Stads- en Gewestelijk Nieuws. dat het gezegde »de weg naar Constantinopel voert door de Brandenburgerpoort," niet af komstig is van den vroegeren rijkskanselier, die er zich altoos ingenomen mede betoond heeft, dat Duitsland geen belang heeft aan de Middellandsche Zee en in het Oosten. Volgens de couranten is de opmerking af komstig van den tegenwoordigen kanselier. Caprivi antwoordde hierop, dat hij het ge zegde, gelijk sinds lang als algemeen bekend mag worden beschouwd, heeft medegedeeld als afkomstig uit Russische bron. »Ik ver zoek graaf Bismarck zoo zeide Caprivi zich voortaan beter op de hoogte te stel len, wanneer hij mij weder een woord toe schrijft" Graaf Bismark antwoordde alleen met het oog op de geschiedkundige belan gen gesproken en Caprivi's uitval niet ver diend te hebben. Het tractaat werd met groote meerderheid van stemmen aangeno men. De Rijksdag is daarop tot 5 April uiteengegaan. Bij het voortgezet debat over de voor stellen tot Grondwetsherziening in de Kamer te Parijs heeft gisteren de minister-president Gasimir Périer eene uitvoerige rede gehou den. Allereerst kwam hij op tegen het verwijt alsof zijne regeering slechts bedoe len zou den politie-agent te spelen en de hand aan de rechterzijde zou hebben gereikt. Stellig, zoe zeide hij, wij meenen, dat de handhaving der openbare orde en versterking van het gevoel van tucht en discretie bij onze ambtenaren eene voorname plaats moeten nemen onder onze zorgen maar in een tijd van ontwikkeling zou het eene dwaasheid zijn, eene politiek van vooruit gang te willen tegenhouden, welke juist de krachtigste waarborg zal worden voor de republiek. Wat het tweede verwijt betreft, verklaarde hij zoo weinig een steun te zoe ken bij hen die de vijanden zijn der republiek, dat hij onmiddellijk zijne portefeuille zou neerleggen, zoo de republikeinsche meer derheid hem haar vertrouwen zou ontzeg gen. Aan de kerk antwoordt hij, dat zij, zoodra eene wet is aangenomen, zich heeft te onderwerpen, en dat tegenover haar geen zwakheid in de toekomst te wachten is, zooals hij ieder tart in zijn verleden aan te wijzen, maar de republikeinsche partij moet ophouden een groep te zijn. Hij wil haar maken tot de werkelijke vertegenwoordiging van het gansche Vaderland. De Grondwets herziening op dit oogenblik bleef hij on tra den, en het besluit er toe zou hem nood zaken, de verantwoordelijkheid der regeering op anderen over te dragen. Na Périer besteeg De Ramel, van de rechterzijde, de tribune. Doch hijjkon zijne rede slechts voortzetten, nadat een voorstel tot schorsing der vergadering voor eenige minuten was verworpen. Daarbij deed zich het ongehoord geval voor, dat de leden van het Centrum, die vóór de onafgebroken voortzetting hadden gestemd, hunne banken verlieten en zich eenigen tijd gingen ver- poozen. De abbe Letnire verklaarde, dat hij zou stemmen voor het inberaadslaging nemen van de voorstellen, omdat hij voor stander is van de afschaffing van den Senaat en diens vervanging door eene vertegen woordiging van beroepen en standen. In twee stemmingen, de eerste maal met eene minderheid van 244, den tweeden keer met eene van 214 stemmen, beide keeren dus met eene zeer krachtige minderheid vóór, werd het in beraadslaging nemen der be doelde voorstellen verworpen, maar nu kwam Maurice Faure aan het woord en diende het voorstel in, om den Senaat voortaan te doen benoemen door het algemeen kies recht. Weer verscheen de premier op de tribune, dit voorstel als den meest ernstigen aanslag tegen het gezag van den Senaat bestrijdende, maar aan de Kamer overla tende het door den voorsteller gevraagde voorrecht der urgente behandeling al dan niet toe te staan. Met 413 tegen 67 stem men werd daarop dit voorrecht verleend. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de opstand in Brazilië nog niet geheel be dwongen. De regeering zendt troepen naar Rio Grande do Sul om er de opstandelingen te bestrijden. De vijandelijkheden, hoewel zonder gewicht, zouden nog een paar maan den duren. Admiraal Saldanha da Gama is nog steeds aan boord van het Portugeesche oorlogsschip Mindello. Peixoto heeft hij den Portugeeschen admiraal aangedrongen de Saldanha uit te leveren, belovende dat hij de bemanning voor een regelmatig gerechts hot zou brengen. De admiraal weigerde echter. Het stoomschip Citade Porto is er in geslaagd te vertrekken met de opstande lingen aan boord. Het werd echter door het vuur uit het fort Santa Cruz genoodzaakt terug te keeren. De Mello bevindt zich te Curytiba, waar hij de troepen te land orga niseert. Men zegt, dat hij de Aquidaban bevel heeft gegeven Rio van het noorden uit aan te vallen. Volgens een gerucht zou echter de Aquidaban, van de bemanning verlaten, aan de Zuidkust gevonden zijn. Uit San Paulo komt het bericht, dat Saraïra zich van het fort iktareria heeft meester gemaakt. De bezetting, 3000 man sterk, heeft zich overgegeven. Schiedam, 17 Maart 1894. De Burgemeester van Schiedam, gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, vari den 5n Maart jlA no. 431 (4e afd.) prov. blad no. 18, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter secretaire der gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter be- koming van jacht- en vischakten voor het aanstaande seizoen 1894/95, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten wen- schen te zijn, die aanvragen behoorlijk in gevuld, tijdig, zooveel mogelijk voor den lön April aanst., ter secretarie moeten terug bezorgen. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam, is ingekomen een verzoek van het bestuur van het Diaconiehuis, om vergunning tot plaatsing in dat gesticht aan de Nieuwstraat alhier no. 12, kadaster sectie B no. 628, van een stoom ketel, met een verwarmingsoppervlak van 3 M2. ter vervanging van dien van kleiner afmeting, om te dienen bij de bereiding van voedingsmiddelen. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek, zal op Donderdag den 29 Maart aanst., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de bezwaarschriften die ter zake mochten zijn ingekomen, ter secretarie ken nis kan worden genomen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 18 /5 Staatsblad no. 95)geven kennis aan de ingezetenen, dat van de firma K r a- nen Co. en hare rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot uitbreiding harer branderij aan de s-Gravenland- landsche straat alhier, wijk B no. S32, ka daster sectie H no. 118, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 6 M2, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien de 2e alinea van art. 228 der Wet van den 29n Jurn 1851 Staatsblad no. 85, regelende de samenstelling inrichtingen bevoegdheden der gemeentebesturen, gelet op de bepalingen der wet van den 8n No vember 1815 Staatsblad no 51)doen te weten, dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente het dienstjaar 1893 betref fende, vóór den eersten Juli aanst. moeten zijn ingediend, daar zij, die voor dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden voor den voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aan gaan, bij dezen dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijken dus niet op het einde van den vorenstaan- den termijn, in te leveren. De Raad dezer Gemeente zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier vóór twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwer pen lo. Ingekomen stukken. Beraadslagin gen over. 2o. Twee ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1894. 3o. 2e suppletoir kohier der pl. dir. belasting, dienst 1893. 4o. Bezwaar schrift van A. J. J. Middendorp tegen zijnen aanslag in de pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893,4. 5o. Adres van van A. Sonneveld om restitutie van pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/4. - 6o. Adres van A. Timmermans om eervol ontslag als onderwijzer aan de 2e openb. school voor minvermogenden. lo. Adres van regenten van het weeshuis der her vormden om afstand van grund, ontstaan door de demping van de sloot, geloopen hebbend tusschen de eigendommen van ge noemd gestichten rapport daarop dei- commissie van fabricage. 8o. Adres van de firma Van Deventer en Zoon om afstand van grond, gelegen ten westen van het Westerhavenhoofd, tot het daarop vestigen eener bestaande industrieele onderneming met rapport daarop der commissie van fa bricage en advies van burg. en weth. 9o. Adres van de wed. A. J. van de Ven c. s., allen bewoners van de Taansteeg. Lange Achterweg bij den Arol enz., om hen in de gelegenheid te stellen tot afvoer van menagewater. - lüo. Voorstel van de raads leden, de heeren Van Erpecum, de Groot en Van Westendorp, om wijziging van art. 3 der verordening regelende de samenstel lingen en den werkkring der gezondheids commissie. Ho. Voorstel van burg. en weth. tot het in het openbaar verpachten van den tol op den straatweg naar Over- schie. 12o. Voortzetting der behandeling van de ontwerp-verordening op het gebruik der havens en wateren (havenreglement). --- 13o. Ontwerp-verordening op het bouwen enz. En verdere voorstellen en mededee- lingen. Gisteren-ochtend is J. A. de R. te dezer stede, die eergisteren alhier als verdacht van diefstal van kippen werd aangehouden, over gebracht naar het Huis van bewaring te Rotterdam, ter beschikking van den Offi cier van Justitie. Het bleek nog, dat de R. 2 kippen ontvreemd had, bij Homburg te Delfshaven. De Rotte rdamsche Tram weg maatschappij had zich onlangs tegenover het gemeentebe stuur van Rotterdam bereid verklaard f 5000 in den bouw der Rottebrug bij te dragen, mits deze in den loop van 1894zou voltooid zijn Hoewel de Raad de exploitatie der nieuwe lijn- Bergweg uitstelde en voor 1894 onmo gelijk maakte, is nochtans de Rotte rd. Tramwegmaatschappij bereid tot het verlee- nen der subsidie, altijd indien binnen eenige maanden tot den bouw wordt besloten. In het Weekblad voor Prov., Gem.- en Waterschaps-obligaties, onder redactie van aen heer Julius Oppenheim te Groningen, leest men omtrent den fmancieelen toestand van Rotterdam het volgende Wij hebben zeiden wij in no. 48 van onzen vorigen jaargang bij het bespreken van vroegeren leeningen der gemeente her haaldelijk door cijfers uit hare rekening en begrooting aangetoond, dat hare draagkracht boven alle bedenking verheven is. Wel is haar schuldenlast, die door deze leening tot boven de f37,090,000 zal klimmen, zeer aan zienlijk te noemen, doch in niet mindere mate is dit het geval met hare inkomsten. De aangegane geldieeningen hebben de ge meente in staat gesteld tot het uitvoeren van belangrijke productieve werken, die tot hare bloei niet weinig hebben bijgedragen." Dat bij het geldbeleggend publiek de obliga tion van de tweede koopstad des Rijks dan ook gewild zijn, blijkt voldoende uit de om standigheid, dat de eerste serie der nu be sproken leening werd geplaats naar den uni- formkoers van 99% pet. en de tweede naar dien van 98 pet. Op de eerste serie W3 voor een bedrag van f5,038,000, op tweede voor eene som van f 2,108,000 in geschreven. In de raadsvergadering gisteren-avond te Vlaardingen gehouden zijn verschillende aa" vragen om grond- of erfpacht toegestaan 0 gesteld in handen van de commissie in zake gemeentewerken. Ingekomen van dr. A. W. van Meege"' gemeente-geneesheer, verzoek om ontsla?' wegens hoogen leeftijd, uit die betrekkin?' Burg. en Weth. stellen voor dat ontslag "P de meest eervolle wijze te verleenen tege" 1 April, onder dankbetuiging voor de goede diensten aan de gemeente bewezen. Die"* oveieenkomstig wordt besloten. De tol aan den Schiedamschen Dijk, onla"?s in het openbaar verpacht voor den tijd va" vijf jaren a ƒ4550 per jaar, wordt, daar d'' bod aannemelijk voorkomt, gegund aan Joha"' nes Spaans, tolpachter te Oudenrijn, Utrecht. VLAARDINGEN, 17 Maart. Het scb'P Voorlooper, schipper Van der Vaart, wa»1" over men zich in de laatste dagen ongel'"5' maakte, is gisteren-avond binnengebracld door een Maassluisschen logger. Wege"s het breken van den mast was de Voorloops niet in staat geweest de reis voort te iet' ten, en heeft moeten uitzien naar assis tentie o m binnengaats te komen. H. Ms' stoomschip de Dolfijn, aan boord waarva" zich bevinden de directeur der reederij, e heer A. Morgendijk en een walschippef' eergisteren ter recherche uitgezonden, is niet terug gekeerd. Onze toekomst aan de Maas. Zooals uit het convocatiebericht voor de aanst. Raadszitting blijkt, zal Dinsdag aans1' in den Gemeenteraad ook behandeld worde" het adres van de heeren Van Deventer Zn., om afstand van grond aan de Ma"3 nabij het Westerhavenhoofd. Daarin word' verzocht den afstand van 7 hectaren grond' zich uitstrekkende langs den oever van d" Maas. De bedoeling van adressanten is, °P dit af te stane terrein, Hunne kistenmakerij' thans gelegen aan de Nieuwe Haven, in10 richten en daaraan tevens eene groote hout zagerij te verbinden. Wij vertrouwen, dat de Raad omtrent dd adres eene beschikking zal nemen, waarkU hij voor alles rekening houdt met de belan gen onzer nijvere stad, wier toekomst, danks de teleurstellende ervaring van de laatste twintig jaren, aan de Maas is e" blijft gelegen. Immers, is het oppervlakkig beschouwd een verblijdend feit, dat een" bestaande industrie uitbreiding zoekt aa" de oevers van de rivier, die haar den mees1 gerieflijken weg voor het vervoer harer p"°' ducten biedt, men vergete niet, dat hie" een terrein van 7 hectaren feitelijk van d" gemeenschap met de rivier de Maas word' afgesneden. Wel-is-waar bestaat het pla" een strook, ter breedte van de aanlegplaat" der stoombooten, onmiddellijk aan de Ma"s palende, voor de gemeente te behouden) maar door den daarachter gelegen particu lieren grond zal dit terrein van het overig" deel der gemeente zijn afgesneden, zoodat o. a. de mogelijkheid om eene spoorweg' verbinding aan den Westkant tot stand te brengen, zal zijn uitgesloten. Nu er indertijd zooveel moeite is gedaa" om de plaat voor de gemeente terug te krij gen, nu wij die kostbare strook grond aa" de Maas, die wij voor een ei en een appe' hadden weggegeven, tot hoogen prijs hebbe" moeten terugkoopen, dient er toch voor te woiden gewaakt, dat dit terrein geheel te'- beschikking van de gemeente blijft. En d>' te meer, nu wij aan den oostkant van de haven door het Rijk bedreigd worden me' een strekdam, die bij mogelijke overga"? in andere handen, ons evenzeer van de rivie' zou afsluiten. Ook bedenke men, dat, wan neer de firma Van Deventer tot ophoogi"# van het haar af te stane terrein overga"1' ook de gemeente den haar blijvenden gro"1*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2