Stads- eu Gewestelijk Nieuws. den pretedent uit het verdreven vorstenhuis tegen het Buis Obrenovitch en gaf dit aan leiding tot de moordgeruchten. Volgens anderen had het afgetreden ministerie een politieke flater begaan, door zich van Oos tenrijk af te wenden, teneinde door middel van Rusland in Frankrijk een nieuwe leening te verkrijgen tot betaling van de Januari- coupon. Onkundig van de jongste Oosten- rijksch-Russische toenadering meende men te St.-Petersburg een gretig oor te vinden, terwijl men nu feitelijk een terechtwijzing ontving en, teneinde raad, alle binnenland- sche betalingen vier maanden moest uit stellen, om den Januari-coupon te betalen, tevens op middelen zinnend om weder op goeden voet te komen met Oostenrijk. Het ministerie had zich laten medesleepen door den drang der radicale dweepers, die steeds van een Groot-Servië droomen, door de annexatie van Bosnië-Herzegowina, en Turksch-Servië bij het tegenwoordige Servië. Met dat al liepen de financiën zoo in de war, dat de ex-koning Milaan, beducht voor zijn jaargeld, waarvoor hij de kroon afstond, besloot eens een onderzoek in loco te gaan instellen. Volgens anderen was het echter de Koning-zelf, die 's vaders tusschenkomst inriep, toen hij den boel in de war zag loopen. Naar de Daily News uit Odessa ver neemt, heeft, volgens berichten uit Tiflis, de Perzische regeering aan de Russische eene belangrijke verlaging van invoerrechten aan de Kaspische-Zeegrenzen gevraagd, waar voor Perzië een gedeelte van Khorassan aan Rusland zou afstaan. De Russische regeering zou geneigd zijn met eenige wijzi ging het aanzoek van Perzië in te willigen. In officieele Russische kringen wordt in dit voorstel van Perzië alsmede in andere om standigheden het tcenemen van Rusland's invloed in Perzië gezien. Zelfs voorspellen er, dat de opvolger van dezen Shah feitelijk een vazal van Rusland zal worden. Schiedam, 24 Jan. 1894. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aan gegeven een koperen bakje, een gouden oorbelletje met blauw steentje, een zilveren oorring, het onderstuk van een gouden oorbel en een huissleutel. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente wordt ter kennis van de inge zetenen gebracht, dat het le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor den dienst 1893/94, den 9 Januari door den Gemeenteraad vastge steld en den 15 daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van 22 Januari, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wor dende voorts ieder aangemaand zijnen aansiag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds ver melde nog ingekomen de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten dezer provincie missive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot wijziging der gemeente-be grooting; adres van mevr. de wed. A. J. van de Ven en nog 7 onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van panden gelegen aan de Taansteeg, de Hoogstraat nabij den Afrol en de Overmaassche steeg, daarbij om aangevoerde redenen, verzoekende of art. 3 der verordening op de openbare reinheid en gezondheid van 17 October 1893 (ge meenteblad no. 13) buiten werking te stel len, of in de genoemde straten voor rekening der gemeente riolen te doen aanleggen en hen te vergunnen daarin hun menagewater af te voeren in handen gesteld der com missie van fabricage ten fine van onder zoeken en rapportadres van het bestuur der Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden met verzoek de gasverlichting van .de straten der genoemde Vereeniging (Nieuwsticht) voor het vervolg voor rekening der gemeente te nemen, waarbij zij zich bereid verklaart de thans dienstdoende gasbuizen en lantaarns aan de gemeente te schenken, adres van J. Pinster en nog 50 onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van woningen aan de Oosterstraat, vroeger öekend onder den naam van «Nieuwe Singelstraat," met ver zoek die straat, evenals den Oostsingel, in het voorrecht van gasverlichting te doen deelen, tevens overleggende eene gezegelde verklaring van C. Rijkse, eigenaar der straat, waarbij hij toestemming geeft in die straat buizen voor gas- en waterleiding alsme de een kabel voor electrische geleiding te doen leggen;deze adressen werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Op het ingekomen ,adres van de firma H. Jansen Co., om restitutie voor het afge keurd vleesch van een door haar uit nood geslacht rund, werd afwijzend beschikt. Ver der waren nog ingekomen adressen van N. van der Sluis, om continuatie zijner grati ficatie als sluiswachter mej. C. v. d. Horst, houdende dankbetuiging voor hare benoe ming tot onderwijzeres en adressen van H. Kool, A. Dirkzwager en de erven wed. J. D. van Otterdijk, om restitutie van pl. dir. belasting, welke adressen allen ter visie werden gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde waren verschillende missive van Ged. Staten ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten welke voor kennisgeving wer den aangenomeneen adres van J. J. Gabel en 18 anderen, allen eigenaars of bewoners van woningen staande in de Hendrik-Gabel straat en de Dirkje-Meesterstraat, met ver zoek die straten, evenals den Oostsingel, in het voorrecht van gasverlichting te doen deelen tevens overleggende en gezegelde verklaring van J. J. Gabel en J. Pinster, eigenaars dier straten, waarbij zij toestem ming geven in die straten buizen voorgas- en waterleiding, alsmede een kabel voor electrische geleiding te doen leggen ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering missive van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten geleide van de rekening dier Kamer over 1893 met de daarbij behoorende bescheiden in handen gesteld der financieele commissie ten fine van onderzoek en rapportdank betuiging van de ambtenaren bij de plaat selijke belastingen voor de aan hen toege kende verhooging van jaarweddeaange nomen voor kennisgeving. aan zich verplicht. Zij zullen in St. Liduina's veste steeds in dankbaar aandenken blijven I I j Een rund, dat door den veehouder H. van der Most aan de Hoofdstraat alhier uit nood I was geslacht, is door den districts-veearts onderzocht en bevonden lijdende te zijn ge weest aan miltvuur. Het is gisteren verbrand en ontsmetting heeft plaats gehad. De negendaagsche Missie-vernieuwing in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier, is gisteren-avond geëindigd. Na een plechtig Lof en Predikatie, werden de oefe ningen met het vernieuwen der Doopbeloften en het geven van den Pauselijken zegen, besloten. Gedurende de dagen der Vernieuwing was de kerk eiker, avond door eene over- talrijke menigte tot in de zij lokalen en zelfs op de kleine altaren bezet. Zoowel bij de voormiddag-oefeningen, die reeds te zes uren 's morgens een aanvang namen, als bij de avond-oefeningen, was men gesticht dooi den ijver en de godsvrucht, waarmede de predikatiën en onderrichtingen door de tal rijke schare werden gevolgd. Vooral zullen bij velen in aangename herinnering blijven de schoone oefeningen Zondag- en Maandag ochtend gehouden. Danken wij het welslagen dezer Missie vernieuwing allereerst aan Hem, Die het werk Zijner priesters en gezanten met den dauw derjhemetsche zegening besproeiteen woord van innigen dank behoort ook ge bracht aan de Eerw. Paters Redemptoristen, die zich voor deze vernieuwing zooveel moeite en opoffering hebben getroost. De Zonen van den H. Alphonsus de Liguori, hebben het katholieke Schiedam opnieuw De heer P. Willemse Czn., voorzitter van het Ned.-Belgische zouaven-comité, ontving Zondag-avond nog het volgende telegram Rome, den 21 Januari 1894, aangeboden ten 9 ure 5 minuten namiddag. Den heer P. Willemse Czn., Rotterdam. Zijne Heiligheid heeft met genoegen ken nis genomen van het feest, gehouden door oud Nederlandsche Pauselijke Zouaven, ter herdenking van de eerste vergadering voor 25 jaren gehouden. Zijne Heiligheid heeft daaraan met vaderlijke genegenheid deel genomen en schenkt aan allen zijn Aposto- lischen Zegen. In een propvolle zaal van het Verkoop lokaal te Rotterdam trad eergisteren-avond de heer G. Van Deth. Sr., de bekende ont huller van Neerbosch, als spreker op, om zooals hij verklaarde de publieken opinie te bewerken voordat de justitie uit spraak heeft gedaan. De heer Van Deth deelde de bekende feiten mede. De vergadering was zeer on stuimig, steeds instemmende met den heer Van Deth. Een paar personen, die hem in de rede wilden vallen om hem te bestrijden, werden door de menigte de zaal uitgewipt. Van het debat werd gebruik gemaakt door eenige personen, die het beweerde bevestigden, alsook door den heer Donse laar, die een feit, door den heer Van Deth aangehaald, tegensprak en hem beschul digde, een oud-wees, Willam De Lem, te hebben omgekocht. Deze bewering werd tegengesproken door den heer G. Van Deth Jr. (die zijn naam niet bekend maakte) en die beweerde dat William De Lem door den heer Van Deth Sr. ondersteund werd, nadat deze reeds lang tegen Neerbosch had getuigd. De heer Van Deth Sr. beweerde, dat de heer Donselaar slechts te berde had gebracht en voorgelezen een op Neer bosch gedrukt stuk, en dat hij daartoe was omgekocht. Dit alles maakte, dat de menigte die op twee duizend personen kan worden ge schat steeds rumoeriger werd en den heer Van Deth immer meer toejuichte. Ten slotte vroeg de heer Van Schaik opheldering omtrent de bewering, als zou de heer Van Deth den heer Van 't Linden- hout aangeboden hebben, te zwijgen, als men hem een zekere som uitbetaalde. De heer Van Deth voerde juist het tegen overgestelde aanhij beweerde dat hem door vier heeren die hun namen niet wilden bekendmaken in Augustus 1893 was aangeboden de som van 1100,000, onder voorwaarde dat hij, Van Deth, on- middelijk het land zou verlaten. De heer Van Deth had met verontwaardiging dit aanbod van de hand gewezen. Deze weder legging werd met uitbundig gejuich begroet. Na deze opheldering stelde de heer Van Schaik een motie voor, waarin wantrouwen werd uitgesproken tegen Neerbosch, tegen de commissie van onderzoek en tegen de justitie, omdat deze geen vervolging instelt en daardoor den schijn op zich landt, dat de bewering der socialisten, dat zij een klas senjustitie is, schijn van waarheid verkrijgt. Deze motie werd met groote eenparigheid aangenomen, waarna de vergadering, onder een «Leve Van DethWeg met Neerbosch en Van 't Lindenhout I" uiteenging. Binnen veertien dagen zal een tweede vergadering door den heer Van Deth wor den belegd, omdat de zaal niet allen kon bevatten, die tegenwoordig wilden zijn. (T.) Hoek van Holland -Harwich. Dezen morgen werd van de werf van de »Earl Shipbuilding Companyte Hull met gunstig gevolg te water gelaten het stalen dubbelschroefstoomschip Amsterdam stemd voor den dienst tusschen den van Holland en Harwich. De afmetingen van dit fraaie schid zij" lengte 320 Eng. voet en breed 36 Eng. v°et De machines ontwikkelen 5000 paard6" kracht, terwijl naar men verwacht vaartsnelheid zal bereikt worden van knopen per uur. De inhoudsmaat van dit schip is tons register en als bizonderheid wordt e' op gewezen dat dit en het zusterschip lin" hetwelk d.d. 10 dezer van dezelfde V" te water gelaten werd, de grootste stoo1" vaartuigen zijn, welke in eenigen pas"" giersdienst tusschen Engeland en het v»3' teland van Europa in de vaart zijn. De kajuiten zijn ingericht voor 214 klasse en 118 2de klasse passagiers. j lste klasse kajuiten, welke zich midsche6f> j en voor de machines bevinden, munten ul' door sierlijkheid en rijkdom en zijn, V" betimmering betreft gelijk aan die van ^1 Chelmford. De 2de klasse bevindt zi"'1 geheel achter. Door Mevrouw van Hasselt echtg"'! noote van den Heer R. van H a s s e 11 ge' delegeerd lid van den Raad van Admin*8' tratie van de Hollandsche IJzeren Spoor*'6- Maatschappij werd het schip gedoopt e"| door doorsnijding van een zijden lint, wa"'* mede de laatste stut ir. positie gehoud6'1 werd, welke het afloopen belette, te wal"f gelaten. Behalve den Heer en Mevrouw van H"8 selt en Mevrouw Beels van Lenn®P' bevonden zich onder de gasten de volgen^ heeren Mr. M. W. F. Treub, H. H. Beels' N. H. Nierstrasz, I. R. Wüste. Mr- 'I W. Alting Mees, Mr. D. P. D. FabiuSi Mr. W. Heineken, I. P. Kortha'r Alt es, Mr. F. J. M. A. Reekers, J. Wormser, I. Becker, C. ten Bru"1' meier, D. Schut, C. H. den Hertog Ch. R. Kou veld, J. J. Frog er, C. dM Bruyn, Van Hasselt Jr. Voorts waren bij de plechtigheid teg®"-' woordig, de Directies van de Great Easte'''1 Railway Company, van Earles Shipbu^' I ding Company en hunne Engelsche gen®"' digden. Onmiddellijk na het te water laten, we"*1 het contract gesloten voor den bouw va" eene vierde stoomboot van dit type en na"r j wij vernemen heeft de «Great Eastern R»1'' way" met den bouw van deze schepen ha9' aatste woord nog niet gesproken, daar gé' noemde Maatschappij met nog grooter pla" nen omgaat voor de toekomst. Door deze lijn is tot stand gebracht, b®' halve eene versnelde gemeenschap tusscb®" Londen en de voornaamste plaatsen va" Nederland, eene nieuwe rechtstreekse)1" verbinding n.l. tusschen de voornaams'1* groote plaatsen van Schotland en noordelij'1 Engeland en het vaste land van Europ" Exprestreinen, voorzien van restaurat1"' wagens loopen in aansluiting op het ve"' trek en de aankomst van de schepen Harwich tusschen laatstgenoemde plaats Birmingham, Manchester, Liverpool, Brd^' ford, Newcastle, Glasgow, Edinburgh eï,z' Daardoor wordt de tijd- en geldroovend6 omweg over Londen vermeden. Daar de verbetering van de gemeenscha tusschen Engeland en Nederland een z»"" is van groot belang voor de betrokk®" natiën, mag het een heugelijk feit genoei®1 worden dat deze onderneming in handen van, en ontwikkeld wordt door een d®r machtigste maatschappijen van geheel Eng"' land. Om een klein begrip te geven van h®' bedrijf dier Maatschappij, halen wij de vo'' geilde cijfers en gegevens aan uit de Bod of Trade Returns van het jaar 1890. Of het einde van dat jaar bedroeg het kapi'"" van die Maatschappij 46,855,166 bestaand6 zoowel uit «ordinary" als «debenture stock" terwijl het kapitaal van de lijnen door genoemde Maatschappij gehuurd 0 eëxploiteerd worden, bedraagt 5,859,5^' In genoemd jaar bedroeg het passagiers*®1' voer van deze lijnen 80,478,142 person®"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2