Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag 27 Januari 1894. No. 4799. l^vtrcan ^otexztxaat 89. algemeen overzicht. Feuilleton. MOORD IN HET ROSCH. NIEUWE SCHIEOAUISGHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 26 Januari '94. De dag van beden zal voorzeker in de &e^chiedenis van het nieuwe Duitsche rijk f6ne belangrijke plaats innemen. Heden toch *°rnt Bismarck te Berlijn en zal de veel sproken verzoening tusschen Wilhelm II Bismarck I voltrokken worden. Reeds S'steren liep te Berlijn het gerucht, dat de ermaarde grondvester van het Duitsche rijk es middags in de hooldstad zou komen en °omde er eene ontzaglijke menigte naar e Lehrter station en Unter den Linden. led S over'8ens beter ingelichte parlements- van 611 j°urnabsten beten zich daardoor v n wijs brengen en bleven uren lang teloos wachten. Uit alle berichten uit ryk en de provinciën blijkt eene groote j^enonaenheid met de gebeurtenis. Te elberg werden zelfs de vlaggen uitge- en, toen het bericht der verzoening ar ontvangen was. Daar morgen bijna P het zelfde tijdstip de Koning van Saksen e Berlijn aankomt om Wilhelm's 35e ver jaardag en 25-jarig militair jubilé mede te etb moest de Keizer zijn oorspronkelijk plan hal, °m zelf Bismarck van het station te eni laten varen. Terwijl hij den Koning van Saksen ontvangt aan het Anhalter- ation, zal prins Heinrich als zijn plaats vervanger, met den grooten militairen staf, tsmarck aan het Lehrter-station begroeten. et publiek zal niet tot het station worden ">egelaten. In het paleis zal Bismarck eerst et den Keizer en de aanwezige Bonds- Zal'S>ten aan ontbÜt aanzitten, en daarop R middags een groot diner ter zijner eer gen, terwijl het 's Keizers voornemen is, smarck op diens terugtocht naar het Nation te begeleiden. Bepaald opmerkelijk is de houding van den Jcieelen Reichsanzeiger, die gisteren voor eerst melding maakte van al het voor- Sevaliene en jan nog s]echts jn een hort er'cht, waarin zij zegt, dat de Keizer vol- Naar het Fransch van Raoul de Navery. 21) Babot^ U booberd kronen, herhaalde heb liever, dat gij een wederdienst bewijst. BJ De Veldmuis lichtte de klink van de deur op. Babot stiet een bijna dierlijk gebrul uit. het6 °U<*e 'angzaam naar buiten en zii P in over. De molenaar wrong zich op J bed heen en weerhet zweet stond op ,J voorhoofdzijn beenderen kraakten in Ue gewrichten. Br is geen hoop meer, zeide Rabot; ftia!,Z0Ui mÜ a's een hond laten sterven. g1 den eik verkoopen vanen-Vreeselijke aanval deed hem brullen zpia en door het lijden overwonnen, e hij tot Cri-Cri komen uit eigen beweging graaf Moltke naar Friedrichsruhe heeft gezonden; zelfs in de kringen der Regeering was er niemand die te voren kennis droeg van het grootmoedig besluit des Keizers. Alles wat daarmede in strijd beweerd wordt, behoort dus tot het gebied der politieke tinnegieterij. Het Berliner Tageblatt, dat herhaaldelijk zijne berichten geput heeft in de naaste omge ving van Caprivi en ook overigens »hoog offi cieus" geïnspireerd wordt, behelsde gisteren hetzelfde als de jR.-A, doch met de volgende bijvoeging: «Natuurlijk laat het zich thans niet zeggen, welke gevolgen deze gebeur tenis hebben zalwant niemand kan weten welken indruk Bismarck nu persoonlijk op den Keizer zal maken. In ieder geval heeft de Keizer sinds lang geweten, dat Caprivi en Von Marshall geheel instemmen met de doelmatigheideener verzoening.zoodat het zich niet laat aannemen, dat het bezoek van Bismarck van eenige nawerking zal zijn op de positie van die beide heeren. Ook zijn de agrariërs ten aanzien van personen- kwestiën nu en dan wel wat heetbloedig zoo is bijv. de heer Herrfurth nog twee jaren minister gebleven, nadat zij dachten hem reeds ten val gebracht te hebben of misschien ook juist hierom." Verder laat het Tageblatt een merkwaardige ballon d'essai op, door te vragen of wellicht Her- bert van Bismarck is uitverkoren, om prins Reuss als gezant te Weenen op te volgen. Van verschillende kanten wordt beweerd, dat Caprivi en Von Marshall heden waar schijnlijk Bismarck aan het diner ten hove zullen ontmoeten. In het Hoogerhuis te Londen werd giste ren na tweede lezing het ontwerp betref fende de kerspelraden aangenomen. In den loop der beraadslagingen verklaarde lord Salisbury, dat enkele onderdeelen van dit ontwerp, bij de artikelsgewijze-behandeling eene zorgvuldige revisie behoeven. De Britsche Regeering ontving van Loch eene dépêche, bevestigende in alle bijzon- Loop de Veldmuis achterna en breng haar mede terug. Weldra had het kind de oude vrouw inge haald. Rabot verzoekt u om terug te komen, zeide hij. Toen de Veldmuis weder voor het bed van den molenaar stond, vroeg zij, of hij kon schrijven. ]k geloof het niet, antwoordde de zieke. Waarom laat gij mij dan terugroepen Om u mijn woord te geven, dat ik toestem in den verkoop, Welwelhet woord van een ster vende is dikwijls geen gangbare munt meer, zoodra hij weer gezond is. Cri Cri, haal papier, pen en inkt.Ga zitten, Rabot een goede daad geeft ieder rust. Met bovenmenschelijke inspanning schreef de molenaar een voorloopige akte van ver koop van de weide bij den poel aan Douce. Toen de Veldmuis het papier in handen had, haalde zij een klein potje zalf uit haar zak en zeide Wrijf daarmede gedurende een kwar tier de pijnlijke plaatsen, en gij zult daarna verlichting gevoelen morgen kom ik terug. De Veldmuis ging naar den notaris, liet derheden de ramp aan Wilson overkomen, maar verder weinig nieuws behelzend. In- landsche ooggetuigen verklaren, dat vele Engelsche gewonden bezig waren iets op te schrijven, toen de Matabelen hen overman den. Loch vaardigde Goold Adams met 500 manschappen af om de gesneuvelden te be graven en hunne schrifturen terug te krij gen. Hij koestert echter luttel hoop, dat Goold Adams in het laatstgemelde zal sla gen. Ook Loch bevestigt, dat Lobengoela nog eenige duizenden volgelingen bij zich heeft nabij de Boebye-rivier. Hij weigert zich over te geven, vreezende dat de Engel- schen zich dan zullen wreken wegens Wilson en hem verbannen zullen. Goold Adams heeft last, den Koning eene goede bejege ning en niet-verbanning toe te zeggen, tenzij hij-zelf deze laatste verkiezen mocht. De verkiezing van den voortrefïelijken graaf Albert de Mun tot lid der Kamer van afgevaardigden te Parijs, waarvan hij reeds vroeger deel uitmaakte, wekt in katholieke kringen levendige vreugde. »De katholieke zaak heeft getriomfeerd. De Mun kon niet beter zijne verkiezing karakteriseeren" zegt de Monde »de verkiezing te Mor- laix is inderdaad de triomf van de katholieke zaak en daarom verheugen zich van harte alle Katholieken van Frankrijk en brengen zij hulde aan de Bretonsche kiezers. De socialisten in de Kamer, door een journalist ondervraagd, verklaarden, dat er nooit over eenstemming zou kunnen zijn tusschen hen en den heer De Mun. Dit is heel zeker. De maatschappelijke leerstellingen, die de nieuwe afgevaardigde van Morlaix op de tribune der Kamer zal verkondigen, zijn die van de Pauselijke encyclieken en moetèn in geen geval verward worden met een socia lisme, dat de Souvereine Opperpriester be slist heeft afgewezen en veroordeeld. De katholieke zaak, en daardoor de zaak van Frankrijk, heeft Zondag te Morlaix getriom feerd en zij zal voortaan in de Kamer een uiterst welsprekend verdediger hebben. de verkoopakte opmaken en ging toen naar Rabot terug. De goede gezondheid, die hij op het oogenblik genoot, zou hem gemak kelijk de pijnen van den vorigen dag heb ben doen vergeten, en hem op den oneer lijken wensch hebben gebracht, zijn woord terug te nemen, als hij niet bevreesd ware geweest, dat de oude vrouw even goed de macht had hem ziek te maken, als hem de gezondheid terug te geven. Hij durfde daarom niet te weigeren, en van af dat oogenbik was Douce de wettige eigenares van den Eik met het Beeld. Dienzelfden avond schreef het jonge meisje aan M. Leguével. Het antwoord van den advocaat eindigde met de volgende woorden «Tegen het einde van de week zal mijn vriend Auguste Lan- dier bij u komen en aan uw verlangen vol doen." Den Zaterdag daarop volgende hield een rijtuig stil voor de herberg van Basileer steeg een jongmensch van ongeveer vijf en twintig jaar uit, die, na te hebben ont beten, een album onder den arm nam en toen naar de woning van De Veldmuis vroeg. Ik ga er juist heen, mijnheer, zeide een kinderstemals u met mij wilt medegaan Naar men uit Parijs bericht, is de voor ziening in cassatie van het vonnis tegen Vaillant verworpen. Het Journal des Dé- bats maakt een telegram uit Saint Louis (Senegambië) openbaar, waarin bericht wordt, dat eene Fransche kolonel zich van Toumbouctou zonder slag of stoot heeft meester gemaakt. Volgens bericht uit Barcelona heeft een metselaar een pistoolschot gelost op den prefect, terwijl deze zijn woning verliet. De prefect werd ernstig gewond aan de hand. De dader, die in hechtenis genomen werd, verklaarde anarchist te zijn. Het liberaal-mafonnieke ministerie te Pesth beleeft kommervolle dagen. De scheu ring in de liberale partij als gevolg van de indiening der kerkelijk-politieke wetten, wordt steeds grooter en zwaar valt der Regeering, vooral het uittreden uit hare meerderheid vaneen man, als graaf Szapary, die bij het Hof in groote gunst staat. Reeds meer dan dertig afgevaardigden hebben zich thans van de liberale partij afgescheiden, en dit getal wordt nog voortdurend groo ter. Daarbij komt het krachtig protest der Katholieken, het schitterend verloop van den Katholiekendag te Pesth enz. Geen wonder, dat de heer Weckerlé zich niet meer zoo veilig acht en reeds geruchten omtrent zijn aftreden in omloop worden ge bracht. Als vermoedelijk opvolger wordt graaf Szapary genoemd. De anti-clericale wetsontwerpen van Weckerlé gingen dan natuurlijk onmiddellijk van de baan. De ministerieele verklaring van het nieuwe Servische Kabinet, werd gisteren in de Ka mer van afgevaardigden te Beldrado met zooveel rumoer ontvangen, dat de ministers de zaal moesten verlaten. De Kamer-pre sident, Doppowitch, verklaarde daarop, dat het ministerie het vertrouwen der volksver tegenwoordiging nog niet heeft gewonnen. Daarop is voorlezing gedaan van eene ukase, waarbij de Skuptchina wordt ont bonden. Onderweg voerden de schilder en zijn gids het volgende gesprek Waar woont gij vroeg de kunstenaar. Bij den molenaar Rabot. En hoe heet gij Cri-Cri, om u te dienen dat is wel geen Christelijke naam, maar in de voren op het veld vind men een klein beestje, dat zoo heet. Het doet niemand kwaad en heeft niet veel noodig om te leven. Eens op een ochtend vond men mij tus schen de korenbloemen, en van af dien dag ben ik Cri-Cri. Een arme vrouw uit het dorp nam mij in haar voorschoot mede en voedde mij op tegelijk met haar vijf kin deren. Zoodra ik groot genoeg was om te werken, ben ik in dienst getreden bij Rabot. Het is wel niet al te best bij hem, maar ik verdien er toch een boterham en klompen. Kent gij de Veldmuis Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1