Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. fiscale plannen der regeering, voornamelijk wat betreft de ten voordeele van Manches ter strekkende uitzonderingen op het invoer recht. Men is voornemens in eene volks meeting te protesteeren tegen de opoffe ring van Britsch-Indië. De Times verneemt uit Ottawa dat, be houdens de goedkeuring van het Parlement, de regeering een tienjarig contract gesloten heeft met den heer James Huddart voor eenen snelmaildienst tusschen Canada en Engeland, en wel tegen 150,000 jaarlijksch subsidie. Des zomers wordt Quebec, des winters Halifax het Canadasche uitgangs- pent. Huddart is voornemens, eene maat schappij te vormen tot den spoedigen bouw van vier mailstooomers, varende twintig knoopen. Vermoedelijk zullen Engeland er. Australië de lijn mede subsidieeren. 's Pausen jaren. «Ik word nu al recht oud," zeide Leo XIII verleden jaar tot zijn lijfarts. «Zeg mij eens eerlijk hoe lang, denkt gij, heb ik nog te leven Heilige Vader," antwoordde de genees heer, »als er niets onverwachts gebeurt, kunt gij zeker nog vijf jaar leven." »Vijf jaar? Bravo!" zeide de Paus«dan ben ik 88. Dat is precies de oudeidom, op welken ik zal sterven, naar een goede Fran ciscanerbroeder mij indertijd voorspeld heeft." De broeder, dien de Paus bedoelde, was fra Antonio Marchi, die in de Meimaand van 1891 in geur van heiligheid te Rome is overleden. Reeds onder de Pausschap van Pius IX had fra Antonio voorspeld, dat die Paus meer dan dertig jaar op den Stoel van Petrus zou zitten. Toen Leo XIII tot Paus was gekozen, zeide men, dat hij geen jaar zou leven, zoo zwak was de nieuwe Opperpriester. Fra Antonio echter zeide tot elkeen, die het wilde hooren «Wees maar niet bang hij blijft leven en zal twintig jaar lang Paus zijn." Leo XIII is thans 16 jaren Paus. Schiedam, 6 Maart 1894. Gisteren-avond omstreeks negen ure zijn door den gemeente-veldwachter H. Fillekesop de Schie alhier aangehouden de personen H. B. en A. W. A., die iets verdachts onder hunne jassen droegen. Bij de nadering van den agent wierp B. een blaas met moutwijn gevuld in de Schie, terwijl een dito voor werp bij A. gevonden, door Fillekes in beslag werd genomen en naar het politiebureau vervoerd, waar later ook de andere blaas, inmiddels uit de Schie opgevischt, werd aan gebracht. Bij onderzoek bleek de inhoud van beide blazen, circa 10 liter moutwijn, herkomstig te zijn uit de branderij van den heer W. A. J. Wittkampf aan de Schie al hier. In verband met dit geval werden niet alleen de beide aangehoudenen, maar ook de meesterknecht uit bedoelde branderij, F. W., door den politie-eommissaris in verhoor ge nomen doch later allen weder op vrije voe ten gesteld. De zaak blijft in onderzoek bij de politie, die zeker niets verzuimen zal, om haar zoo spoedig mogelijk tot klaarheid te brengen. Uit Bahia (de vroegere hoofdstad va n Bra zilië) werd hier ter stede eene particuliere correspondentie ontvangen, waaraan wij het volgende omtrent den staat van zaken in dit land ontleenen De politieke gebeurtenissen in Brazilië wor den chronisch en bijgevolg hecht men er hier niet meer die aandacht aan. Hier ter stede gaat alles geregeld en heerschter een toestand van volkomen vrede. In Europa is dit zeker onbegrijpelijk, maar toch is het zoo. Buitendien worden de woelingen in het Zuiden van Brazilië en voornamelijk te Rio de Janeiro hoe langer hoe minder ernstig en nemen een veel minder hevig karakter aan. Waarschijnlijk zal het Gouvernement geen moeielijke taak hebben met het onder drukken van den opstand, eenvoudig door zijne traagheid van optreden en handelen. In ieder geval blijft hier te Bahia de meest mogelijke rust heerschen en de vredetoestand is er volmaakt. Er is ook niets te duchten uit het oogpunt van zekerheid wat bijv. betreft de verzending van koopwaren en goederen naar deze haven, mits de versche ping direct naar hier geschiede. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 82 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 80, Schiedam 1, en als bijlegger 1. Naar de Msb. verneemt, was de 4 pet. geldleening groot f65.000, ten laste der Katholieke Leesvereeniging te Rotterdam, reeds Zaterdag-middag geheel geplaatst. Tot verbetering van het bericht over het rechtsgeding tegen den distillateur H. T. W. dient, dat de overtreding geconstateerd werd en de fusten in beslag genomen werden door de kommiezen J. van den Mussele en H. Klerkx. Nadat de kommiezen Kooij en Schilderman dien dag een grondige visitatie gedaan hadden in de branderij van be klaagde, en nadat de vijf fusten gedistil leerd waren uitgeslagen en die kommiezen vertrokken waren, werd hun door een hun ner bovengenoemde collega's verzocht mede te gaan naar bedoelde branderij, ten einde te zien of de vijf in beslag genomen fusten dezelfde waren als die door hen waren uit geslagen. Toen nu ook deze ter plaatse waren aangekomen, bleek het, dat die fus ten van geen rijkszegels waren voorzien en dezen door andere waren verwisseld. (N. R. Ct.) Te Maassluis is de geheele haringvoorraad, op enkele tonnen na, opgeruimd, wat veel vroeger is dan andere jaren, terwijl de be stede prijzen in het laatst vrij bevredigend waren. De Minister van Binner.landsche zaken heeft het verbod van het vervoer van her kauwende dieren en varkens uit den kring omvattende degemeenten Ubachover Worms, Nieuwenhagen en Schaesberg ingetrokken. Door een aantal kooplieden of bij den handel betrokkenen te Rotterdam, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin zij te kennen geven, dat zij met volkomen instemming hebben kennis genomen van het adres, door mr. S. J. Fockema Andrea, hoogleeraar te Leiden, aan hare vergadering gericht ter zake der aansluiting van Nederland bij den Midden- Europeeschen tijd. «Terwijl zij de in dat adres opgenoemde bezwaren tegen zulk eene aansluiting in alle deelen onderschrijven, wenschen zij vooral nadruk te leggen op het feit, dat bij invoe ring van den Midden-Europeescben tijd de belangen van den handel met Engeland, Frankrijk en België zouden worden opgeof ferd, aan die van den handel met oostwaarts gelegen landen, want om bij het verkeer met deze laatste het thans bestaande ver schil van tijd van veertig minuten te doen vervallen, zou een verschil van niet minder dan een vol uur worden teweeggebracht met den tijd, geldende voor Groot Britannië, Frankrijk en België en daardoor schade worden gedaan aan veel grooter belangen, dan die misschien gebaat zouden worden bij invoering van den Midden-Europeeschen tijd. In een en ander vinden adressanten aanleiding der Kamer met aandrang te ver zoeken lo. hare goedkeuring te onthouden aan de motie, door zeven leden harer ver gadering ingediend, aandringende op wette lijke voorziening tot aansluiting van Neder land bij den Midden-Europeeschen tijd 2o. daarentegen haren invloed aan te wenden, opdat de Amsterdamsche tijd wettelijk ge- handhaafd en ook voor de spoorwegen, post en telegrafie weer ingevoerd worde. gehouden. Gewoonlijk waren er 80 p'a; beschikbaar. De kieswet en de toren van Rotterdam, hoe rijmt men dat te zaam De Tweede Kamer is nog steeds aan het beraadslagen over art. 4 van het Kieswets- ontvverp. Weer zijn 9 nieuwe sprekers ingeschreven, die heden aan de beurt ko men. Sedert de openbare behandeling hebben nu reeds 137 sprekers het woord gevoerd, die om hunne gedachten uiteen te zetten, niet minder dan 800 kolommen van het «Bijblad" hebben noodig gehad, uitmakende tezamen eene lengte van circa 216 strek kende meterWat men ook zoo uit kan drukken dat de heeren behalve hetgeen zij in de afdeelingen verhandelden, over de kieswet nu reeds hebben volgepraat een lengte van meer dan viermaal de hoogte van den Groote-Kerktoren te Rotterdam Of de belangstelling ook die hoogte be reikt heeft, valt sterk te betwijfelen. Het adres van het Werklieden-Verbond, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin aangedrongen wordt op spoedige afdoening der kiesrechthervorming, in den geest als door de Regeering is voorgesteld en ten slotte herinnerd wordt aan de motie, aangenomen door de vergadering van ver tegenwoordigers van werklieden en andere vereenigingen, op 23 Juli van het vorig jaar te 's-Gravenhage, is ondersteund door ad- haesie-adressen van 40 arbeiders vereeni gingen. Naar aanleiding der beslissing van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de heer W. J. van Sandick, te 's-Gravenhage, is toegelaten als hoofdingeland bij het hoog heemraadschap Delfland, is door dijkgraaf en hoogheemraden van dat college aan de vereenigde vergadering het voorstel gedaan van die beslissing in booger beroep te gaan bij H. M. de Koningin-Regentes. In d# opgaven der directe belastingen voor de uitvoering der Kieswet, in te zenden aan Gedeputeerde Staten, behooren, blijkens een resolutie van den Minister van Financiën, voortaan te worden aarigeteekend de ont heffingen over den loopenden dienst op de grondbelasting en de personeele belasting. Hiertoe zal door de provinciale inspecteurs aan de ontvangers vóór 15 Maart kennis worden gegeven van de bedragen, waarvoor op den loopenden dienst in de hiervoor vjer- melde gevallen aan belastingschuldigen ont heffing op hun aanslagen is verleend. Onder de vragen, waarover de raden van beroep in zake de vermogensbelasting hier en elders te beslissen hadden, stond, naar men aan Het Vad. mededeelt, op den voor grond, wat de wet verstaat onder «verschul digde verstrekkingen van levensonderhoud, huisvesting of andere zaken", waarvan het 20-voud mag worden afgetrokken. Sommige belastingschuldigen meenen, op grond van deze bepaling, berekening van hun vermogen te kunnen in aftrek brengen 20-maal de som, die zij jaarlijks aan hunne dienstboden uitkeeren, waarbij zij veelal als zoodanig in aanmerking namen, niet alleen het loon, maar ook een bij raming opgemaakt bedrag van hetgeen voeding en inwoning der dienstboden hun kost. Anderen meenden, wanneer zij zich ver- bonden hadden, aan gehuwde kinderen jaar lijks een toelage te geven ter bestrijding van de kosten hunner huishouding, op grond van deze niet formeele verbintenis 20-maal dat bedrag als verschuldigde verstrekking in mindering te mogen brengen. De raden van beroep hier en elders hebben deze wetsuitleggingen afgewezen. Als een gevolg van de afschaffing van den zeep- en de vermindering van den zout- accijns zal vermoedelijk dit jaar geen examen voor commies bij 's rijks belastingen worden Door de Hollandsche Spoorweg-Maatscf pij zullen ook weekkaarten le en 2e kf, worden uitgegeven, tegen aanmerkelijk1 minderd tarief. i-cl* De Vereeniging van en voor Nederland t Industrieelen houdt haar 128e algeItie'3., vergadering op Donderdag 15 Maart f 's namiddags te 2 uren, ten huize van secretaris, Gedempte Burgwal 30 te 's venhage, onder voorzitting van den Em. Koechlin. pfl' Behandeld zullen o. a. worden het pe diek overzicht van den secretaris e* spreking van onderwerpen daarin aa""?; roerdKieswetregeling in verband f Bedrijfsbelasting en de aanhangige gingen in de wet op het Personeel, OntL.l van personeel aans 's lands werf, Opd'9 van werken aan buitenlandsche inscin'ijv j Voorziening in den nood van werkel°f enz. Voorts zijn aan de orde gesteld1 wetsontwerp tot wijziging en aa',v ling der wet op het gebruik der stoortf, stellenschatkistnood en Nederlandse!' riefhet aanhangige wetsontwerp tot scherping der heffing van invoerred' binneniandsche telegramtarieven, en neming aan de Tentoonstellingen te werpen en te Madrid. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit 's-1*1'' venhage Den machinist bij de Holl. Spoor vf, maatschappij Bottrop (standplaats Dordi'f die jl. Dinsdag, toen hij den zg. bliksem'1 bestuurde door zijn tegenwoordigheid v geest en tact van handelen nabij den Z*' voortschen weg een ongeluk wist te komen, en die bij aankomst te Amsterf reeds van enkele reizigers stoffelijke büj^ van waardeering ontving, werd heden eene Haagsche dame, mevrouw Gaade-Ë'0 van Willigen, een bewijs van hulde gesc'1" ken- -„li Toen Bottrop nl. van middag het staf alhier met den Parijschen trein binnenstoof en ettelijke minuten alhier binnen bf overhandigde deze dame hem eene fl'" gift in geld. (Volgens het Dagblad een P*1" biljet van f10). Mevrouw Gaade behoorde niet tot reizigers, die Dinsdag jl. in den door P trop bestuurden trein zaten. Met hoeveel snelheid Bottrop heeft P1 ten handelen, kan hieruit blijken, dat ^j, trein reed met eene snelheid van 90 f per uur en de trein slechts p.m. lOO van den overweg af was, toen de machf het gevaar zag en den trein deed stopP In het Indisch Genootschap te 's-Grav hage zal Dinsdag 13 e. k. 7Jj uur 'saV°f worden behandeld het navolgende onder*'0 Heeft de bezorgdheid voor overgrooten ,;|1 vloed van Chineezen naar onze kok*" recht van bestaan? Te Leiden overleed na een langd"1 ziekte, in den ouderdom van 65 jareP> heer J. van der Breggen Az., lid van de Ëef Kamer en van den gemeenteraad te Le'1 en dijkgraaf van het hoogheemraadse Rijnland. Een „vrolik" amendement. i V^1 Dit opschrift staat boven de prent het heden verschenen nummer van Spectator, waarop de oud-minister kerk is afgebeeld, die, na kennis geP°'f i te hebben van het amendement des hef ,p Vrolik op de Kieswet, om aan zeventig gen het kiesrecht te ontnemen, uitroepf «Dat ontbreekt er nog maar aan, dat niet meer geschikt zou zijn kiezer te blijvef In het Weekblad van de Amsterdam'1 weet de heer Vrolik zich tegenover grootste politieke figuren van Europa hem omringen, zeer handig te redden 1 de woorden «Ik neb niet aan u get'f n beste meneer Heemskerk, en ook niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2