boven de zondvloed-oceanen zóólang veilig bleef, totdat de aarde weder opdroogde en de duive haren olijftak kon plukken en terugbrengen aan Noë, ten teeken van vrede en behoud. En dat alles is nu één met het drama. De held Merodaat, hij ondervindt hier fei telijk al het Heil aan het water en den H. Geest verbonden. Aan Amenië's Kerke zal het dus vergaan, juist door Merodates' doopsel, zooals het eens der arke vergingOok die Kerk van Ar menië wacht de Olijftak na een zondvloed van lijden. En zie als nu deze rei straks zal zijn afgezongen, dan vangt juist het 2de bedrijf aan, met de sublieme alleenspraak van Merodaat, die wij reeds mededeelden en welke aldus aanvangt: Meer behoeven wij wel niet te zeggen over de heerlijkheid van den eersten treur- spelrei in den Merodaat. Openlijk vragen wijis dit kuntwerk geen werk van een meester ALGEMEEN OVERZICHT. 9 Februari '94. Blijkens berichten uit Rome is eerlang een nieuwe encycliek van Z. H. den Paus te wachten. Ter gelegenheid der sluiting van zijn jubeljaar, zal Paus Leo eene ency cliek uitgeven. Het handschrift is geheel gereed en ligt reeds ter drukkerij van het Vaticaan. De Paus wijst daarin op de ge bleken eenheid der Katholieken met den H. Stoel, brengt de aangeboden hulde op God over en verklaart grooten troost geno ten te hebben in het jaar, waarin de Ka tholieken aller landen in grooten getale te Rome openlijk blijk zijn komen geven van hunne gehechtheid aan den Paus. Leo XIII zegt den bisschoppen, geestelijken en leeken dank voor hunne bewijzen van liefde en drukt den wensch uit, dat door die eenheid de Kerk weldra overwinne in de moeilijk heden van den tegenwoordigen tijd. Z. H. wenscht de Christenwereld vrede en genade en zegt herhaaldelijk, dat hij aan het einde zijns levens gekomen is, na een Pausschap, bezaaid met moeilijkheden, maar even rijk in vertroostingen, hem door de geloovigen geboden. Binnenkort zal te Rome eene brochure worden uitgegeven, getiteldRome en het Italiaansche gouvernement gedurende de laatste 25 jaren. De schrijver daarvan is graaf Soderini, geheim-kamerheer van Z. H. den Paus, welke omstandigheid aan de bro chure een gansch .bijzondere beteekenis geeft. De heer Soderini toont in zijn ge schrift aan, dat de Italiaansche regeering in haar gedragslijn tegenover den H. Stoel, al hare beloften heeft verzaakt en hare politiek tegenover de Kerk een allernoodlottigsten invloed op de algemeene staatkunde van Italië heeft uitgeoefend. De graaf stelt een zuiver katholiek program voor, gebaseerd op eene volkomen toenadering tot den Paus. Hij stelt de noodzakelijkheid voorop der terug gave van Rome aan den H. Vader, het eenige middel om de onafhankelijkheid en de waardigheid van het Hoofd der Kerk te waarborgen. Verder herinnert hij er aan, dat Cavour-zelf de bezetting van Rome niet anders had durven beschouwen dan als eene proefneming, waarvan de onhoudbaarheid uit de harde les der ondervinding, thans voldoende is gebleken. De brochure zal ongetwijfeld in geheel Italië een diepen indruk maken. De Katholieken vinden daarin een zeer opportuun program van actie, dat op hun congres te Napels van 11 tot 16 dezer ongetwijfeld te berde zal worden gebracht. De berichten omtrent hetgeen de Keizer op het diner bij den rijkskanselier te Ber lijn heeft gezegd, loopen nog zeer uiteen. De Liberale Corresp. geeft gedeeltelijk eene verzachte lezing, volgens welke de Keizer zich aldus zou hebben uitgelatenIn Rus land zou men het niet begrijpen, wanneer de Duitsche Rijksdag, en wel juist aldaar de conservatieve p.irtywaartoe nagenoeg alle in de regeering en bij het Hof meest in aanzien staande mannen behooren, het door de rijksregeering gesloten handelstrac- taat verwierp. Men zou achter zulk een votum politieke nevenbedoelingen zoeken en op de verdenking komen, dat in de toon gevende kringen de vijandigheid jegens Rusland den doorslag geeft. En die elemen ten in Rusland, welke tegen het sluiten van een tractaat met Duitsehland zijn opgeko men, zouden van den loop der zaak partij trekken, om tegen Duitsehland te agiteeren Het blad wijst er op, dat, zooals het nu met de zaak gesteld is, er niet aan valt te twijfelen, dat de rijksregeering genoodzaakt is, ingeval van verwerping den Rijksdag te ontbinden. Het geeft hierbij een wenk met te zeggen: wat nieuwe verkiezingen alsdan ten nadeele der conservatieve partij zouden opleveren, kan iedereen wel begrijpen. In eene redevoering over den toestand der Britsche vloot te Dundee gehouden, noemde Robertson, Civil Lord van de admi raliteit, den toestand uitstekend, maar het kwam er beweerde hij op aan, dadelijke maatregelen te nemen tegenover de bedrij vigheid in den vreemde. Ons streven, aldus betoogde de edele lord, moet zijn onze tegen woordige stelling tegenover de andere mogendheden niet te verliezen. De marine- begrooting is alleen op het loopend jaar berekend, maar wij hebben een program dat wij geheim willen houden, teneinde de andere mogendheden te beletten zich naar ons te regelen. Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Febr. 1894. Ten Raadhuize werd gisteren-middag door Burg. en vVeth. aanbesteed de levering van bouwmaterialen, in 12 perceelen, benoodigd voor de fabricage in 1894 Ingekomen waren de volgende inschrij vingsbiljetten. Perceel 1, vlakke waalstraatklinkers, de hoogste inschrijver was H. van Anrooy en T. van Haaften te Nieuwaal voor f 12.55 en laagste W. C. Burgers en Co. te Weurt voor f 10.60 per 1000 st.perceel 2, getrokken waalstraatklinkers, hoogste inschrijver was tl. van Anrooy en T. van Haaften te Nieuwaal voor f 12.55 en laagste W. C. Burgers Co. te Weurt voor f 10.50 per 1000 st.perceel 3, hardsteenen trot toirbanden, hoogste inschrijver was de maat schappij tot vervaardiging van bouwmateri alen (voorheen de erven li. Trip) te Utrecht en Rotterdam voor f524.75 en laagste j. van der Most alhier voor f 462.50perceel 4, grèskeien van de Ourthe, hoogste in schrijver was F. B. Koopman te Mook voor f 65.80 en verbandkeien f 98,70, laagste in schrijver, le af deeling Société anonyme des marbre et des grés d'Yvoir te Yvoir voor f53.53 en 2e afd. li. J. Bosman te Rotterdam voor f'80,— per 1000 st.perceel 5, besla gen eikenpalen, hoogste inschrijver was L. F. Mol te Breda voor f 1430.— en laagste J. C. van der Voort te Udenhout voorf 993.75; perceel 6, meskant bezaagd Rijnsch eiken hout, hoogste inschrijver was li. van dor Torren Jz. te Waddinxveen voor f 1584.40 en laagste F. W. van der Eist Co. alhier voor f1368.— perceel 7, Wezelsch eiken ribhout, hoogste inschrijver was J. J. van Hoeken en Zn. te Oegstgeest voor f 2282.81 en laagste L. Botermans te Gilsen voor f 1408. - perceel 8, nooi dsche grenen delen, dennen heipalen, dennen fundeersloven, den nen damwand (geploegd) dennen vloer, hoog ste inschrijver was J. J. van Hoeken en Zn. te Oegstgeest voor f3571.50 en laagste F. W. van der Eist Co. alhier voor f 2862. perceel 9, koper wij ksch grenen ribhoutongerechtkante riga grenen delenongerechtkante koperwerk vuren delen, hoogste inschrijver was F. W. van der Eist Co. alhier voor f 1110. - en laagste K. van der Torren Jz. te Waddinx veen voor f931.75: perceel 10, gewaterde iepenhouten brugstrooken, hoogste inschrij ver was M. J. van der Mee te Hel voort voor f265 en laagste F. W, van der Eist Co. alhier voor f219.— perceel II, perkoen- palen, hoogste inschrijver was H. Kalis te Sliedrecht voor f 164. en laagste J. L. Burgers te Zutfen voorf 11 .50perceel 12, gegoten ijzeren straatsyphons met beweeg baar rooster, volgens model, wegende 185 KG., hoogste inschrijver was Ingelse Co, alhier voor f360.en laagste Penn Bau duin te Dordrecht voor f 200. - De gunning is tot later aangehouden. Als een bewijs van den schrik en de ontsteltenis die de jongste brutale diefstal len hier ter stede in vele kringen hebben verspreid, diene, dat o. a. een gewoon be zoeker, die zich gisteren avond op ietwat vreemde wijze ten huize van dr. Endtz aan den Singel aanmeldde, met het oogmerk de hulp van dien geneesheer in te roepen door de dienstbode van kwade bedoelingen werd verdacht. De verschrikte dienstbode liet den man in de gang staan en snelde de achter deur uit om de hulp der politie in te roe pen. Toen zij met een politieagent terug kwam, had zich reeds een oploopje voor het huis gevormd. Spoedig werd daarop het misverstand opgehelderd. Aan eenige andere huizen aan den Singel zou zich werkelijk een verdacht persoon hebben aangemeld. Of ook hier de alge meene dievenvrees den bewoners parten heeft gespeeld, durven wij niet te beslissen zeker is het echter, dat de man, desbe doeld, geen uitvoering aan zijne snoode plannen heeft kunnen geven. Vele inge zetenen laten de afsluitingen hunner huizen beter voorzien; grendels en sloten worden nagezien en waar noodig vernieuwd en ver sterkt, zoodat de tijd van het schrikbewind dien wij aldus in onze goede stad komen te doorleven, bij al de zorg die hij baart, toch ook weder voor de ambachtslieden in den slappen tijd eenig werk en vertier brengt. Aan de vischmarkt te Rotterdam werden gisteren-middag aangevoerd 58 manden af komstig van de vangst van de stoomtrawler Vigilant, kapitein Schumann te Schiedam binnengekomen. Voor deze vangst, nagenoeg geheel gestript, werd netto f429 besomd. Aan de Bijbank der Nederlandsehe Bank te Rotterdam zijn in beslag genomen twee bankbiljetten, elk van flOü, aldaar ter ver zilvering aangeboden. De biljetten zijn aan den officier van justitie ter hand gesteld. Een handelaar te Rotterdam had de zwak heid, nadat hij er ingeloopen was met een biljet van f 100, dat hij zelf als valsch had erkend, dit verlies niet te willen dragen Herhaaldelijk trachtte hij het anderen te geven doch hij kon het niet kwijt. Hij zond eindelijk zijn bediende naar de Bijbank om het te wisselen. Het bedrijf was daar nauw vertoond of de electrische signalen klonken, alle deuren werden dichtgeworpen en de drager van het valsche biljet gearresteerd- In de confusie legde de bediende de zeer bezwarende verklaring af, zoowel voor zich zelf als voor zijn patroon, dat zij wisten dat het biljet valsch was. Beiden zullen zich nu te verklaren hebben voor den rechter wegens het desbewust gebruik maken van vervalscht handelspapier. Wie valsche bil jetten heeft, raden wij die aan de Bank te deponeeren onder voorbehoed van alle rech ten- (R. IV.) Dinsdag-nacht zijn onder Schipluiden, door middel van inbraak, uit eenen kelder bij eenen landbouwer een pot boter, vet, worst enz. ontvreemd en ontvoerd in een roei bootje van een daar wonenden bakker. De dief werd betrapt te Delft door 2 politie agenten, waarop hij het bootje naar de over zijde roeide, er uit sprong en in de duis ternis verdween. De gestolen waar werd door de agenten in beslag genomen en aan deu eigenaar teruggegeven. Te 's-Gravenzande zijn tot heden f6" j 53 gevallen van pokken voorgekomen, w»9' 1 van 11 met doodelijken afloop 1 lijdef |S geheel hersteld. VLAARDINGEN. Naar wij vernemefli 'S de heer H., wiens afwezigheid sedert Zate' dag 11. het ergste deed vreezen, gister6'' weer gezond bij zijn vrouw en kindei'el' teruggekeerd. BINNENLAND. Door H. M. de Koningin-Regentes in R. W. Wemmenhoven, te Zuidwolde door de rechtbank te Assen was veroorde6' tot 14 dagen gevangenisstraf wegens be' afleveren van vervalschte melk.' gratie v"r' leend, met dien verstande dat de aanv9"' ,1 i kelijk opgelegde gevangenisstraf is verand61' in eene geldboete van f600, te gelijk de proceskosten te voldoen. Den 3'lsten Januari heeft te Lissabon d" uitwisseling plaats gehad der akten van b6' krachtiging van de op 10 Juli 1893 te L's' sabon gesloten overeenkomst tot nade'" regeling van de verhoudingen tusschen derland en Portugal in den Archipel v9'' Timor en Solor en van de daarbij bel»00' rende op 1 Juli 1893 mede te Lissab0" uitgewisselde verklaring. (St. Ct Bij den Raad van State is ingediend 6" thans in onderzoek een voorstel, strekken^ tot reorganisatie der Rijkslandbouwschool Wageningen. Men meent te weten, dat voor' gesteld wordt, de afd. A. of een gedeelte V9" A. naar elders te verplaatsen, en het mak6" van eene inrichting voor hooger onderwijs va" de Rijkslandbouwschool, en zulks wel voorn"' melijk met het oog op Indië. Zeer waarschij"' lijk zal het voorstel spoedig in de Twee^ Kamer in behandeling komen. Te 9 uren 15 gisteren avond ontspoord" een rangeerende goederentrein op een kruis' punt op het stationsemplacement te Leid6"' Drie met hout beladen waggons werd6" omgeworpen en dientengevolge werd de W6$ versperd. De te 9£ uur daar ter plaatse aankomend" sneltrein naar Hoek van Holland werd tijd'# gewaarschuwdde reizigers moesten ov6"' stappen in een inmiddels voorgebracht6" trein op een ander spoor. Twintig minut6" gingen daarmee verloren. De storm heeft ook te Amsterdam nog9' schade aangericht. Verscheidene huiz6" werd voor een grooter of kleiner gedeel4" het dak gehavend en van enkele sloegen d" uithangborden weg. Van den Parkschouwburg woeien een a»"' tal ruiten stuk, zoodat de directeur het vo"1' de zekerheid van het publiek beter oordeeld" eenige financieele schade te lijden, dan d" voorstelling van Hamlet te doen doorgaa"' Een groot deel van de beschilderde sein'1' ting aan de voorzijde der hulpschool op d" Muidergracht, waarin Architectura et Ar>lV citia hare tentoonstelling houdt, is met do"' rend geweld tegen den grond gewaaid- Den geheelen voormiddag was men bezté :i den boel weder stevig in elkaar te sla»"' Door de hoofdcommissaris van politie 4" Amsterdam is heden de volgende officieel" kennisgeving betreffende de valsche bank' biljetten verspreid »Bij een nauwkeurig onderzoek is hetd6" politie gebleken, dat de goede bankbiljet6" zich onderscheiden van de andere daar h6' papier van de goede krakerig, glad en h»1'" is en van de andere uiterst zacht en wollté' Voorts is bij de valsche het kopstuk het medaillon en in den ge werkten rand e" het schild met aanduiding van de cijf6'* 100. 200 en 300, zeer grof zwart en v"e' harder. Aan de achterzijde is de strafbep9' ling zeer kenbaar er later op gedrukt, t°°' dat deze niet op hare plaats staat en mees4"' veel dichter bij den zoogenaamden spiog" is gedrukt, terwijl bij de echte hierbij ee"e tusschenruimte bestaat". Hoe slaat ge Merodates, de oogen Van leven tintelend, ten hoogen Hoe heft gij fier het hoofd bespat Met water uit het heilig Bad, Waar ben ik Wordt mijn ziel van 't aardrijk opge- [heven En is 't haar reeds vergund haar God in d' arm te [zweven. O •cl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2