Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, BINNENLAND. lijk. Abbas Pacha behoort blijkbaar tot een geslacht van vorsten die niets vergeten. Onder die omstandigheden moet het hem wel telkens worden ingeprent, dat een wil lekeurig tarten van het Engelsche gezag niet kan worden gedoogd. Mochten zulke vermaningen zonder uitwerking blijven, dan zoude Engeland wel eens met den Sultan schikkingen kunnen treffen, welke Hoogst onaangenaam zouden kunnen zijn voor den jongen Khedive—zeiven. Volgens berichten uit Madrid is men daar in militaire kringen ten zeerste verontrust door en misnoegd over de bezetting van Timbokto door de Franschen. In de Spaansche pers wordt er op gewezen, dat de Franschen Marokko gaandeweg van achteren insluiten, hetgeen schadelijk kan zijn voor de Spaan sche belangen. Schiedam, 29 Jan. 1894. afd. Schiedam. Lezing van pater W. J. Van Hooff S. J. De maandelijksclie vergadering van den Ned. R. K. Volksbond ontleende ditmaal een hooger gewicht aan de omstandigheid, dat door den zeereerw. pater W. J. Van Hooff, pastoor te Amsterdam, eene lezing zon wor den gehouden. De president, de heer C. YVilleman, opende de vergadering met een woord van dank aan den geleerden Jesiliet voor zijne tegenwoordigheid en de bereidwilligheid, waarmede Hij de nitnoodiging, om hier eene lezing te houden, had aangenomen. Ook be dankte hij de eerw heeren geestelijken De zeer eerw. pastoor Daniels en verdere geestelijken van de beide parochiën waren aanwezig voor hunne ver- eerende tegenwoordigheid, en ten slotte de Bondsleden voor hunne trouwe opkomst. Daarop werd het Bondslied gezongen, waarna het Harmoniekorps, onder leiding van den heer J. C.Smit, ons vergastte door de uitvoering van Saint a Echler- nachvan Ph. May nacht, dat een welverdiend applaus verwierf. Toen de afdeeling „Harmonie" het podium had verlaten, was de beurt aan de Zangaldeeling, die, door den heer A. M. den Draak gedirigeerd, Hollands glorie uitvoerde op eeue wijze, die het publiek in be geestering bracht, getuige het krachtig applaus dat het werk der zangers loonde. Vervolgens werd door den pres. medegedeeld, dat overleden was het Bondslid P Litsenburg en voor de nagelaten betrekkingen van het Bondslid Weidler een som van f 10.05 was gecollecteerd. Aanst. Donderdag zal de vergadering der houtbewerkers wor den gehouden, toegankelijk voor alle leden, die het vak beoefenen, waarin de weleerw. heer J. S. Van Buchem als spreker zal optreden. De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden op Zondag 18 Pebrnari aaust. In die vergadering zullen, in de plaats der af tredenden, leden van den Centraleu Raad moeten gekozen wor den, waarvoor de candidaten aan het bestuur kunnen wordeu opgegeven. Verder deelde de pres. mede, dat de directie der Stearine Kaarsenfabriek «Apolio", den Zondagsarbeid in hare fabriek had afgeschaft. Hij meende, dat het op den weg der Bondsafdeeling lag, een bewijs van instemming en goedkeuring met dien maatregel te geven. Het Bestuur had daarom gemeead, een schrijven vao dankzegging tot de directie van u Apollo 5 te moeten richten. Voor het verzenden van dit schrijven vroeg hij de goedkeuring der vergadering, welke onder applaus werd verleend. Hij hoopte, dat het goede voorbeeld door Apollo'* gegeveu, in ruimen kring navolging zou vinden, waar de geestelijke belau- gen van den werkman meermalen verwaarloosd worden. Nadat de pres. nog had medegedeeld, dat Woensdag 7 Februari de metaalbewerkers zuilen vergaderen, gaf hij den weleerw. pater Van Hooff het woord Pater Van Hooff, den katheder bestegen, bracht de eerw. heeren geestelijken, bestuursleden en alle broe ders van den Ned. R. K Volksbond, zijn eerbiedigen en sympathiekeD groet. Had hij reeds voor eenige maanden de uitnoodiging, hier een lezing te houden, aaugeuomen hij zou ze wellicht niet aangenomen heb ben, ware ze hem nu gedaan. Het is toch, onder de tegenwoordige omstandigheden, niet gemakkelijk werk lieden en werkgevers gelijkelijk bezig te houden, zonder de eenen of de anderen eeuigszins te kwetsen. Om dit euvel te ontgaan, zou hij het onderwerp zijner lezing n'et ontleenen aan den tegeuwoordigen tijd, maar zijn gehoor vele honderden jaren terugvoeren in den tijd, toen de Kerk pas zegevierend uit de eerste vervolgin gen was getreden. In welsprekende humoristische be woordingen betoogde hij, dat de geschiedenis zich steeds herhaalt. De eind-zegepraal der Kerk, zal slechts in den laatsten oordeelsdag plaats hebben. Plare geschie denis is een voortdurende periode van strijd. Maar telkens als het erg spant, levert de Kerk heilige en groote mannen, die de wereld redden. Dan bloeien de heiligen op in ontelbare verscheidenheid als de bloemen des velds. En zoo zal ook het nageslacht van onzen tijd getuigen, dat hij zeer vele heiligen onder alle ran- geu en standen der maatschappij heeft opgeleverd. Na deze inleiding sehetste ons de gevierde spreker het beeld van den H. Basiiius, aartsbisschop van Ce- sarea in Capadocië, Die Basiiius, tot den huidigen dag den groote genoemd, die, voortgesproten uit eene Jamilie van heiligen en zich vertooueude in een kring van hei ligen als Athanasius en Gregorius van Nazianze, schit terde, niet ais een ster, maar als een zon aan den hemel in den veelbewogen tijd, waarin hij, een uitge breid deel der Katholieke Kerk besturende, als een bolwerk was tegen alles wat die Kerk hindert. Op recht onderhoudeude en innemende wijze maalde spr. ons het levensbeeld van dien grooteu bisschop, die niemand vreesde dan God alleen, vooral in zijn reu zenstrijd met den Oost-Romeinschen keizer Valeus door Arius' dwaalleer besmet. In eene samenkomst met 's Keizers prefect Modestus, die hem voor zijn rechterstoel doet verschijnen, blijft Basiiius zoo volkomen overwin naar, dat de prefect eindigt met te vragen de vriend van den moedigen bisschop te worden. En als daarna de Keizer zelf naar Cesarea komt, voelt hij zich door Basiiius'aan blik tot in het diepst van de ziel getroffen, en doet de groote bisschop hem in het heiligdom woorden vol van heilige welsprekendheid hooren, die den Keizer als bewusteloos doen nederzinken. Nadat Basiiius de herhaalde gene zing van 'sKeizers zoontje, door Basiiius' tusschen- komst, als een laatste genade heeft aangekondigd, sterft het kind. De Keizer, door de Ariaausche bisschoppen opgeruid, besluit Basiiius te verbannen; doch de pen die het banvonnis moet onderteekenen, springt bij her haling in stukken. En Valens, ten einde raad, zendt een prefect, wreeder nog dan de eerste, om Basiiius „tot rede te brengenMaar terwijl Basiiius voor diens rechterstoel staat, loopt het volk van Cesarea te hoop; de mannen grijpen hunne wapens, de vrouwen hun spinrokken, en als een verholgen zee woedt het volk voor den rechterstoel van den prefect, die zijue redding alleen daukt aan de bescherming van den heiligen bisschop. Uit liefde tot U, Vader, zoo ant woordt het volk, sparen wij hem het leven. Hoe kwam zoo vervolgde spr. dat het volk van Cesarea Basiiius zoo bemindewat had hij voor het volk, voor de armen gedaan, dat de Cesareanen hem zoo op de handen droegen? Basiiius was een bis schop van die Kerk van Rome, welke in die dagen de presidente van den Liefdebond werd geheeten. De liefde van die Kerk en haar Zichtbaar Opperhoofd, de Paus, omvat de geheele wereld, al hare geestelijke en stoffe lijke belangen. Toen de woeste volken van het Oosten Europa overstroomden, gaf zij haar goud en goed, de schatten harer kerk en de sieraden barer altaren om de slaven vrij te koopen Hare bisschoppen gaven het edelste voorbeeld van naastenliefde En een H Pauli- nus, na zijn onmetelijken rijkdom en al de schatten zijner kerk tot vrijkoop der slaven te hebben wegge schonken, deed zich-zelf als slaaf verkoopen om een armen slaaf de vrijheid te geven. Basiiius was de lieveling van het volk van Cesarea, omdat hij de vader was van alles wat er in Cesarea lijdend was. Hij was arm geworden voor de armen. Voor de armen had hij buiten Cesarea een geheele stad gebouwd, waar alles wat lijdend en hulpbehoevend was in Capadocië's hoofd stad een onderkomen vond. Hier vond de hongerige brood, de zieke verpleging, de onwetende onderricht hier verpleegde de heilige met eigen hand de melaat- schen, breidde de armen t >t hen uit en kustte hun op het walgelijk gelaat. Treffend zijn de toespraken die hij tijdens den hongersnood tot de onmeedoogende rijken houdt, en verpletterend is het oordeel dat hij uitspreekt over de rijken welke den nood zoo hoog doen stijgen, dat de arme huisvader zijn eigen kind aan hen moet verkoopen. De heilige Basiiius droeg de armen en ongelukki- gen van Cesarea in zijn hart. En de wijze waarop hij bij zijn uitgebreide kerkelijke bedieningen, bij zijne onophoudelijke herderlijke reizen en het schrijven zijner geleerde boeken, nog den tijd kon vinden om zulk een zorg aan de armen te wijden, is het geheim van zijn leven. Maar het is geen geheim voor hem, die de werkzaamheid der Katholieke Kerk keut, die weet hoezeer haar doordringt «de gloeiende en brandende liefde Jesus Christus, zonder welke er niets goeds wordt gedaan. Inderdaad al onze werken van naasten liefde, al wat mij doen voor de armen beteekent niets, als de gloeiende en brandende liefde van J C. ons niet vervult en de ongelukkigen in de maatschappij, de on gelukkige menseheu zullen niet gered wordeu, als de vlammende liefde vau J. C. niet de wereld beheerscht en de harten van armen en rijken gelijkelijk vervult. Dan kan men spreken van rechten en plichten (die niet van elkander te scheiden zijn). Maar slechts dan als de liefde van J. C. de hoogere en de lagere stan den der maatschappij gelijkelijk vervult, zullen wij onze rechten kunnen handhaven en onze plichten vervullen. Hooggeëerde en geliefde Broeders van den Volks bond, zoo besloot spr., tracht dan die liefde van J. C. in uwe harten aan te kweeken. Zij bestaat, niet alleen in het gevoel maar vooral in de werken, in het onder houden van de geboden Gods en die der H. Kerkwant eeuwig waar blijft het woord: „Die Mij bemint on derhoudt Mijne geboden." Draagt elkanders lasten. En als spr. hier kan getuigeu dat er veel wordt wel gedaan, veel naastenliefde beoefend, dan moet het hem toch van het hart, dat de naastenliefde onder de armen nog grooter is dan onder de rijken zelf heeft hg het ervaren, dat een arme moeder, die 9 kinderen had te verzorgen, er geen bezwaar in vond, voor eenigen tijd er nog 7 van een zieke buurvrouw te verplegen, zoodat er 16 om de tafel zaten. Wordt het groote gebod der liefde onder armen en rijken opgevolgd, dan zal, naar het woord van onzen grooteu Paus, in Zijn onsterfe lijke encycliek, de armoede niet van de wereld ver dwijnen, maar er zal veel van de bittere ellende wor den weggenomen. Spr. eindigde met eene vernieuwde opwekking tot opvolging van het woord des Apostels: Mijn vurige wensch is het, broeders van den Ned. R. K. Volksbond, dat gij door den broederband, uit de liefde van Jesus Christus geboren, elkanders lasten zult dragen. Daverend en langdurig applaus.) Nadat de gevierde spreker aldus zijoe overschoone, uit de volheid des harten gesproken rede, die meer malen door applaus werd onderbroken, ten einde had gebracht, besteeg de weleerw. heer J. S. van Buchem den katheder, liet applaus zooeven opgegaan, had den spreker reeds den dank der vergadering vertolkt. Het getuigde van de ingenomenheid met het onderwerp, en de wijze waarop spr. het had behandeld. Ook voor deze vergaderiug was het een geheim, waar spr. den tijd van daan haalde, om bij zijn vele werkzaamheden nog in deze bijeenkomst te spreken, Hij hoopte dat zijn woord en voorbeeld er toe zon bijdragen, de gloei ende en vlammende liefde van J. C. in aller harten te ontsteken, en dat de ware broederliefde zou versterkt worden daverend applaus De President, de heer Willeman, sloot zich aan bij het woord van den geestelijken adviseur, en benoemde den weleerw pater Van Hooff, onder hernieuwden dank, tot eerelid der Bondsafdeeling {applaus.) Toen daarop de zeereerw. pater Van Hooff, door den geestelijken adviseur en den president uitgeleid, al groetend de vergadering verliet, getuigde een herhaald hoerah-geroep nog van den diepen indruk, die zijn treffend woord op alle aanwezigen had gemaakt. Daarop bracht het Harmoniekorps, nadat het reeds la belle Venise van Pivet had doen hooren, nog de toonzetting van zijn volijverigen directeur, den heer J. C. Smit, het bekende „de Wereld een Orkest," ten gehoore, waarna de president, na een woord van dank voor de trouwe opkomst, de vergadering sloot op dezelfde wijze als ze geopendwas,met het gebruikelijk gebed. Met genoegen vernemen wij, dat de direc tie der Stearine kaarsenfabriek »Apollo" alhier den Zondagsarbeid in hare fabriek geheel heeft afgeschaft. Wij hopen, dat dit goede voorbeeld in ruimen kring navolging zal vinden in onze stad. Worde, waar het Zondagswerk, bij onze eigenaardige industrie, wellicht niet geheel kan worden nagelaten, de arbeid op den dag des Heeren (ook voor alle ambachts lieden) tot het hoogst noodige beperkt Gisteren-avond, omstreeks 8| ure, werd tijdens de afwezigheid der bewoners, brand ontdekt in het huis aan de Noordmolenstraat bewoond door H. Vink. Eenige voorbijgan gers die den rook zagen uitslaan, waar schuwden de politie, waarop een paar agenten met den slangenwagen verschenen. Weldra kwamen nog een vijftal spuiten op het ter rein, terwijl ook een slang op de waterlei ding werd aangebracht. Het mocht echter, zelfs met de vereenigde kracht dezer ver schillende bluschmiddelen, niet gelukken het huisje te behouden. De vlammen, door den viij hevigen wind aangewakkerd, breidden zich over het geheele pand uit, dat dan ook totaal is uitgebrand. Het pand, zoowel als de inboedel, waren verzekerd het was des ondanks voor Je bewoners, die circa vijf ure de woning verlaten hadden, bij hunne terugkomst te tien uren eene treurige ver rassing, hun have en goed geheel vernield te vinden. Het voornemen bestaat om voor de bij eengebrachte gelden voor een huldeblijk aan wijlen den heer F. Haver Schmidt een ge- denkteeken op diens graf te plaatsen. Een definitief besluit daaromtrent moet echter nog genomen worden. De burgeester van Roon, de heerJ. F. L. Schroder, heeft als zoodanig tegen Mei a. s. ontslag gevraagd. Sedert September 1877 stond de heer Schroder aan het hoofd dier gemeente. Een echtpaar te Roon, wonende in een pand dat bewoond wordt door drie gezinnen en staat in de bebouwde kom der gemeente, ging Vrijdag-avond naar de kerk. Bij de tehuiskomst werd de deur opengevonden en ontwaarde men dat de secretaire was ge opend en daaruit ontvreemd een bankbiljet van f25, eenige rijksdaalders en een gulden. De dief of dieven zijn het raam doorge komen, dat aan de dorpstraat uitkomt bij hun vertrek is echter van de achterdeur gebruik gemaakt. In een openbare vergadering van de libe ralen kiesvereeniging Rotterdam, te houden op Woensdag 7 Februari in het salon Doele, zal mr. A. Kerdijk, lid van de Tweede Kamer, spreken over de kiesrechthervorming. De totale schade, veroorzaakt door den brand in de Oost-Molenstraat te Rotterdam, is op ruim f 100.000 geschat, waaronder aan boopmansgoederen en meubilair een bedrag van f 77.000. Zaterdag-middag werd ter gemeente-se cretarie te Hof van Delft een paartje in ondertrouw opgenomen, dat te samen 130 jaren telt. De Bruidegom, een verver, heeft reeds 79 lentes beleerd, het bruidje telt slechts 51 jaar. De 20 jarige werkman P., die in het be gin der vorige week het ongeluk had in de margarine-boterfabriekte Delft met zijn rech terarm tusschen een karnmachine te gera ken, is gisteren avond tengevolge der bekomen wonden overleden. De man stond in dienst bij het regiment Grenadiers en Jagers als milicien en was met 4 maanden winter- verlof. Te Maassluis zal men dit jaar vroeg met de haringvisscherij aanvangen. Eenige ree- ders hebben namelijk nu reeds volk aange monsterd om '1 April a. s. op de visscherij uit te gaan. Of echter dit vroege varen voor het algemeen gewenscht is, valt zeer te betwijfelen. f H. M. de Koningin-Regentes heett Israels benoemd tot commandeur in de van Oranje-Nassau. Voorstellen tot wijziging der vermog005 belasting zal de Minister vooralsnog "'e' geven en ook voor verandering van de cultatieve schatting der onroerende goed0 ren op 20 of 15 maal de belastbare opbrergfct vindt hij geen grond. Het denkbeeld om de vermogensbelasting uit te breiden tot 00,1 algemeene inkomstenbelasting, acht de B0' geering verkeerd en onuitvoerbaar. De Nederlandsche havens in Europa, verklaard van besmettelijke ziekten, 0,1 schepen uit Nederl. havens afkomstig, z'J" weder tot het vrije verkeer in de Brazilian11' sche havens toegelaten, na voorafgaand gene0®' kundig onderzoek. De statistiek der gevangenen zal, wat b®' treft de preventief gevangenen en dejeug' dige veroordeelden, aanmerkelijk word00 uitgebreid. Vanwege het min. van just, zij" bereids de noodige staten aan de versct0'' lende gevangenisbesturen gezonden, waar1'1 o. a. gegevens moeten verstrekt word00 aangaande de vrijspraak, het buiten ve0' volging stellen, het veroordeelen van voo0' loopig gehechten, den duur der voorloopt hechtenis, het gebruik door hen van de p'®' tole gemaakt, enz. Omtrent de jeugdig6 veroordeelden wordt opgave verlangd va6 den aard van het misdrijf, van den aard 0,1 den duur der opgelegde straf, van hun"6 ontwikkeling, herkomst, geloofsbelijdenis, b«' roep, enz. In de Voorwaarts, het sociaal-democr"' tisch weekblad, vroeger geredigeerd dooi'v' Emmenes, die om gevangenisstraf te old' gaan, naar het buitenland is uitgeweken is een strijdpenning geopend ten bate va" diens gezin. Men leest in het Vaderland: Ook ons wordt uit Paramaribo gerne^ (niet door onzen gewonen correspondent) da' de gouverneur per mail van 2 Januari zij11 eervol ontslag zou hebben gevraagd op groi^ van de behandeling, die de begrooting Nederland ondervonden heeft, waarschijnlijk dus van de bewerking, die de minister ha0f heeft doen ondergaan. Daarop hebben d0 Koloniale Staten op 3 Januari eene geheii00 zitting gehouden, naar men zegt om te b0' raadslagen over het indienen van een adr05 aan den gouverneur of aan den ministe'' ten einde te verkrijgen, dat de gouverneid voor de koloniën behouden werd. Beslot0'1 moet zijn zich van eiken stap te onthoude01 totdat de gouverneur de Staten officieel V0 zijn verzoek zou hebben kennis gegeve01 ten einde dan in openbare zitting leed wez00 daarover uit te spreken. Men wil bewer00' dat ook oneenigheden met den procureU0' generaal invloed op 's gouverneurs voorn0, men zouden hebben gehad. Niettemin wordt ons opnieuw vanwege h0ï departement van koloniën verzekerd, d0' eene aanvraag om ontslag ni0t ontvangen is. Wellicht heeft men 1,1 Paramaribo het voornemen voor de da01 aangezien. De Nederlandsche Kamer van Koophand0' te Londen, heeft op haar jongste Bestuur' vergadering, met 9 tegen 5 stemmen b0' sloten zich te verklaren tegen de weder'0 voering van octrooien in Nederland. Nader meldt men ons uit Londen, dat d>' besluit echter niet genomen werd dan nad"| vooraf' besloten was, dat de Kamer zich n'0 0ou inlaten met de vraag, in hoever int00 nationale regelingen de invoering van °c trooien in Nederland wenschelijk mocht0,j maken. Men meende dat dit punt geh00 aan het beleid der Regeering moest word0'1 overgelaten. In dezen geest zal een schrjjven aan Nederlandsche Regeering gericht worden-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2