachten en die nu hun manmoedig streven om medemenschen te hulp te komen met hun eigen leven moes ten betalen, trouwe dienaren, met diepen weemoed vervult de gedachte aan de ach- terblijvenden, die hunne betrekkingen op zulk eene treurige wijze moesten missen. Te Beverwijk is eergister avond half zes brand ontstaan in de stoom-timmerfabriek »De Snelheid," van de heeren Gebrs. Blancke, aan den Kouden Horn. Door den vrij krach- tigen wind kon de brandweer, welke tijdig ter plaatse was, niets tot blussching doen. De vonkenregen was niet zonder gevaar voor de in de aangrenzende haven liggende schepen, welke met spoed door een juist binnenkomende stoomboot moesten worden verhaald, hetgeen door het ijs niet gemak kelijk was. De fabriek brandde tot grond toe af. Alleen een loods bleef spaard. De oorzaak is nog onbekend brand schijnt aangekomen te zijn in machinekamer. -1 Aan boord van Hr. Ms. oorlogsfregat At/' dezer dagen uit Oost-Indië te Nieuwed'ei aangekomen, had eergisteren een bijzond00- plechtigheid plaats. Door den command11"' van dien bodem, kapt. ter zee L. M. L Haan, werden voor het front der daal'1"' verzamelde equipage, aan den onder bevelen dienenden marinier 2e kl. W- G. Vastenholt met een zeer waardeere""' toespraak de versierselen der Militaire lemsorde uitgereikt, die hij zich waa''^ maakte door zijn moedig gedrag bij geleg0" heid der expeditie naar de Aroë eiland^' (res. Amboina), in het laatst van 1892 e1 begin 1893. De plechtigheid werd door een'" daartoe uitgenoodigde ridders der Orde b- gewoond en door het stafmuziekkorps d{' Marine opgeluisterd. Hoewel de pokziekte te Gouda als weken kon worden beschouwd, heeft z'c aldaar toch weder een geval van pokk"' met doodelijken afloop voorgedaan bij 00' jong kind van den onlangs aangetasten ti"1 merman, die behulpzaam is geweest bij 01 kisten van eene aan die ziekte ovei vrouw. Te Amersfoort is eene vereeniging »0"1 derlinge hnlp" ongericht, welke zich te[ doel stelt, werklieden, die in genoen^' gemeente wonen, bij ziekte of bij zoodanig verwonding, waardoor zij buiten staat zï)1' te werken, eene wekelijksche geldelijk ondersteuning te verstrekken. Reeds een honderdtal personen als contribueer0"" Jia toegetreden en 20 als leden-begunstig01',! (laatstgenoemden tegen f5 per jaar off®| in eens). In Friesland heerscht de influenza ergd1' sommige dorpen huis aan huis. Zij gaat vele gevallen gepaard met longontsteki"- en eischte reeds menig ofl'er. TeTjallebe''^ stierven vader en moeder eenige uren "1 elkander. Voor eenige maanden is te Enschede bil de firma Ter Kuile en Morsman eene wei'1'' staking uitgebroken, die nog voortduurt. Naar aanleiding daarvan hebben nu a''e| vorige fabrikanten in hunne fabrieken aa"f gekondigd, dat, als de werkstaking bjj de| firma Ter Kuile en Morsman niet vóór l!| Mei geëindigd was, zij hunne fabriek0'1 li slechts vier dagen in de week zouden lo"'| pen, en duurde de werkstataking dan n0' i voort, na 8 Mei de fabriek, althans vo01" loopig, te zullen sluiten. Zoo althans wordt meegedeeld in e0'1 manifest, dat de werkstakers hebben op01'' baar gemaakt. Ook is te dezer zake aan de Nederland sche regeering een adres verzonden, waai"'0 de tusschenkomst der regeering wordt f'l geroepen, mede op grond, dat de werkst"' kers »al het mogelijke hebben gedaan, "0M tot eene minnelijke schikking te komei" De liberale kiesvereeniging Veluwe, Apeldoorn, heeft een circulaire gericht a»0l de kiesverenigingen in Nederland, houdend0 verzoek tot ondersteuning van haar adr0' I aan de Tweede Kamer, waarin gevraag! wordt, een wet in het leven te helpen ro0, j pen, opdat voor den vervolge alle gesticht00 van liefdadigheid, speciaal die waarin m'0' derjarigen worden verpleegd, aan een stre"$ I staatstoezicht worden onderworpen. Prot. Noordbr. en Standaard zijn b0' over den volksinvloed nog niet volkom00 eens. De Stand, had beweerd, dat wel de f' vloed des volks in al zijn rangen en sta"' den op het Parlement diende uitgebreid maar dat ook de overmacht van het Pari0' ment op het souverein gezag behooi'd0 ingeperkt te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2