Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t weede blad. 17de Jaar ff. Zondas: 28 Januari 1894. No. 4800. TMttueau looierstraat 89. ken herderlijke brief. Ter volg Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van '16 regels0-60 Elke gewone regel meer()A0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. en gewichtig herderlijk schrijven, dat e e't eenigen tijd werd verbeid, heeft de I Or'oe week het licht gezien. Mgr. Doutre- X' bisschop van Luik, heeft zich op zeer de °en<^e w9ze uitgelaten over het Arbei- 'draagstuk en daardoor den stoot ge- tot eene beslechting van de strijd, e sedert het verschijnen van de ency- Rerum Novarum onder de Katholieken de Arbeiderskwestie werd gevoerd. uoral in het bisdom van Luik had die strna Y J vnj groote verhoudingen aangenomen. atl den eenen kant stonden de zgn. ka- J 'eke democraten met den eerw. heer utttier aan het hoofd. Zij waren van oor- 6 bat men ter opvolging van het woord d!T ^dUse" aa"stonds tot eene organisatie 61 katholieke werklieden moest overgaan, 111 hen voor den verderfelijken invloed van ^dcialisme te vrijwaren en den werkman 001 vereeniging te sterken, opdat hij ter lartiging zijner belangen in volle vrijheid Z°" bunnen optreden. Aan den anderen kant jonden de zgn. katholieke conservatieven, hun orgaan vonden in de Gazette de ^lege. Zij waren van oordeel dat er aan den estaanden toestand weinig of niets behoefde Vei'anderd te worden, dat men den werkman echts over zijn plichten moest onderhouden van zijn rechten niet gewagen, en dat et niet aanging de werklieden te vereeni- &e" zonder het toezicht der patroons. Ju dien strijd, welke soms veel verder ging tlri be uiting van vrije meeningen veroor- °|'i heeft thans het vredewoord van den Uikschen bisschop weerklonken. Bemint, 2°° spreekt de Bisschop in het bijzonder tot ZlJue priesters, bemint slechts de waarheid den vrede. Vrede moet er heerschen, maar 'e vrede moet op waarheid steunen. Die barheid aangaande het gewichtige arbei dsvraagstuk vinden wij in de encycliek es Pausen. Van die leer moeten wij ons z°°danig doordringen, dat al onze gedach- en en geheel ons streven in overeenstem- rri'nR zij met die leer der Kerk. Het gewichtig schrijven van Mgr. Doutre- °Ux wordt door den zeereerw. heer Ch. "Ucas> secretaris van het bisdom Luik, in 'et Centrum als volgt verkort samengevat Aan de leer der encycliek toetst Z. D. H. e bisschop de verschillende punten welke °P practisch gebied de Katholieken verdeel den en, zonder het uitdrukkelijk te zeggen, 'ijkt het duidelijk, dat de wijze, waarop de eei'w. heer Pottier den strijd heeft opge- vat tegen het socialisme en de richting ^velke hij aan zijne werken en de vereeni der werklieden geeft, worden goedge keurd. at, op theoretisch gebied, de Katholieken ^erdeelde, zooals het gezag van de encycliek ®s Pausen, de gehoorzaamheid door de Ka- olieken aan hun bisschop verschuldigd, de Verplichting om den inwendigen twist te vermijden, de noodzakelijkheid van een de gelijk program waarnaar men streeft, dit alles wordt niet rechtstreeks behandeld, maar vindt zijne oplossing in de stukken, welke op den brief des bisschops volgen Zie hier eenige der voornaamste punten Welk moet het gedrag zijn der priesters jegens de vakvereenigingen. De vakvereenigingen moeten tot doel heb ben den werkman het middel aan de hand te geven zijn geluk voor 't lichaam, den geest en de fortuin te bereiken daar ook moet hij zijne zedelijke en godsdienstige ontwik keling vinden. Dus is de priester daar op zijne plaats, niet alleen voor hetgeen den godsdienst aangaat, maar hij moet ook, zijne kundig heden, zijn hartzijne opoffering, zijn in vloed en al zijn werken ten beste geven, om de vakvereeniging haar tijdelijk doel te doen bereiken. «Wanneer het die werklieden geldt, welke door den arbeid, zelfs in den nacht, zelfs Zondags belet worden nog met den priester in aanraking te komen, vindt de priester in die vereenigingen niet het middel, om met de werklieden kennis aan te knoopen en hunne liefde te winnen door hun lot ter harte te nemen Moeten die vereenigingen altijd uit pa troons en werklieden bestaan? Daar waar het mogelijk is, moeten die vereenigingen uit beide elementen bestaan, ert de priesters moeten dat streven bevor deren maar daar waar zulke niet bestaan, wenschen wij, met den Paus, dal vereeni gingen, alleen uit werklieden samengesteld, opgericht worden Welke plaats moet in die vereenigingen aan den godsdienst gegeven worden? De grondslag moet godsdienstig wezen, maar men vergete niet, dat volgens den Paus, het onmiddellijk doel dier vereeni gingen is: de vermeerdering van de goe deren des geestesdes lichaams, der fortuin Daar waar dergelijke vereenigingen on mogelijk zijn, moet men trachten een ver- zoeningsraad te stichten, gedeeltelijk uit patroons, gedeeltelijk uit werklieden be staande. Hoe zal men het volk tot den godsdienst en tot de vervulling zijner plichten terug brengen Eerst en vooral door de gewone en bui tengewone middelen, welke de godsdienst aanbiedt. Doch te veel werklieden ontsnappen aan die gewone middelen. Wat blijft er dan over De Paus zegt, dat de toestand der werklieden moet verbeterd wordenhet volk voelt dat en vordert het; de recht vaardigheid en de liefde gebieden het. Welnu, de priester is de verdediger der rechtvaar digheid en de bedienaar der liefde. Dien weg moeten wij dus volgen, om zoo vele ongelukkiger! te beletten meegesleept te worden door de vijanden van Staat en Godsdienst. Moet ook bij ons de toestand der werk- fieden verbeterd worden Het lijdt geen twijfel. Hoe vele goede werklieden worden er niet gevonden, welke in den kleinsten tegenspoed, bij werkstaking, 'n ziekte, bij loonsvermindering, bij de ge boorte van een kind verplicht zijn de hand uit te steken, om een aalmoes te vragen. Die toestand is niet passend in eene christelijke beschaafde maatsschappij, welke volgens de wetten van billijkheid, rechtvaar digheid en liefde moet bestierd worden. Mag de priester den werkman over zijne rechten spreken Het valt niet te betwijfelen, indien men nadenkt, dat de werklieden met alles wat hunne rechten aangaat niet onbekend zijn zij spreken daarover onder elkander, zij zijn blootgesteld aan de valsche leering der so cialisten het zou dus onverstandig wezen daarover te zwijgen, Overigens, en de Paus zelf zeide het aan Mgr. den Bisschop in Mei 1.1., men kan niet ontkennen, dat er eene algemeene demo cratische beweging bestaat. Het is dus nood zakelijk die beweging goed te richten en de katholieke werklieden onder elkaar te vereenigen. Deze zijn de voornaamste punten door onzen doorluchtigen Kerkvoogd behandeld. Over de vereischte voorzichtigheid en waar in deze bestaat, zal ik' wanneer de tijd het mij toelaat, later schrijven. Ch. LUCAS, Secretaris van het Bisdom Luik. Luik, den 23en Jan. 1894. meentewerken te Rotterdam, en C. Sprins Szn., te Haarlem. Aan de aannemers van den stadsschouw burg te Amsterdam hebben de bestuurders der drie schildersvereenigingingen aldaar een schrijven gericht, waarin wordt verzocht nu het décoratieschilderen aan eene firma uit Brussel gegund is smet het oog op de hier ter stede bestaande werkloosheid, het verdere schilderwerk aan den stads schouwburg aan eene aldaar bestaande firma te gunnen, daar het toch in velen gevallen gebleken is, dat de Nederlandsche werkman, wat kunde betreft, niet bij die van het buitenland ten achterstaat". In de sigarenfabriek van den heer Jacoq P. Wolf op de Leidschegracht te Amsterdam, zoo meldt De Echo, hebben Woensdag al de sigarenmakers het werk gestaakt. Zij eischten meer loon en minder strenge con trole op het aantal sigaren, die uit een bepaalde hoeveelheid tabak moesten worden gemaakt en nog veel meer, De heer WollI willigde al hunne eischen in, behalve die eene omtrent de controle, en daar de sigarenmakers daar niet mede tevreden waren, duurt de werkstaking steeds voort. De patroon verklaarde beslist, in dat opzicht in het geheel niet te zullen toegeven. Naar aanleiding van het uit hun kooi ge raken van de 4 leeuwen in den circus Carré te Amsterdam schrijft de Stand Onwillekeurig vraag men zich at wat ge beurd zou zijn, indien de beesten eens werkelijk de straat op waren gegaan, wat zeer gemakkelijk had kunnen gebeuren. Een poos geleden was er in een van de spellen in de Nes een beer los gebroken, die 's morgens een wandeling in de buurt deed, gelukkig zonder ongelukken te veroor zaken. Waren thans de leeuwen op straat ge komen, het had stellig niet zoo afgeloopen. Als Carré vergunning kan krijgen zulke gevaarlijke dieren te herbergen, kon men toch wel toezien, dat hij ze behoorlijk achter slot houdt. En het toezicht is hier zoo ge makkelijk wijl er maar weinige «Leeuwen en beren" in Amsterdam zijn, die op deze wijze de veiligheid in gevaar kunnen brengen. Wat meer polititoezicht is dus gewenscht terwijl tevens wel een onderzoek mag wor den ingesteld naar de oorzaak van deze «Leeuwenjacht' Is hier slordigheid of na latigheid in het spel, dan dient er zoo moge lijk, straf te volgen, evengoed als voor een ander, die door dezeltde oorzaak menschen- levens in gevaar brengt. De Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft een gouden medaille en f 350 uitgeloofd voor het beste antwoord op een prijsvraag over een aanwijzing der mid delen om arbeidsvermogen door windmolens te verkrijgen, langs electrischen weg op te zamelen, over te brengen of vervoerbaar te maken. De jury is saamgesteld uit de heeren H. Figee Jr., directeur der Maat schappij, te Haarlem A. Noolen, gemeente architect te Schiedam Prof. J. Bosschs, te HaarlemG. J. de Jong, directeur der ge- Uit Kampen meldt men, dat de raderboot Prins van Oranje, die eergister-middag de reis van Amsterdam naar Kampen onder nam. buiten den Ketelmond op de Rogge- bot is vastgeraakt. Gisteren is een sleepboot ter assistentie derwaarts vertrokken, doch de boot kon het schip niet bereiken en was genoodzaakt terug te keeren. Andermaal is toen de sleepboot met vischschuit vertrokken om te trachtten de passagiers te halen. De bevolking van Nijmegen bestond 1 Januari jl. uit 34670 zielen, zoodat die in het afgeloopen jaar weer 542 zielen is ge stegen. Sedert het begin der ontmanteling van de vesting en den fraaien uitleg der stad in 1876 bedraagt de toeneming der bevolking reeds meer dan 10.000 zielen. Als men zoo het nieuwe gedeelte der stad dan dok doorwandelt, ziet men, dat de aan bouw van villa's steeds voortgaat. Men is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5