Vervolg Binnenland. Kerknieuws. Eerste Eeuwfeest van de geboorte van Z. H. Paus Pius IX. GEMENGD NIEUWS. op Ik0 (1^ - hrf* In ons nummer van gisteren rne|1,i' wij, dat een nieuwe ontploffing te Santa0'^ had plaats gehad. Deze vreeselijke pa heeft zich als volgt toegedragen In" draadberichten uit Pesth wordt ge meld, dat de minister Weckerlé verschei dene maatregelen heeft voorgesteld, waardoor sympathie voor Kossuth wordt betoond. Hij weigert echter toestemming te geven tot eene nationale begrafenis. De Koon stelt den eisch, dat zij buiten alle medewerking tot het huldebetoon wordt gelaten. De correspondent der New- York Herald te Rio do Janeiro bericht, dat Peixoto besluiten uit de jaren 1833 en 1861 weder van kracht heeft gesteld. Volgens die besluiten is de regeering bevoegd, allen hetzij landgenoot of vreemde, die middellijk of onmiddelijk een opstand hulp hielp verleenen, zonder vorm van proces-verbaal terecht te stellen. Binnenkort zal, na bekomen machtiging van gemeente- en polderbesturen, een aan vang gemaakt met 't plaatsen vanwege den Wielrijdersbond van wegwijzers op den weg Rotterdam— U tre cht. Voor den estafette-rit der militaire wiel rijders van Maastricht naar 's-Gravenhage hebben zich aangemeld drie militaire wiel rijders voor den geheelen afstand, zeven voor 't rijden van post tot post. Naar men meldt, is de internationale wegwedstrijd van Amsterdam en terug (een afstand van ongeveer 200 K. M.), uitge schreven door de vereeniging ^Amsterdam's Wielrijdersbond", vastgesteld op Zondag 24 Juni a. s. Over de Engelsche spoorwegen schrijft iemand in het Utr. Dbl.: »Een van onze stadgenooten bezocht in de vorige maand Engeland, Schotland en Ier land. Te Liverpool nam hij een biljet le klasse, via Preston, naar Beltast. Zooals men weet, wordt het laatste gedeelte van dezen weg, nl. van Fleetwood naar Beltast, per stoomboot afgelegd. Te Preston is een ver- eenigingspunt voor de lijnen van Liverpool en Manchester. De trein van Liverpool kwam te Iaat aan en miste dus de aansluiting. Onze reiziger bleef zitten, niemand maakte hem op het missen der aansluiting opmerkzaam, en een poosje later ging de trein met ver bazende snelheid verder. Toen hij te Fleet wood aankwam, stond daar een man van de stoomboot en vroeg den reiziger, die reeds meende dat hij te laat was voor de boot: sReiziger voor Liverpool?" »Ja", zeide onze vriend en keek even rond. Hij bemerkte nu dat hij de eenige passagier in den trein was. Nauwelijks was hij op de boot, of deze stak van wal, twintig minuten over den be paalden tijd. »Ben ik de eenige passagier, die is meegekomen?" vroeg hij eenige oogen- blikken later aan den steward. »Ja, mijn heer!" was het antwoord. sWij hebben op u gewacht, daar uw aankomst uit Preston ons per telegraaf bericht was. U zijt met een extra-trein gekomen. De trein te Liver pool had de aansluiting te Preston gemist." Zoo begrijpt een spoorweg-directie in Engeland haar plicht en voert dien, zon der eerst klachten af te wachten, als een zaak die vanzelf spreekt uit." En de vraag: j>ls dat bij ons ook zoo?" moet schrijver ontkennend beantwoorden. In de aan elkaar grenzende deelen der gemeente Echteld en Doodewaard (Betuwe) zijn dezen winter, en vooral in de laatste maanden, telkens grove baldadigheden ge pleegd. De bedrijvers daarvan koelen naar men aldaar meent op die wijze hunne wraak op personen, die bij een ge rechtelijken verkoop iets durfden koopen. De wraakneming bestaat dan in de eerste plaats door jonge vruchtboomen af te schillen hetgeen bijvoorbeeld jl. Zondagnacht met 24 het geval is geweest en zoo geheele boomgaarden te vernielen. Ook door aan slagen op het leven. Een der slachtoffers werd reeds door een schot verwond. Tegen een persoon bestaan wel zware vermoedens, doch de bewijzen ontbreken. De in gevaar verkeerende personen heb ben machtiging verkregen om een revolver te dragen. Men meldt ons uit Grave: Naar men verneemt, is de beroemde Hampoort alhier dezer dagen in beheer overgegaan van het departement van finan ciën naar dat van binnenlandsche zaken. Daaruit valt af te leiden, dat thans defini tief is besloten tot het aanbrengen der hoog noodige herstellingen aan het Coehoorn- gedenkteeken. Photographieën, indertijd op last der regeering genomen, geven een trouw beeld van den vervallen toestand, vooral van den buitengevel, dat het voornaamste deel is uit een kunst-historisch oogpunt beschouwd. (iV. R. Ct.) Naar De Noordbr. stellig kan mededee- len, zal de Algemeene Bond van katholieke kiesvereenigingen niet worden opgeroepen. De redenen hiervan zijn de korte tijd en de minder aangename verstandhouding tusschen de Kamerleden. Reeds met 1 Mei a. s. zullen, tot groote blijdschap der vele ijzerwerkers te Bolnes en omstreken, de werkzaamheden op de groote scheepswerf ilndustrie" aldaar, welke aangekocht is door de Utrechtsche ijzergie terij, firma A. F. Smulders, beginnen. Op dat terrein, groot 1.2 H.A., met gie terij, draaierij en alle andere werkplaatsen voor den scheeps- en machinenbouw van de grootste afmetingen, zal men beginnen met den bouw van zes vaartuigen, waarvan vijf voor rekening van de Portugeesche regee ring, om dienst te doen op de oostkust van Afrika, en één voor de havenwerken te Bur gas in Bulgarije. HEILIGER GEDACHTENIS Paus Leo XIII heeft zich gewaard igd door bemiddeling van (thans wijion) Z. Em. kar dinaal Franciscus Ricci Paracciani, secreta ris van de H. Congregatie der Memorialen, aan de comité vanjnrichting te doen weten, dat Z. H. de vertegenwoordigers der ver schillende diocesen, die in het begin van Mei naar Rome zullen gaan om tegenwoordig te zijn bij de eeuwfeesten en de inwijding van het monument in de kerk van St. Lau- rentius buiten de muren voor Zijn roem rijken voorganger Pius IX, gaarne in bij zondere audiëntie zal ontvangen. Dientengevolge is, behoudens toevoegingen of wijzigingen die later door bijzondere omstandigheden er bijgebracht kunnen wor den, het volgende besloten Program der feesten. Mei 1894 opening. Te Rome. Woensdag 30 Mei tot Zaterdag 2 Juni. Eene plechtige Mis van Requiem in St. Laurentius buiten de muren. Lijkrede over den H. Vader Pius IX, door Z. E. kard. Parocchi, vicaris van Z. H.inwijding van de monumentale kapel, die het nederig graf van den grooten Paus Pius IX bevat. Plech tige academische bijeenkomst ter eere van Paus Pius IX. Audiëntie van den H. Vader Leo XIII voor de Doorluchtige aartsbisschop pen, de waardigheids-bekleeders, de comités van inichting en de diocesane deputaties, die deelnemen aan de eeuwfeesten. Te Lorette. Vrijdag 11 Mei tot Zondag 10 Juni. Bedevaart naar het heiligdom van Lorette, waarheen de H. Vader Pius IX zich in 1857 begaf, en waar Hij de H. Mis cele breerde. Te Sinigaglia. Zondag 13 Mei tot Woens dag 13 Juni. Inwijding van de doopkapel, die door de godsvrucht der geloovigen in een monument is veranderd, en bedevaart naar het miraculeus beeld van O. L. V. der Hoop, in de kathedraal der Sinigaglia. Voor het beeld, hetwelk men daar vereert, bad de jonge Mastaï-Ferretti bijna dagelijks met zijne moeder voor de bevrijding zijner eer biedwaardige voorgangers Pius VI enPius VII. Daar ontving hij voor de eerste maal de H. Communie daar hernieuwde hij in 1857, reeds Paus zijnde, zijne gebeden. Bezoek aan de plaatsen, die beroemd zijn geworden. omdat zij tot woonplaats hebben verstrekt aan Pius IX. Bezoek aan de tentoonstelling van Sinigaglia ter eere van de heilige nage dachtenis van Pius IX. December 1894 sluiting. Voor de sluiting van het jaar der eeuw feesten van Pius IX, zal men een geestelijke bedevaart inrichten naar O. L. V. der Hoop, Sinigaglia, waar den 8 December 1894 plechtige feesten zullen plaats hebben, voorafgegaan van eene novene in de St. Pieter te Rome zullen op het zelfde uur, waarop 40 jaren geleden, door den mond van Pius IX, voor het Episcopaat en voor de geloovigen der geheele wereld het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria werd verkondigd, eene Mis wor den gecelebreerd en openbare gebeden wor den gedaan. In het Heilig Huis van Nazareth te Lorette, waar het eerste geheim onzer Verlossing werd voltrokken, namelijk de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, zullen op den 10 De cember. het 6e eeuwfeest van deszelfs wonder bare overbrenging, plechtige gebeden plaats hebben. Al die gebeden en godsdienstige feesten zullen gedaan worden met het doel om den goeden God te danken, dat Hij gedurende zoo veel jaren zulk een grooten Paus aan Zijne Kerk heeft geschonken, en om van de Vleklooze Maagd het behoud af te smee- ken van den tegenwoordig regeerende Paus Leo XIII en alle genaden ter intentie van al degenen die zich in den geest zullen aan gesloten hebben bij deze vrome plechtig heden ,en dat niet alleen voor hen zeiven, maar ook voor hunne families en hunne af gestorvenen. Nota. lo. HH. DD. HH. de bisschoppen of hunne vertegenwoordigers, de gedelegeer den van de Katholieke dagbladen, van Katho lieke vereenigingen, enz., die offers voor den Sint Pieterspenning aan Z. H. Leo XIII mochten aan te bieden hebben, worden ver zocht daarvan kennis te geven aan den voor zitter van het comité voor de feesten te Rome, den commandeur Philippe Tolli (via S. Chiara No. 30 Roma), opdat zij bij de audiëntie eene bijzondere plaats kunnen innemen, die hen in de gelegenheid zal stellen om voorbij den troon van Zijn Heiligheid te gaan. 2o. Het inrichtingscomité van Italië heeft van de directie der spoorwegen buitengewone prijsvermindering verkregen, die tot 70 pCt. kan bedragen, voor hen die een bedevaart Rome-Lorette-Sinigaglia of Lorette-Siniga- glia-Rome zullen medemaken. Het inrichtings-comité bestaat uit een aantal eminente mannen uit alle landen, wier namen in de katholieke wereld een goeden klank hebben. De gedelegeerde voor Nederland is de heer Ernest Laane, eere kamerheer di Ca- pa e Spada van Z. H. te Rozendaal, presi dent de heer A. Nuijens te Maastricht, Secretaris. Gisteren-nacht te 2 uren is onder deze gemeente brand ontstaan op de hofstede, bewoond door A. Andriessen. Zoowel het huis als de schuur werden totaal in asch gelegd. De bewoners die door den rook werden wakker gemaakt, hadden nauwelijks tijd te vluchten vandaar dan ook, dat er niets gered is kunnen worden. Op de plaats van den in 't vorige jaar afgebranden molen op den Sloterdijkmeerpol- der is een nieuwe watermolen gebouwd van bijzondere constructie. Hij bestaat geheel uit ijzer, heeft 8 wieken en moet het water opbrengen door draaiing van vinnen in een gemetselde kuip. Deze molen, tot heden eenig in ons land, waarvan de ontwerper is de heer Van der Made te Loenen, is bijna gereed. Met belangstelling wordt de proef- bemaling, welke dezer dagen plaats zal hebben, te gemoet gezien, wijl alsdan blijken zal of 't met deze constructie mogelijk is het water tot een hoogte van 4 Met®1" te voeren. Ten huize zijner moeder is Donde-id3-^ vond te Utrecht door de politie overv») j, en in arrest genomen een zeer ge vaan il j krankzinnige, die reeds voor de tweede ma' uit het gesticht te Vught was ontsnapt' had bij zijn bed een zwaar stuk ijzer staan voor tegenweer, doch maakte er ge gebruik van, zwichtende voor de overdid Hij is naar Vucht teruggebracht. De namiddag preek in de Hervormde kL' te Haulerwijk werd Zondag op een °nA\e gename wijze verstoord. Een jongen op®1" plotseling de kerkdeuren en deed de ""j dedeeling dat er boven in het gebouw bra<1 is. De predikant, ds. Cannegieter, sta* zijn rede, en het volk, dat niet in gr°° getale aanwezig was, spoedde zich doe naar boven, waarna bleek, dat de vlam eenige emmers water werd de brand spo0, gebluscht. A 11 ij d soldaat. In een scheersa' in de Kortestraat te Arnhem had dezer gen het volgend vermakelijk incident p'al\"t Een recruut, sedert korten tijd in dief"1 J „oir was juist ingezeept, toen een officier bin"* trad om dezelfde operatie te ondergaan- Nauw had de ingezeepte hem opgeme' of hij sprong van zijn stoel, nam de mil'*3' houding en riep met een donderende st01" »Orrrde 1" Groote verbazing van de aanwezigeri j. niet minder van den luitenant. Later bi0i3_ dat den soldaten wordt geleerd bij het b' nentreden van een officier in de kamer doeld wordtsoldatenkamer) te roepen011 Onze jeugdige militair had dit in ruimer zin opgevat en meende, dat in e kamer, waar een officier kwam, aldus handeld moest worden. Van de 863 militieplichtigen in de P' vincie Friesland, die in deze maand in di0'1 moesten komen, zijn 18 niet opgekon,c' waarvan 12 naar Noord-Amerika zijn trokken. Een gerucht, dat reeds herhaaldelijk ronde deed en niet ongegrond schijnt, k0'1 weer boven water zegt het Hdbl. v. AnW' prinses Clementine zou in het klooster trede bij de Dames van het H. Hart te Jette Brussel. De jongste dochter onzes Konings is troostbaar gebleven over het afsterven v'\ haren neef, prins Boude wijn, dien ze liet l'_ en welke ook haar beminde, 'tls ifl ,a\\ klooster te Jette, dat de prinses bijna iede' namiddag troost gaat zoeken in het ge1"3 Indien de prinses niet vroeger in klooster getreden is, heeft zij dit enkel e laten uit liefde voor hare ouders. Hare slissing schijnt echter onwederroepelijk weldra zal de dochter van Leopold II in klooster bidden voor het heil des vaderla" Zal zij de minst gelukkige zijn der dochters van onzen koning Niemand zal het gelooven. Niemand heeft Dinsdag-avond de klok St. Paulskerk te Londen acht uur lm0' slaan. .uajl zik' Dat was het gevolg var. een muz samenzwering. Er was namelijk dien avond in de St. Pa" kerk een uitvoering van Bach's Matth0i' Passion, en om nu de klokkestem, die 'U tuurlijk weer op het ongelegenst oogs^ t zou invallen, tusschen de plechtige door, niet te hooren, hadden eenige vrienden het nklinkend metaal" stom k maakt. Zij bonden namelijk een kussen a' de klok, dat de slagen opving. a Te 9 uren was dat kussen weggenOpl.j, en klonken de zware slagen weer als a'4" 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6