Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, n d*1 d BINNENLAND. Nfi' de( Schiedam, 19 Maart 1894. afd. Schiedam. De gewone maandelijksche vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond was weder druk bezocht. Het binnentreden vau den eerw. advi seur werd als altijd met applaus begroet. De president, de heer C. Willeman, heette de groote vergadering hartelijk welkom. Waren de beide voor afgaande vergaderingen talrijk bezocht, hij was ook bijzonder tevreden over de groote opkomst tot deze vergadering. Zij strekte hem ten bewijs van de on verflauwde sympathie voor de afdeeling Schiedam van den Ned. R K. Volksbond. Verder deelde de presi dent mede, dat wegens het intreden van de Goede Week het harmoniekorps zich niet zou doen hooren. Daarna werd het Bondslied op de gebruikelijke wijze gezongen, waarop tot aller genoegen, blijkbaar door het algemeen applaus, weder door den eersten secreta ris, den heer J. H. den Boer, de no'ulen van de beide laatstgehouden vergaderingen werden gelezen, waarbij hij voor het eerst gebruik maakte van den nieuwen katheder, ten dienste van de Boudsafdeeling vervaar- digd, die voor het podium een plaats had gevonden. De president meende uit het krachtig en daverend applans, dat op het voorlezen der notuleu volgde, te mogen afleiden, dat die notulen door allen werden ge waardeerd en door de geheele vergadering goedgekeurd. Hij meende aller tolk te zijn, als hij den secretaris dank betuigde voor zijne schoone notuleeriug en den weusch uitsprak, dat hij nog vele jaren zijne krachten aan de zaken van den Bond zou wijden. Daarop gaf de president het woord aan den heer J. Warnawa, om namens de commissie, die belast was met het nazien der boeken van den penningmeester, verslag uit te brengen. De heer Warnawa verklaarde namens de commissie, dat zij bevonden had, dat de uitgaven zoo weinig mogelijk gedaan en de inkomsten zoo productief mogeljjk be legd waren. Hij bracht hulde aan den penningmeester voor zijn ijver en zorg eu aau het geheele bestuur voor het richtig beheer der geldmiddelen van den Bond. De pres. dankte hem voor het uitgebrachte verslag, eu verzekerde, dat het Bestuur zou voortgaan, de pen ningen van den werkman gewetensvol te beheeren. Verder had de heer Willeman eeu voorstel te doen het betrof twee leden die zich voor de Bondsafdeeling zeer verdienstelijk hadden gemaakt, de heer A. M, den Draak, president van de Zangafdeeling St. Cecilia eu de heer J. C. Smit, president van het Harmoniekorps St. Ambrosius. Ouder daverend applaus werd het voorstel goedgekeurd, hen beiden te benoemen tot eere leden of leden van verdiensten. De heer A. M. den Draak, desgevraagd, verklaarde dit eere-lidmaatschap met beide handen aan te vatten en zijne beate krach ten aan den bloei der Zangafdeeling te zullen wijden; de beer J. C. Smit sloot zich bij deze verklaring aan, waarop beide personen door den eerw. adviseur en den president werden geluk gewenscht. De president deelde daarop mede dat in de laatste twee maanden een 40-tal nieuwe leden tot de Bonds afdeeling waren toegetreden eenige leden hadden zich echter van den Bond gescheiden. Spr. vond daarin aanleiding nogmaals op het nut eu de noodzakelijkheid eener goede organisatie van katholieke werklieden aan te dringenhij wekte de leden op tot meerdere deel neming aan de vakafdeelingen en getrouwer bijwonen harer vergaderingen. Teu slotte wenschte hij de nieuwe leden geluk met hunne toetrediug en hoopte, dat zij zich steeds trouwe leden van de Bondsafdeeling zouden betoonen. Het Bondslid, de heer W. Derks, verkreeg daarop het woord. Het onderwerp zijner rede vond aauleiding in het sterk toenemend ongeloof. Het was echter zijne bedoeling niet de heele en half ongeloovigen op gods dienstig gebied te besprekenmaar hij wilde wijzen op de ongeloovigen op maatschappelijk terrein, waar het waarheden betreft die onomstootelijk vaststaan. Hen vergeleek hij bij de koopers in het magazijn van den Joodschen kleerkooper, die immer overvraagt, en waar dan ook altijd wat valt af te dingen. Hij raadde zijn gehoor niet in Salomon's magazijn te markt te gaan, maar zich veeleer te vervoegen in het magazijn van den godsdienst en der II. schriften, waar vaste prijzen zijn en goederen geleverd worden, die in waarde stij gen naar mate zij meer gebruikt worden, en die wij eens zullen kunnen omzetten in de eeuwige onvergan kelijke goederen, wier bezit hij allen toewenschte. De eerw. adviseur, die daarna den katheder besteeg, betreurde het, dat het woord van den vorigen spreker in de groote zaal zoo moeilijk te verstaan was. Het woord, dat hij gesproken had, mocht gehoord worden. Veel van hetgeen hij gesproken had, had hij zelf wil len zeggen. De zorg, waarmede spr. zijn onderwerp had behandeld, had dan ook een weinig meer eerbied van de zijde der vergadering verdiend. Hij meende, dat het woord door den werkman in volle vrijheid gesproken, eerbied vereischt. Verder herinnerde de eerw. adviseur aan het vervul len van den eersten plicht, deu Paaschplichtmocht er een lid zijn, die in het vervullen van dien plicht te kort schoot, hij zou geschrapt wordenwant mocht zulk een lid al strijden voor de rechten van den ar beider, hij zou niet kunnen strijden voor de rechteu van den katholieken arbeider Teneinde het voeren van debat vruchtbaarder en meer aan het doel van den Bond dienstig te maken, verklaarde spr. zich bereid in de vergaderingen antwoord te geven op die vragen of omtrent die twijfelpunten, welke men hem vooraf schriftelijk zou mededeelen. De heer Marrevee, bestuurslid, wekte daarna in een korte rede zijn gehoor op, zich bij de Algemeene Com munie en andere godsdienstige plechtigheden, steeds het het Boudsinsigne te tooien, welke opwekking hij ten slotte in eenige versregelen samenvatte. De Pres. deelde daarop nog mede, dat alleen voor de keuze van bestuursleden, niet voor leden van den Centralen Raad de besliste meerderheid van stemmen wordt vereischt. Deu Tweeden Paaschdag wordt de Algemeene Communie der Bondsleden gehoudendien dag wordt ten 10'/2 ure in de St. Janskerk de Hoog mis voor de overledene leden en begunstigers van de Bondsafdeeling opgedragen, eu is er eene H. Mis van wege de houtbewerkersafdeeling in de O. L. Vrouw Visitatiekerk. Door het bestuur zijn de datums van 29 April, 3 en 6 Mei aangewezen voor de feestavonden de leden wier namen met A beginnen komen het eerst aan de beurt; er zal geruild kunnen worden. Maandag-avond ten 8 ure wordt de stembus voor de bestuurskeuze geopend, waarbij vijf getuigen zullen tegenwoordig zijn. Met deze mededeeling sloot de President de vergade ring. De Zangafdeeling, die in het begin der vergadering reeds het Vrijheidslied van Cartol en het Werkmans lied van V an Hoof! ten gehoore had gebracht, voerde nog op de bekende accurate wijze D'Hooge's Vredelied uit, waarna de vergadering gesloten werd op dezelfde wijze als zij werd geopend met gemeenschappelijk gebed. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien de mededeeling van de afdee ling Schiedam en Omstreken van de maat schappij tot bevordering der geneeskunst, dat zij met het oog op het voorkomen dei- pokken in enkele gemeenten van ons land voorloopig wekelijks gelegenheid zal geven tot inenting met animale vaccinatie, bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nadere aankondiging in den Doele alhier, iedere Woensdag-middag van 2 tot 2£ ure tegen betaling en van 2£ tot 3 uur koste loos gelegenheid zal bestaan tot i n e n t in g en her in enting tegen pokken met animale vaccinatie. nede, en tot commies der Spaarbank (va- cature-J. J. Vormer) de heer A. Bakker. Bij het uitbaggeren van de rivier de Nieuwe Maas voor deze stad is in een emmer van den stoombaggermolen een zalm gevan gen, wegende ongeveer 15 K.G. Eerst bij het overstorten van de modder in den uit zuiger werd de zalm ontdekt. getij gekleed in verschillende costu»18"' verzamelden tot het houden van een opt°c Geopend door de caroussel-vereeniginS den Senaat, volgde Napoleon I met zijn van generaals te paard, terwijl de ba^f die met Manus (rol de Rome) in een rijt"1" was gezeten, de hoofdbestanddeelen vorrl>e den. Voorts een wagen met Don Quich0'^ en familie, een dito met een voorsteU'1'' De politie alhier heeft Zaterdag aange houden den jongen C. van B., die Vrijdag avond van het pand hoek Walvischsteeg en Vischmarkt, waarin het kantoor der firma Stolk en Beukers is gevestigd, een eind afvoerpijp heeft ontvreemd. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, is hij weer ontslagen. Gisteren-avond werden door twee politie agenten in de Dwarsstraat opgemerkt een tweetal personen, wier handelingen hen vei dacht voorkwamen. De een vervoegde zich aan eenige woningen, blijkbaar met het doel zich er van te overtuigen of de bewoners tehuis waren. Werd hem open gedaan, dan wist hij zich onder een of ander voorwendsel weder te verwijderen, loen het bleek, dat ook bij den smid L. van Eijk aan het Wilhelminaplein de bewoners tehuis waren, vonden de agenten het oogen blik gekomen, den man rekenschap van zijn daden te vragen. Zij noodigde hem uit mede te gaan naar het politiebureau, en toen be doelde persoon weigerde daaraan gevolg te geven, ontstond er eene worsteling, waarbij het den verdachten persoon gelukte te ont snappen. Later weder gevat, moest hij de agenten volgen, waarbij ook zijn makker, die zich op een afstand had gehouden, werd ingerekend. Ter plaatse waar eerstbedoelde persoon aan de handen der politie was ont - snapt, werd een breekijzer gevonden, terwijl de andere persoon van eenige loopers bleek te zijn voorzien. Beide personen zijn Rot terdammers de zaak is nog in onderzoek bij de politie, die zeker niets zal verzuimen om haar tot klaarheid te brengen. Het zilveren jubilè der Gymnastiek- en Schermvereeniging «Olympia" belooft, dank zij de veelzijdige medewerking, eene opge wekte feestviering te worden. Voor den wedstrijd in vrije en ordeoefeningen hebben zich reeds een zevental vereenigingen laten inschrijven met name «Hellas" Voorwaarts" en «ülympia" allen te 's-Gravenhage «Don nar" en «Lichaamsontwikkeling" te Delft, «Palaestra" te Schiedam, «Algemeene Turn- vereeniging" te Rotterdam. Na afloop van den wedstrijd zal er een gymnastiek-uitvoering plaats hebben, waarbij alle vereenigingen die aan den wedstrijd deelnemen, een nummer zullen moeten ten beste geven. Het belooft dus een inderdaad genotvollen avond te worden. In den loop dezer week zal een intee- kenlijst circuleeren, waardoor den ingeze tenen gelegenheid zal worden gegeven, door het nemen var plaatskaarten van hunne deelneming aan die feestviering te doen blijken. Wij vertrouwen, dat er van die ge legenheid een ruim gebruik zal worden ge maakt en de ingezetenen dezer stad aldus zullen toonen dat zij er prijs op stellen, de gezonde lichaamsoefeningen onder onze Hollandsche jongens in eere blijven. In de huishoudelijke vergadering van het Nutsdepartement alhier li. Vrijdag-avond gehouden werden gekozen tot voorzitter (vacature-Haverschmidt) de heer S. A. Ver- Naar de Vlaard. Crt. uit goede bron ver neemt, zal het festival, waarvan zij reeds vroeger in 't kort melding maakte, wer kelijk door het initiatief van de Harmonie- vereeniging «Concordia" te Vlaardingen dezen zomer plaats hebben. Reeds is er een commissie gevormd met den heer K. S. v. d. Brugge als eere-voorzitter, die met het Be stuur van genoemde vereeniging zullen trach ten, uitvoering aan dit plan te geven. Deze commissie bestaat uit de heeren Y. Schuitmaker, P. v. Leeuwen, J. Boerdam, N. T. Habraken, D. Verdoes, M. Groeneveld, G. Bloemendaal en A. Baggus. Het plan bestaat in het geven van een festival en concours op den 18 Juni e. k. (Waterloodag), waartoe alle Harmonie- en Fanfaregezelschappen in den lande zullen worden uitgenoodigd, en ter öevordering van de deelname zal aan iedere deelnemende vereeniging een prachtige herinnerings- medaille worden uitgereikt en bovendien nog onder haar een cornet a piston worden ver loot. Voor den wedstrijd, waarvan de beoor deeling zal worden opgedragen aan een jury, samengesteld uit mannen van naam op muzikaal gebied zoowel in als buiten de provincie, zullen verguld zilveren en zilveren medailles worden uitgeloofd. Het loggerschip Noordzeekanaal, dat den 21 Februari te Vlaardingen in publieke veiling door de eigenaars, de heeren Bok en Zonen te Amsterdam, werd opgehouden voor f 11.900, is thans uit de hand verkocht aan de heeren Uitdenbogaardt te Maassluis en zal het van die plaats voor de haringvisscherij worden uitgerust. Sedert 6 December 1893 werden in de gemeente Vlaardingen 9 personen door pok ken aangetast, waarvan 2 overleden en 7 herstelden. In alle gevallen werd ontsmet ting en onteigening toegepast. Door het aanbrengen van afrastering langs het perron en van afsluitboomen langs den overweg van de stations Vlaardingen en Maassluis heeft de spoorwegmaatschappij in een reeds lang bestaande behoefte voorzien daar de passagiers altijd zeer groot gevaar liepen om met de locomotief, die over dien weg moet om te rangeeren, in aanraking te komen. In het laatst der vorige maand werd ter voldoening aan accijns bij vergissing f 1000 te veel betaald aan het kantoor van invoer rechten en accijnsen te Delft. De klacht daaromtrent door den heer officier van justitie ingezonden, werd tot onderzoek in handen gesteld van den com missaris van politie, terwijl uit het ingesteld onderzoek bleek dat E. W. de K., geagre- ëerde en kassier bij bovengenoemd kantoor, die inmiddels van hier naar 's-Gravenhage was vertrokken, de schuldige moest zijn. Nadat de in de zaak opgemaakte beschei den aan den heer commissaris van politie wa ren ingezonden en de schuldige in Den Haag was aangehouden, bekende hij bij zijn ver hoor zich aan verduistering van de flOOO te hebben schuldig gemaakt, van welke hij de helft ten eigen bate aangewend en de overige helft had verborgen op den zolder der woning zijner moeder te Oegstgeest. (IV. D. Ct.) De viering van den Diës Natalis van het Delftsche Studentenkorps gaf Zaterdag tegen 2 uur veel drukte op de Markt, toen zich daar tal van jongelui te paard en in rijtui- van de «Broekjes speeltuin" en een an waarop voorkwam «toch muurbloemeD zekere bals." De costumes waren allen zeer friscb- Het besluit tot sluiting van de tegenW001 dige zitting der Staten-Generaal is dag avond in de Staatscourant verschei1"11 Het besluit tot ontbinding der Tweede a mer zal nu weldra volgen. Eerstbed0" besluit luidt als volgt In naam van Hare Majesteit Wilhelroi'1^ bij de gratie Gods, Koningin der Neder'011 den, Prinses van Oranje-Nassau, enz., e"2'' enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Rege" van het Koninkrijk Op de voordracht van den Raad van nisters van 17 Maart 1894, No. 62, Kabin"'1 Gelet op art. 40-3 der Grondwet Hebben goedgevonden en verstaan bepalen Artikel 1. De tegenwoordige zitting van de State'v ïte' Generaal zal worden gesloten op Dins 20 Maart 1894, des namiddags te drie ure" Artikel 2. De Minister van Binnenlandsche Zak"J wordt gemachtigd zich op het in artikel vermelde tijdstip te begeven naar de v"r' gadering der Staten-Generaal, ten einde een vereeriigde vergadering der beide mers, de zitting in naam der Kor.ingi11 16 sluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken" belast met de uitvoering van dit beslu'' waarvan afschrift zal worden gezonden 11 ieder der Voorzitters van de Kamers vau UC lYctlIld Staten-Generaal, aan den Raad van Minisf®'5 en aan de Algemeene Rekenkamer. 's-Gravenhage, den 17den Maart 189A EMMA- De Minister van Binnenlandsche Zakg11' Tak van Poortvliet. In verband met het veelbesproken art1"11 dement deelt de Midd. Ct. mede, dat Wolfaartsdijk onder de tegenwoordige e zers ongeveer een veertigtal eene won'1^ bezitten, die aan de bij dat amendeU1"1' gestelde eischen niet zou voldoen. Het aa" tal kiezers zou daardoor met pl. m. 20 p^1' verminderen. Al bleven de oude kiesf?" rechtigden op de kiezerslijsten, langzana®1, hand zou zulk eene slinking toch p^' hebben. De Mij. tot exploitatie van terreinen hotel De Wittebrug te 's Hage zal op ee'' gedeelte harer terreinen, gelegen aan de" door de maatschappij zelf aangelegden loopende van den Nieuwen Badhuisweg aan de Nieuwe Parklaan, 13 woonhui2"11 en één hoekvilla doen bouwen. Na zijne installatie ontving Zaterdag nieuwe burgemeester van Leiden, de heer F. Was ten raadhuize de gelukwenschen v",'' eene talrijke schare van burgers de be^ zen, hoe algemeen zijne benoeming gewa®r deerd wordt. In de Stadsgehoorzaal hadden zich inH1' dels besturen en leden van de Leids^0 vereenigingen verzameld. Toen ging he2 optocht naar het stadhuis, waar den nieu*'"1 burgemeester eene ovatie werd gebracht- In De Katholieke School lezen wij volgende bericht uit Amsterdam «Tot het toelatingsexamen voor de 8 meente-kweekschool van onderwijzers onderwijzeressen alhier hebben zich a90

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3