Stads- en Gewestelijk Nieuws. Damescomité tegen armoede. BINNENLAND. waarvoor 130.000 p. st. noodig zouden zijn, verworpen. De correspondent van de Times betreurt dit besluit, dat hij onvoldoende acht. De schatten van het museum zullen nu gedurende twee of drie jaren ontoegan kelijk zijn en diefstallen tijdens de restau ratie zullen vrij gemakkelijk worden. Hij roept alle Egyptologen op, om van hunne belangstelling voor het museum te doen blijken. De Times verneemt uit Ottawa, dat krachtens het nieuwe mail-contract, door de regeering met Huddart gesloten, de nieuwe maildienst tusschen Engeland en Canada in het voorjaar van 1890 zal begin nen. Door de aansluiting aan de mail Pa- cificzijde zullen de reizigers en de brieven slechts vijf-en-twintig dagen noodig hebben voor de reis van Londen naar Australië. Schiedam, 9 Maart 1894. Wij vestigen de aandacht op achterstaande rede van den heer mr. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, omdat daarin door een erkend tegenstander beves tigd wordt, wat van katholieke zijde over den toestand van den arbeid en de richting van het openbaar onderwijs reeds meerma len werd in het midden gebracht. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer S. J. Zoetmulder alhier om vergunning tot uitbreiding zijner brander ij aan de Nieuwe Haven alhier. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek, zal op Donderdag 22 Maart aanst. ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrif turen die ter zake mochten zijn ingekomen, ter secretarie kennis kan worden genomen. De gewone jaarlijksche Paardenmarkt, heden alhier onder begunstiging van fraai weder gehouden, was zeer druk bezocht. Aan de lijn bevonden zich 125 paarden, 2 muilezels en 1 ezel, waarvoor gevraagd werd van f 40 tot f 250 71 paarden werden verkocht, waarvoor besteed werd van f 50 tot f 250, Onder die 71 paarden waren er 30 voor de slachtbank bestemd, die van f 40 tot f'100 golden. Verleden jaar waren er aangevoerd 98 paarden en 1 muilezel, waarvan er 63 wer den verkocht. De ongewone drukte die heden de Paar denmarkt in onze stad bracht, ging, als altijd, vergezeld van eenige woelige tooneel- tjes. Zoo raakten o. a. op de Groote Markt eenige spoelinghalers handgemeen met den houder van een koekkraampje, die door de politie met de blanken sabel moest wor den ontzet. Op den 2en Maart jl. hield het Bestuur van het Dames-Comité tegen armoede zijne eerste vergadering. Art. 10b van het huish. reglement zegt Het Bestuur regelt de vorming van de kas tot bestrijding der kosten van stofteiijken onderstand. In verband hiermede werd besloten, dat door de leden der wijk-vereenigingen in elke wijk zal worden rondgegaan met het doel een jaarlijksche contributie of een gift in eens te ontvangen tot vorming van bo vengenoemde kas. Als wij de vrijheid nemen, deze nieuwe aanvrage om eene geldelijke bijdrage aan te bevelen, dan mag allereerst wel worden gezegd, waartoe deze kas zal dienen. Kortheidshalve laten wij hier volgen de artikelen van het Reglement, welke hierop betrekking hebben. Art. 2. Het doel van dit Comité is be strijding van de oorzaken der armoede. Art. 3. Dit doel zal het trachten te be reiken door het verstrekken van: a. Zedelijken steun. b. Stoffelijken onderstand bij volstrekte noodzakelijkheid. Art. 11. Als regel wordt het verstrekken van stoffelijken onderstand aan de armbe sturen en de bestaande instellingen van weldadigheid overgelaten. Bij volstrekte noodzakelijkheid en bij ver kregen overtuiging, dat de toestand van den behoeftige er duurzaam door wordt ver beterd, kan door de wijkvereeniging in over leg met het betrokken armbestuur of eenige instelling van weldadigheid stoffelijk onder stand worden verstrekt. Die onderstand kan nooit langer dan voor 6 weken worden verleend, tenzij telkens onder goedkeuring van het Bestuur. In spoedeischende gevallen heeft elk lid, onder verantwoordelijkheid tegenover de wijkvergadering, de bevoegdheid stoffelijken onderstand te verstrekken tot ten hoogste f10. Zij is verplicht hiervan mededeeling te doen aan de eerste wijkvergadering. Art. 12. De uitgaven worden bestreden uit de kas van het Comité. Deze kas wordt gevormd door a. Geregelde bijdrijgen 'tzij in geld ot in natura. b. Gitten. Art. 13. Jaarlijks wordt door het Bestuur rekening en verantwoording gedaan aan de Vereeniging tegen Bedelarij, die deze open- baarmaakt. Art. 15. Het Comité streeft naar samen werking met de armbesturen en de be staande instellingen van weldadigheid. In geen geval dus bedeeling, in geen ge val optreden zonder voorkennis van een betrokken armbestuur ot eenige instelling van liefdadigheid. Het kan niet met genoeg nadruk worden gezegd, dat het comité niet wil treden op het terrein der kerkelijke armenzorg, noch vraagt om het geld, dat men gewoon was daarvoor af te zonderen. Wanneer sleclits in hoofdsom wordt ver kregen, wat wordt gegeven, of kan worden gegeven aan bedelaars van allerlei soort, dan zal naar onze meening de moeite van den ommegang ruimschoots worden beloond. Het comité neemt ook giften in ontvangst, bestemd voor bepaalde personen, onder voorwaarde evenwel, dat ze besteed kunnen worden tot blijvende verbetering van den toestand der aangewezenen. Met een hartelijke aanbeveling tot deel neming, al is het nog zoo bescheiden, be sluiten wij dit bericht. Het Bestuur v,h Dames-Comité voorn. M. W. Visser-Sonneveld, algem. presidente. J. M. Aaltsz, algem. secretarisse. In de Raadszitting gisteren-middag te Rotterdam gehouden, werd besloten tot uit gifte van het restant ad f 1.000.000 der 3| pCt. leening van 1893 bij openbare inschrij ving zoowel daar als te Amsterdam. Met het oog op het heerschen der pok ken te Rotterdam c. s. voor den miliciens der lichting 1894 uit die gemeenten wel onder de wapenen geroepen, doch niet op de garnizoenen alwaar te zijn ingedeeld gedirigeerd. Zij worden tijdelijk gekazerneerd in het fort Rynauwen, tot logies ingericht, en blij ven aldaar eenige weken in observatie. Als commandant is aangewezen, de kapitein voor sociale diensten. A. van Hille, van het 6e regiment infanterie te Breda, voor welk korps die lotelingen grootendeels bestemd zij»- Op de circulaires, te Rotterdam rondge zonden, betreffende het geven van stoelen aan winkeljuffrouwen, waarvan wij eenige dagen geleden melding maakten, zijn 58 antwoorden met betuiging var. instemming inkomen. In verreweg de meeste daarvan werd medegedeeld, dat reeds lang aan het vrouwelijk personeel gelegenheid tot zitten werd gegeven, in de overige werd dit voor het vervolg toegezegd. Op de overige 218 circulaires werd geen antwoord ontvangen zoodat de medewerking van de winkeliers niet zoo algemeen is, als men gehoopt had. Rotterdam een reuzenzalm kocht, gisteren werd hij eigenaar van een visch, die niet minder dan zestig halve kilo's weegt. De zalm heeft de zeldzame lengte van 147 cm. dus bijna manshoogte, terwijl de grootste omtrek 77 cm. bedraagt. De reus zal ge rookt worden en denkelijk voor de tentoon stelling te Antwerpen dienen om daar een voorbeeld te geven van onzen Hollandschen winterzalm. Maakte men Onlangs melding dat de heer I. Van Soldt, op het Kralingsche Veer te De verbroken communicatie van den Oost- singelweg nabij de Tweemolentjesvaart te Delft zal worden hersteld, althans gedeelte lijk. Zoowel daar, als aan het einde der Nieuwelaan, wordt een pontje in de vaart gebracht, waartoe door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland concessie is verleend. Te Maassluis is van de trawlvisscherij binnengekomen de Katwijksche bomschuit «Luctor et Emergo" met een klein partijtje plat- en rondvisch. De visschers hadden veel last van het onstuimige weder. Mr. Smeenge over Ambachts-onderwijs. Voor eene weinig talrijke vergadering trad gisteren-avond in het lokaal «Paulus" op de heer mr. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter der «Kiesvereeniging Schiedam," die de ver gadering had belegd, de heer M. Horn, leidde de spreker bij de vergadering in als een medestander van den minister Tak van Poortvliet, wien hij hulde bracht om zijn helder inzicht in de toekomst door de indiening van het ontwerp-kieswet betoond. Deed deze inleiding vermoeden dat de heer Smeenge over de Kieswet zou spreken - een vermoeden dat wellicht velen van het bezoeken der vergadering had teruggehou den de spreker had onder dit opzicht den inleider teleur moeten stellen. Veel meer dan de politieke kwestiën zullen volgens hem in de naaste toekomst de sociale vragen aan de orde komen, en daarom had spr. het beter geoordeeld eene voordracht te houden over ambachts-onderwijs een zaak die langen tijd maar al te veel verwaarloosd is en een voorname plaats in het sociaal program inneemt. Uitgaande van het spreekwoord «kennis is macht" betoogde spr., dat dit woord te meer waarheid bevat in onzen tijd nu de strijd voor het bestaan voor velen zoo moei lijk is en niet meer de wegen kunnen be wandeld worden, die vroeger werden be treden. In het kort stelde spr. in 't licht, dat de belangstelling in de opleiding van den toekomstige ambachtsman er sedert de uitbreiding van het kiesrecht wel wat op verbeterd is, om daarna te komen tot de vraag hoe is het gekomen, dat het met de opleiding van den ambachtsman thans zoo treurig gesteld is. De oorzaak was volgens hem daarin te zoeken dat, toen de nieuwere denkbeelden in botsing kwamen met het oude gildewezen, men de beperkende voor schriften heeft opgeheven, zonder het goede te behouden dat er in dat gildewezen ge legen is: de band tusschen leermeester en leerling was onberaden verbroken. Verder stelde spr. in het licht, dat de tegenwoordige richting van liet lager onder wijs er niet op berekend is lust voor liet ambacht op te wekken, maar de leerlingen veeleer tot klerken en bureaulisten vormt. Ook het middelbaar onderwijs, dat volgens de bedoeling van Thorbecke strekken moest om de spreuk «kennis is macht" voor den ambachtsman tot waarheid te maken, heeft zijn doel gemist, omdat liet slechts bere kend is op de theoretische vorming en de practische opleiding geheel voorbij ziet. Wat moet er dan worden gedaan om in dien onhoudbaren toestand verbetering te brengen Volgens spreker moeten wij terug naar het grijs verleden, naar het jaar 1303, toen er contracten gesloten werden tusschen leermeester en leerling, waarvan spr. er een paar mededeelde. Die contrac ten waarborgden de duurzaamheid van de betrekkingen tusschen patroon en gezel. Zij verhoedden, dat de leerling na kortetl tijd zijn leermeester verliet om een and0' ren baas de vruchten te doen plukken va" het onderwijs, dat zijn eerste meester aaD hem had besteed maar zij waren ook v°°r den leermeester een spoorslag om zijne11 leerling zoo spoedig mogelijk op de hoogt0 te stellen, omdat hij dan zooveel te eerd01" en voor langen tijd vruchten van hem k°!l trekken. Onder de gewijzigde tijdomstaU' digheden zou spr. willen, dat daartoe °P* gerichte vereenigingen in dit geval voor d011 leerling optraden, en in zijne plaats d01' leermeester de verlangde waarborgen va11 duurzaamheid zouden geven. Ook het ambachts-onderwijs beantwoord' volgens spr. in de tegenwoordige omsta11' digheden niet geheel aan zijn doel. Ëetl groot bezwaar voor de ouders om hunn0 kinderen van dat onderwijs gebruik te do011 maken, is dat zij in den tijd dien zij op d0 ambachtsschool moeten doorbrengen, nie';S kunnen verdienen. Spr. zou dit bezwaa' willen opheffen door de leerlingen der hoogs'6 klassen van die ambachtsscholen voor hunn00 arbeid te doen betalen. Ook hier zoud0ll> waar de krachten der betrokken bestur011 tekort schieten, vereenigingen bemiddelend kunnen optreden. Spr. beval zijne denk' beelden der vergadering aan en hoopte da' zij er over zoude nadenken. Van de gelegenheid tot debat werd all0el1 gebruikt gemaakt door den heer G. Snel, die wees op het exploiteeren van jon' gens bij vakken, waardoor de patroon word' gebaat, maar den ouderen werklieden word' te kort gedaan. De heer Smeenge beloofd6 den heer Snel over dit moeilijk vraagstuk nog eens ernstig te zullen nadenken en '6 overwegen hoe dit euvel op de beste vvijze is te keeren. De Voorzitter der «Kiesvereeniging Scbi0' dam" dankte den spreker van den avond voor zijne leerrijke voordracht. Hij had d0 vergadering geboeid door de wijze waamP hij het onderwerp zijner lezing had behaU' deld en haar tot nadenken gestemd. de verzekering dat er zal worden overwog611 wat wij in onze stad kunnen doen om zij°6 denkbeelden te verwezenlijken, sloot hij d0 vergadering. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Maart. Aan de orde is art. 4 der Kieswet en d0 daarop voorgestelde amendementen. De heer Van der Kaay verdedigd6 nader het mede door hem voorgesteld am01?' dementRoëil, en beveelt het nader gevvij' zigd amendement De Meijier in de welwn' lendheid der Regeering aan. De heer Borgesius bestreed h6 amendement De Meijier, omdat het van b0' lasting spreek en z. i. te hooge eischen aa6 de woningen stelt. De heer Mees beval het amendement-"' de Meijier der Regeering aan, maar g0e' den voorsteller in overweging zijn amend0' ment in dien zin te wijzigen, dat hij d0 alinea, waarin gesproken wordt van de p01" soneele belasting, laat vervallen, en d0l) eisch stelt dat. de woning van den kiez01"' hoofd van een huisgezin, zal moeten bestaa'1 uit twee vertrekken of' uit een vertrek 6" een keuken of achterhuis voor huishoudelijk gebruik bestemd. De heer H e I d t bestreed het amendement'' De Meijier, ook indien het gewijzigd wo'd in den geest van den heer Mees, onnda in de groote steden honderdduizenden de beste werklieden een woning hebben, w0'k6 uit slechts één vertrek bestaat. De Minister van Binnenland sche Zaken ontried aan de Kamer aanneming van het amendement Roëll e ontwikkelde eenige bezwaren tegen he amendement - De Meijier. Speciaal nao6 daaruit vervallen de personeele belasting blijken, dat de inwonende zonen, comnae11 salen en bedienden niet worden uitgeslot0^ De heer L u c a s s e bestreed de schi'i) proef, en maakte enkele bedenkingen teg6 het amendement-De Meijier. t De heer Van A 1 p h e n zou voor h6 amendementDe Meijier stemmen, daarin de personeele belasting vervalt- J en de heer Mackay zullen in dat geval hu eerste amendement intrekken. De heer V e e g e n s bestreed het anae

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2