Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. de laatste worsteling van heden niet afge- waoht, maar redding gezocht aan boord van het Portugeesche korvet Mindello, van waar hij aan Peixoto liet weten, dat hij en zijne partijgenooten bereid waren zich over te geven op voorwaarde van lijfsbehoud. De commandant van de Mindello seinde intus- schen naar Lissabon om instructie, voor de eventueele uitlevering van Braziliaansche schepen en manschappen aan Peixoto. Uit Washington wordt geseind, dat blijkens dépêches bij het ministerie van Buitenland- sche zaken aldaar ontvangen de revolutie in Brazilië feitelijk geëindigd is. De Amerikaan- sche gezant te Rio telegrafeeerde, dat de stad Rio bijna verlaten is. Het gouverne ment weigert het voorstel van Da Gama om naar Europa te vertrekken, aan te ne men, en eischte, dat hij zich onvoorwaar delijk zou overgeven. De batterijen openden 's namiddags te drie uren het vuur op de insurgenten, nadat de torten reeds op het middaguur begonnen waren. De insurgenten schoten niet terug. Schiedam, 14 Maart 1894. Den leden van den gemeenteraad is ken- nis gegeven, dat van de commissie van fa bricage rapport is ingekomen op het in hare handen gestelde adres van de firma Van Deventer Zoon, om afstand van grond gelegen ten westen van het Westerhaven hoofd en dat genoemd rapport met bijla gen, alsmede het voorstel van burgemeester en wethouders op dat adres, voor de leden ten raadhuize ter inzage zijn nedergelegd. Tevens is den leden medegedeeld, dat de wethouder van openbare werken, de heer G. Visser Bz., zooveel mogelijk dagelijks omstreeks halftwee uur ten raadhuize tegen woordig zal zijn om inlichtingen, den ge- vraagden afstand van grond betreffende,-— zoo deze verlangd mochten worden te verstrekken. Nadat het stoffelijk overschot van den weleerw. pater Greg. Smeets gist eren-avond ure was gekist, werd het heden-ochtend omstreeks 5^ uit de pastorie naar de kerk overgebracht, en vervolgens geplaatst op de lijkwagen welke het lijk aan de zijde van de Lange Haven wachtte. Toen de kist met het lijkkleed, waarop de priesterlijke insigniën, was gedekt, zette de lijkwagen zich in beweging, gevolgd door een tweetal volgkoetsen, waarin de zeereerw. pastoor J. M. Daniels, de weleerw. pater A.Jansen en koster Derrix plaats namen. Aldus vertrok de treurige stoet naar het Station Maas te Rotterdam, van waar het lijk met den trein te 7.45(A.T.) naar Arnhem werd vervoerd om van daar naar Huissen te worden over gebracht, waar onmiddellijk na aankomst van den lijkstoet de uitvaart en ter-aarde- bestelling zou plaats hebben. De Eerw. Priorin van het Zusters-Gesticht aan de Korte Haven vierde heden haar 25- jarig professiefeest. Te dezer gelegenheid ontving de waardige overste, die zich voor het katholiek onderwijs in onze stad zoo verdienstelijk beeft gemaakt, de gelukwenschen van het schoolbestuur. Eene deputatie van vier jonge dames kwam haar namens de leerlingen der eersteafdee- ling mede gelukwenschen. Bij monde van mej. Marie van der Sman bracht zij in echt kinderlijke doch gevoelvolle bewoordingen, den dank en de wenschen der leerlingen, vergezeld van een fraaie mand bloemen, waarin als verrassing een cadeau in geld voor de versiering der kapel was verborgen. De kapel is ter herinnering aan dit feest, door de offergaven van familie en vrienden der jubilaresse, prachtig beschilderd. Deze beschildering werd uitgevoerd door onzen Stadgenoot, den heer L. Perquin, die daartoe het plan heeft ontworpen. Behalve de Eerw. Priorin van het Zusters- Gesticht aan de Korte Haven vierden heden nog haar zilveren professiefeest de eerw. Zusters Felicitas (Weeshuis) Hendrika en Laurentia (Plantage) en Martha (Korte Haven). Ook deze jubilarissen ontvingen van vele zijden blijken van deelneming in dit voor haar zoo heuglijk feest. Het school bestuur bracht in het bijzonder zijne geluk wenschen aan die feestvierende Zusters, die aan de scholen zijn verbonden. Maandag-middag te 3 uur geraakte aan de Scheepmakershaven bij de Jufferstraat te Rot terdam een jongen te water, Joh. Waarden burg, wonende aan den Puntkwamjuistvoor- bij hij bedacht zich ook geen oogenblik, ge kleed sprong hij van denjhoogen wal de drenke ling na, en toen bij deze met veel moeite op het droge had gebracht, bleek hem, tot zijn niet geringe vreugde en ontsteltenis tevens, dat de geredde zijn eigen broeder was. De berging van het in den Nieuwen Wa terweg bij Hoek van-Holland gezonken Duit- sche stoomschip Lining is opgedragen aan de Bergingmaatschappij te Maassluis. Het stoomschip is intusschen 15 voet dieper onder het zand bedolven en als verloren te beschouwen. De lading meel wordt met behulp van duikers van de Bergingmaat schappij gelost. Te Maassluis heeft zich een vierde geval van pokken voorgedaan in hetzelfde gezin. Een nieuw geval deed zich voor bij een meisje van 18 jaren zij had hare ouders te 's-Gravenzande bezocht. Door de politie te Delft is aangehouden N. v. d. M. oud 42 jaar, vischventer, wiens opsporing en aanhouding is verzocht in het Algemeen Politieblad. De aangehoudene is ter beschikking gesteld van de Justitie, tot het ondergaan van 7 dagen gevangenisstraf hem opgelegd door de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Bij kon. besluit is de commissaris der- Koningin in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier pro vincie in buitengewone op Dinsdag 3 April '1894, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van wijlen den heer J. van der Breggen Azn. De Regeering is van plan de dagelijksche verstrekking van dwangarbeiders en politio neel veroordeelden voor het onderhoud van gouvernements-erven af te schaffen en daar voor eene regeling in de plaats te stellen, volgens welke de gestraften slechts een of tweemalen in de week voor het schoonmaken der erven uitkomen. Het Vaderland meldt, dat de minister van binnenlaridsche zaken gisteren-middag ten paleize ontvangen is. Naar het Dagblad verneemt, zou het ka binet collectief ontslag aan H. M. de Koningin- Regentes hebben gevraagd. Die aanvraag zou door de meerheid van het Bewind in anderen zin dan door de minderheid zijn gemotiveerd. Naar het N.brab. Dgbl. verneemt, moet er ernstig sprake van zijn, om den staatsraad Heemskerk met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten, dat een gewijzigd kieswet-ontwerp bij de Kamer zal indienen. De liberale kiesvereeniging «Borculo", heeft eene motie aangenomen, waarin zij Verklaart met leedwezen kennis te hebben genomen, van den uitslag der stemming in de Tweede Kamer over het amendement De Meijier en de daardoor noodzakelijk ge worden intrekking van het kiesrecht-ont werp-lak. Zij betreurt tevens de houding in deze van den afgevaardigde uit het dis trict, den heer Kielstra. Naar men wil zullen de Koninginnen den 3en April haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen.. De datum is echter nog niet met zekerheid vastgesteld, omdat 't nog niet vast staat, of de Vorstinnen, na haar bezoek aan Amsterdam, naar Den Haag zullen terugkeeren of onmiddellijk van hier het zomerverblijf te Soestdijk zullen betrek ken. In het laatste geval zouden zij 10 April in Amsterdam komen. Dit jaar zal er tijdens het verblijf der Vorstinnen aldaar geen raout gegeven worden. In Den Haag is gisteren het stoffelijk overschot van den sociaal-democraat Baije ter aarde bestel, in leven o. a. directeur der coöperatieve broodbakkerij De Volhar ding. Een 7-tal redevoeringen werden op het graf gehouden, o. a. door Domela-Nieu- wenhuis. Vele vakvereenigingen waren vertegenwoordigd, terwijl ook vele vrouwen de begrafenis bijwoonden. De afdeeling Amsterdam van het »Alg. Ned. Werkl.-Verbond heeft zich gericht tot het centraal bestuur, met het verzoek, dat dit een uitnoodiging zal zenden aan alle democratische vereenigingen en aan te drin gen op een ontbinding van de Tweede Kamer. Zaterdag-ochtend is de armvoogd J. B. van Lange-Zwaag te Heerenveen, waar hij de markt bezocht, in hechtenis genomen, beschuldigd van valschheid in geschrifte, met het doel zich gelden der armvoogdij toe te eigenen. Hij moet door zijne bedienden quitanties hebben laten teekenen met de namen van leveranciers. Intusschen heeft de vader van den beschuldigde zich bereid verklaard, de aan de armvoogdij toegebrachte schade te vergoeden. (IV. R. Ct.) De politie te Zwolle heeft de hand gelegd op eenige jeugdige deugnieten, die er hun werk van maakten om des avonds, onder den schijn van een boterham te vragen, verschillende diefstallen bij winkeliers te plegen. De vorige week veroordeelde de rechtbank aldaar een hunner, den 11-jarigen J. S., tot opzending naar een verbeterhuis tot 4 Maart 1900. De andere 10 en 11- jarigen kregen ernstige vermaningen. Een hunner de 11-jarige W. J. v. W., scheen zich daar weinig aan te storen, daar hij een anderen 10-jarigen makker wist over te halen, om zijn bedrijf op dezelfde brutale wijze voort te zetten. Toen hij eer gisteravond bezig was om de geldlade te lichten in het winkeltje van de Wed. B. aan de Blijmarkt, werd hij door de bewoners overvallen, zijn makker wist te ontkomen, inaar W. J. v. W. trachtte zich onder de toonbank te verbergen, waar hij echter werd gegrepen en aan de politie overgegeven. Zij bekenden tevpns eenigen dagen vroeger ook nog eenige andere winkels te hebben bestolen. Volgens inlichtingen van het Hbl. zijn al de vier afdeelirigen der Zuiderzeecornmissie met haar verslag gereed, doch moesten nog tot één eindverslag samengevoegd worden. Bij dezen stand der zaak verwacht men, dat dit eindverslag binnen twee maanden aan H. M. de Koningin-Regentes zal kunnen worden aangeboden. Het buiten «Welgelegen", met uitgestrekte omgeving, te Apeldoorn, laatstelijk ge bezigd als jongedames-pensionaat is aan gekocht en zal tot een hoenderpark op uit gebreide schaal en op geheel nieuwen grond slag worden ingericht. Nader wordt aan de N. R. Ct. uit Arn hem gemeld, dat de Vogel- en Plantentuin van het landgoed Prezikhauf bestemd zijn voor een R. K. seminarium. Te Maastricht heeft zich eene vereeniging gevormd tot het bouwen van arbeiderswo ningen. Voorloopig zullen 80 zulke wo11 gen worden gebouwd. 'd Wegens een geval van hondsdolh01 Raamsdonk moeten de honden aldaar 31 andere gemeenten vier maanden muilkorf dragen Twee personen te Raamsdonk, die het dolle dier gebeten zijn, zullen schijnlijk naar dr. Pasteur te Parijs vertrek Ook te Zevenaar heeft zich eengeVtl hondsdolheid voorgedaan. Te Breda zijn door burgemeester e11 houders, op voordracht der gezondheid^,, missie, 160 woningen onbewoonbaar klaard. Men schrijft ons uit Zevenbergen Het schijnt, dat de hond, die verf® week wegens dolheid is afgemaakt) - verscheidene andere honden in aanrak'"^ geweest onder' het gehucht ZevenbergsC Hoek en worden er nu vele hond00' daarvan verdacht, door de politie do° schoten. Het gerucht, dat er ook een j011^, door den dollen hond zou zijn gebet00' na onderzoek gebleken in zooverre heid te bevatten, dat alleen de kleere'1 den knaap zijn geraakt, gelukkig zond01 de tanden tot het vleesch zijn doorge gen. Het bevelschrift tot muilkorving honden is uitgevaardigd. De broodbakkers in Zevenbergen f00 thans goede zaken. Niettegenstaand0^,, tegenwoordig zeer lage graanprijzen, de'1 zij er zelf niet aan om het witte brood kleingoed in verhouding met de gran0"' j: prijs te verminderen. Het geldt nog ste denzelfden prijs als toen voor de tarwe 8 gulden werd besteed en het heeft 3 schijn alsof zij bij stilzwijgen één 0°., vormen unaniem den prijs te behouden 11 der iets at te dingen op de goede d0'^, der onderlinge verdraagzaamheid der Z0V g( bergsche bakkers, wat de burgerij toch gebaat met wat meer concurrentie tuss0 hen. Terwijl men vroeger bij openbare ver'iö|ll pingen in Zeeland de gewoonte had, den bezoekers een «hartsterking" c j)Êt te doen, bij wijze van lokmiddel en t° verkrijgen van goede prijzen, worden t0g woordig de zitplaatsen bij zoo'n geleg00 verhuurd, wat vooral voor vrouwelijke kÜ en koopers, die hiervan wat dikwijls g0^ ,t, maken, niet tot de aangenaamheden beh°ö^f Zoo bracht zulk een verhuring, in een j laaistejdagen te Goes in practijk gebracht- sommetje van vijf gulden op, wat aa0 «werkverschaffing" werd afgestaan. Landbouwtentoonstelling te Kotterd0"1 In de afdeeling rundvee, schapen en kens werden de volgende bekroningen gekend A. Gemest vee. ,i No. i. Voor den fijnsten en zwaai'- os, uitsluitend met hard voeder g001% ^onverschillig van welken leeftijd. F0'",; prijs f70, toegekend aan K. Molema'|> J Aalsmeer. Tweede prijs f40, toeg0*' aan VV. Visser, te Ooserleek. Derde P' .v f20, toegekend aan H. Knook, te N'0^ Vosmeer. Vierde prijs HO, toegekend'lV A. W. Kavelaars te Zevenbergschenh0^, No. 2 Voor den fijnsten en zwaarst00 uitsluitend met hard voeder gemest, 0ff. ouder dan 3 jaar. Eerste prijs f 50, t°% rekend aan J. C. Crezee te Moerd'Jjj tweede prijs f 25, toegekend aan J' Lint Mz. te Zevenbergschenhoek. 0~ No. 3. Voor den fijnsten en zwaarst00^- met spoeling in het Zuid-Hollandsche spJJj lingdistrict gemest, onverschillig van v>e;1(i leeftijd. Eerste prijs f70, toegekend M W. Poot, Rotterdam; tweede prijs toegekend aan C. v. d. Berg, Overs00 b, derde prijs f20, toegekend aan J- Schiedam; vierde prijs f10, toegekend 3' W. v. d. Valk, Rotterdam. [(,i) No. 4. Voor den fijnsten en zwaai- os, met spoeling in het Zuid-Holland-'j j spoelingdistrict gemest, niet ouder da' f, jaar. Eerste prijs f50, toegekend aa0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2