Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. j. büJ' bui'! 9 Volgens riader betichten uit Rio de Ja neiro is in Brazilië, wel is-waar de opstand gefnuikt, maar de opstandelingen zeiven krijgt men niet in handen. Toen Dinsdag de muiterschepen in de Baai van Rio, na eenige uren zonder antwoord beschoten te zijn, werden aangetast, viel het vol strekt niet moeielijk zich er van mees ter te maken, want er was niemand aan boord. Daags te voren was de beman ning naar het eiland Euchados gevlucht, en ook de officieren hadden zich verwijderd, behalve de scheepsdokters, die, bij gebrek aan patiënten, ten laatste ook maar «vertrok ken". Zoo althans wordt in een der telegram men gemeld, terwijl een ander zegt, dat de opstandelingen «zich op genade en onge nade overgegeven" hebben. In ieder geval moeten de schepen Aquidaban en Repu- blica, waarmede admiraal De Mello zich bevindt bij het Groote Eiland ofllha Grande in de baai van Angra nog bemachtigd worden. Schiedam, 16 Maart '1894. De heer J. van Etten, organist der St. Jans bijkerk aan den Singel alhier, is benoemd tot organist der St. Ignatiuskerk aan den Westzeedijk te Rotterdam. Gisteren-ochtend vroeg werd door de po litie te dezer stede aangehouden, als verdacht van diefstal van 2 kippen en een haan bij P. v. d. Akker aan den Rotterdamschendijk aldaar, J. A. De R., een oud bekende der justitie, die reeds een 7-tal vonnissen te zijnen laste heeft en nog kortelings door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, welke straf hij nog moet ondergaan voor een gelijk mis- drijf. De conducteur v. Doorn, der Rotterdam- sche stoomtram, vestigde eergisteravond de aandacht der politie op dien persoon, omdat hij hem in den loop van den avond met 2 kippen in de tram had zien zitten, wetende hij wel wie J. A. De R. is. Deze kippen geeft hij voor, te Delftsha ven te hebben gekocht. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingediend een adres van den heer C. Sijt- hoff, directeur van het R. N., met verzoek het algemeen brandalarm in de gemeente te beperken. Dit adres is voorzien van 20.904 bewijzen van instemming. De afdeeling Rotterdam van den Nederl. R. K. Volksbond zal aan haar afgetreden adviseur, den zeereerw. heer Bosman, thans pastoor te Hem en Venhuizen, een fraai beeld aanbieden, voorstellende den Verlosser met den palmtak des vredes in de hand en ten hemel wijzende. Bij de laatste verga dering van den Bond, waarin o. a. 99 nieuwe leden werden geïnstalleerd, was dit geschenk tentoongesteld. Dinsdag-avond te 10 uur ontstond een begin van brand in een woning aan de Molenwerf te Rotterdam, doordat een bran dende petroleumlamp was omgevallen. Bur gers bluschten met eigen middelen het vuur, zoodat de aangerukte spuiten en de reddingsbrigade, die spoedig ter plaatse was, geen diensten behoefden te verleenen. Van 10 tot 13 dezer zijn te Rotterdam weder 21 nieuwe gevallen van pokken vooi'gekomen. Het stoomschip Neva van de Norddeut- sche Bergung-Verein. liggende te Maassluis, zou gisteren bij het wrak Lining zien of po gingen tot lichting kans op succes hebben, zoo niet dan zou het oogenblikkelijk naar Hamburg terugkeeren. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal 12 jarige straat bengels, die op heeterdaad werden betrapt, toen zij uit de voormalige machinefabriek aan de Aschvest aldaar, lood en zink weg kaapten. Door de politie te Delft, is eergister- middag wegens ladeiichten aangehouden W. F. B, oud 34 jaar, sjouwer aldaar. De aangehoudene, die reeds meermalen met de justitie voor verschillende feiten in aanraking is geweest, werd gisteren naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Wegens het Paaschfeest zal de Dies na- talis van het Delftsch Studentenkorps dit maal herdacht worden op Zaterdag a. s. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscne zaken zijn bij de werken voor het bacteriologisch laboratorium te Delft, ten einde werkzaam te zijn onder toezicht van den heer dr. M. W. Beijerinck aldaar, benoemd tot tijdelijk opzichter, de heer H.vanHillen, thans te Utrecht; tot tijdelijk tekenaar bij genoemde werken, de heer L. C. Dumont, bouwkundig ingenieur te Delft. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangebbenden dat, blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van hoornvee en schapen uit Nederland in België langs het douanekan toor Hamont (station), met het oog op de veemarkten in de stille week te houden, bij uitzondering wordt toegestaan op Maan dag 19 dezer, op het uur waarop de eerste ochtendtrein passeert. De opbrengst van 's Rijks middelen (hoofd - som en opcenten) over de maand Februari van dit jaar bedraagt f 7,404,859.26£, tegen f 8,037,385.84J in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar was de opbrengst f 14,362,087.85, tegen f 14,727,887.73 in de eerste twee maanden van 1893. Ook de president der Eerste Kamer is door H. M. de Regentes over den staatkun digen toestand geraadpleegd. Ook Het Vaderland weerspreekt het be richt van Dbd v. Z. II., als zou het minis terie collectief om ontslag hebben gevraagd, en voegt er bij, dat het gebleken verschil van gevoelen in den ministerraad zich wel in een tweeledig advies aan de Kroon móet hebben geopenbaard, doch dat de meerderheid staat aan de zijde van den minister van Binnenlandsche Zaken. Het Vaderland meldt nader Ten vervolge op ons bericht van gisteren kunnen wij mededeelen, dat de grootst mo gelijke meerderheid in den ministerraad staat aan de zijde van den minister van binnenlandsche zaken. Het rapport aan de Koningin draagt zeven onderteekeningen, terwijl het afwijkend rapport der minderheid van één lid uitgaat. Te duidelijker blijkt hieruit de onjuistheid van het Dagblad- bericht betrekkelijk de collectieve ontslag aanvrage. De werklieden-vereeniging Vooruitgang zij ons Doel te Tiel, heeft een telegram aan minister Tak gezonden, waarin zij haar vertrouwen in den minister en haar waar deering van zijne houding in de Kamer uit spreekt. Tegelijk werd een adres aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin op Kamerontbinding wordt aangedrongen. De receptie van den Minister van Bu iten- landsche zaken werd Woensdag-avond onder anderen bezocht door vele leden van de Tweede Kamer, die te 's-Gravenhage wonen. Van de ambtgenoten van den mir.ister Van Tienhoven verscheen alleen de min. van koloniën, Baron Van Dedern, op deze receptie, welke tevens soiree dansante was. Tot voor korten tijd werd het dragen van buitenmodel kleeding bij de infanterie niet alleen toegestaan, doch er waren kolonels, zooals die van van het 7de, die't apprecieer den, dat de onderofficieren zoo netjes voor den dag kwamen. Nu is het dragen van buitenmodel kleeding verboden. Ons is een geval bekend van een sergeant, die bij een kleermaker te Breda juist voor f '113 goed had besteld; dat geld is nu weg gesmeten, en dit zal wel niet het eenige geval wezen, als men nagaat, dat buitenmo del nagenoeg algemeen was. Zou 't daarom niet beter zijn geweest, indien men den sergeants zekeren tijd had gelaten, om hun buitenmodel af te dragen (N. v. N.) In eene vergadering der afd. Delft, van Patrimonium", waar bijna alle leden tegen woordig waren, is met alle stemmen aan genomen de volgende motie «De afd. Delft van «Patrimonium", met smart bemerkende, hoe er scheuring dreigt te komen in de anti-revolutionnaire partij, door het van zekere zijde wantrouwen wek ken in het beleid van Dr. Kuyper, als leider dier partij, spreekt als haar overtuiging uit, dat de gevolgen van zulk een partijbreuk komen voor rekening van hen, die het be vorderen der christelijke democratische rich ting in den geest der Standaard-reductie zoeken tegen te houden ot verdacht te maken ^protesteert tegen de wijze waarop in verschillende persorganen en door sommige Kamerleden de leider dier partij besproken wordten betuigt Gode niet dankbaar ge noeg te kunnen zijn voor de gave in hem geschonken, daar hij als Christen-staatsman de vaan des Evangelies van de anti-revolu tionnaire veste fier laat wapperen en met veel talent er voor waakt, dat de inhoud des Bijbels door de uitlegkunde niet van liever lede geheel verwaterd wordt, en naar ver mogen medewerkt om den Bijbel meer en meer te doen worden een levende kracht op kerkelijk, staatkundig en maatschappelijk gebied." Naar aanleiding van daartoe door B. en W. gedane aanvragen hebben dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland zich bereid verklaard hun vergunning te verleenen a. tot het doen van grondroering in de zeewering te Scheveningen tot het uitbreken van riolen en het aanleggen van nieuwe riolen en nooduitlaten van de bestaande en aan te leggen riolen in den Gevers- Deynoot- weg, de Badhuiskade en de Havenkade of of naar het boezemwater aldaar, en b. tot het aanleggen van een nooduitlaat tusschen het bestaande riool in de Haring- kade te Scheveningen en het boezemwater aldaar. Door de politie te 's-Gravenhage is eer gisteren aangehouden een klerk van den Rijksontvanger te Delft, welk jongmensch zich een groote som gelds ten nadeele van bedoelden ambtenaar had toegeëigend. Hij maakte in de residentie grove verteringen. De buitengewone muziekavond, eergiste ren ter tentoonstelling van de St. Vincen- tiusvereeniging te 's-Gravenhage gehouden, was talrijk bezocht, wat niet weinig aan de baten der expositie ten goede komt. De toegang toch werd verleend tegen het koo- pen van een lot a fl. Het voornaamste nummer van het pro gramma was de «Missa in honorem St. Cas- siani" van Jos. Zangl. uitgevoerd door gemengd koor met begeleiding van orgel en strijkorkest. Deze meesterlijke com positie, welke in Palestrijnschen stijl geschre ven is, werd keurig uitgevoerd en voldeed uitmuntend. Ter afwisseling werden ten gehoore gebracht Noël (voor viool, orgel en piano) van Lefébvre-Wely, Meditation van Bach FF en Adagio uit het le Quartet van L. v- hoven (beide voor strijkkwartet), ter^'J (j, ,stte zangkoor de aanwezigen nog verg&: l' Espérance, van G. Rossine, Hnl^e het priesterschap 5-stemmig) van 1U>" C. s. s. R. Ook deze nummers werden toegejuicht. ffij, Na afloop van het concert nam de P dent van den bijzonderen raad der Sb centius- Vereeniging te 's Gravenhage de H. VV.Iserief, het woord, om aan de e%eC^; ten en in 't bijzonder aan den ijverig011 i teur, den eerw. Broeder Leo, hulde en brengen voor de moeite en zorgen; zij zich hadden getroost voor de z°° y geslaagde muziekavonden, waarop 1 yf Leo antwoordde, dat allen gaarne U1 medegewerkt om het welslagen t4e' y toonstelling naar vermogen te helpen 4,(3 deren. Met luid applaus betuigde het Pu zijn ingenomenheid over het gespr°yi terwijl de jeugdige zangers een: 5 broeder Leo 1" aanhieven. Mgr. Baroncini, vroeger auditeur Pauselijke Internunciatuur hier te na een kort oponthoud te Weenen, 1 tricht en Roermond, gisteren-middag1,1 Haag aangekomen. Gelijk wij reeds 11 deelden, is Mgr. Baroncini van de Nunt,a te Munchen, waarbij hij als auditeu'yf hoorde, in hooger rang overgeplaatst het staatssecretariaat te Rome. o 1 Bij de jaarlijksche verpachting v yf grasgewas langs de dijksgronden en p° j{l kaden in den Haarlemmermeerpold01" den de prijzen zich flink staande. De g0 opbrengst bedroeg f17,292, tegen f13,011 en flv,953 in de drie vorige De toestand van den commissaris politie te Amsterdam, den heer J. et-' is zorgwekkend. Door verschillende heeren moet maagkanker geconstateerd De moord te Harlingen Het classicaal bestuur heeft in een bl y gewone vergadering den in hechtenis J predikant J. Barger provisioneel gesC in zijne bediening. In de Friesche gemeente OoststellibPy zijn dezen winter eene groote hoeveey keien geklopt. Men laat deze keieb steenzoekers uit de heidevelden opgr9f! en naar bepaalde plaatsen vervoer®" daar geklopt te worden. Dit klopPe echter een vermoeiend werk en zij; 1 een daghuur mede zullen verdienen,10 j eerst eenigszins geroutineerd zijn. J meente laat het hoofdzakelijk doen .jd personen die anders toch onderstand z° Jf moeten genieten, dus bij wijze van >v verschaffing. De geklopte keien gebruikt men 0iy onderhoud der grintwegen èn het aanl0^- van macadamwegen. Op die wijze hers" men slechte zandwegen in harde weg (V Zaterdag jl. was het verre van f onder de arbeiders in de gemeente terland (Fr.), aan wie sedert eenig0[1y werk verschaft was, wijl zij werkloos a Op dien dag toch kwam de mededee dat het verschaffen van werk ophield' J corps trokken zij daarop naar Balk hoofdplaats der gemeente en liep troepen door de straten, nu bij de0 dan bij den ander om werk vragende, J niet toegezegd werd. Beducht voor J ling dier samenscholingen en het P y van baldadigheden, is de politie 10 i?' met rijksveldwachters versterkt, en 'y1 er rustig gebleven. De burgemeest0,y< Van Swinderen, lid van de Eerste K heeft weer tal van arbeiders in diengt nomen. Na 25 jaren Vóór 25 jaren verliet zekere Kalm01 y' pelman het ouderlijk huis te Oude-Pe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2