Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Maart 1894. Waar de Zondagsrust in onze gemeente zooveel te wenschen overlaat, en wellicht bij het hoofdbedrijf niet geheel aan alle werklieden kan verzekerd worden, doet het ons goed het volgende getuigenis te verne men, 'twelk bewijst, dat het ons althans aan goeden wil om den Zondagsarbeid te vermijden, niet ontbreekt »In verband met de Zondagsrust voor bak kers, verneemt men zegt de JV. R. Ct. dat de bakkersknechts te Schiedam reeds sedert onheuglijke tijden des Zondags vrij af hebbben. Het brood voor Zondag wordt den avond te voren rond gebracht, en, be houdens eene enkele uitzondering, beginnen de werkzaamheden niet eer voor Maandag nacht." Van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zijn de Koninklijk goedge keurde statuten opgenemen in de Staats courant van gisteren (No 68). De afdeeling heeft (volgens de statuten) ten doeldoor samenwerking harer leden in den geest en volgens de beginselen der Roomsch-Katholieke Kerk, vooral den werk mansstand en de kleine burgerij te beveili gen tegen de sociale dwalingen van onzen tijd. De levering van het ijzerwerk voor 1950 Kipwagens in 5 perceelen ten behoeve van het ministerie van Koloniën en ten dienste der bevloeingswerken van de Solo-Vallei is opgedragen, voor één perceel (390 wagens) aan de heeren van Dorsser Terhorst te Dordrecht, één perceel (390 wagens) aan de Gebr. Van der Velden te Ouderkerk a/d Amstel en drie perceelen (1170 wagens) aan de heeren G. J. Vincent Co. te Schiedam, terwijl het benoodigde ijzer voor alle percee len zal worden gelev ei d door de firma wed. A. Brand en Zoon te Dordrecht. Door een onder-inspecteur van politie is aangehouden een man, verdacht de persoon te zijn, die met lijsten, valschelijk met de namen van R.-K. geestelijken onderteekend, in de gemeente Rotterdam rondgaat om gelden in te zamelen. In de Raadszitting gisteren te Rotterdam gehouden werd de uitslag bekend van de inschrijving, zoowel hier als te Amsterdam, naar het restant groot een millioen der 3| pCts. Gemeenteleening van 1893. Ingeschreven was voor een som van f4.087.800, tot verschillende koersen. De koers van gunning werd bepaald ad 1007s pCt. De Raad besloot verder de heeren J. L. Bolle, E. E. Im Hof en H. M. Zwaana als makelaar aan te stelleneen gedeelte van den N. Binnenweg ad f3800 op te hoogen, de Bergstraat en een dwarsstraat over te nemen, f300 ten koste te leggen voor het aanbrengen eener gasleiding langs de kade aan het Boerengat, t 600 voor het aanleggen eener kleine schietbaan bij de bestaande in Crooswijk en f3900 voor eenige veran dering van lokalen in het Raadhuis Overeenkomstig het praaedvies van B. en W. werd beschikt op het adres van de heeren Smit c. s. in zake de vernieuwing der Rottebrug en het doortrekken van de tram naar den Bergweg. Het voorstel om in beginsel te besluiten tot het aanschaffen eener tweede kolentip op Feyenoord ad f 80.000 werd aangenomen. Ingekomen zijn adhsesie-adressen tot af schaffing der kermis van verscheidene gods dienstige vereenigingen. Omtrent de tentoonstelling van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, gedurende de Paaschdagen, vanwege de afd. Rotterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, in de sociëteit, »Har- monie", aldaar te houden, deelt men ons mede, dat de inschrijvingen in alle opzich ten doen verwachten, dat deze tentoonstel ling vele voorgaande verre zal overtreffen. Onder meer is zeker de deelneming van de firma De Ghellinck de Walle, uit Gent, in de afdeeling azaleas de talrijke inschrijving in de afdeeling bouquetten de prachtige aanblik, welke de afdeeling bol- en knol gewassen, door de artistieke etalage, belooft aan te bieden, dit alles pleit voor de goede verwachtingen welke men koestert. Drie zalen, benevens de tuin, zullen door deze expositie worden in beslag genomen. Rotte's Mannenkoor, te Rotterdam, viert Vrijdag 30 Maart a. s. zijn 40-jarig bestaan met het geven van een vocaal en instru mentaal concert, waartoe de orkestvereeni- ging Symphonia haar welwillende mede werking zal verleenen. Een met zorg gekozen feestprogramma zal worden uitgevoerd, o. a. Trost, aan Rotte's Mannenkoor" opgedragen door S. de Lange, waarnemend directeur der Vereeniging in 1874Warum, van C. C. A. de Vliegh, eerste directeur der Vereeniging van 1854 1873, uitgevoerd op het eerste concert, den lOen Mei 1854 Deus nostra spes, van Lud- wig Felix Brandts Buys, directeur der Ver eeniging van 1874—1891, en TweeSterren van Ant. B. H. Verhey, den tegenwoordigen directeur. Voorts zullen nog een aantal nommers worden uitgevoerd, waarmede de Vereeni ging bij verschillende zangwedstrijden prijzen behaalde. Dinsdag-middag viel, door het schrikken van het paard, een rijtuig nabij het Kraling- sche Veer aan den daar ter plaatse zeer steilen Zeedijk naar beneden. De voerman kwetste zich ernstig aan armen en beenen, terwijl de drie passagiers er met den schrik afkwamen. Het kostte vrij wat moeite eer men het rijtuig, dat belangrijke schade had bekomen, weder op den dijk had gebracht. Het op de werf van den scheepsbouw meester den heer I. S. Figée te Vlaardingen in aanbouw zijnde loggerschip is verkocht aan de firma C. M. Van der Toorn, ree- ders te Scheveningen. Woensdag-middag werd op de markt te Vlaardingen van een meisje van de wed. H. oud 11 jaar een portemonnaie met ruim f3 gerold door een 17jarige meid uit Maassluis. De agent van politie le klasse J. Roelofs wist van het schreiende meisje het signa lement te weten komen, en door diens takt- vol optreden werd de dievegge spoedig op gespoord en naar het politiebureau geleid, waar bij onderzoek de portemonnaie uit haar kleeding te voorschijn kwam. Van het geld had zij al reeds een paar nieuwe schoe nen gehaald. Tegen haar werd proces verbaal opgemaakt. Het jongste kindje van den loods A. v. d. Sluis te Maassluis is thans ook aan de pok ken bezweken. Deze ziekte heeft nu in den tijd van 2 weken, 3 kinderen uit dit gezin weggenomen. Van der Sluis en zijne echt- genoote maken het naar omstandigheden vrijwel. Te Naaldwijk komt thans eveneens een geval van pokken voordoor de bevoegde macht zijn maatregelen henomen om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Nog steeds blijven de pokken te 's Gra- venzande toenemenhet aantal steeg tot 139, waarvan 26 met doodelijken afloop. Van de vaccine wordt langzamerhand een drukker gebruik gemaaktsoms onderwer pen zich per dag 60 a 70 personen aan de inenting. De lijken van de bij de schipbreuk van het stoomschip Lining op het Zuiden bij den Hoek-van-Holland omgekomen machi nisten en stokers zijn door duikers in de machinekamer gevonden en worden per stoomschip Mietzing naar Dantzing overge bracht om daar te worden begraven. Namens vele ingezetenen der gemeente Hof van Delft, werd gister-avond aan den heer M. J. De Man, oud-burgemeester dier gemeente een souvenir'aangeboden, bestaande in een tegel-tableau uit de fabriek van Joost Hooft en Labouchère, voorstellende zijne woning Villa Oharlotta" waar tevens het gemeentehuis is gevestigd. BINNENLAND. Door de Regeering is met de directie der stoombootreederij Oude Maas te Oud-Beier land eene overeenkomst gesloten, waarbij de stoombootreederij belast wordt met het geheele postvervoer voor de Hoeksche waard. De kolonel-kommandant van het regiment grenadiers en jagers heeft bepaald, dat aan alle militairen, uitgezonderd die der lichting van 1894, een verlof van 4 dagen kan ver leend worden, om het Paaschfeest thuis te gaan vieren. In eene correspondentie uit Amsterdam, voorkomende in de Indépendrnce van 21 dezer, wordt beweerd, dat zoowel de voor zitter van de Eerste, als die van de Tweede Kamer, aan H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes bet advies hebben gegeven de Kamer niet te ontbinden. Jhr. Van Panhuijs, de vice-president van den Raad van State, zou daarentegen vóór ontbinding hebben ge adviseerd. en zijn advies zou bij den Regen tes den doorslag hebben gegeven. Wij hebben reden om aan de juistheid van dit bericht te twijfelen. In wel ingelichte kringen wordt aangenomen, dat de adviezen der voorzitters in hoofdzaak niet verschild hebben van het advies van den vice-president van den Raad van State. (N. R. Ct.) De heer Lefèbre, geluidkundige te 's-Gra- venhage heeft in het hótel-Zeerust te Sche veningen twee reddingsboeien tentoonge steld, welke zeker de bezichtiging waard zijn. De een, bestemd om in zee geworpen te worden indien er een man overboord slaat, is op een afstand van vier zeemijlen zicht baar de andere, welke op een vaste plaats in zee nabij het strand kan gelegd worden en op hare plaats gehouden wordt door twee zware steenen, moet diensten bewij zen wanneer baders in gevaar verkeeren. Deze laatste bloei kan drie volwassen per sonen dragen. De dag der opening van de nieuwe zit ting der Staten-Generaal op Woensdag (16 Mei) is daarom op dat tijdstip bepaald, dewijl daardoor de leden buiten de noodzakelijk heid worden gebracht om op een der Pink sterdagen op reis te gaan naar Den Haag. Te Alfen aan den Rijn is eene vereeniging opgericht, genaamd »de Alfensche kaas markt", welke zich ten doel stelt den bloei van de kaasmarkt aldaar met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen. Voorloopig zal van aanvoerders van kaas geen waag- en stalgeld worden gevorderd, terwijl het marktgeld zal worden teruggegeven. Aan kooplieden, die gedurende een half jaar de meeste kans koopen, zullen premiën worden uitgereikt van f250, f100 en f50. ging Burgerplicht, bijeengeroepen ter spreking van den politieken toestand, deel aan het eind der vergadering de Voorzh1 mede, dat het Bestuur gemeend had, den Minister van Binnenlandsche zake'^ mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, de vn13® te moeten richten, of deze, onder de 0111 standigheden van het oogenblik, bereid t zijn eene candidatuur der vereeniging gerplicht aan te nemen. De Minister heeft daarop geantwoord, hij geen candidatuur en geen benoen1"1'' verlangde, maar dat hij, indien hem doof deze Vereeniging een candidatuur werd a3'^ geboden, en deze door het votum der sterdamsche kiezers werd bezegeld, bere' zou bevonden worden, haar aan te nel"6' In de bestuursvergadering van den Brood- Koek en Banketbakkersbond een commissie benoemd om pogingen 3 te wenden tot het verkrijgen van een S'3Ï1 daardmeel voor Nederlandsche fabriek^ De commissie bestaat uit de heeren van Rennes, te Utrecht, A. W. Zwanev^ en J. van Muiden Jr. te Amsterdam en Gantvoort te Deventer. Te Schagen is, tijdens eene afwezig^1 van vier dagen van den bewoner en die*\ dienstpersoneel, inbraak gepleegd io door den heer Mr. H. L. Asser hewo0".^ huis. Door hen verbrijzelen van een een raam der bovenverdieping, heeft zich van een platdakje den toegang versch3^ nadat blijkbaar eerst, hoewel vruchteloos; achterdeur door middel van een breekij2,^ is geforceerd. Alle kasten en meubele" het huis waren opengebroken, goed ef gehaald of doorelkander geworpen op vL schillende meubelstukken, die door het ope^ breken beschadigd zijn, is de indruk een beitel zichtbaar. Dewijl in deze gemeente sinds mensch^(1 heugenis geen inbraak gepleegd is> - daardoor het niet weinig opzien baart' het daarbij bevreemdend dat, voor z0°V^ men heeft kunnen nagaan, niets dan zilveren dameshorloge wordt vermist, ter een gouden horloge, een bedrag aan geld en voorwerpen van waarde na openbreken der kasten en meubelen vo°' hand lagen. De daad heeft meer densc van baldadigheid dan van diefstal. De p doet ijverig onderzoek. 0Ütie Ook te Hoorn heeft zich een gevai pokken voorgedaan bij een jongen. v werd in het buitengasthuis verpleegd e" nagenoeg hersteld. Gisteren openba3^., zich echter een tweede geval bij een j tair, die wel eens bij de ouders van zieke kind aan huis kwam. De gewichtigste tijd des jaars is vo"1 Tesselsche veehouders [aangebroken. schen nu en Mei wordt er de geboorte 40,000 lammeren tegemoet gezien. vi>' Door het provinciaal kerkbestuur Friesland is de provisioneel geschorste F,, dikant Barger thans ontzet uit zijne h3 ning als predikant der Ned. Herv. Kei Tot |lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland is gekozen de heer A. E. Van Kempen (candidaat der anti-revolutionairen en R.-Katholieken) met 646 stemmen. De candidaat der liberalen, de heer D'Aumerie, verkreeg 597 stemmen. De persoon in Den Haag, wiens huisvrouw in de vorige week dood bleef bij eenen twist tusschen hen beiden, is in vrijheid gesteld. Uit den lijkschouw moet zijn gebleken, dat de dood veroorzaakt is door slagader breuk in de hersenen ten gevolge van hevige gemoedsaandoening, doch niet van geweld. In eene eergister-avond te Amsterdam gehouden vergadering van de kiesvereeni- In Friesland is een vereeniging opgel1^' hoofdzakelijk uit landbouwershandv^j lieden en arbeiders bestaande, ten hebbende te onderzoeken of emigratie kolonisatie ook mogelijk is en, zoo ja,vV J heen de stroom dan het best zal ku' worden geleid. Daartoe wenscht zij een commissie practische mannen naar Noord-Amei'ik*1 zenden, om eenige Staten te bereit^p bij terugkomst over verschillende \f haar bij instructie aangeduid, uitvoer rapporteeren. In het Utreclitsch Dagblad word iemand, die zich G. teekent, het p'3'1 opperd in antwoord op de meeting Maandag-avond voor de kieswet-T a F tegen-meeting op touw te zetten. h&' i |)tf it

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2